Berisha: Ja kush është i vetmi politikan gjenial shqiptar (edhe pse ai e neveriste)

berisha rugovaNë një intervistë për “Bota sot”, Sali Berisha është pyetur në lidhje me një sërë çështjesh, mes të cilave edhe vlerësimi për ish-presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova.

Berisha ka thënë se rugova është i vetmi politikan gjenial shqiptar, edhe pse sa ishte gjallë, ata nuk kanë shkuar kurrë mirë me njëri-tjetrin.

Në mënyrë të përsëritur jam shprehur se Ibrahim Rugova është për kombin tonë politikani i vetëm gjenial.

Ai si politikan, intelektual dhe misionar me vizionin, qëndresën paqësore, guximin, karakterin e papërkulshëm, njerëzinë dhe civilitetin e tij themeloi dhe udhëhoqi drejt pavarësisë Kosovën e sotme, shtet të lirë dhe sovran.

Presideni Rugova, së bashku me komandantin legjendar Adem Jashari dhe të gjithë ata që luftuan dhe u flijuan për lirinë e Kosovës bënë të mundur që shqiptarët kudo që janë të festojnë të lirë dhe krenarë këtë ditë”, tha ai.

I pyetur në lidhje me qëndrimin e tij për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën, Berisha është shprehur se “bashkimi i kombit shqiptar ka qenë dhe mbetet ideali im suprem”.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Berisha: Ja kush është i vetmi politikan gjenial shqiptar (edhe pse ai e neveriste)”

 1. Albani says:

  Une di qe Kosoven e beri shtet perpjekja e armatosur,cka nxiti dhe nderhyrjen e NATO-s,me politiken e bute te Rugoves ma merr mendja qe kurre nuk do te ishim ketu ku jemi sot,dhe pas 100 vjetesh.
  Megjithate do ta vleresoja opinjonin e Kosovareve per kete figure sepse nga nje te cmenduri budalla nuk duhet kurre qe tja marresh per te qena ato qe thote.

  1. Jeronim de Rada says:

   Ishte politika e mencur e dr. Rugoves me shoke i cili arriti qe politikanet e shteteve kryesore boterore t’i bente qe te nderrojne mendje .
   Kurre Kosova nuk kishte miq te shumte si ne kohen e dr. Rugoves.

   1. Baton KITA says:

    POLITIKAN GJENIAL!!!!!!!!
    Përfaqësuesi i EU, austriaku Petric, citojmë:- ” Ma ate,( Rugovën BK) nuk dinim se c´të bisedonim. Cdo gjë që thonim ne, ai e përpinte, e aprovonte, derisa ne pritshim prej tij që të reflektonte nga këndvështrimi personal. Ai nuk kishte ide.”
    Unë shof dicka defekte në këtë pohim të Berishës, pasqyrim i nivelit personal.

    P.s. De RADA
    Për cfarë arsye nuku aktivizua Rugova në “11” e skuadrës shqiptare në Rambuje?

  2. Genci Puka says:

   Normal qe per saligradin eshte i tille, pasi te dy nje politike te perbashket kane ndjekur

 2. Ata votuan mosndeshkimin e tyne says:

  SUNITO TRADHETAR I PAFYTYRE ARMIK I KOMBIT DHE I PABESE.As te vdekurit spo le rehat ndoshta po te vjen mortja.Shpellare, kur nuk ju zbuti Enveri ska Londer e New york tju beje dermane.

 3. Peco says:

  Si cdo komunist i devotshem dhe ashtu sic e kane ata zakon, Zoti Berisha te do dhe vlereson vetem te vdekur. Keshtu ka bere me Pashkon, Hajdarin, Arbenorin, e shume te tjere. Vetem pas vdekjes ai thote ato fjale te cilat duhej ti thosh per kedo sa ishin gjalle. Pra, pa u zgjatur, Berisha te do dhe shume bile, por vetem pas vdekjes.

 4. tomsojeri says:

  I sakt Alban ! Tani ky i cmesdur,i xhveshur nga ai pushtet vrases po kerkon te na tregoj tjeter ftyr dhe nuk na thot pse nuk shkuan mir me Ibrahim Rugoven e tani pas plafit na thot qe paska qen gjeniali i politikes ! Me ke shkoi mir ky ???? Esht e gjat histori e ktij te “cmenduri”………

  1. Peco says:

   Po deshe Jimi, vete e ke ne dore. A do qe te doje Berisha?Atehere vdis, rruge tjeter nuk ka.

 5. Bushi says:

  Si Sali Berisha dhe Ibrahim Rrugova,president muti kane qene.Antikombetare.Armiq te kombit shqipetare.Qe te dy kane bashkepunuar me Millosheviçin ne dem te interesave te kosoves.

 6. kosovari says:

  Pa perpjekjet e popullit shqiptare; te kosoves, shqiperise, maqedonise, presheves dhe mbare shqiptareve kudo ne bote, permes luftes diplomatike dhe ushtarake, kurre kosova nuk do te ishte ketu, ku eshte. bota-nato, done veprime konkrete, vepra,jo fjale,
  sa per rugoven dhe dhe rugovistet tjere, kur nato, nuk do te vinte ne kosove, sepse nuk do te kishte pasur arsyen e forte per te nderhyer,
  por ,mendoj, se nuk duhet ti hudhim perbaltim, angazhimet dhe perpjekjet e shqiptareve gjate histroise per ndertimet e shtetit te vetem,shqiperise. por, hiqne nga koka, se pa ushtrine clirimate te kosoves, ku kishte pjesemarres-luftetare nga te gjitha trojet etnike, pa deshmoret, prekazi-unik, etj, kurren e kurres, s’do te kishim, kosove. miqesisht ju them, se mos te ishte lufta e uck-se, sot, osova do te ishte krejtesisht nen serbi, pa shqiptare,
  me shume respekt, per te gjithe,

 7. ABC says:

  Kan qene ne nje “lufte te ftohte” midis tyre. Nuk dihet se kush i jepte me shume informacione Milloshevicit, Berisha apo Rugova. Mos haroni se kur lufta kunder UCK-se kishte arritur kulmin, kur ushtria serbe kishte doren e lire per te ekzekutuar dhe sulmuar popullin e pa armatosur te kosoves, kur Berisha hoqi embargon e naftes kunder serbise, ky Rugova shkonte ne Beograd ne mes te luftes dhe i jepte doren Milloshevicit perpara kamerave. Disa thosin se e “detyruan” per ta mbrojtur sepse diheshe qe ishte akt tradhetie, por e verteta u mesua shpejt kur ushtria e Rugoves “uli armet” kunder Serbeve qe ne te vertete nuk i kishte drejtuar as edhe njehere kunder tyre dhe ne shume raste kercenonin ushtaret “terroriste” te UCK-se, sic i quante Serbia.

 8. Fatosi-kosove says:

  Kur vdiste dikush dikur moti,njerzit pyesnin ; a ka lane diku pas?
  Dhe une sot po bindem se Rugova spaska lene aske pas vete,i mjeri ai,qe sikur tkishte pasur djale por edhe ndonje vajze do te ndihej e fyer dhe e poshteruar nga fjalet e sali berishes,qe sa ishte gjalle Rugova e ka trajtuar njelloi si millosheviqi,ia ndaloi edhe hyrjet ne shqiperi sepse i prishte marredhenjet vllaznore qe sali berisha kishte lidhur me millosheviqin,prandaj a ka ndyrje me te madhe se kaq per Rugoven dhe familjen e tij.

 9. Iliri, Kaçanik says:

  Ibrahim Rugova tek kombet normale duhet të shpallet tadhëtar i KOMBIT, e qe besa kësaj liste duhet të iu bashkangjitet edhe Sali Berisha.

 10. Moni says:

  He, a u kam thene se ky asht i hidhnum pse Kosova u shkeput prej Serbie.
  E dini pse e mburr politiken paqesore te Rugoves?
  Sepse me ate politike, edhe sot e ksaj dite, Kosova do te kishte me qene nen Serbi.

 11. Shqiptari i ILIRISE. says:

  Per Berishen te gjithe shqiptaret jane te shkelqyer,por vetem kur jane te vdekur.

 12. kli says:

  Sali Serbi kte gje thoshte dhe milloshevici…..
  pastaj kush te dha udhezim te fusje adem jasharin ne burg, po qe te thyeje embargon, tradhtar i ndyr. do te vij dita te prehesh ke shtat penxheret, agjent i qelbur.

 13. mero koqja says:

  O tena! Nuk dini ndonjehere te jepni lajm te paster pa interpretim?

 14. Xyz says:

  Hipokrit i neveritshëm . Dambe Dumbe

 15. Pallatet Agimi says:

  Kejo eshte e temerrshme! Ke mburr apo levdon ky idjot, duhet mare si krejtesisht e kundert. Fakti eshte qe dr. Rugova ka qene nje figure popullore, por sidoqofte edhe “pakez” e dyshimte. Kur e permend ky qyq dhe perpiqet, sidoqofte te perfitoje ende nga Rugova, ky i fundit te neveritet dhe nuk do t’ja degjosh me emrin. Mallkuar qofte dita kur dr. Rugova u njoh me kete kellire.

 16. Aso says:

  Rugova eshte figure qe ndikoi forte ne fatin e kosoves. Ai ndergjegjsoi dhe organizoi kosovaret per te protestuar e kerkuar “Kosova Republike”. Ai bindi opinionin nderkombetar se ne Jugosllavi ekzistonte ceshtja kosovare. Ai sfidoi pushteti serb, duke e detyruar te shfaqej I dhunshem ndaj qytetarve te vet. Kur u vendos per nderhyrje ushtarakve kunder Serbise, rugova e kishte kryer punet e vet. Lufta ishte nje forme tjeter, e ndryshme nga resistenca paqesore e rugoves. Kete forme duhej ta kryenin te tjeret, ashtu sic u be. Por rugova nderkohe kishte pergatitu popullin per tu perfshi ne lufte dhe kishte treguar botes se me resistance paqesore nuk mund te zgjidhej kjo ceshtje. Prandaj mos e sulmonii rugoven.

  1. N. KITA says:

   ASO, Rugova kishte përgaditur popullin për t´u përfshirë në LUFTË!!!!
   Tash të kuptoj.
   2 – 3 policë serbë “detyronin” gjithë banorët e një një lagje të boshatisnin shtëpitë e veta e t´ua mbathnin këmbëve.
   Bënte lojën e rezistencës paqesore, teatrin e rezistencës komike.
   Më vije keq që flas kështu, por nuk trazohet ariu me llafe, or ASO!
   Rezistenca pasive ka përmbajtje thjesht tjetër nga rezistenca teatrale komike që lejonte vetë Serbia që të luhej në Kosovë.
   Kjo rezistencë bënte nga Milloshi tolerantin e mikun e qarqeve antishqiptare.
   Në FYROM këtë teatër e bëri antiheroi ARBEN XHAFERRI dhe ja pasojat….
   Mjaft më me mbështetjen e antiheronjve!
   A mos është dikund , p.sh. në qendër të Prishtinës shtatorja e SHABAN POLLUZHËS me ushtrinë e tij antikomuniste e antishoveniste të sllavëve ortodoksë!!! Ne shkelim mbi viktimat e HERONJTË tanë KOMBËTARË!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *