“Otomanët e fundit në Shqipëri nuk kanë më shpresë”

ngjelaNga Spartak Ngjela

Venecia e mbylli çështjen e vetingut në favor të ligjit, bashkë me “përkthimin” e kalanderëve mediokër të Saliut.

Historia europiane e Shqipërisë që do të shkruhet pas disa vjetësh, mendoj se tre faktorë antieuropianë të Shqipërisë do të radhisë në harkun e pesëqind vjetëve: Perandorinë Osmane në Shekullin e XV-të, lëvizjen esadiste të viteve 1912-1919, dhe hordhitë Berisha në Shekullin e XXI

Gjithsesi, tani gjithçka u mbyll. Koha europiane e Shqipërise ka filluar, dhe gongu bie më datën 10 dhjetor të këtoj viti. Historia e dhimbshme e shqiptarëve të masakruar ndër shekuj për t’u osmanizuar ose sllavizuar, për të humbur gjuhën shqipe dhe identitetin arbënor, mori fund: dhjetori i vitit 2016 ngre ngadalë siparin e skenës sonë reale – Shqipërinë europiane juridike dhe faktike.

Por kjo luftë e vitit 2015 – 2016 për identitetin Europian të shqiptarëve do të mbetet në histori gjatë. Ishin grahmat e fundit të korrupsionit dhe abuzimit shqiptar në pesëqind vjet, i cili po jep shpirt në sytë tanë. Por, gjithashtu duhet të kuptohemi ngaherë se këtë luftë me abuzimin e brendshëm kundër Shqipërisë Europiane, e kemi fituar me ndihmën dhe forcën e politikës amerikane dhe politikës gjermane. Dhe eshtë një nder i madh për shqiptarët kjo ndërmarrje e madhe amerikano-gjermane, e cila, në fakt, po rivendos me forcë historike padrejtësinë e madhe që iu be shqiptarëve në dhjetëvjeçarin e parë te shekullit që kaloi. Është shkenca e historisë dhe gjuhësisë që kthjelloi politikën e dy fuqive më të mëdha të Perëndimit, dhe interesi i tyre për utilizimin modern të dy shteteve shqiptarë në Ballkan.

Tani që u vendos përfundimisht pozicioni i palëvizshëm europiano-perëndimor i Shqipërisë, edhe shteti shqiptar i Kosovës do të jetë shumë më i sigurt; kurse fermentimi kulturor shqiptar i të gjithë botës shqiptare në Ballkan do të shkojë në lulëzim.

Koha europiane e Shqipërisë mijëvjeçare fillon në 10 dhjetor 2016… Po Gjykata Kushtetuese? Shqiptarët do të tallen me gjashtë otomanët esadistë të Gjykatës që menduan se mund të ndalonin historinë europiane të Shqipërisë dhe heroikën shqiptare me një copë letër që Saliu së brendshmi duket se i thotë “Vendim Otoman”…

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në ““Otomanët e fundit në Shqipëri nuk kanë më shpresë””

 1. tfgs1 says:

  endrra me sy hapur,ne nje bourdelo islamike me 90% muslims[mbetje osmane] ,850 xhami[shumica pa qitap],150 teqe[ku tall koqet baba Mondi],mbi 140 jihadista ne Syria,5000 mujahedina e shume te tredhur[atheoi,ketu je dhe ti Ngjeli,corapekuqi etj]………………nuk vdes kurre OTOMANIZMI e nuk behet kurre shtet demokratik,kush beson te kunderten shpejt duhet te vizitoi nje psikiatro!

  1. 3434343 says:

   Ja dhe kopili i oficerit te Dulles dhe kurves se Shkolles se Bashkuar nuk rri dot pa henger m… eshte si puna qenit

  1. adi says:

   bravo avukat
   ne fillim mendoja se ishe thjesht idiot
   po kam kuptuar qe ti je kokra e legenit dhe kokra e mashtrusit. qe ke kenaqsi te vecante qe tall trapin me keta monstrat .
   ne fakt te lumte!!!!!!
   me njerez me tille nivel inteligjence njeriu duhet te jete i pameshirshem me talljen ja keshtu si jua ben ti.
   te lumte!!!!!

 2. Timi says:

  Sa i djeg këtij mutofagosit që Shqipëria përparon. I mbetet pastaj të shaj vetëm veten dhe prindërit e tij që e sollën në jetë.

  1. LORA says:

   Mutofagosi duhet lexuar ,per te matur temperaturen e konvulsioneve te janulles.
   Timi,une per kaq e konsideroj te dobishem,,,,sidomos kur komenton i pari lajmin,duket se eshte ne hall te vertete.
   Respekt Tak Ngjeles per kete komunikim me publikun.

   1. xhulio says:

    Lora, e kemi thene qe nuk je gje tjeter vecse nje neperke me helm mbetje komuniste.Vendi i ngjan nje te semuri mbuluar me jorgan hashashi, ju doni te futeni ne BE.Urrejtja e kllasave vazhdon, ju doni ta fshihni nen sqetullen e BE.Rama dhe Cipras e kane vendin ne Kube.Dhe Berisha me Meten, po te duash ti.Te babeziturit, brekegrisur, ushqyer me mesimet e shokut Enver legjendarit dobic , po i nxjerrin fundin ketij vendi.ju ju ka mbetur mendja te Janulla.Ja janulla vdiq, po Noli, po Petro Nini, po Kristoforidhi, po Asdreni, po Cajupi, po Migjeni, po Fishta, po Petro Marko, po, po… T u varim nga nje gjysme hene si hajmali?…Lora, neperke e uritur mbase rron ne shkretetirat e Afganstanit ku s ka as uje.Heren tjeter do te them nje sure arabisht.Vetem ate gjuhe kupton ti, po dhe te semaforeve.Gjuhen e klientes se cdo ustai.Shpirtshitura Loraaaaaaa…Sa te paguajne horrat per keto fjale ketu.Taku eshte cun blloku.Blloku s ka rene.Blloku eshte ne Surrel, ne Gjirin e Lalezit, te Mali i Robit, po shtrihet drejt bregur te jugut.O Lora, o Idiote…Nuk kupton se ku rron.

 3. Shelgura says:

  Keshtu duhet folur .
  Ti taku ja kelujt zotin ketyre horave qe drejtojne P D .
  Keto 25 vjet berisha nene petkun e demokratit ka
  Kryer mbi 250 krime te dukshme ebhe nga syri i njeriut te thjeshte .
  Bravo Taku.

 4. alb sapun says:

  po per cfare 5 otomane flet mor budalla me diplome kur shqiperia dhe kosova jane 80 perqind otoman

  1. 3434343 says:

   Ne ate kaplloqen tende prej hajvani sigurisht qe jane “80 perqind” ore sapun burgu

   1. tfgs1 says:

    O BEQIR,pse te duket sikur te tjeret exagjirojne,a nuk eshte reale se jeni 90% suma otomane……qe qelbni shqiperine e me gjere!!
    Taku eshte rrote [email protected]@ri,nuk shikon pertej hundes se tij…….mgjs po ofrojne zgjedhjet dhe per disa vota suniteve u duhet bere qefi!

  2. kodrasadikitk says:

   Osapun shoqi sjan as 8 por as 80 por jan 100% shqiptare sot e per shum mote sa te jet historia….

 5. kozmo says:

  Pa u fut Sali qeni ne burg ,bashke me zagaret qe kane bere zullume ,ky vend nuk mund te quhet kurre Europian . Ndryshe do te jemi nje vend me keq se otomanet .Te presim se si do te rrjedhin ngjarjet .

 6. Bond says:

  Osmanet ndikuan ne krijimin e mentalitetit oriental te vendeve Ballkanike qe ata pushtuan per disa shekuj, perfshire edhe trojet shqiptare.
  Ndonese kane kaluar me shume se 100 vjet, ky mentalitet oriental mbizoteron ende ne shume treva shqiptare (por jo vetem). Kjo reminishence e pushtimit te gjate osman ne Ballkan eshte e kuptueshme por do tentoje te zbehet me kalimin e kohes, pamvaresisht shtimit momental te disa xhamive pa adrese.
  Problemi me i madh per shqiptaret jane komshinjte tane sllave dhe greke, te cilet te mbeshtetur fort nga Ruset por dhe Francezet e here-here Anglezet kane zaptuar here pas here territore te medha shqiptare pas dobesimit te Turqise, sidomos ne vijim te Traktateve te Shen Stefanit e Berlinit (te vitit 1878), luftrave Ballkanike te shekullit te kaluar 1912-1913, etj.
  Pretendimet territoriale, dhuna dhe asimilimi sllav dhe grek vazhdon me kembengulje edhe ne ditet e sotme…me synim kostant copetimin dhe asimilimin e trojeve Shqiptare ne Greqi, Maqedoni, Serbi e Malin e Zi.
  Taku (Tarallaku) nuk mund te barazoje pasojat e mentalitetit oriental prej pushtimit osman te para 100 viteve, qe si tendence eshte gjithsesi ne zbehje, me sulmin agresiv te pandalshem te komshinjve tane te pangopur sllave dhe greke.

 7. Jak-Boston says:

  Arritjet maten me vepra dhe jo me fjale.
  A nuk thame te njejtat gje ne vitet e 90 dhe ja ku jemi sot me probleme me te medha se ne 90.
  Une dua te mas suksesin pastaj te them se cfare eshte arritur se jemi ngapur me fjale boshe qe nga luga e floririt, ceku i bardhe, rilindja dhe se fundmi reforma e drejtesise.
  Te gjitha kane deshtuar te shohim si do perfundoje kjo reforma ne drejtesi.

 8. Bardhi Tolabi says:

  Do te ngelet ne Histori,data 10 Dhjetor 2016.Heren e pare ne kete date,por 100 vjet me pare,patrioti i madh Shqiptar Themistokli Germenji,shpalli krahinen Autonome te Korces,per ta shpetuar nga pushtimi Grek.Dhe ja,po ne kete date,Shqiperia e lire,behet pjese e Europes te Bashkuar,ne ate Europe,ku ka vendin e saj te merituar…
  tfgs1 do te pelcase,prej deshperimit,ndersa Shqiptaret per inat te tij dhe padroneve te tij,do te kercejne prej gezimit…

 9. Tr says:

  Otomanet u larguan ,pa marre asnje pellembe toke nga shqiperia dhe jane gjithmone te gatshem, ne rast nevoje ti dalin Shqiperise ne mbrojtje .

  1. Jeronim de Rada says:

   Jo vetem Shqiperise, por edhe shqiptareve qe jetojne ne Turqi po u ndihmojne duke u hapur shkolla ne gjuhen shqipe. Biles shqiptaret jane te vetmit qe ne Turqi e kane te drejten e deklarimit te kombesise.

  2. a.f. says:

   Nuk morren toke se ishin larg. Nuk do ta merrnin ne krahe.. Por ama lane faren e klonimit te races se tyre.
   Nga iliro-heleno-romako-sllavo-barbaro-arberore e klonuan ne Turk (homdyrylah, ishalla)

 10. Nori says:

  Mutofagos sa jam kthyer nga athina hithe nje sy nga omonia si eshte katandisur me keq se ne Kandahar duhan brenda ne cdo kafe per 5 dite we ndenja nuk pashe asnje te perdorte rrip sigurimi perfshi ketu dhe shoferat a taksive shiko nga vetja nje here nqs je grek sa poshte keni rene si ne ne 97

 11. kristaqi says:

  Mutofagosi i dridhen leqet e këmbëve kur i kujton Turqinë sikur ta ketë
  pjellë Venizelosi (shf 1920-1924)Mos e EXAGJIROJMË gjë ?
  Apo ti kujtojmë QIPRON. Turqia e falimentuar ja ka ngopur gjithë historisë
  Greqisë së pabesë.

 12. england says:

  Po ti more rrace jevgu cfare mutin kerkon ne kete forum te perbere prej 90% shqiptaresh myslimane sic ti shprehesh,nese nuk te pelqen rri larg nga ne o grek I ndyre se na ben shume pis,goja jote bashke me helmin leshon dhe nje ere te ndyre!

  1. Sokol says:

   Bravo england, te lumte goja. Shkruaj edhe me teper. Rrofte Shqiperia muslimane qe po shkon drejte Europes me udheheqesin e madh Rama ,miku i Erdoganit gjigant.

 13. Respekte Taku says:

  Taku Respekte pa fund per gjithcka qe ke bere
  Dhe Po ben

 14. KUSH PO LEH Ç’ESHTE KY BAXHELLA,MBET PA PARE PRAP SPURDHJAK SHPELLA?!.NJE PAR FJAL I KA I SHKRETI,SIKUR “VELLAMI” I TIJ IBRETI,ME I RA SHKURT E ME FOL DREJT,VETEM LLAPA U KA MBET,NXJERRIN BUKEN ME GOJORE,TUJ JA LPI MEROS E EDIT,SHPEJT ISHALLA DHE NJERI-TJETRIT,SE TANI T’DY KAN RIPJELLUR,QEN T’PA BES E TE RIPJERDHUR,BEJN SI T’DASHUR T’DEMOKRACIS,PROSITUTA JAN TE KLYSHVE T’RUSIS,KUNDER SALS ME FJAL PO GJUAJN,KEYQ E TERTHOR SA PO MUJN,DHE ME SHUM NGA ÇPO I PAGUAJN,DUKE E DIT SE VEÇ JA RRUAJN,SE TE SALA KA DOR ZOTI,S’BAJN DOBI KTO KURVA KOTI,NDAJ PO I MBYLLI KETO VARGJE ,MINJT E NGORDHUN PO I LA NE ÇARQE,NE ATO ÇARQE KTA T’MARUEM,ME TUTORET E KAMUFLUEM…..

 15. majmuni says:

  jan disa shprehje apo fjal qe zen vend dhe behen nobeliste.
  ka shum.
  dritro agolli shpiku fjalen nobel “shkerdhatokracija”
  me pare ,I ishte dediku is kadarit shprehja “jashtqitja e kombit”
  ne filmin bejzik instikt me hurma stonin dhe majkell dagllasin del shprehja “e qira e shekullit”.
  emertimi I malokve “cecen” esht gjigand.
  apo “debilizem masiv” I tos lubonjes per shqiptaret esht lapidar.
  tash del nje tjeter shprehje bomb, “hordhit berisha te shek xxi.” vec me kte percaktim,sikur t mos bej asgje me,tak ngjela ze vend ne panteonin ballkanik te personaliteteve.perkrah helenasve euklid democrat,aristotel,apo edhe te tjerve ,me von, me tej.
  “hordhit berisha! car ngarkese emocjonalo moralo intelektualo historike etike estetike artistike….me permasa biblike.
  pa tjeter qe e ka kopju nga mu kte shprehje,kur in,nji dekad e gjys me par ju shpreha mikut te tij me percaktimin “hordhit cecene”,pasi pash vershimin barbar cecen mbi qytetnimin shqiptar. dhe taku e paska “perkthy” ne: “hordhit berisha”. duke I dhen karakter partijak.
  hordhit berisha te shek 21. !
  edhe ismail kadare do ta kishte zili kte percaktim historiko intelektual shkencor.
  esht cilsimi “hordhi” qe e ben perceptimin dhe imagjinaten ne kufijt e fatales.
  a ka ndyrsi,cud,shkerdhni,prapsi,ligsi,hijensi,plensi,… me t poshten me t nyt me t keq sesa fjala “hordhi”?
  dhe kur bashkepunon me mbiemrin berisha,konkurenca behet fatale.

 16. xhulio says:

  Mjafte me me “Fajin e ka armiku”.Armiku eshte brenda nesh.Vazhdon te vegjetoje brenda mbetjeve komuniste, ne te dy krahet e politikes me shpalosjen tashme te kamufluar te luftes se klasave gjer te brezi i trete e i katert, kush nuk i bindet ne prapesite qe vazhdon te kryeje.Me kete mentalitet, hip ketu e shih Stambollin, thote populli.Keta drite shkurter i bejne petullat me uje.Ketu futet edhe Taku.Avokati vazhdon te percjelle te publku urrejtjen(shprehje aspak konsensuale qe kerkohet) vetem per nje krah.Keshtu behet krejt i pabesueshem.Avokat, bej analize te thelle, po s je i zoti.Si cun blloku(blloku vazhdon te jete gjalle edhe sot) pershfaq mendim siperfaqesor, fasade.Demi kapet prej briresh, jo prej bishti.Briret jane mencuria, tryeza e hapur, demokracia e vertete, pavaresia e institucioneve,fjala e lire, jo blerja e shtypit dhe e zgjedhjeve dhe vendosja e nje ekuilibri te arsyeshem shoqeror dhe mireqenjeje mes shtresave duke flakur babezine e te pabrekeve qe eshte nje babezi e ushqyer qysh ne mal nga dobicja e lindur ne nentor 1941.

 17. pro says:

  ..menyra se si e sheh fitoren..eshte e trishtueshme..nuk dua te diskutoj,qe greqia ka frike turqine,qe ne shqiperi ka “qetesi”,por edhe sikur te ishte ndryshe..Taku nuk ka respekt per te tjeret qe jane dominant…,por ushqen grindje fetare dhe jo perparim kombetar,nuk e zhvillon problemin me mend….figurat e medha kombetare ,ne shekuj i kane fshire keto kufij per vendin…dhe mbas dates dhjete jane keta 90% “otomane”qe do te mbeshtesin zhvillimin europian te vendit,nuk do te largohen nga vendi..mos diskutoni emocionalisht dhe perdorur fraza te dale boje,

 18. Alban Hamzai says:

  Ne te gjitha komentet vetem shahet nje njeri qe ka bere nje koment ndryshe nga te tjeret .Nuk komenton njeri gjendjen e vendit :jemi Republika e Droges ,Mbreteria e krimit ku njeriu vritet per nje shikim ,kemi mbushur burgjet e Evropes me te denuar shqiptare (vetem ne Zvicren e vogel denohen rreth 2000 shqiptare ne vit) ,shumica e shqiptareve jane nen nivelin zyrtar te varferise dhe si rezultat largohen nga vendi rreth 40.000 vete ne vit (eshte larguar rreth 30% e popullsise) , Arsimi e Shendetesia te shkaterruar , Gjykatat te korruptuara dhe Ngjela e quan arritje qe euro-amerikanet edhe ne vitin 2016 nuk po na bindin dot per te bere shtet ligjor ( ashtu si para 100 vjetesh ne vitin 1916) ,pra edhe pas 100 vjetesh I njejti mentalitet etj,etj. Pra komentuesit,ne vend qe te shohin ku jetijne shqiptaret e ku jane te tjeret ,shajne nje koment. Nga ana tjeter ,vertet turqit nuk kane marre asnje cope toke shqiptare,por kane bere nje te keqe shume te madhe: kane osmanizuar shpirtin shqiptar dhe si pasoje e kesaj jemi ketu ku jemi e keta qe jemi .Prandaj mos fluturoni,por rroni me kembe tek realiteti dhe ndryshoni shpirtin e osmanizuar.Ju lutem botoni komentin tim!

 19. suliot says:

  taku vllahu eshte mire te meresh me vllehet dhe jo me myslymanet, se juve jeni te tredhur, pa identitet, njerez qe flasin nen rogoz, bastard,

 20. a.f. says:

  Turqit nuk morren toke se ishin larg. Nuk do ta merrnin ne krahe.. Por ama lane faren e races se tyre.
  Nga iliro-heleno-romako-sllavo-barbaro-arberore e klonuan ne Turk & homdyrylah, ishalla.
  Ky Taku i avokatise e paska profesion edhe historine. Krahason 500 vjet turqi, me 25 demokraci.
  Te keqen e Osmaneve…. atyre ne u kemi pastruar cizmet dhe prej tyre kemi mesuar vetem zanatin e sherbetorit, ose te mercenarit. Prandaj jane me shumice sherbetoret dhe mercenaret ne Shqiperine tone te dashur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *