Turqia i përgjigjet ministrit grek pas deklaratave për të dhe Shqipërinë: S’ke kapacitete për të kuptuar

erdogan-shqyp-660x375Deklaratat e ministrit grek të Mbrojtjes bërë nga vija kufitare mes Greqisë dhe Shqipërisë, ku cilësoi si idiote deklaratat e Presidentit turk Recep Taip Erdogan për rinegocimin e traktatit të Lozanës për kufijtë mes dy vendeve dhe fyese deklaratat e Kryeministrit shqiptar për çështjen çame, kanë marrë përgjigjien e parë nga Ankaraja zyrtare.

Përmes një deklarate të shkurtër publike, Ministria e Jashtme turke thotë se “ministrit grek të Mbrojtjes i mungojnë kapacitetet për të adresuar dhe kuptuar me këmbë në tokë zhvillimet mes dy vendeve”.

“Sjellja dhe deklaratat e ministrit grek të Mbrojtjes, që mesa duket e ka humbur arsyetimin dhe gjykimin, aq sa së fundmi vlerësoi organizata të lidhura me akte dhune dhe terrori në Qipro, dëmtojnë përpjekjet për bashkëpunimin që po përpiqemi të vendosim mes dy vendeve”, thuhet në deklaratën e diplomacisë turke, raporton TCH.

Në fund të reagimit, Turqia fton Panos Kamenos që të shmangë deklarata të ngjashme në të ardhmen duke ‘u ngritur në lartësinë dhe përgjegjësinë e detyrës shtetërore që mban’.

REMOTE_ADDR:[]

43 komente në “Turqia i përgjigjet ministrit grek pas deklaratave për të dhe Shqipërinë: S’ke kapacitete për të kuptuar”

 1. Alban Hamzai says:

  Nuk mund te kuptoje Turqia ,qe perpiqet te kthehet ne Kohen e sulltaneve,pra ne shekullin e 17,deklaratat e nje vendi europian te shekullit te 21.

  1. ben says:

   Keta turqit ” shume te eger ” me kete reagimin.
   Apo e dine qe ju erdhi orange e shperberjes?

   1. Nacionalist says:

    Po si nuk don te kupton mor shurr Greku, nuk beri kercnime Turku po Greku , esh interesant me njepjes te PAKURIZOREVE nga Shqipria. Nuk jan as mish e as peshk, shkurt mund te quhen bithshitur, kush u ofron dishka i kthejn bithen.

    1. Adriatik says:

     Mos wani per baben tuaj o turkoshqiptare. Luften civile tashme e kane shume afer dhe perfundojne si siria.

   2. tfgs1 says:

    BEQIRAAAAAAAAAAAA shqipfles,se bashku me Doganin ju pret i ”gjati”[madje me gunga] evropian………………allah uakbar!

    1. Raimond vlonjati says:

     Greket jane njerez te dobet , jane si krimbat, ,dhe nqs nuk i godet ata marin perpjete

     Turqia ben gabim qe sillet ne tolerance me keta bajga greke

     1. edi shance says:

      rajmonda kuptohet fara juaj kur ske bol. theret komshiun pae ditur qe ky eshte perderdhur

      1. Himarioti says:

       Eda lene mos e pyt sa bol. ka fara juej, mami i jot therret per ndihm Putinin sa here ja hyp erdogani

  2. Saba says:

   Kush ben deklarata turqia apo greket fashist qe mendojn se munden te fyejn cdo kushin a ne anen tjeter jan futur ne borxhe gjer ne fyt rrac e poshter.

   1. Theatrical says:

    Turqia zotri po bën planet per aneksimin e Thrakes deri ne Selanik megjithe disa ishuj..greket e kane zakon sa here iu hapet oreksi,turku iu hap bythen
    po doni ta kuptoni se perse greket kane vuajtur( edhe kane per të vuajtur)disa nga dramat dhe tragjedite me të renda ne historine e njerezimit,
    pergjigjen e keni tek deklarata e ministrit grek të mbrojtjes

   2. Theatrical says:

    hahahahahaha…si u mblodhen kurdhet e anastasit,
    gezojne me aktin foshnjërak të ndonje kalamani a thua se eshte problem i madh të ngjitesh naten ne shtylle e te ngresh flamurin grek ne Himare,falamurin shqiptar me Athine apo flamurin turk ne Selanik..apo të shkruash parrulla me “vorje epir”…
    “vorje epiri” o beqiret e anastasit meret me lufte,ashtu siç meret dhe Kostandinopoja,Smyrni,Qipro e Veriut..e jo duke provokuar me ngritje flamujsh a me parrulla
    sidoqofte eshte per ta thene,turp me të madh per shtetin shqiptar nuk ka,keshtu siç eshte katandisur,pa ushtri e pa sherbim informativ e sekret

   3. edi shance says:

    save ihengre groshet po nxiton te me japesh listen e fisit do ishte kenaqesi

    1. Shkodrani i vjeter says:

     Sava hengri paidhaqen e motres tande e ti i thu grosht ahaha

  3. Korabi says:

   Dakord ,Turqia perpiqet te shkoje ne Mesjete po Greqia ku eshte? Shpall non grata gazetare, arreston njerez qe transportojne abetare. Deklarojne ne shekullin e XXI qe nje popull i tere ishte bashkepunetor i fashizmit. Pra dhe femijet dhe grate. Te tilla cilesime jane te denja vetem per Gëbelsin. Po edhe sikur e vertete te ishte, mos e meritojne shfarosjen? Italianet dhe Gjermanet e 1945 duhet ti kishin shfarosue te tere sipas kesaj llogjike mesjetare qe vetem grekerit mund te pjellin.
   Kane nje ligj lufte me ne dhe thone qe nuk prish pune. Po hiqeni pra meqe qeka i parendesishem. Pse nuk e heqin?

  4. Patriot Dermani says:

   He more mi halesh, e di fare mire se nuk ke nga e luan bithen, se osmanllia, nashi turqia, ta ka futur gjithmone. Duket se po vjen koha qe ta fusim edhe nevej kendej, e te rivendosim te drejtat qe i keni neperkembur me shekuj. Nuk mba me uje pilafi. Jeni pergjegjes per krimet dhe padrejtesite qe keni kryer. Perendia vonon (sipas mendjes sone), por kurre nuk harron.

  5. Arusha e Tepelenes says:

   Hahahaaaaaa qenkan bere te mencur edhe Turqit? Pika bythes! Si mundet keta dy thundrake tyrq ti mesojne historine apo te flasin pasardhesve te Homerit, Eskilit, Herodotit, Platonit etj….. Keta qe industrine e tyre e bazojne mbi kopjet(fallsifikimin) e markave dhe produkteve?! O turk mos ha m.. se vjen pastaj Keli( Enkel Demi & Shpetimi) e te ndiihmojne qe te zbutet me mire!

 2. Vurkari says:

  O Hamza 300 €,
  Sjanë për ti këto punë o i mjerë, ky shteti europian që thua ti ka një minitstër gomar që i ka zënë truri dhjam.

  I djeguri Kammeno nuk e ka haberin ç’është diplomacia dhe Jo vetëm që i thotë ilithio presidentit të një vëndi fqinjë Po kërcënon dhe një tjetër aleat në Nato ushtarakisht !

  Duhet shkarkuar sa më parë se po dëmton interesat e Greqisë dhe reputacionin e vëndit të tijë në arenën ndërkombëtare.

 3. Arnaut Hamzai says:

  Zor per te kuptuar deklaratat e Greqise se agimit te arte qe be reprezale shqipetareve ne dogana dhe qe dhunoi kufijte Shqipetar ne 97

 4. Kisha terroriste "greke" says:

  Kur “edukohesh” ne kish patjeter qe nuk ke kapacitet . U kane mare ne qafe prifterinjet e kromosur o te mjer .

 5. zhaku i pamposhtur says:

  Pano Kameno është ekstrem i djathtë ose si mund ta themi pak më ndryshe ‘nacionalist gjaknxehtë’…ironia e kësaj historie qëndron në faktin se fregatat turke hwrëpashere vijnë e bëjnë xhiro deri në brigjet e gadishullit të attikisë(athinës) dhe ky zotëria si ministër u mbrojtjes që është nuk ndjehet aspak,lëre pastaj nga ajri që turqit as nuk duan tia dinë për hapësirën greke…mos ia vini re këto deklarata këtij ministri sepse ky do ketë ngrënë ndonjë shportë me vezë andwj nga janina e do ket pirë edhw ndonjë kile raki e ka thënë : ku janë turqit dhe shqiptarët tu qi ropt…heheheee
  kështu fiks nuk shprehet edhe tfgs? këta janë gjarpërinj por që dhëmbët i kanë me proteza dhe i vënë e i heqin sipas erës që fryn…veç duhet të jemi koshientë që kjo greqia e sotme në mes të krizës shqipërinë e merr duke tallur bythën për nja 3-4 orë por ne kemi aleaten më të madhe në botë turqinë e cila do të kënaqej jashtë mase në rast sw greqia bën një gabim të tillë dhe ndërhyn ushtarakisht në shqipëri gjë që do ti jepte shkak turqisë që tia sillte gardhin egjeut në brigjet e attikisë…grwkët e din sh mirë këtë gjë dhe kho është arsyeja që ata kanë zgjwdhur rrugën tjetër të pushtimit të jugut të shqipërisë atë të kalit të trojës pra të kapjes së politukës shqiptare..tirana sot është një çerdhe nëpërkash dhe do të ngelet e tillë edhw për sh vjwt pasi agjentura grwke po përgatit breza të tërë diplomatësh gazetarësh apo klerikësh të cilët presin vetëm momentin e duhur për ti ngulur dhëmbët në trupin e shqipes…

  1. edi shance says:

   zhake kaqe partuza ke hequr nga GREQIA o fare pu… tepakten thuaj faliminderit

   1. zhaku i pamposhtur says:

    më fal që të lëndova qirie gjarpër (edi shance)….

 6. michael says:

  Kesaj i thone hajde baba te te tregoje arat.O njerez te trashe po si ka mundesi qe neve vritemi per nje cope gardhe dhe ne Turqi ne cdo demostrat
  vriten 100 njerez ndersa Greqia ka 10 vjete ne nje krize totale por demokracia dhe shteti funksionon si ne asnje vend tjeter ne bote.Me thoni nje vende ne bote qe te ket te tille krize dhe te mos jete vrare asnje neper greva,gazeta dhe tv te pa mbyllura? Dje u kape nje shqiptare qe ngacmonte
  goca te mytura dhe gjukata e la te lire deri sa ti behet gjyqi.Kjo eshte demokrazi idioter jo neve na ia kan fajin te tjeret per cdo gje.

  1. tt says:

   Funksionon me lekat e gjermanit apo ben sikur e harron korofillaku mou pa ato leka sot ishit duke ngrene njeri tjetrin apo harrove perseri se si hidheshit nga ballkonet hahahaha prandaj mos akuzo njeri per “derra te trashe” kur je vete ndoshta nje i tille

 7. nje ish myslyman says:

  Mua me tmeron vetem ideja e te qenit aleat me nje vend si Turqia . Po nuk u ngopet 500 vjet , more te uruar , me kete halldup shallvaregjere , qe na shkretoi vatane ? YYYt islamike te pa ndreqshem .

 8. delete says:

  Pergjigja e Turqise duket aq sa llogjike dhe e matur kur i adresohet ministrit Grek duke i thene se Greqise “i mungojne kapacitetet per te adresuar dhe kuptuar me kembe ne toke zhvillimet midis dy vendeve.” Me fjale te tjera, zhvillimet e dekades se fundit e kane afirmuar Greqine si nje shtet tashme ne kaos e me breke neper kembe si nga kapacitetet ekonomike dhe rrjedhimisht ato ushtarake. Nderkohe, gjendja e Turqise ne keto dy aspekte njihet me se miri se ku qendron.

  Natyrisht, keto jane nota nostalgjike te se kaluares kur Greqia ndihej e forte ekonomikisht dhe thurte endrrat e pordhes me rigon te Kostandinopolit dhe te Vorio Epirit. Por jevgjiterit e Europes e dine shume mire se nuk marrin dot – te paren jo e jo nje here- por as edhe tjetren, pra jugun e Shqiperise. Padishahu i Stambollit (qe panvaresisht atyre shqiptareve qe ketu e sulmojne pa fund, eshte e vetmja mburoje e vertete dhe e hekurt e shqipes dhe ky eshte fakt, nese doni tja fusni kulos pastaj ajo eshte drugo mesele) do te donte vetem nje mini-tentative marrjeje te Jugut tone nga tipa si ky koketuli Athines per tja u sjell kufirin e ri turk deri ne Varkiza. Pra qirjo Karmeno, provojeni po ja u mbajti verra rrace muti e do e shihni te semes. Vetem mendohuni mire se perballe nuk do keni me femijet dhe grate e pambrojtura Çame qe tu prisni fytet e barqet qe mbartnin jete por gjigantin e rimekembur.

  1. Qipidhasi says:

   Padishahu i stambollit është mbrojtje vetëm për ty o servil,ti lengezon për sulltanin qe për pak desh i iku karrigja dhe bën njeriun absolut,vrau preu dhe arrestoi simbas qejfit dhe oreksit,,,,,oppss skena të para edhe në shqipëri me 24 janar .Ke te drejte ,,je vlla me ata

   1. delete says:

    Repliko me fakte pussyman-my ass dhe jo me epitete qe nuk kane te bejne me temen ne fjale. Une to solla statusin aktual te dy vendeve si evidence, dhe mbi ate baze te dhashe edhe i-llogjiken e pretendimeve te pales greke. Te solla gjithashtu edhe ngjarjet e Camerise qe s’kane nevoje per komente. Pra ne te dy rastet pretendimi i postimit tim ishte i mbeshtetur ne objektivizem dhe jo ne pordh me rigon.

    Sa per 24 Janarin, te krashasoh Erdon me gjera qe ne realitet nuk kane ndodhur dhe aq me teper, me nje gelbaze si Berisha qe njihet ne cdo skute qe ka shqiptar si tradhetar kombi eshte karllik i papam. Realiteti eshte se Erdogani e morri Turqine te rrenuar dhe sot eshte ajo qe eshte, aresye kjo qe ju djeg sumen shume qarqeve ndaj dhe atakimet e njepasnjeshme.

    Problemi shifet kshu or mik, Erdogani ka kaq zgjedhje rresht qe merr ne menyre demokratike mbi 50% te votave, nderkohe sonte italianet behen gati to vojne referundimin kerkuar nga Renzi qe eshte ne krye te qeverise i-demokratikisht, pro jo i zgjedhur me voten e popullit por te marreveshjeve bere branda palazo Madama. Tashi m’thuj ti qipidhush ku realisht qendron demokracia e vertet. Oh, edhe mos harro ketu Holland qe ka kaq vite qe qeveris gjoja ne menyre “DEMOKRATİKE” edhe pse populli franceze mbi 70% ka te pakten 3 vite qe disaprovon punen e tij. Per momentin rezulton me 4%. Nqs demokracia funksionon kshu atehere mund te jete cdo gje por jo demokraci e vertete.

    1. Qipidhasi says:

     Po mor po,u panë edhe përqindjet e erdos,,po nuk te vjen pak turp nga vetja kur krahason shtetin poturist te bashës shpirtëror me shtetet qe k anë shekuj qe e kane fituar sistemin demokratik?natyrisht që do dali ndonjë musolin apo ndonjë nazist qe do thotë te veten ,por ta krahasosh me dogin kjo është e paparë.Ti je për tu bere delete nga gazeta tema ,edhe trurit i ke thene DELETE FOR EVER

     1. delete says:

      Mua turp do me vinte po ta haja sapunin per djath, ose ndryshe thene, po ta gjykoja cdo ceshtje politike nisur vetem nga bias-i fetar i saj. Gjthashtu, nuk mund te kerkosh fshirjen e nick-ut nga g tema vetem se dikush eshte ne disakord me ty apo se shpreh mendimin e tij te lire, se i bie pastaj qe te jesh autokrat i thekur nderkohe qe pretendon te jesh njohtes i mire i demokracise duke permendur egzistence e ketij sistemi ne shekuj. O te paren o te dyten bro.

 9. leka says:

  baba sulltanerdogan deri sa na vazhdon kenaqesia deri ne ekstaze kur na qi nennat dhe motrat,ke detyrum ta mbrosh haremin arnautas vecanrisht ate te dylber-kryevezirit edushit.

 10. vata says:

  Greqia ben mire te shikoje veten e mos matet me hijen e mengjesit
  Kujdes se po u fute ne daren Turke e Came, se vdekjen e ka me siguru
  Ora e shqiptareve po troket. CAMERIA-REPUBLIKE
  NATO serish do vendose te drejat e shqiptareve ne CAMERI
  Secili ne vendin e vet ne diellin qe u takon
  OKKKKKKKKKKKKKKKKK!!!!!!!

  1. ....... says:

   Vata. ..nuk mundet qe te hiqemi trima me b…t e turqve apo te Natos.mjaft me me keto derrlleqe se jemi bere gazi I botes. Nuk kemi asnje tanks helikopter avion apo luftanije. Kemi politikanet me te korruptuar dhe nje rini qe me mundesine e pare qe I jepet largohet na vendi.

 11. nje lexues shqiptar says:

  More , po ç’eshte ky flamur shqiptar i bashkuar me flamurin turk , ne kopertinen e artikullit ? Jini ne vehte juve , apo ju kane ikur mente nga koka ? Po kjo eshte gjeja me e turpshme , qe mund te beje nje shqiptar . Epo atehere , kane te drejte greket , qe e quajne Shqiperine nje satelit te Turqise . Mua me vjen turp e inat , te shikoj flamurin tim kombetar , te bere njesh me flamurin turk dhe me ndizet gjaku , kur shikoj kete kerme diktatoriale , si Erdogani , qe pozon me simbolin shqiptar . Nje gje e ngjashme , ndodhi edhe ne Prizren , ne diten e Pavaresise . Ndonse , Prizreni eshte shndruar ne nje qytet filoturk ne menyren e jeteses , me dhjetrat xhami qe e perbejne , ne veshjet e grave me thes ne koke , me dembelizmin proverbial islamik duke numuruar tespiet , edhe aty , u gjenden dy te rinj , qe hoqen flamurin turk , te vene nga komuna turko-shqiptare perbri atij shqiptar . ….Po sa thelle ju pakan hyre rrenjet islamo-turke , more shqiptare ! Po nuk ju vjen mare (kur thone shkodranet) , qe shani grekun , ku jetojne 800.000 shqiptare (shifer e permendur sot nga Ilir Meta) dhe mburrni , apo mbani anen e turkut , qe na shkaterroi ADN-ne , na la prapa pa besine , mashtrimin , genjeshtren , vrasjet pas shpine , te gjitha tiparet me te ndyra , qe mund te karakterizojne nje popull . Si ka mundesi , qe iu dhemb me teper Turqia e islamizmi , se sa Shqiperia ? Haram ju qofte qenia shqiptar !

 12. nje lexues shqiptar says:

  Ore Vata , dy pyetje kam per ty E para : Nga cili planet flet , more tutkun ? Dhe e dyta : Sa klase shkolle ke ? Po si nuk ke as nje pike llogjike . Sipas teje , Evropa dhe NATO e krishtere , do te detyroje Greqine , gjithashtu te krishtere , te shtyje kufijte e Greqise , per te krijuar nje republike islamike çame . Na permend edhe daren turko-çame . Po te kujtoj , se Bashkimi Evropian , vetem pare nje jave , morri vendim unanim , per nderprerjen pa afat te negociatave per hyrjen e Turqise diktatoriale e islamike ne BE . Kjo eshte dashuria e BE- se per turkun .

 13. SYPESHKAQENI says:

  o shqup dhe greker mos e kruani me turqit se ju shkerdhejne pelevreket

 14. denisi says:

  po ktyre turqve kush i kerkoji mend? fundja faji tyre eshte qe jemi prspa bote.

 15. Fishta i Madh says:

  Qe nga themelimi i shtetit shqiptar me 1912, Greqia ka punuar haptas per prishjen e shtetit shqiptar me diversion, ushtarakisht (ne luften e pare boterore dhe ne luften e dyte boterore dhe ne provokacionet e Gushtit 1949), por dhe diplomatikisht ne luften e pare boterore dhe ne Konferencen e Parisit 1919 dhe nw 1946 perseri ne Konferencen e Parisit.
  Megjithe deshtimet ata nuk kane hequr dore nga synimet DONKISHOTESKE per cberjen e Shqiperise.
  Me renien e komunizmit pas viteve 90-te, u vendosen “marredhenie miqesore”, por pikerisht me vendosjen e ketyre “marredhenieve miqesore”, Greqia ka prishur shume pune ne Shqiperi duke percare komunitetin patriotik ortodoks me uzurpimin e kishes sone, me ndertime varrezash greke, me hapje shkollash greke aty ku nuk ka ASNJE GREK, si p.sh. ne Korce dhe qytetin e Gjirokastres, me propagande bajate antishqiptare me qellimin donkishotesk te “helenizimit” te Shqiperise, etj. etj.). Perfytyro c’budallallek eshte te mendosh te helenizohet labi ultraatdhetar.
  Shkurtimisht, pervoja e nje shekulli tregon se per Grekun vlen ajo shprehja popullore “Ta kesh mik te prish pune , Ta kesh armik te ha…”.

 16. Arben says:

  ALLAHU EKBER,

  PERPARA ERDOAN,

  JE NJE BEKIM PER MUSLIMANET.

 17. Kaqaki Junior says:

  Po e citoj cka tha Erdogani:
  Stambolli me periferi ka ca. 18 milion banor, dhe nese “yunanet” (greqet) vazhdojne te provokojne, mund t´i mobilizojme me nga nji drapen keta 18 milion, (aq shum koka yunano-greq s´ka Gerqia), keshtu qe u krye puna, andaj mbas kesaj deklarate Tourkoprdhos&Co s´po mund te flene rahat!

 18. spectrum says:

  Te gjitha jane organizuar nga klasa politike shqiptare qe duan ti terheqin vemendjen popullit nga vettingu qe fut ne burg armiqte e vertete te shqiptareve dhe te perendimit ne shqiperi klasa politike po tenton te bej acarime false me nje vend anetar te Natos si eshte greqia presioni po behet nga perendimi ne shqiperi per zbatimin e reformes qe I hap rruge shqiperise te hyj ne familjen perendimore dhe ben largimin perfundimisht te shqiperise nga ndikimi Rus mos bini pre e nacionalizmave falce qe i kane iniciatoret ne Kremlin

 19. Fusha says:

  Prej turk mutit jem ktu sot, se mos te ishte turku do flitej shqip ne gjoja greqin e sotme, dhe rrini besnik tuqis, mani ata emna dhe kulture gabelesh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *