“Vini në Shqipëri e mendoni se do flemë? Këtu do t’iu thyhen dhembët!”

grekjaGazetari Marin Mema ka reaguar pas deklaratës së deputetes Eleni Teocharus.

Ai ka përdorur gjuhë të ashpër duke thënë se “mund t’iu thyhen dhembët nëse i kërcisni shumë në vendin tonë”.

Ja reagimi i plotë i Memës:

Nje Eurodeputete greke nga Qipro erdhi ne Tirane ne emer te PBDNJ ( e cila ne leter duhet te jete nje parti qe bashkon , mbron, pa paragjykim te drejtat e njeriut) e tha se tashme na qenka momenti te mbrohen te drejtat e Vorio Epirit,per te mos perfunduar ne nje tragjedi siç ka ndodhur sipas saj me helenizmin qipriot. Nga krahu tjeter ministri i mbrojtjes grek kercellit dhembet nga kufiri perballe nje tjeter vendi antar te Natos siç eshte Shqiperia….

Ore te dashur fqinje a ju ndodh ndonjehere ne jete te lini menjane ekstremizmin e te jeni qytetare te thjeshte ?

Te mendoni se nuk eshte e drejte qe mijera njerez , popullesi civile te masakrohen , te vriten, tu hapet barku, te dhunohen gra e femije ? A ju ndodh te mendoni se ata femije kishin nena e baballare ? Se ata femije kishin prinder, gjysher ? A ju ndodh te mendoni se njeriu nuk eshte nje cope guri qe mund ta rrahesh me çekiç e ta gjysmosh e te mos ndjeje dhimbje ??? A mundet njehere te vetme te jeni njerez te thjeshte pertej politikes e te kujtoni mijera njerez te vdekur rrugeve sepse nuk ju la zgjidhje tjeter ? Po femijet qe nuk mundet te shikojne varrin e prinderve a i mendoni ? A ju duket e drejte kjo si qytetare, si nena e baballare, si njerez te thjeshte ?

Ju vini ne Shqiperi hyni e dilni e mendoni se ne do te fleme ? Do te vazhdojme te pranojme ? Do te ulim koken e do te krrusim shpatullat pa klithur ? Jo, pra jo !! Nuk ka me histori te tille. Ne kemi te drejten e zotit te klithim, te flasim , te tregojme, te ulurasim, sepse ata mijera njerez sot nuk kane as nje varr te prehern.

Ju flisni per te drejta te njeriut me Vangjel Ziun (shtate standartesh ne krye), por nuk thoni kurre sesi mundet te keni frike nga nje gazetar , qe mund te mos jete Marin Mema, por do te jete kushdotjeter qe kerkon te tregoje te vertetat.

Ju flisni per te drejta njeriu, por nje shkolle per shqiptaret ne Filat, Margelliç, Gumenice, Paramithi, Preveze, Parge, Arte, Negovan, Konice, Bellkamen, Plikat etj nuk e hapni. Bile ju as nuk i lejoni te ndihen shqiptare sikurse jane nga rrenjet. Ju nuk lejoni nje kamera e jo me nje shkolle. Ju flsni per te drejtat e njeriut , por kurre nuk pranoni nje varreze per çamet e masakruar, se pertej mendesive dhe justifikimeve tuaja, nuk besoj se femijet ne barke te nenes, ishin bashkepuntore me nazistet.

E pra ne nuk kemi frike nga e verteta, aspak, e aq me pak nga nje ekstremist qe fle gerxheve me ushtrite si per te treguar se jeni te fuqishem. Nuk kemi frike se jemi me te drejten e te verteten, nuk kemi frike sepse ne kurre s’kemi patur frike nga ekstremistet qe qarraviten sikur tu kene çjerre fytyren e tu kene vjedhur buzkuqin.

Nuk dua aspak ti futem çeshtjes se pronesise e perplasjeve ne Himare edhe pse familjes sime dikur pronat ne Libohove e Gjirokaster na i morri me para nen dore ne gjykata nje biznesmen i madh e i njohur grek qe ne fillim vitet 1990 kishte para te madhe ndryshe nga fisi yne. E pra ne kishim te drejte te nginim gjithçka ne kembe sepse na morren te drejten, por ne shqiptaret shpesh here kemi qene te tille, te urte, te permbajtur, duke pranuar edhe vendime te tilla. Ne nuk gerthitem se po na cenonin te drejtat, as se po na grabisnin, por pranuam korrupsionin e imponuar nga greku para-madh.

Ne kete rast nuk dua te futem ne debatet e Himares, edhe pse besoj se nuk eshte ndryshe Himara nga Tropoja, Kukesi, Durresi, Tirana, Vlora apo tjeterkund. E ne rradhe te pare ç’pune ka nje eurodeputete qipriote qe boll probleme ka ne ishullin e saj te merret me problemet shqiptare ? E keshtu gjithelloj figurash edhe nga ata qe dikur mbronin pronat e shqiptareve himariote , por qe sot per nje post deputeti kane shitur edhe breçkat bashke me rrenjet ???

Te dashur fqinje kohet e presioneve kane shkuar, kohet e ekstremizmave po ashtu, e bashke me to edhe kohet kur kercellitjet e dhembeve na shtangnin….

Nese doni Shqiperia ketu eshte, ka burra, ka djem, ka gra, ka femije, ka shqiptare, ju siguroj shume me europiane sesa ju , qe dine te duan e mbrojne kete vend. E pra ne do te kerkojme çdo te drejte tonen. Nuk ju pelqen ???? Ky eshte problemi juaj. Mund t’ju them veç keq; hapni syte, ngrini ura te verteta bashkepunimi, pranoni te bashkejetoni si europiane, te ecni bashke me ne ne Ballkanin e trazuar, e mos kercellisni fort dhembet se rrezikoni ne kete vend t’ju thyhen. E ne nuk jemi dentiste.

REMOTE_ADDR:[]

78 komente në ““Vini në Shqipëri e mendoni se do flemë? Këtu do t’iu thyhen dhembët!””

 1. Rexha says:

  Te lumte more djale, per te gjithe ate kontribut qe jep. I kam ndjekur me vemendje emisionet e tua dhe te pergezoj!!

  1. Saba says:

   Do te mbrosh ti kurve greku vorrio epirin me pidhin tend ske per ta mbrojt as qipron e as camerin se ikini duart me gjak te mendon se ashtu let harrohen krejt ato krime ua qifsha ato prift e flliqur por ske faj ti moj kurv kan faj ato horat qe te lejojn ty te flasesh ne mes tiranes kurv e thiut.

   1. Mirela says:

    Marin Mema..ke bere ndonje artikull per ekstermizmat..nacionailstet e semure..racizmin mes shqiptareve jug veri..fshatar qytetar ..i bardh evgjit..mysliman katolik??Eshte kollaj te shikosh bahcen e tjetrit..hidh syte nga e jotja qe mban ere kerme!!

    1. ermal says:

     Mirela. Marin Mema nuk ka misjon percarjen e shqipetareve por bashkimin. Kete detyre mbaje ti qe nuk e di se cfare je. Sigurisht vendi yne ka shume probleme. Po kush vend nuk ka probleme te tilla por kjo nuk do te thote qe ti besh te dotur kesaj bjondes qe pretendon te drejtat e shkelira se kane me dekada qe po i shkelin te drejtat

     1. Adriatik says:

      Marin Mema nje turkoshqiptar i rendomte persona non grata ne Elada…te shkoj ne surrel te ai drama.

      1. arbos says:

       E ci Duhet marinit eladha? Marini ka europen perendimore qe hyn e del sa here te doje. Elada eshte Vk. Marini e ka mbaruar shkollen ne perendim. Ndaj si ha per eladen.

      2. NARDI says:

       Ti t’i hash mu..tin MARINIT se jemi ne që e përkrahim dhe i dalim në krahë në çdo moment ?

      3. Afrim Krasniqi says:

       gabim e ke sot e gjithe jeten !!!

      4. Aleksander(greqishten ma mesoi Aristoteli) says:

       Na mbyten katundaret “greke”…pthuuuu bythelepiresa te grekut ,servile hipokrite ,,,vemje !-Po ju vjen fundi o plehra !

    2. Me sqepar kokes se Janulles. says:

     Pirdh, pirdh Mirela. Ju siguroj qe ndjej eren e mutit edhe nepermjet kompjuterit, qe ju del nga goja. Nga ajo goje e qelbur, ku midis dhembeve ka mbetur lesh nga bytha gerrke qe lepini dite e nate. Pronaret tuaj po e ndjejne qe po ju vjen ngordhja. Po ju vjen aq bukur, sa nuk ka ku shkon me. Shqiptaret me kohe i kane njohur kerrmat gerrke. Edhe ti bashke me nja dy-tre kokrra qe shkruajne ketu tek tema, shqiptare jeni, nga ai lloji qe kurre nuk do i gjejne vend vetes ne jete. Ne Shqiperi perbuzeni, peshtyheni, mallkoheni….ne gerrqi, ah ne gerrqi e dini vete ju. Kur coheni nga tavolina per t´i sjelle pjaten pronarit, shaheni me soj e sorrollop nga ai pronar qe ju mban me lemoshe si nje qen. Hajd tani mos u merzisni, shtrengoni mollaqet, ktheheni dhimbjen ne force. Te gjatin deri ne gurrmaz do e kini.

     1. alqi says:

      Kurre mos be debat me njerez pa kulture se do te terheqin ne nivelin e tyre dhe do fitoje me eksperiencen qe kane..Mark Twain

    3. labi says:

     Ik moj Mirela pallohu gerxheve me ndonje grek mos i qa hallin marinit. Po doni t mbroni himaren 🙂 hajdeni. Laberia eshte gati. Super gati. Bujrum.

    4. silva says:

     Ik imoj mirela plere po i mban anen ti deputetes greke je kundra vendit tend

    5. Sokrat F. Plaka says:

     Mirelë, m’puthsh n’bythë ?

    6. Sokol says:

     Mirela mi ha 2 kg mut please?!!!!

    7. Albani says:

     Mirela po te brengoska fati shum qe shkrun ky kunder grekut ???? Me keq ardhje pot them ekstremizem shqiptar mes katolik e musliman ska pas kurr e as sdo ket e mos te flasim per ket fshatar qytetar qe ekziston gjithkund ne bote dallimi po nuk quhet ekstremizem ti dashuria greke ….. tek e fundit Marini ky djalosh per mburrje ka perkrahjen e shum djemve te rinj si une , e ky eshte fatkesia e jote bashk me k… greke

    8. Petrit says:

     Mos devijo debatin e nderuara Mirela. Mema flet per raportet ne mes popujve.

    9. Mira says:

     Lexojeni mire shkrimin zonje.Ne vertet kemi problemet qe duhet ti zgjidhim,e do ti zgjidhim.A do kohe,sigurisht.Por te te vije nje i huaj ne shtepine tende me kercenime si do ti pergjigjeni?Mendojeni pak kete.Aktualisht flitet per ate qe ka ndodhur,jep mendim z.Mirela.Faleminderit Marin Mema.

  2. Mbreti says:

   Mos kerkoni fqinjesi e vllazeri me kto Jevgje Greke. Sikur edhe te na donin adhuronin neve Shqiptaret une kurr sdo u isha agruar per “fqinjesi te mire” me kto Gabele qe jan 10 Shkalle njerz me te ulet se neve Shqiptaret, as te mu…i nuk na vijn me rrace e me karakter! Shqiptaret skan Ekonomi te madhe po sdo thot qe sjemi me te mir se kto borxhelinj qe sot kan buk neser mu… T. Kohrat levizin, fqinjesi me greket e konsideroi si fqinjesi me qenet! Thash sikur te na donin ose adhuronin, un do i kisha pare njejt si gabel qe jan sot.:))))

  3. Mbreti says:

   Pe Greqis gabele duet kerkuar territoret e vjedhura, e jo fqinjesi karlleku me jevgje! Greket jan Jevgje!!! Q vllazerimi edhe fqinjesi ketkoni me kto leshtor karakter qeni te zgjebosur more?? Mos u genjeni ne ekonomi se neser edhe balta me ekonomi behet. Kohrat ndryshojn, largqoft te kalojm mire me kto jevgje te quajtur greke!! Me kto lus zotin te vi doi rend i ri botror e kezyre gabeleve grek tju tregoet vendi jash territoreve Arberore,( Epir, More, Atike)!!!! Sduam te na duaj greket sepse jan Jevgje fytyr qeni, karakter Gabeli( hipokrite, bastarde, genjeshtar, cinik, thik pas kurrizit)!!!

  4. tfgs1 says:

   Hasan Mema[turp per ty si arab te identifikohesh me emer kristian] ju te hani [email protected]@rin,trego sa turq e gjermane vrane te paret e tu qe dolet ju sot trima……………..!!!!ASNJE! Ju vec i keni rene sumes,leri trimerite per te tjeret……………

   1. kolonjar says:

    Marini eshte i krishter o grek muti. Po eshte i krishtere shqiptar kolonje

    1. tfgs1 says:

     e perseris: nuk ka Mema kristian,flitet per beqira arabe…………………….

     1. albbos says:

      Marini eshte i krishtere kolonje o gay. Eshte shqiptar i madh.

      1. tfgs1 says:

       pis sunit,e perseris: nuk ka Mema kristian,flitet per suma arabe……………….
       si e ka emrin baba apo gjishi i Mema-shit,qe te vertetoi ”krishterimin” tij!!!???

 2. Të fala nga Shkupi says:

  Bravo Marin Mema, je i madh, ke shkruar të vërtetën dhe në Ballkan ka shqiptarë që mbrojnë kombin dhe gjuhën dhe atdheun.
  Ke mbështetje nga Shkupi.
  ATDHEU MBI TË GJITHA
  GJITHMONË NË SHËRBIM TË ATDHEUT

 3. alb sapun says:

  o marian mer ndonje kamera te fshehte dhe futu si ata minjte e pusetave ne ndonje fshat te greqise dhe te paret qe ta fusin jane vete grekoshqiptaret e atyre zonave se ata jane po ashtu nacionalista si puna juaj dhe nuk kane per ti leshuar kurre tokat se shikojne interesin e tyre dhe jo tuajin,nga ana tjeter ti i tregon forcen greqise ne rast lufte po kjo nuk eshte pune kallashnikovi apo mitralozi te rende apo flotes detare dhe ajrore shqiptare,greqia ska patur nje axhente te tille se po ta kishte per kater ore e pinte kafene ne kryeministri dhe nga pas lente kerma te varura nga zoret kudo qe do mund te kalonte

  1. Aiqtaqinanen says:

   O leta provon more geeku i flliqet ti alb sapuni ….qifsha ty nanen edhe ata qe mendojn si ti ….ta shiqojm se per sa ore do vij ne tirane per te pi kafe qifsha lahperin e nanes greke ??

  2. Patriot Dermani says:

   Te ka bere sapun turku, ke gati dyqind vjet, dhe prap e ke brenda manallin e osmanllise. Keshtu siç shkruan ti, o i sapunizuar, fliste edhe miku yt millosheviç nja tridhjet vjet me pare, dhe ti e di se ku eshte ai nashti. Duam Epirin e Jugut. jemi albo-epirote me mijra vjet, hellas te veje ne atike, atje e ka vendin, o qelbesire.

  3. Shqiptari i ILIRISE. says:

   Po ju mor plera bastarde vlleho-arabo- turko-iraniane,te vendosur ne ato teritore helene,shqiptare, maqedone qe s’kini asnje lidhje me Greqine e lashte, kini dhjere gjak gjithe jeten nga Shqiperia.Kini dhjere gjak edhe atehere kur Shqiperia s’kish asnje mik.E jo sot qe koha punon per Shqiperine e jo per ju b…q…t e vetshpallur greke.
   E keni pare mor bythe qira ne provokacionet e Gushtit ne 49′ si ja mbathet si shkerdhata megjithese kishit edhe Ameriken edhe Angline aleate.
   Ti mor kokrra e bythqirit do pish kafe ne K/Ministrine shqiptare??Provojeni!Mezi e presim!Po brenda 4 oresh gjithe ai teritor qe eshte vetquajtur Greqi digjet dhe kthehet ne hi dhe pluhur!Ngulite mire mor bastard!
   Ata padronet tend luajne te “fortin” per te fshehur pislleqet qe kane 200 vjet qe i bejne Shqiperise me ndihmen e atyre qe sot po ja u futin sa krahu.
   Nuk kini ku shkoni mor bastarde!Do shkoje haka tek i zoti.
   E ka thene Abdyl Bej Frasheri qe me 1878:Per sa kohe te mos jete zgjidhur problemi i shqiptareve,nuk do te kete kurre qetesi as Ballkani as Evropa!

  4. shqiptar says:

   Me kamera dhe ju kalli, aq sa u detyruat te shpallni non grata gazetarin me te mire ne Ballkan. Ai prape ju hyri e ju prape briskun ne dore se gje si beni dot.frike nga e verteta keni. Ju tmerron kamera ju burrave te medhenj Hahahahahahahahah marini eshte 1.. hallall qumshti i nenes. O alb merr sapun e Beji nje rruajtje marinit nga mesi e poshte.

  5. djali says:

   Po ju pse keni kaq frike ??? se vendet e forta e me histori skane frike nga kamera ??? Pa hajdeni pijeni kafen ne tirane se ku i dihet. hajde ti alb sapun merr edhe grate e familjes se kemi djem plote. marinit juve tope tope o papagalos se ne kete djale e kemi flori e shkuar floririt

  6. pjeter says:

   hhahahaha, greqia e ka provu edhe ne kohet me te keqia per shqiptaret, e jo sot qe nuk guxon, c’kujtoni ju se greku ka bythe te perjetoje nje lufte, qe te siguroj nuk ka per te qene 24 ore dhe as 24 muaj, por shume me e gjate, greket nuk jane idiote si puna tende, le qe eshte e pamundur qe greqia te filloje te shkrehi nje pushke ne territorin shqiptar , sepse jemi qe te dy vendet ne nato, por edhe sikur te mendojme ne menyre utopike si ty,sikur me te gjithe arsenalin ushtarak qe ka te mesuje ne shqiperi nga toka ajri apo deti, te siguroj qe ka perte pasur humbje shume te medha, dhe me pas duhen bythe te forta qe ta mbash ate territor te pushtuar, duhet ekonomi qe ta mbeshtetesh nje lufte te tille, edhe sikur te behen aleate sllaveortodokse, duhet edhe te mendosh qe egzistojne edhet aleate pershqiptaret,dhe ata qe po vazhdojne te japin borxh grekut qe te mos falimentoje , nuk besoj qe mendojne te mos i marrin mbrapsh parate e tyre dhe te vazhdojne te japin para per grekun ne lufte. kthjellohu trapush, te gjitha kercenimet e qirjeve greke jane per veten e tyre, sepse e dine shume mire pamundesine,gjithsesi personalisht mendoj qe deklarata e grekeve kokebosha ne nje fare menyre jane pozitive, sepse mund te ushtrojne presion qe qeverrite e ardheshme te shtojne fondet per ushtrine e forcat e armatosura dhe modernizimin e saj.

 4. mmoisiu says:

  E more Marin Mema,cja ke bere mire putanes plake ,me djem te tille nuk do te humbase kurre Shqiperia !

 5. DRENICA E KUQE says:

  Kjo fare muti flet pa menduar fare, kercenon e çka jo, po harron se do t’ua kepusim briret rrum! Greket pueshtues te Çamerise shqiptare dhe te tokave iliro-shqiptare deri tej Peleponezit “grek” duhet ta dine se per çdo konflikt te mundshëm ushtarak, do te perballen me mllefin shekullor te te gjithe shqiptareve dhe te Shqiperise, ne perpjekje shekullore per ta bere vetvehten dhe per t’u çliruar njehere e pergjithmone nga çizmja fashiste e dqinjeve pushtues, mashtrues e dinake! Kjo eshte pergjigja shqiptare me te cilen do te perballen te gjithe pushtuesit e tokave shqiptare.
  Matuni mire para se ta kruani me shqiptaret dhe dijeni se çfare do t’u gjeje!…

  DRENICA E KUQE

 6. erion brace i verteti says:

  Marinos i re shume gjate dhe u bere ekspert ne shume fusha mor djale! Je ne konflikt interesi dhe flet me inat se nuk te lene te shkosh ne Greqi. Shikimi jot eshte i verbuar nga ky inat.

 7. shashke e dyfishte says:

  Marin te duket vetja marins?
  Shqiptaret po ikin nga ky vend duke e mallkuar e ti hedh shashka e ben diversion!!!!!
  Hodhi trapja nje shashke, hedh edhe marini nje, pra te dy njesoj jane
  marin, i ke ushtaret shqiptare duke u ftohur ne kufi me rusine, ik e u bej ndonje dokumentar se gjynah edhe ata

 8. shashke e dyfishte says:

  Marin te duket vetja marins?!
  Shqiptaret po ikin nga ky vend duke e mallkuar e ti hedh shashka e ben diversion!!!!!
  Hodhi trapja nje shashke, hedh edhe marini nje, pra te dy njesoj jane
  marin, i ke ushtaret shqiptare duke u ftohur ne kufi me rusine, ik e u bej ndonje dokumentar se gjynah edhe ata

  1. shqiptar i palekundur says:

   po ty shashke te duket vetja i zgjuar ??? Marini, marins vertete mund te mos jete, por eshte shqiptar nga ata jo me fare te perzier. sa per marinsa, shqiptaret skane luftuar ndonjehere me ushtri. hajde te lesh breçkat kesaj ane se ka çeço biçak

 9. shashke e dyfishte says:

  Marin te duket vetja marins?!!
  Shqiptaret po ikin nga ky vend duke e mallkuar e ti hedh shashka e ben diversion!!!!!
  Hodhi trapja nje shashke, hedh edhe marini nje, pra te dy njesoj jane
  marin, i ke ushtaret shqiptare duke u ftohur ne kufi me rusine, ik e u bej ndonje dokumentar se gjynah edhe ata

 10. shashke e dyfishte says:

  Marin te duket vetja marins?!!!
  Shqiptaret po ikin nga ky vend duke e mallkuar e ti hedh shashka e ben diversion!!!!!
  Hodhi trapja nje shashke, hedh edhe marini nje, pra te dy njesoj jane
  marin, i ke ushtaret shqiptare duke u ftohur ne kufi me rusine, ik e u bej ndonje dokumentar se gjynah edhe ata

  1. andi says:

   Ik more ti qurre. Marin mema ka shqiptaret pas. Gjithe shqiptaret kudo jane.respekt marini i madh

 11. Klimax says:

  Jo, Mema, Ju nuk po flini gjume, por keni kohe qe po ja “thyeni dhembet” Himares dhe jo vetem asaj! Dhe e dini perse? Sepse ajo per Ju eshte dicka e huaj brenda territorit shqiptar, eshte greke. Keshtu nuk i “ofendon” shteti qe i shkateron me buldoziera, keshtu nuk quan kedo ne ate krahine qe guxon te mbroj pronen e tij; “greket e mutit”, shkoni ne Greqi, atje eshte patridha juaj? Kjo eshte ceshtja!
  Atehere perse Ju djeg??!!
  Hajde boll me kete hipokrizi te qelbur! Mjaft me keto gariplleqe rrugacerie!

  1. Illyrian says:

   Himara eshte ne greke sa eshte edhe shkodra puka mirdita greke…ikni me gjith keto budallalliqe na shikoje greqine qende ku e ke…e ke dhe greqisht dokumentarin qe ta kuptosh me mire
   https://youtu.be/YXzE4KuG0h0

 12. Andi nipi i shokut Hysni says:

  gazetaruc mos harro te vesh ne koke si mburoje breket e ermines ne vend te kundragazit e ne vend te topave luftarake TOPET e kalit te Xenit qe ta ka futur ty e bashkemoshatareve te tu 25 vjet si SERB.

  1. andi vogel says:

   andi kurse ti ver ne koke nje prezervativ . e pasi ta vesh dil ne pasqyre e very emrin vetes.

  2. respekt says:

   o ando ik o bolush . kur skeni si e ndalni nje patriot filloni I vini epitete. ik o bolush ik se ky o I vetmi qe 99 perqind shqiptare me vede

 13. korcari says:

  O marin trimi!a e mban ment kur vajte per zgjedhje ne fshatrat e pogradecit?o trimi i xha jahos,kure ike me vrap bashke me sajmirin e fiks fare?kujtohu o idjot thellohu,pastaj shkruaj karlleqe.Gazetare plehra qe nuk e kane idene c’fare eshte profesioni i gazetarit!non grada ne evrope…

  1. anna says:

   Eshte trimeri e madhe ne fakt 20 veta me nje njeri ha ha ha ha ha ti korçar dukesh qe je burre I vertete. jam dyshuese tani nese ne shtepi ke nuse apo burre. ky djale ska nevoje per vende leshi se eshte super grata ne SHBA aty ku vendosen fatet. mirupafshim korçar trim ha ha ha ha ha

 14. mirel says:

  Problemi jone i vertete o Marin eshte se ja nenshtruam vendin horrave dhe historine e kemi kthyer vetem per qellime pikniku.
  Horrat shqiptare ta kane kthyer kete vend ne nje cerdhe zogjsh qe vetem kakarusin.
  Pa ushtri..pa arme..duke vrare patriotet e vertete dhe ne Zogun ne mes te Tiranes, ne na mund dhe Dule kerma, nje vetem
  Flamurin grek e keni ne kalane e Ali Pashes ne Himare dhe Dulen ne mes te Tiranes..Shqiperine e mbroni vetem neper neper gazeta.
  trim me facebook behemi te gjithe. Puna eshte qe Dulja eshte shend e vere si kokra e molles, dhe shteti akoma nuk ka marre asnje mase ligjire per veprimtarine e tij antishqiptare qe kryhet hapur ne mes te dites dhe para sheshit te mejdanit te “kapedaneve” shqiptare. ..

 15. ytetRE TE DORES SE says:

  Kam studiuar ne akademine e Luftes ne Greqi se bashku dhe me oficere grek dhe qipriote dhe pershtypje me ka bere fakti qe vete greket qipriotet i trajtonin si qytetare te doresse dyte. greket nuk duan as edhe nje pervec vetes se tyre.

  1. Bashkim says:

   YtetRe DORE SE, nese ke mundesi mu paraqit ne Message FB.Kam nje pyetje!Flm. Klm.

 16. samarxhiK says:

  More MEMAm….A je minister i mbrojtjes S
  hqiperise qe ke ne komando ushtrine e topave me karton dhe do hidhesh ne mesymje,budalla gazetar,hedh benzine ne zjarr.

  1. ILIR says:

   Samarxhik ik se te Q… R… na qenka marini problemi ?? nje eurodeputete vjen e thote hajde pushtojme jugun e na qenka marini prob ??? o te QR ty e grekeve po pse nuk thua si lejohet ajo te shkele kushtetuten e ketij vendi duke bere thirrje kunder Shqiperise ? Ku e kerkon problemin o te QR. E ik tani se do te gjej IP e do te te QR me verte. gjakprishur.

  2. anis says:

   SamarxhiK… tamam e ke gjetur je tamam K…. toç kuklle

 17. Zara says:

  Marin Mema eshte gazetar me I mire sot per sot Ne Shqiperi. E duam dhe e ndjekim gjithmone. Mezi presim emisionet e reja qe jep. E paraqet historine me detaje dhe argumenta te hollesishme dhe me vertetesi. Te lumte pena more djale!

 18. Memedheu says:

  Greket jane nje race e dobet, na kane friken se e din mire ata qe nje Shqiptar vlen sa 100 Helen. Vazhdo me keshtu gazetarie, ata nuk te bejne gje se e din ne fund te fundit po plasi lufta do humbasin keq. Ashtu si ata qe na peshtyjne vazhdimisht sepse nuk mendojne qe do t’i kthehemi, ne do t’ja bejme te njejten se ata jane popull frikacake e rrijne naten pa gjume per shkak te frikes nga Turqit vete…

  1. ..... says:

   More po cfare pi ky e disa te tjere ketu??
   Na thoni edhe ne te tjereve se une keto dite degjova qe shume shqiptare u arestuan neper evrope. Pashe varferi te madhe pashe politikane me makina e biznese pashe kafet plot. Pashe nje traktor qe po prishte nje bunker dhe po i merte hekurin
   Lexova per drog prostitucion vrasje dhe ne fund pashe disa si ushtare qe po mblidhnin plehrat.
   Vajta edhe ne super market dhe pashe 80 % te produkteve ne greqisht
   Prandaj po pyes trimat nacionaliste te tastjeres se cfare pine qe te marim edhe ne.

   1. elton says:

    Ka rendesi qe nuk pime ate qe pi motra jote qe eshte far K…

 19. Pusht grek says:

  Hallall qumeshti i nenes o Marin Mema!

 20. Ilir says:

  Marin pak si bute u ke folur. Ata qe bertasin per demokraci vetem mjerim dine te sjellin se coc u duket vetja.

 21. Emigranti says:

  Bukur bukur shume shume bukur e ke shkruar gazetari jone Marin Mema !! Te lumte pena ,pena Juaj eshte kushtrim , kushtrimi i nje kombi te tere.Nuk jane armet ose nxjerrja e myskujve ato qe vendosin fatin por jane zemrat tona e drejta jone.Po si ka mundesi qe nje shtet si Greqia anetare e BE te kete nje minister fashist qe na kercet dhembet duke na kercenuar.Si ka mundesi qe Keshilli i Europes qendron sehirxhi nuk e therret kete shtet dhe ta qeroje nga BE.Presim ne voten Greke per te hyre ne BE kur brenda saj ka nje shtet fashist si Greqia.Megjithate cdo shqipetar nga ky kercenim eshte ndergjegjesuar ne ate mase sa per atdheun eshte kethyer ne nje eksploziv si kane thene te paret feja e shqipetarit eshte Shqiperia.

 22. agimi says:

  KOT MUNDOHESH DHE MERESH ME GREKET.JANE MILET QE NUK HANE ARESYE.VEC TE TJERASH JANE DHE INJORANTEPO ME VJEN KEQ SE I KE THENE QE NE SHQIPOT NUK BEJME ZE DHE KUR ATA NA VJEDHIN.NUK BEJME ZE EDHE KUR NA NDROJNE FENE DHE EMERIN.NUK BEJME ZE EDHE KUR ATA HAPIN SHKOLLA DHE ATY KU NUK KA GREKE.NUK KUPTOJ CKE DASHUR TE THUASH,QE NE KEMI HUMBUR SENCIN E PROTESTES.TEK NE GREKET DREJTOJNE DHE FENE DHE QEVERINE DHE PIKAT KYCE TE EKONOMISE.SA PER LUFTE NE KUSHTET E SOTME AS NE AS ATA NUK KEMI .BYTHE TE LUFTOJME.JEMI TE DY PALET NE NATO.

 23. Kanina e Ismailit says:

  Marin kapedani,Marin Trim KOLONJARI, pac uraten dhe te rroshe sa malet( BASHKE ME MALLAKASTRIOTIN KOLONELIN MYSLIM PASHAJ) ,je dhe mbetesh SHqiptare i vertet ,dhe atdhetar ,ashtu sic te paret e tu\\Lume SHqiperia c’kapedan ka…!!!!Sa per 300 evrot te na rruajne topet |||

 24. Krio says:

  ka kush flet per ket pune. si ka ardh radha marineles. ai esht si ne. shjruj nanji rjesht si t vjen.
  te medhenjt e vendit din si zbusin situaten. kollaj me i erdh zjarit benzin.

  1. shqiptar says:

   o zhuls po ty çte ka bere Marini apo te ka lene mamane shtatezene ??? po jo mo zhuls se nuk ndyhet marini me jevgjitka si motra jote. do sdo ti ky djale sot ben opinion mbare shqiptare ne cdo cep. shiko pak FB se çbehet me kete shkrim e pastaj shkumo nga goja prej inati.

  2. mallakastrioti says:

   Krio te flasesh ti ne kete menyre me kete pseudonim prej homoje hahahahahah krio o ylli vogel grek hahahahah a ke marre puder dhe manikyr me vete ??? ik o Homo .

 25. Toronto says:

  marini = gazetar shqiptar.
  mirela komentuesja= per gjynah
  marin mema eshte djale familjeje. shiheni sa fisnik dhe bukuri shpirti ka.
  Urime djale ! Te duam !

 26. glauk says:

  theu-karis! epiri ishte dhe do te jete e shqiperise.epiri i iliris se pirros. Qe nga koha antike e deri me sot mbarte gen shqiptare pamvarsishte se ajo i nenshtrohet trysnise shoviniste greke.Shqiptaret jane nje komb i lashte dhe autokton ne truallin e tije .ndersa g.r.q.i.a ,do te thote shtet formim,pa histori.shteti grek perbehet nga iliret .sllavet,persianet.ky shtet ne te ardhmen do te shperbehet,pakenaqesite kane filluar.Rrofte kombi Shqiptare te cilen Zoti e mbolli te parin ne kete toke.

 27. Baba says:

  Ka ardhur koha tu tregojme vendin grekerve, i shkerdheni kudo ti takoni

 28. kodrasadikitk says:

  Punen fisnike qe e ka bere e po e bene Marin Mema eshte per qdo lavdate .Punen e tije se bene dote as qeverija e Shqipnise dhe e Kosoves te cilet se kan hallin e krahinave qe kan mbete te okupuara dhe te sakatosura si nga Serbija e njashtu nga Greqija .Shteti grek as i ka plotsu as se meriton te ishte antare i BE sepse eshte shkelesi ma i madhe i te drejtave te njeriut dhe pakicave kombetare.Paramendoni nji qytetare qame as ska te drejte te shkoj ne Qameri kurse nji qytetare i kombesise greke qe jeton ne shqipni i ka te gjitha te drejtat e lirite si shkollimin ne gjuhen amtare etj .

 29. Jotti says:

  Alb sapuni, historikisht greku nuk ka qendruar me teper se disa ore ne tokat shqipetare,ua kemi treguar vendin edhe ai vete e di qe me shqipetaret nuk haet dote .Greket kane shume endra blejne edhe shume arme (18% te buxhetit ) jane vendi i vetem ne europe qe shpenzojne kaq shume per ushtrine,por skane profesionalizem dhe experience per te nisur nje lufte .Persa i perket shqipetareve dihet boterisht qe jane nje popull luftetaresh.

 30. Comodos says:

  Greket nuk jane asgje pervec plehrat e historise se kamufluar. Jane keta qelbesira qe nuk kane ndryshuar figuren e pafytyrte. Kurre zbriten ne Iliri ndryshuan emrat e perendive si Aferdite apo Posedeon dhe gradualisht si nje barishte e keqe formuan nje shtet si serbia mbi truallin e Ilirise. Le ta provojne kjo rrace evgjitesh se sa ju vlen lekura dhe perfundimi do te jete ashtu sic ka thene Enver Hoxha. Shqiptari eshte i duruar dhe bujar mos e ngacmo shqiptarin se kurre nxehet Shqiptari merr flake dhe stralli.

 31. e verteta says:

  E verteta eshte se shume shqipo bejne gam gam kot. marini eshte djale i pergatitur dhe gazetar qe te krjon respekt me punen e tij. Por nuk duhet te biem ne fodullek dhe fryrjen shqiptare te pamotivuar sic zakonisht bejne shume shqipo. ata bejne gam gam kot. nderkohe qe i kemi punet corap ketu brenda e nuk merremi vesh me njeri tjetrin po ama jemi patriote ne futtboll a thua se cfare. si gjithnje keta lloj shqiposh fodull dhe arogange e mendjemedhje pa asnje aresye fluturojen me pras edhe ne raport me vendet e tjera qe jane me te perparuar….. gjynah se ne fakt ne thyjeme dhembet vetes duke bere keshtu. a behmei dot te forte te rendesishem dhe faktor qe te te konsideroje bota, jo llafe kodra pas bregut….

 32. Jo e verteta says:

  Replike e Verteta: Kurre te besh koment duhet te shikosh nje hitori te tere dhe jo te kenaqesh atje ku jeton me nje pjate me mish e me groshe Historia e jone eshte e shkruar nga te verteta historike dhe jo nga njerez injorant qe i vene nofken vetes si ti e verteta e Haxhi Qamilit.

 33. shoku says:

  Euro deputete??? Kulmi, cfare mban Evropa ne gjirin e saj dhe ne shqipetareve na mbajne ne pritje.
  Kush po tergon kulture, qetesi, vetpermbjatje?
  Kush po tregon arrogance, kercenime, sharje?
  Greku ( jam i bindur se 40% prej tyre jane me gjak shqiptari) i thjeshte nuk do t’ja dije, por idiote si kjo tregojne veten.

 34. E verteta shkruhet thjeshte. Nuk te njoh, por te respektoj vetem per nje fakt: Ke zgjedhur te mbash anen e Skenderbeut dhe jo te Hamzajt.

 35. Berat 2400 vjet says:

  Greket e “lasht” moj Shoqa Mirela Jane rome te konvertuar dhe emri Helen u rrishfaq serisht ne vitin 1820 sa per shkrimet e Marinit qe ju prekerkan kaq shume dmth do te thot qe ju ka hyr frika ty dhe atyre “heleneve” te tu she me ne fund po rishikohet historian dhe do na dilni si ajo thenia e Faik Konices me shan atdhen po kush ma shau ti qe atdhe nuk ke. P.S dhe nje keshille hap ndonje liber ndonjeher per kultur personale te paktetn qe kur ti hysh ndonje debati te pakten te kesh ndonje argument edhe pse dyshoj se mund te gjesh argumenta

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *