PD gjen pretekst tjetër për të shtyrë “Vetting”-un/ Basha: Përkthimi nga Kushtetuesja, jo korrekt. Ta ripërsërisë kërkesën në “Venecia”

basha-23-655x356

Disa ditë pasi kishte deklaruar se është gati të votojë ligjin e Vettingut, Partia Demokratike nxjerr një tjetër pretekst për të mos e arritur një gjë të tillë. Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka ngritur një problem të ri, pasi sipas tij, ligji dhe Kushtetuta e re janë përkthyer gabim. Në këto kushte, Basha tha se është kërkuar sërish që të përsëritet kërkesa ndaj Komisionit të Venecias, përmes Gjykatës Kushtetuese.

“Kemi informuar Gjykatën Kushtetuese dhe Parlamentin se përkthimi i Kushtetutës së re dhe Vettingut ka gabime të mëdha. I kemi kërkuar Gjykatës Kushtetuese të ripërsërisë kërkesën ndaj Komisionit të Venecias. Do informojmë zyrtarisht edhe Komisionin e Venecias për këtë problem”, është shprehur Basha gjatë mbledhjes me grupin e Partisë Demokratike.

Vettingut është momentalisht i pezulluar dhe është dërguar për opinion në Komisionin e Venecias nga Gjykata Kushtetuese, pas ankimit të Partisë Demokratike dhe Unionit të Gjyqtarëve.

Përgjigja pritej të vinte në mesin e muajit dhjetor, por me një ankesë të dytë dukshëm do n’a duhet të presim pak më gjatë.

Ligji për Vettingun ka si qëllim rivlerësimin e pasurive të gjyqtarëve dhe prokurorëve, ndërsa është cilësuar si një nga pikat më themelore për çeljen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Ndërkohë, pas përfundimit të mbledhjes me grupin parlamentar, Basha foli për gazetarët. Ai ka shprehur pakënaqësinë sa i përket projekt-buxhetit të 2017-ës, pasi sipas tij janë parashikuar rritja e taksave.

Së pari, është buxheti që i merr shumicës dhe i jep pakicës. Do të rriten prapë taksat. 10 milion dollarë më shumë ka parashikuar t’u marrë shqiptarëve duke e çuar rritjen totale të taksave kumulative gjatë qeverisjes Rama, me 430 milion dollarë në vit.

Pra Edi Rama që 3 vite më parë erdhi në pushtet me premtimin se 97% e shqiptarëve do të paguanin më pak taksa, u mori shqiptarëve këto 3 vite në total 1.5 miliard dollarë më shumë, duke u rritur taksat, jo duke përmirësuar mbledhjen e tyre, por duke u rritur taksat. Ka rritur taksën e gazit përshembull. Pse e ka rritur?  E ka rritur për t’i shërbyer interesit publik?

Jo. E ka rritur se ndërkohë që qytetarët konvertojnë makinat e tyre nga nafta apo benzina në gaz sepse gazi është më i lirë, ky do të mbrojë klientët e tij, duke i detyruar qytetarët të blejnë naftë ose gaz, ose t’ua paguajnë këto para Edi Ramës.

Kjo është një masë që nuk ndihmon shoqërinë, nuk e ndihmon interesin publik, nuk i ndihmon qytetarët, por ndihmon një grusht klientësh të Edi Ramës në sektorin e hidrokarbureve dhe ndonjë ministër që është ortak me ta. Mora këtë shembull, por në fakt e gjithë rritja e taksave bëhet për të rënduar edhe më shumë xhepat e qytetarëve, pa iu kthyer asgjë mbrapsht, sepse po të shohim shpenzimet, edhe këtë vit 80 milion dollarë më shumë ia ka dhënë vetes së tij për shpenzime operative dhe për shpenzime të tjera të qeverisë ”, u shpreh Basha.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “PD gjen pretekst tjetër për të shtyrë “Vetting”-un/ Basha: Përkthimi nga Kushtetuesja, jo korrekt. Ta ripërsërisë kërkesën në “Venecia””

 1. tt says:

  Mjaft ore kurve mjaft ore kurva te PD me interesat tuaja personale per pushtet duke i vene mbi atopopullore e kombetare mjaft se na keni shkuar tek nervat more bande b..q…more llum kurvash e dylberesh e kriminelesh ju kuotoni vetem gjuhen e dhunes more sorrogaten

  1. kujtesa says:

   Jo vetem kurve,por edhe e qelbur!
   Kerkon te fhehe koken si truci duke folur vetem percart!
   Ku e bazon faktin,ky matrapaz detesh,vrases njerezish dhe hajdut fondesh,qe thote e jane rritur taksat me 10 miljon dollare?
   Pse nuk e thote ky qen i ndyre se kjo rritje vjen nga rritja e bazes se taksuesve,qe ai bashke me mentorin e tij i mbante vetem per ti grabitur votat,dhe pastaj me shtetin i kepuste ca vrasje,grabitje dhe shitje,dhe ishte ne rregull.
   Ik Lyl,mos u merr me kete pune dhe bej gati nje valixhe me rroba. Jo per ne Hollande por per ne “HAPSANE” i themi ne.
   TI LYL,E MERITON ATE VEND!

 2. timo says:

  Pafëtyrësia po mer përmasa universale. Me këtë njeri nuk ka “zog nane” që meret vesh. Këtij i ka plasur cipa.Nuk mund të përdorësh argumenta të arsyeshme. Për të mund të gjesh vetëm epitete të ndyra. Komentuesit skanë tjetër rrugë veç se ti adresohen me ato.

  1. shqip says:

   nuk keni arsye ta ofendoni hollandezin. ne fund te fundit thote te verteten. teksti ka gabime. tani me shpjegoni ju nje gje. si mund te shkruajne drejt shpellaret dru me pre ? kaq dine, kaq bejne, s’eshte me te thene, eshte me te dhene. po pertej shakase, a ka akoma perverse qe votojne nje organizate teresisht te degraduar e te shpartalluar ? demokrate kudo qe jini, gjeni shpetim te parti te tjera te djathta dhe merrni nga nje salvagente . kjo varka e shqupit eshte çare nga te gjitha anet. te pakten shpetoni nderin tuaj, se fondo pica me doctor horror, e kane te sigurt drenoven.

 3. kombi says:

  Ju doni varur te gjithe para sheshit te Skenderbeut si antishqipetare bashke me gjykaten kushtetuese . Po talleni me popullin , se nuk ju ka mjaftuar gjithe keto vite, maskarenj . Do ta shikoni perfundimin tuaj

 4. Ali Demi says:

  O ty te vrafte i madhi zot o plere o qen o pis o horr……….. po si nuk i vje turp ketij mor? o zot!!!!!!!!!!!!!

 5. Tr says:

  Me varje eshte pak. …..se besoj te gjithe qelbesirat kete kane hak

 6. Bushi says:

  Pse more Basha kurva,,ti e di me mire anglishten se ata te VENECIAS? Ata nuk dine ta perkthejne kushtetuten? Ju jini pisa,mashtruesa,dhe nga keto,ju do e paguani shtrenjet diten e votimeve ne 2017-en.Me keto qe po beni,duke penguar ligjin e vetingut,nuk kini per te mare asnje vote.Juve vota e popullit do tju ndeshkoi rende.Eshte e qarte pse e kini frike Vetingun,se jini zhytur ne krime,dhe do futeni ne burg dhe shume rende. O pisa!

 7. artan says:

  Ku do rras i pari ne burg.

 8. artan says:

  Ky do rrasur i pari ne burg, pastaj Sala.

  1. Miri says:

   Talluni Talluni hall e keni se ne delet ju kemi mbajtur aty ne kolltuk.

 9. Lennard says:

  Po ajo nuk eshte e perkthyer Mor Zagar ,pasi origjinali ka qene ne anglisht se e kane hartuar nderkombetaret.

 10. BASHA KURVE says:

  Shpresojme qe Venecia ta kuptoje lojen e ketyre kurvave e te japi driten jeshile pa u mare fare me perkthimet.
  Po nuk u hapen negociatat ne Dhjetor do presim dhe dy vjet per shancin e rradhes ne Shqiptaret, se ky kurva Hollandeze e ka kollaj per femijet e tij.

 11. luani u.s.a. says:

  Nese eshte jo korrekt perkthimi nga Kushtetuesja atehere pse nga Gjykata Kushtetuese ne perberje nga (8) gjyqetar te PD -se te rrezoj Vetting-un qe ishte politike,qesharake dhe komike,por do te ishte reale nese Komisioni i Venecias me 15.Dhjetor.2016 te marre vendim pozitive per Vetting-un i cili ne marrjen dhe miratimin nga Gjykata Kushtetuese qe eshte i perbere nga tete(8) gjyqetare ne leximin e tekstit te Vetting-ut te marrin me shume perkthyes …!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *