“Himara”, eurodeputetja greke: Gjendem mes greqizmit të Vorioepirit. Shqipëria, vegël e Turqisë

eleni-655x356“Gjendem mes greqizmit të Vorioepirit, i cili prek këto toka të shenjta të një vendi grek të lashtë që ka ngelur jashtë kufijve të shtetit grek”. Kështu u shpreh deputetja greke e Qipros, Eleni Theocharous në Tiranë në takimin “Jo grabitjes së pronave, pro  zhvillimit dhe integrimit në BE” organizuar nga PBDNJ, Organizata Omonia, Aleanca për mbrojtjen e pronës së bregdetit, Bashkimi himariot i Amerikës dhe Bashkimi himariot i Athinës, duke shtuar se sjell mesazhin e shpresës, luftës dhe fitores dhe se nuk nënshtrohet një popull që jeton në skllavëri, por nuk është skllav shkruan “Ora”. Eleni Theocharous duke zhvendosur kërcënimet greke nga PE në Tiranë vlerëson se ka ardhur momenti për rezistencën e fundit që grekët mund të bëjnë duke sjellë në vëmendje tragjedinë e helenizmit qipriot thekson:

“Që atëhere kur kemi formuar frontin për Epirin kanë kaluar gjithë këto vjet dhe asgjë. Ne ndiejmë detyrimit të mbrojmë të gjitha të drejtat e vorioepirit. Greqizmi i voriepirit do ishte ok nëse qeveritë do i jepnin rëndësinë e duhur dhe duhet të ndodhë pa pretendime për territoret greke që ndodhen këtu. Pa rezistencën dhe irredentizmit të myslimanëve.”.

Duke rikujtuar raportin e Fleckenstein për integrimin e Shqipërisë për të cilin u fol të martën e kaluar në  PE eurodeputetja thekson se “Greqia e nxituar ka miratuar që  Shqipëria  të vazhdojë me integrimin, sepse ky vend kalon në nivel shumë të lartë të krimit dhe korrupsionit, ushtron presion me minoritetet, dhe është në vegel e Turqisë duke lejuar shkollat e myslimanëve.”

Eurodeputetja greke Eleni Theocharous tha se Shqipëria duhet të lejojë të drejtën e shprehjes,  të drejtën e qarkullimit të librave. Ndërsa shtoi se Greqia e ka ndihmuar Shqipërinë ndaj asnjë shqetësim nga Shqiptarët nuk është  i justifikuar.

REMOTE_ADDR:[]

43 komente në ““Himara”, eurodeputetja greke: Gjendem mes greqizmit të Vorioepirit. Shqipëria, vegël e Turqisë”

 1. Daku says:

  Qiros haaaahhahahahahahahahah 😀 😀 😀 😀

  1. Mbreti says:

   Shikoni Fitiren e ksaj Zgjebje!! E perseris qe 1994 qe kto Bajga Greke jan RRace e dhier( kembe te leshnjosur e Fytyre qeni). Interesant eshte se si i kane Fytirat ashtu jan edhe ne Karakter gjakpires per te vjedhur toka edhe mohuar gjenocide cnjerzore, ksaj i duket fytyra tipike qeni te keq!! Evropa ketej ju quan per arabe more greke ! Marinsat Amerikan ju futin drurin se ngjasoni me Talebane!!

   1. Adriatik says:

    Eleni welcome to Northern Epirus!

    Kemi shume turkoshqiptare ketu po dalengadale po i edukojme dhe bejme njerez.

  2. Stiri says:

   Qeveria greke arrestoj dhe denoj me burgim dy shofere shqiptare te Ministrise se Jashtme per disa libra qe permbanin nje harte te historise se tokave shqiptare. Ndersa kjo ruspije vjen dhe ben deklarata te hapura irredentiste mu ne mes te Tiranes dhe nuk i hyn nje gjemb ne kembe. Ju lutem z. Kryeminister, ne duhet tu tregojme ketyre mbeturinave qe kjo qe po bejne eshte e palejueshme. Ose te shpallet persona non grata ose ti jepet urdher te largohet nga vendi i jone ne menyre te menjehershme. Nje note proteste duhet ti jepet shtetit te Qipros dhe nje leter duhet derguar ne Komunitetin Europian. Keto jane deklarata lufte dhe irredentiste. E kuptoj qe keta lakej vetem lehin, por veprimtarite e Dules me kompani jane hapur anti-shqiptare. Qeveria duhet te beje dicka qe te ndaloje cdo propagande anti-kombetare nga kushdo qofte. Sherbimi sekret grek e eliminoj me radioaktivitet kryetarin e shoqates se arvanitasve Aristidh Kolia. Ndersa ne i leme te bejne cte duan keta maskarenj qe ne bashkepunim me Janullatosin bejne plane irredentiste te hapura mu ne Kishen greke. Kisha greke ne Shqiperi ka qene gjithmone reaksionare.

  3. tironci says:

   ua korbaaaa, nga e kane gjetur kete more. kjo duket sikur ka dale nga bytha e shejtanit. qyqjaaaa eurodeputete kjo. a pikaaaaa pika. kushedi sa kohe ka kjo pa bo seks te shendetshem. gjynah.

 2. I paemërt says:

  Ketij zjarri fryjini se do tja shikoni frytet ashtu sic i pate ne Qipro keq me vjen per ata shqiptare qe ju shkojn mbas qerres se po i merrni ne qafe

  1. Saba says:

   Dota marresh kur ta mrrish qipron mos ki gajle se ke per te mbet as pa qipron as grekqiret do te vie dita kur do tu qiet nona grekqira e sames.

   1. Shpellari says:

    Si mund te behet kjo shtrige e shemtuar euro-deputete derisa Qipro gjeografisht i takon kontinentit t´Azise? Do ishte njesoj si kur nje libanez apo palestinez te behen euro-deputet!

 3. Igli.. says:

  Hahahahahahahahahahahhahahahaha.
  Ka dy gjera :
  Ose jan politikane injorant komplet ose ose e bejne per te fituar kredibilitet politik duke bere politike te tille.
  Ska asnje shans tjeter,kush i ka pranuar ne BE keto moreeeeeeeee.
  Nuk njeh gnocidin cam dhe permend 12 kioska te shembura per investime publike hohohohohoho.
  Del ministri mbrojtjes Greke edhe vesh uniforme ushtarake dhe kercenon nje vend te natos hohohohohohoh ore kjo ska bythe ku te rrije.

 4. hahaha says:

  Mercenare 300 po ju ben thirrje kjo zonjusha nga Qipro te kapni armet mjaft bete qef me 300 eurot neper kafe e sufllaqe ka ardhur koha te derdhet gjaku juaj mercenare per Greqine cdo gje ka nje cmim dhe ky i juaji do te jete pa pike dyshimi i larte pikerisht kjo kucke Qiproje po ju tregon sa ju vlen lekura qe vete ja mbathi ne 1974 si shkerdhate keq e keni punen kopila te “helenizmit” thelle jeni futur ne batakun e poshter grek nuk ka me kthim ju ruajt Zoti ore llum

  1. tironci says:

   ku jeni 300 evropsha, bahkojuni thirrjes se theokarios, hajde thyni ca kara shqiposh.

 5. "greqia"eshte e = me ISIS prandaj eshte e friksuar says:

  Eshte sali berisha mbas ketij plani. Gjeja e pare duhet te eleminohet saliu i biri sheqeres

 6. AL says:

  Dhe pas kesaj kjo pidhkashtë vazhdon te qendroje e pashqetesuar ne Tirane? O mortje pushtetare, cfare duhet te beje me shume kjo se kaq per ta shpallur non grata e per ta cuar zvarre ne avion?

  1. Pelasgian says:

   Te njejten gje mendova dhe un sapo lexova lajmin.

   Arrnautistan hesapi , nuk cuditem me!

 7. Shqiptari i ILIRISE. says:

  Ore po pse e merrni kaq seriozisht kete te gjoren qe ka mbi 20 vjet qe s’e qi njeri.Edhe Ver llapes me ja dhon nuk kish per tja bo..Kete seriozisht e merr vetem Dulja me Neranxin.A po.Edhe tfgs1.

 8. Iliri says:

  Konflikti ne Qipro eshte me i shkurtri ne historine e konflikteve boterore! Kur gekrit (te drejtuar nga junta e athines) filluan spastrimin etnik……ushtria turke nderhyu duke i debuar e marre perpara grekerit si bariu dhite!!!!! E vendosi kufirin ne mesin e Nikozias ..dhe mos te nderhynte perendimi… grekerir perfundonin ne dete! Edhe sot femijet grek flejne gjume ”’sheeeet se erdhen ata…turqit”’ E kane te futur thelle …..!!!!!

 9. PO.PO says:

  Kjo krijese i perket nje specie te vecante , me zhvillim mendor te vonuar !

 10. Bardhi Tolabi says:

  Sulmi eshte mbrojtja me e mire-mendon se thote kjo cope Eurodeputete.Po mire moj,a e njeh historine e vjeter?Ju sulen Trojes helenet,por murret sihin te forte dhe nuk e morren dot Trojen.Atehere perdoren dinakerine,futen “Kalin e Trojes” dhe e morren me dredhi ate qe nuk e morren me sulm.Tani kohet kane ndryshuar,nuk jemi 2000 mije vjet me pare,njerzit jane zgjuar,vecanerisht Shqiptaret.Shqiptaret kane nxjere mesime prej historise,nuk mashtrohen prej”Kalit te Trojes”,nuk mashtrohen prej Janulles,nuk mashtrohen prej lemoshes 300 euroshe.Sot eshte koha e Shqiptareve,te cilet kerkojne ate c’ka ju kane grabitur padrejtesisht ne shekuj,ate cfare na kane grabitur dhe Greket.Ka ikur koha e memecllekut,e peruljes.”Muri” i Shqiptareve sot eshte i pa prekshem,nuk ka me “Kale Troje qe ta kaperxeje.Ka sot miq me shume se Greqia e sotme,sepse nuk i ka marre Europes dhe askujt,vetem se i ka dhene prej kohes te Skenderbeut,mesjetes,dhe sot ne kohet moderne me Shen Terezen,me sjelljen e saj ne sherbim te paqes dhe bashkepunimit ne rajon etj,etj.Prandaj me mire moj zonje,mblidh bythen,shtrengo deputetllekun dhe bej gati haracet qe keni per te paguar,Europes.Kercenimet tuaja,Shqiperia,i njohu menjehere mbas Luftes te Dyte Boterore,prej Caldaris-it,ne Konferencen e Paqes ne Paris me 1946,por ju mposhti me faktet ne favor te saj dhe te mbeshtetura prej Fuqive te Medha.E provuat me 1949,me provokacionet tuaja te Gushtit,por u larguat me bisht ndershale…
  Boll me,jepini fund cmendurise tuaj,se do te mbeteni me gisht ne goje dhe shkop ne bythe…

 11. PO.PO says:

  Politikane me injorante se kaq , rralle te gjendet , jo ne europe ,por as ne Afrike !
  Kjo eshte turpi , jo vetem i Greqise ,por edhe per vete Bashkimin Europian ! Ndaj
  dhe Greqia po shkon cdo dite e me thelle drejt humneres . Ajo eshte ne krize te
  thelle per lidere te vertete , qe ta nxjerrin nga ky mocal shekullor i shtetit ortodoks
  pa kufij te qarte ndares , midis shtetit dhe fese ! E vetmia shprese,per ta nxjerre
  nga ky mocal Greqine , eshte politikani i moderuar Cipras , te cilin e luftojne pa
  meshire te gjitha krahet e politikes mesjetare atje , por me aktive jane kleriket
  injorante me mentalitet fundamentalist , qe duan pjesen e luanit ne ndarjen e pushteit !

 12. duhet bere complot me zoti sali berrishen se gjoja erdhi greku ne himare te filloje anarkia ne albanistan e me pas te futet greku te marre cte marre dhe ne verioret te gjejme qetesine tone se me kete rilindje skemi me pa hajer

 13. SHPRESE HUMBURI says:

  Kete zonje , duket e kane nxjerre nga ndonje manastir , ku ishte mbyllur si murgeshe
  e konservuar prej kush e di sa vitesh dhe flet , si nje e zgjuar nga gjumi letargjik , qe
  flinte qysh prej dy shekujsh ! Tabllo e paster e gjendjes reale te politikes greke , se ne
  cfar nivele vajtuese eshte katandisur ! Tek keto murgesha e ka varur shpresen Greqia
  e sotme , per te dale nga ferri qe e ka zhytur politika e mykur e fanarioteve !

 14. maximus says:

  vjen ne mes te tiranes, kjo kuçka greke, dhe ben thirje per lufte dhe pastaj thote se nuk respektohen te drejtat e minoriteteve, ne te njejten kohe qe greqia nuk njef minoritete ne vendin e saj, jam orthodox shqiptar , por me te ketille njerez nuk do doja te jotaja kurre afer

 15. alban says:

  Qeka plake dreqi se e meritonte nje koke turku te bere synet.Akoma me myslyman e ortodoks keta badallenj.Nuk moren vesh qe fete ne shqiptaret i kemi si letrat higjenike.Budallejt besojn e i shkojne pas.

 16. ... says:

  Ju kane mashtruar prandaj nuk kuptoni gje!!!
  Politiken nuk e merrni dot vesh!!
  sado te mundoheni

 17. QYTETARI OPTIMIST says:

  Qirja Heleni, beni mire qe flisni per minoritetin greke ne SHqiperi, te cilet, si ne kohen e diktatorit Hoxha dhe demokraci jane qytetaret me te priviligjuare ne raporte me qytetaret shqiptare. Zonja Eleni, shiko dhe reguulloni gjendjen ekonomike te 11 milione qytetareve greke, qe sdine si ta kalojne diten, kini shkurtuare rrogate, pensjonet, kini riture taksate, me qindra mijra greke po ikine nga kembet syte neper vendet e BE e deri ne SHBA e gjetke dhe mose u qaje hallin 40 mije minoritareve greke. Cdo ligje qe zbatohet per qytetaret shqiptare dote zbatohet edhe per minoritaret. Fajin e kane Vanjgjel Dulja dhe disa krere te shoqatave t keti minoriteti, qe per perfitime personale u servirin te paqena, ndersa Juve zonja Eleni mose u mundoni te prishni miqesine midise dy poppujve fqije e miqe, me ankesa e pretendime apsurde, qe koha i ka lene pase. Jo urejtje, pore dashuri e bashkepunime duhet te jete motua e punes per te dy qeverite, SHqiptare dhe asaje Greke.

 18. undefined says:

  Ik meruni me turkun se ju mori kastelorizon .po kot leni me ne se andej sja u mban bytha .

 19. ToniTR says:

  Mos kini merak zonje, Vangjel Dule me Bollanon po punojne dhe shume shpejt do ja u kthejne tokat e shenjta te shtetit te lashte grek. Bashke me gjysmen e Shqiperise a doni tju japim edhe ndonje lek borxh?

 20. Gora says:

  Kush thote shqipria ka korrupsin te larte, jevgjt e azise qe po I mban europa me buke SE gjith jetn si popull kan vjedhur.

 21. Aleko says:

  Pasi degjon kete kerme greke qe qenka dhe eurodeputete thua : kejo do ti jape visten shqiperise te futet ne Evrope.?…keto kritetre paska BE te anjtaresoje shtete ne Evrope?..Nese eshte keshtu ahere shqiperise nuk I takon te futet ne kete bashkesi sepse shqiperia eshte ne anen e kundert te ketyre kerkesave. sepse jo vetem nuk e hap gojen per trojet shqipetare te grabitura nga fqinjet tane por edhe kur e kercenojne ne shtepine e saj bejne sikur nuk degjoi gje….Te na RROJE BE dhe greqia e demokratike!…”””””

 22. edi shance says:

  sa e kur tjetri ska bole mburet me bolet ete tjerve kjo eshte parim ne SHQIPERI per bastarde fare

 23. Llafazani pa dogane says:

  Eleni Theokarios….. ashtu sic e ka mbiemrin ashtu dhe eshte kjo surrat jevga.

 24. loreni says:

  Si burre me duket mua.

 25. kjo flet ne kete menyre se pas kesaj fshihet salikerma qe i fali detin qe i fali toke per varrezat dhe oreksi vjen duke ngrene,tani duan edhe himaren,neser edhe narten.
  pdeistet bashke me himariotet do te armatosen te luftojne per te cliruar vorio epirin dhe vicidolin tja japin serbit me gjithe kalin e ngordhur saliserbi qe e futi vendin ne nje rruge pa krye dhe kete popull ne nje percarje qe kurre nuk ka qene me pare.

 26. like says:

  Çamet zor se gjejne evidence me te fresket se si nacionalizmi ne politiken Greke i jep prioretet shtypjes dhe shfarosjes se te drejtave themelore, Nuk njeh barazine ndermjet njerezve, ben dallime fetare, dhe kombtare tek te drejtat themelore Ku pa dyshim greket meritojne me shume.
  te kujton referrendumet dhe manifestimet e Tsipras ku greket votuan qe europa tju fale borxhet e tju jape atyre e vetem atyre me shume para pa kthyer asnje qindarke, paçka se ata kane marre sa kane humbur edhe shifrat, paçka se ka me dhjetra shtete ne kontinent me te varfer se greket dhe ndihmat ekonomike qe ka pasar greqia i kane pare … si i thone fjales… me dylbi?
  Vetem millosheviçi ka pasar te njejtin orientim ne europe. por kjo shoqja mbase Nuk e di ate fjalen e urte “jep 2 pare te hush ne valle, por jep 10 e s´del dot me”. nacionalizmi dhe racizmi do ti kafshoje njesoj siç kafshojne… ose edhe me keq.

 27. Vorioepi... says:

  Këto do të dëgjojmë kur lehin larot dhe balot, si Dule, Nerënxi, Bollanot etj dhe ky shtet i përkëdhel. Nxirreni me shkelma këtë prostitutë nga Shqipëria!

 28. fieraku NGA ferrasi says:

  Nga mbiemri duket qe paska thy shume per te qene aty z.theukaris.

 29. vedeta says:

  KTE kishte me te mir ENVERI se ju rrugaç qe drejtoni politiken sot, qe kte lloj kurve e terhiqte xvarr dhe ja humbte vulen per interesin ton komtar po ju jeni vetem ca matrapaz me vese homoseksualiteti qe nuk keni as nje ndjenj atdhedashurie per ju esht e dashur vetem droga paraja dhe kurvat politikan pa byth burra kurva ju çnderoj tjetera mu ne mes te tiranes legenat e kombit ton qe vetem dinjitet nuk keni shkerdhata te degjenerum as kush nuk rreagon ne kte vend pa zot ku bejn politik antishqiptaret lajv ne televizor dhe se çan bythen njeri rrac e degjenerume

 30. pro says:

  greqia eshte kolateral ne europe…keta palo deputete me aftesite e tyre e kane vdekur kete shtet..ne i shprehim ngushellimet kesaj zonje..le te vije te strehohet kur borxhet ta nxjerrin jashte vendit te saj..Vorio epiri ka ne mes çamerine..prandaj ben ham.ham.ham.

 31. Klimax says:

  Kur Edi Rama ne viziten e tij ne Beograd i kerkoi Vucic njohjen e shtetit te Kosoves nga ana e Serbise, nuk ngeli shqiptar te mos deklaronte “krenar” per ate qe kryeministri i tyre mundi tia “perplasi ne surat ne mes te Beogradit te verteten” mbi pavaresine e Kosoves homologut te tij. Filluan levdatat si “burre shteti, “patriot i madh”, “hero”, “kryeminister me bole”, etj, etj.
  Dhe keshtu “kryeministri me bole” mori krahe si nga brenda ashtu dhe nga “aleati strategjik i tij”, mikut e vellait te nje gjaku, Erdogan, te cilit i hapi dyert dhe ndejti si pule e lagur para tij, packa se Sulltani deklaronte me mburje ne mes te Tiranes e Prishtines se si Shqiperia ashtu edhe Kosova eshte Turqi dhe se shqiptaret jane turq(!!!!!).
  Cudi, por jo vetem qe zerat qe moren guximin te kundershtojne keto deklarata ishin te pakta dhe jo vetem kaq, por keta “patriote te flakte” qe ne qoftese degjojne nje gje per Greqine dhe Serbine nxjerrin vrerin dhe diarjen e tyre te veremosur, ne kete rast ndioheshin po aq krenare sa dhe me deklaraten e Rames ne Beograd!!!!!!!!
  Dhe keshtu “kryeministri me bole” ju versul Jugut si brenda ashtu dhe jashte territorit te vendit, aq sa “fluturoi” deri ne Athine dhe ne kollonat e Akropolit “shqiptar” me hartat e “Shqiperise Natyrale” dhe deklaratat e perditshme “patriotike” te pandara ne Facebook-un e tij!!!!
  Dhe “patriotet” ndiheshin dy here te lumtur qe me ne fund nje kryeminister i tyre jua leshon “te vertetat armiqve te perhershem te shqiptareve” dhe se me ne fund erdhi “haka tek i zoti”!!!! Dhe ashtu si Hamas ne Gaza ndaj Izraelit, edhe keta enderronin vdekjen e “Greqise fallco”!!!!
  Por, pa folur se ai “shtet fallco” po i mban akoma me buke, pa folur se atje jetojne e punojne 30% e shqiptareve, “harruan” se ne territorin shqiptar egziston nje minoritet i konsiderueshem grek qe ka bashkvuajtur po aq dhe ndoshta edhe me shume se shqiptaret periudhen e diktatures hoxhiste.
  E pra, kur ky popull pretendon demokracine, lirine dhe te drejtat e tij, kur ky popull pretendon te drejtat per vetvendosje te kombit te tij te ndare ne Maqedoni, Serbi e Malin e Zi, per ndryshime kufijsh e ne nje “Shqiperi Natyrale”, atehere nuk ka perse te ndihet i “kercenuar” apo i “provokuar” kur edhe kombet e tjera, duke perfshire e greket dhe minoritaret greke ne Shqiperi, kerkojne dhe pretendojne te njejten gje, bashkim ne Greqine Natyrale”!
  Te drejtat e dikujt perfundojne atje ku fillojne te drejtat e tjerit!
  Kush i hedh benzine zjarrit duhet te di edhe si ti ruhet atij! Ndryshe prisni nga “bolet” e Erdoganit!

 32. Relax says:

  Greqia nuk ploteson asnje standart per te qene anetare e BE-se,marredhenie te prishura me te gjithe fqinjet,nuk pranon asnje pakice,asnje fe tjeter pervec fese ortodokse brenda ,teritorit grek,ka vrare me qindra mijra shqiptare dhe maqedone gjate shekullit te kaluar,ka kryer gjenocid te papare kunder cameve dhe maqedoneve,ka vjedhur qindra miljarde euro nga fondet europiane,…me ne fund ka erdhur koha ti paguaje te tera,eshte koha te vendosen sa me shpejt neper ishuj(jo te gjithe)se shqiptaret dhe maqedonasit do rikthehen ne teritoret e veta.

 33. Bardhi Tolabi says:

  O Klimax!
  Nuk po i mban Greku me buke Shqiptaret eqe jetojne atje.I mban puna qe kryejne dhe qe Greku ju vjedh me shume se gjysmen e shperblimit.Se punojne Shqiptaret atje pa mbahet akoma Greqia,perndryshe do ti kishte perzene me kohe e te “punesonte ” te rinjet greke.Por keta te rinj Greke i kane bere naften Greqise,kane marre rruget e Europes,sepse paguhen me mire dhe nga ana tjeter bejne pune me te lehta se ti binin kazmes e lopates,te pastronin hauret e nevojtoret,te mbanin dhe lanin e shplanin plakat dhe pleqte e braktisur prej tyre…PSE NUK THUA QE EUROPA PO E MBAN ME BUKE GREQINE,DUKE I DHENE RRETH 350 MILIARD EURO,perndryshe do te falimentonte si shtet?Nuk te vjen zeri per keto qe thua.Pse nuk thua tjetren qe rreth 300 mije Shqiptare qe kane marre dokumentat ne Greqi nuk njihen si minoritet dhe nuk gezojne te drejtat e minoritetit sic i gezojne ata 40-50 mije minoritare greke ne Shqiperi?
  Po rri o derezi e lumezi,merr ato kacidhet qe te japin per te llapur genjeshtra,behu njeri dhe thuaj te verteta qe te te degjojne te tjeret…

 34. beni says:

  Nga fitira qi ka kjo vetem dulen trmb………………..

 35. says:

  Jemi vagoni 28-të i NATOS dhe BE-së.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *