Aleancat pezull, Meta: Mund të thërrasim sërish Konventën për të vendosur mbi koalicionin më 2017

metaNjë tjetër konventë zgjedhore për të përcaktuar fatin e koalicionit. Pavarësisht se një ditë më parë e quajti bashkëpunimin me PS-në me potencial të lartë dhe ende të pashfrytëzuar, kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, gjatë intervistës për Report Tv sqaron se do të jenë strukturat e zgjedhura këtë fillim dhjetor ato që do kenë fjalën finale, ndoshta duke e hedhur dhe në votë anëtarësi si në Konventë.

Për pjesën tjetër të reformës në drejtësi, paketën me 28 ligjet e reja, Meta thekson se duhet pritur dhe opozita.

Por në ndryshim nga aleati Rama, ai ka një opinion ndryshe mbi rrezikun e tjetërsimit të vettingut nga Gjykata Kushtetuese.

Ndërkaq, në Konventën Zgjedhore të LSI-së aparatit të ri drejtues të partisë u miratuan dhe ndryshimet në statut.  Rregullorja e brendshme e partisë tashmë legjitimon dhe fraksionet brenda kësaj force, të cilët mund të kenë dhe njerëzit e tyre në forumet drejtuese të partisë. Po ashtu në statut sqarohet gjerësisht si do të kryhet auditi i financave të LSI-së, i jepen më shumë kompetenca Sekretarit të Përgjithshëm dhe Këshillit ankimor kombëtar, që do zgjidhë mosmarrëveshjet brenda strukturave të partisë.

 

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Aleancat pezull, Meta: Mund të thërrasim sërish Konventën për të vendosur mbi koalicionin më 2017”

 1. ToniTR says:

  Shume mallengjyese demokracia brenda LSI-se!

 2. Labi100 % says:

  Po ben pazaret thonie mire.
  KY njeri eshte me I keq se sali serbi .. urre e bute e plot tigani. KESAJ radhe do te bej moniken ministre. ..

 3. sokol says:

  Per aq kohe sa te jete ky monster hajdut ne politiken shqiptare ai vend sbehet.do ishte me burrerore qe kohe me pare Rama te ndahej nga ky legen e ti hapte rrugen prokurorise per hetimin e tij dhe te kerkonte zgjedhje te parakoheshme.Populli do e mbeshteste.Po nga mocali politikes shqiptare kurre sdel uje i pastert Ed Rama erdhi me marre pjesen e tij dhe kaq

 4. Albani says:

  Shko e q…u o Ilir Meta,qe po mundohesh qe tu besh presion socialisteve,me siguri qe kerkon te hash me shume.
  Shko e bashkohu me Berishen se populli do te te ndreqe dhe ty me vote.
  Shko e bashkohu me aleancen Greko-Serbe dhe ti bir bushtre.

 5. akuzuesi says:

  te dashur bashkekombas.ky dhe shume te tjere te suksesshem,perdorin tabu qe jane te shumta per ne. ne rastin e ketij; ky perdor tabune. “trim skrapari”Ne veten e pare njejes. ky eshte thjesht “kontigjent krimi”. ju lutem t’i ndajme keto artikulime.une per vete s’e kame problem t’a shpall kriminel personal ,po t’me jepet mundesia.

 6. Arian says:

  Pse ke marr huqet e sales o ilir plehra.behu burre e mos perdridh si …

 7. Arian says:

  Dhe ju te temes botoni komentet.

 8. Perse u soll aqe uret e bute me Greqin.Se se bashku me Saliun u dhen Detin atyre si dhe realizuan ne mandatin e tyre te gjith pikat qe vendosi Micitacesi ne vitin 1994. Pra eshte bashkefajtore me ket krim ndaj sillet urte e bute me Greqin.!

 9. Treviso says:

  Vetinku, floririn me duket se do ta ktheje ne baker. Masat duhen marre urgjent, per mos me u kthye floriri ne baker. Konventa duhet te vendosi qe te bashkohet me skuadren e kryekriminelit per te frenuar vetingun, perndryshe mori fund florir,i sebashku me disa ministra te partise se tije.

 10. luani u.s.a. says:

  Vlen te theksohet se ne zgjedhje parlamentare qe ka fituar PD-ja apo PS me kete ka fituar LSI sepse nga PD – ja dhe PS ne koalicion me LSI si parti politike e priviligjuar edhe pse kryetari LSI qe eshte hajdut me pasuri marramendes ilegale dhe politikan dinak qe perfiton me shume ne zgjedhje parlamentare qe ka me pak deputet se sa parti poltike te tjera sic jane PS dhe PD,prandaj ne te ardhmen hajdutit Ilir Meta floriri i Skraparit te ju ndalet imuniteti, privilegjegjet dhe i pa prekshem nga ligji qe ne zgjedhjet parlamentare zgjedhjet te behen ne sistemin Prim qe do te thote se ajo parti politike qe merre me shume vota per deputet dhe qe ka me shume deputet ne Kuvendin e Shqiperise te formoj Qeverine re…!!!

 11. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Mbas “Konventes” …do therasim perseri konventen !
  LSI-ja eshte ne kualicionin qeverises,duhet te deklaronte daljen prej saj ose vazhdimin e kualicionit !
  Postin e kryeministrit nuk ja falin ne tavoline,asnje nga forcat kryesore politike.
  Deklarimi jashte kualicionit,ben qe te largohen nga LSI-ja te gjithe demokratet endacakte,duke shkuar tek PD-ja ose PDIU.
  Shancet per tu forcuar e ka PDIU,LSI e ka perfunduar ciklin e shtimit te shpejt.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *