Brokaj: Kërcënimi grek, të ringrihet ushtria. Eurodeputetja greke, “non grata”. Berisha një ‘Esat’, tradhëtarëve t’u vihen hekurat

faqe 4-5 brokaj 20Ish-ministri i Mbrojtjes, Sabit Brokaj, duke komentuar kërcënimet e përsëritura të ministrit të Mbrojtjes së Greqisë, Panos Kamenos, pohon se shtetarët shqiptarë duhet të ringrenë ushtrinë dhe sistemin mbrojtës.

Sipas tij, gjatë 25 viteve, formula e bazë e ekzistencës së shtetit, që është armatosja dhe sistemi mbrojtës, është harruar dhe sabotuar. Brokaj thekson se kërcënime të tilla vijnë edhe për shkak se Shqipëria nuk ka asnjë kapacitet mbrojtës përveç NATO-s thotë për shqiptarja.com.

Ish-ministri i Mbrojtjes mendon se Greqia është habitur për ngritjen në mënyrë korrekte nga kryeministri Edi Rama të problemeve që duhen zgjidhur. Sipas tij, me anë të kërcënimeve,  Athina kërkon rikthimin e politikës së servilizmit dhe të nënshtrimit të shtetarëve dhe politikës shqiptare.

Brokaj ka kujtuar këtu lëshimet që Sali Berisha u bëri grekëve për interesa të pushtetit që nga prurja e Janollatosit deti tek shitja e detit. Sipas tij, Berisha në këtë drejtim është më keq se Esat Pashë Toptani.

Brokaj, ka një tensionim marrëdhëniesh dhe retorikë helmuese mes Tiranës dhe Athinës. A duhet të merren seriozisht gjuha ushtarake dhe kërcënimet e përsëritura të ministrit të Mbrojtjes së Greqisë, Panos Kamenos, në adresë të Shqipërisë?

Kërcënimet e ministrit të Mbrojtjes së Greqisë, në situatën aktuale, nuk duhen marrë parasysh. Së pari ne jemi anëtarë të NATO-s, ndërsa Greqia është në një situatë të vështirë. Por, thirrjet e Kamenos dhe të ministrit tjetër, tregojnë një gjë: Që përveç shqiptarëve, të gjithë shtetarët e dinë, që politika mund të ndryshojë me ditë, ndërsa sistemi i mbrojtjes duhet të jetë i përhershëm. Të gjithë shtetarët e Shqipërisë, pas viteve ’90, formulën bazë të ekzistencës së shtetit e kanë neglizhuar, e kanë harruar apo e kanë sabotuar.

Ministri i Mbrojtjes së Greqisë flet ashtu, flet më atë gjuhë, për të trembur shqiptarët për momentin, në mënyrë që të vijojë politika servile e shqiptarëve dhe ajo e nënshtrimit ndaj grekëve. Atyre u është dukur çudi dhe është e papajtueshme për të ta, që një kryeministër i Shqipërisë së varfër të flasë me dinjitet, qartë dhe në mënyrën më korrekte për problemet që duhen zgjidhur. Pozicioni plotësisht korrekt i Edi Ramës lidhur me pohimet me Greqinë, atyre u është dukur një çudi e madhe për arsye se, kryeministrat, presidentët dhe politikanët e Shqipërisë, në këto 25 vjet, kanë paraqitur portretin më servil, të nënshtruar dhe të neveritshëm të Shqipërisë. Ndaj dhe ato habiten dhe ministri merr këto poza të luftëtarit, në mënyrë që politika shqiptare të shkojë aty ku ishte, domethënë të bëhet po servile dhe e nënshtruar.

Thirrjet e tij kanë aktualisht këtë funksion. Por, unë i vlerësoj pozitivisht thirrjet e tij, në mënyrë që, shtetarët dhe politikanët shqiptarë të vënë gishtin kokës dhe të mos e shkatërronin ushtrinë nën emrin e “reformës”. Shqipëria nuk ka asnjë kapacitet mbrojtës. Shqipëria e bazon ekzistencën thjeshtë mbi ekzistencën e NATO-s.

Sipas jush duhet të ringrihet ushtria, duhet të rritet fuqia ushtarake?

Jo sipas meje, por edhe sipas NATO-s, një nga pikat e para të NATO-s parashikon që, vendi partner duhet të ketë kapacitete mbrojtëse për veten e vet. Dhe Shqipëria nuk i ka. Ushtria duhet të ringritur. Pse Greqia është kaq shumë e armatosur? Nuk e di Greqia se është në mbrojtjen e NATO-s? Po Bullgaria dhe vendet e tjera nuk e dinë? Vetëm shqiptarët shkatërruan armatimin. Asnjë vend nuk është çarmatosur si Shqipëria. Nuk ka asnjë kapacitet mbrojtës, përveç aleancës. Ndaj flet ai greku. Por, thirrjet e tij janë një mësim shumë i mirë, se konjokturat mund të lëvizin, politika lëviz me ditë, por kapacitetet mbrojtëse duhen vite që të bëhen.

Ditën e premte, në një takim në Tiranë, organizuar nga PBDNJ, deputetja greke e Qipros, Eleni Theocharous, ka artikuluar disa deklarata provokuese. A duhet të kishte një reagime të autoriteteve shqiptare?

Për mua ajo duhej të shpallur automatikisht ‘non grata’. Duhej të nxirrej automatikisht nga Shqipëria. Sa i takon pretendimeve për Vorio-Epirin, grekët kanë mbetur në mesjetë, por puna është se ata janë fqinjët tanë.

Në skenë është rikthyer edhe marrëveshja e detit. Kryediplomati grek iu referua një aludimi të Sali Berishës, sipas të cilit Turqia ka ndërhyrë për të mundësuar rrëzimin e marrëveshjes në Gjykatën Kushtetuese…

Këtu nuk ka ndonjë gjë të veçantë. Sali Berisha për pushtetin e tij bën çdo gjë. Është më keq se sa Esat Pashë Toptani në këtë pikëpamje. Sali Berisha e futi në Shqipëri Janullatosin, u dha grekëve hapësirën detare, furnizoi me naftë makinën ushtarake të Milosheviçit, kanë bërë gjithçka për pushtetin e tij, ndërsa shqiptarët e mbajnë të bilbilosë në parlament. Ai nuk është në linjë direkte me thënien e fundit që pati me grekët, por e dinte se atyre do t’u interesonte dhe u krijuar lidhja menjëherë.

Duke u ndalur tek aktualiteti politik, a e keni parashikuar një rezistencë të tillë kundër zbatimit të Reformës në Drejtësi?

E kemi thënë prej dy vitesh që Reforma në Drejtësi, në qoftë se bëhet, do të bëhet me tekst të shkruar nga të tjerët, me urdhër po nga të tjerët për të votuar, dhe kështu ka ndodhur. Përsëri shqiptarë po operojnë me të gjitha mënyrat për ta penguar, për ta denatyruar dhe për t’i hequr  thelbin e karakterit. Kështu që në sjelljet e fundit të Partisë Demokratike dhe të gjyqtarëve të Shqipërisë është përpjekja e fundit e tyre për ta sabotuar Reformën në Drejtësi.

Shpresojnë që ta shtyjnë deri në zgjedhjet e fundit dhe ta asgjësojnë totalisht nëse do të ketë ndryshime të raporteve politike. Është e qartë që, i gjithë ky krim i gjithanshëm që ka ndodhur në Shqipëri, politik, ekonomik dhe njerëzor, ku në themel të tij janë politika dhe drejtësia, vetvetiu ata nuk do të pranojnë që të shkojnë para drejtësisë. Ndaj, do të përdorin të gjitha mënyrat për ta sabotuar. Duke e parë veten të imunizuar për 20 e ca vite, në këtë mjedis të kontaminuar drejtësi-politikë-shoqëri civile, po bëjnë rezistencë.

Vetëm në Shqipëri dekorohen tradhtarët, për shembull, dhe ne bëjmë sehir, në vend që ata të venë automatikisht pas hekurave. Dikush ka deklaruar se ka vrarë dhe prerë, ndërsa portretin e vëmë në vilën e ish-kryeministrit të Shqipërisë. Në këtë kaos dhe shoqëri të kontaminuar vetiu nuk është e lehtë që ta vendosësh trenin në shinat e veta. Por shpresojmë tek përqendrimi amerikan dhe evropian që Shqipëria të bëhet. Nuk mund të mbajnë ato tani që, një shtet në një pozicion shumë të rëndësishëm, të jetë një kalbësirë. Kjo është e vetmja shpresë. Por është e pamundur që reforma të bëhet nga vetë shqiptarët.

REMOTE_ADDR:[]

47 komente në “Brokaj: Kërcënimi grek, të ringrihet ushtria. Eurodeputetja greke, “non grata”. Berisha një ‘Esat’, tradhëtarëve t’u vihen hekurat”

 1. pro says:

  .Ushtrise ju vu” tritoli”… nga politika!!

  1. .. says:

   O Pleq te rrjedhur nga Trute, Ti, S Ngjela, M.Pasha, A.Moisiu….. e shikoni qe kjo Peralle terheq Vota dhe filluat “te shtyheni ne rradhe”.Nga HICI mundoheni te nxirni Tone Urejtjeje.

   Ptuuuuuu Rac Hibride e qelbur Arnautesh, qe budallalleku dhe Injoranca u kthye Semundje Infektive nepermjet Mediave.

   1. Adriatik says:

    Nje tjeter tirkoshqiptar 24 karatsh si sabiti flet me urrejtje per Republiken Helene.

    E kane fiksim greqine turkoshqiptaret.

    1. Mbreti says:

     Jevgjet Grek harrojne qe Shqiperia nuk esht nje shtet (4.4 Milione me diasporen) por nje komb 10 Miljonesh!!! Edhe me e keqja eshte se 3-4 Miljon greke vete jan Shqiptare qe mund te rrokullusin mendimin per te qenurit gabele dmth greke! Ska pak nga Arvanitasit qe e mbajn sekret ose pezull ndjenjen e Shqiperise se mos marrin doi helmim si Aristidh Kola, ne Rast Lufte me ni Komb Shqiptar di jet pika ku Helmimeve sdo ju tremben!

    2. sokoli says:

     jo jo ty dhe atij me larte me pika ju hyri frika sa tha zabiti te verteten se pse gerqirat qenkan te armatosur dhe pse ne nuk na u dashka ushtria meqe jemi ne nato. ka te drejte zabiti quaje turk e kaluar turkut po deshe po ate qe thote qeveria dhe parlamenti yne duhet ti vere gishtin kokes te ndertoje kapacitete ushtarake te barabarta me komshinjte . pastaj shohim si bilbilosni ju gerqirat 300 evrosha. se kur ishte koha e xhaxhit u shkonte shtate se jua bente si ne 49en ju nxirrte me brekushe ne kakavi.

   2. .l. says:

    Rrobt ku ti kesh o dy vrimat e Janullës.Nuk keni byth ta kruani me Arnautët dhe bëni gam gam.

   3. KORÇARI says:

    O ti .. PTU RRACË E QELBUR SLLAVO ARABE(GREKE) , PSE O QELBËSIRË TU PREK INTERESI YT I QELBUR TY NGA KY POLITIKAN I CILI THOTË TË VËRTETËN?

  2. Theatrical says:

   na ishte njehere nje Enver Hoxhe o z.Brokaj,që iu tregoi dhembet putanes Greqi
   nejse,greku te rruan “anastasin” se eshte frikacak,por ushtria duhet gjithsesi per te ruajtur me teper kufinjte nga aktet terroriste te paramilitareve greke

  3. tfgs1 says:

   pis sunit,1mln barktharosuniteve qe ngopin zorren ne Greqi cfare do tu besh!!!?? ptuuuuuuuuuu,vrromotourko…………..

 2. ErMajlinda e integrimit says:

  IK ORE LEGEN,
  Kur te ngrihej ty i shkrehej ushterise e salise tani qe nuk te ‘ngrihet’ ty kerkon ti ngrihet NISHANIT e ushterise bere kashte e koqe nga antishqipetaret e saLISE

 3. Altin says:

  Ti komunist i thekur qe tani na ben patriotin…me ortodokset dhe organizimin e tyre nuk ke pune….rri gezo pensionin aty dhe mos u ndiej se ca si puna jote e kane bere lanet kete vend dhe ngaqe e jeni bere sallate ekonomine etj i ktheheni kartes se nacionalizmit per te mbuluar mynxyrat….

  1. mirel says:

   Ky komunisti nu e rruante fare nga greket kur ishte Xhaxhi ne komande.
   Tani ju rruai koqet grekerve ju pushtat e demokracise

  2. Me sqepar kokes se Janulles. says:

   Tani si thua ti Altin, me qe ke martuar motren e mbetur kallogre ne Gerrqi, me ndonje plak gerrk…t´i rrime gerrkut me temena ?! Me plehra si puna jote , qe vene fene para Atdheut, do dime si te sillemi. Vetem durim.

  3. Shqiptari says:

   Ore sa aktiv jan keta moterqira! Po do tu qim robt mu ne gop ku ti keni se jeni duke na e ngref shum karin! Duhet te na thoni faleminderit more moterqira se po mos te kishim shfryr topet per 800 vjet me ato qirit tuaja sdo kishte ngelur me komb grek!

 4. Usa1 says:

  Menjehere do bere ushtria e detyrushme qe edhe mosha e re te dije te punojne armet e dyta do shpenzuar me shume per ushtrin nga buxheti i shtetit . Vetem nga leket e skrapit te kishin mbledhur keta tradhetaret do ishte ushtria ne nivelin e duhur.

 5. tetanozi says:

  Jo buxhet te shtuar per arme por buxhet te shtuar per arsim. Nuk ka arme me te forte se dija dhe mirqenia.
  Boll me armiq imagjinare si ne kohen e qoftelargut.
  Pastaj tipa si Dulja dhe ajo Eurodeputetja nuk mund te na fusin ne qorsokake ne sic kane futur popullin Grek per kaq e kaq vite. Ajo politike është pasuri vetem keta tipa dhe si ky plaku me siper qe kerkon epshin dhe lavdine ne pleqeri.

 6. "greqia"eshte e = me ISIS prandaj eshte e friksuar says:

  O sabit po ju plera e katandiset vendin ne kete gjendje.Tradhtari eshte Saliu i biri sheqeres pse nuk e arrestoni

 7. o sabit degjo ketu tani kjo pune shtrohet keshtu hajde qe gamisu ti dhe ata qe kerkojne izolimin nga kthetra greko sllave

 8. keto qe i kundervihen profesorit pa ndonje argument ,jane dukshem antishqipetare…

 9. mirel says:

  Po ushtrine e ka shit me kohe Saliu dhe po e jep me koncesion Ramiu.
  Ca do ngrini kembet e Mimit dhe te gjenerale Shaqes?

 10. andromeda says:

  Do dalë Saliu e do thotë, tani o Zabit, – “S’kam thanë kot unë n’parlament, qi populli t’armatoooset. Prandaj i hapa dhe depot e armëve, që të armatoset populli, e të kemi nji ushtri latente për m’i ba ballë çdo agresioni nga fqinjët.” Sepse Saliu është manipularori ‘ma i shkëlqyr i fjals s’lirë’. Rrnoftë baca Sali viçidolsi.

 11. A says:

  cdo vend duhet te kete ushtri te mjaftushme, shqiperia gjithashtu..

 12. Populli says:

  Doli prape ky pacavurja ish spiun dhe servil i Komunizmit dhe c’do diktature tjeter ne Bote? Ky pisllek me emrin Brokaj, perfaqeson tipin e zvarranikeve te se keqes ne Shqiperi, qe nga koha e pavaresise e deri me sot. Keta soj “profesorash”, “politikanesh” dhe “intelektualesh”, nuk jane pjese e zgjidhjes, por e problemit. Por mangesia dhe driteshkurtesia e atij populli aty, i ka lejuar qe keta te krijojne nje status dhe te lulezojne mbi te keqen, te cilen kane thurur, po e thurin dhe do ta thurin, deri sa te te kene fryme.

 13. Populli says:

  Doli prape ky pacavurja ish spiun dhe servil i Komunizmit dhe c’do diktature tjeter ne Bote? Ky pisllek me emrin Brokaj, perfaqeson tipin e zvarranikeve te se keqes ne Shqiperi, qe nga koha e pavaresise e deri me sot. Keta soj “profesorash”, “politikanesh” dhe “intelektualesh”, nuk jane pjese e zgjidhjes, por e problemit. Por mangesia dhe driteshkurtesia e atij populli aty, i ka lejuar qe keta te krijojne nje status dhe te lulezojne mbi te keqen, te cilen kane thurur, po e thurin dhe do ta thurin, deri sa te kene fryme.

 14. Klimax says:

  Hahahaha! Gallate turke!
  E shikon more Edi Rama se ku po e con kete vend me politiken tende nacional-shoviniste dhe me “perlasjet ne fytyre te vertetat armiqve te shqiptareve”?
  As Enver Hoxha nuk guxoi te shkoi kaq larg e te jete kaq agresiv me “armiqte” e jashtem e te brndshem”!!!!
  Te pakten ky i fundit e pranonte se ushtronte “diktaturen e proletariatit”, te pakten ky i fundit e pranonte se “ne goje te ujkut hedhim valle”, te pakten ky i fundit e pranonte “luften e klasave” dhe denimet e ashpra ndaj “tradhetareve te vijes se Partise e marksizem-leninizmit”, por kurre nuk shprehu urrejtje etnike, perkundrazi, ata, greket, “armiqte e shqiptareve” i quajti popull mik!
  Kurre nuk kercenoi ndonje prej gjitoneve te tij (packa se kishte ushtri dhe armatime)!
  Kurre nuk e cilesoi Turqine “vend aleat” dhe “shpetimtar te shqiptarizmit” dhe as turqit miq e vellezer!
  Dhe sigurisht kurre nuk pergenjeshtroi boten per historine e Greqise e te grekeve dhe tu mohoj atyre egzistencenen!
  Kjo qeverisje e “Rilindjes” me kete politike otomano-shoviniste ne Ballkan eshte ERDOGANIZEM more Edi Rama!
  Ku po te con mushka more Edi Rama??!!
  Me sa duket me “Rilindje” nenkupton lindjen e djellit, pra drejt Anadollit!!!!!
  Rruge te mbare Edi Rama per ne qorrsokak, por ky popull c’faj ka qe po e merr ne qafe me cmendurite e tua??!!

  1. mirel says:

   Fatkeqesisht ke te drejte.
   Edi Ramiu ky i semure mendor, me i mencem nga shqiptaret -budallenj, po i perveteson tokat publike dhe private per interes te tij dhe ve perballe patriotizmi dhe shqiptaret qe harr0jne se kjo qeveri po i shet e po i le skllever pa toke.
   E ka bere patriotizmin mburoje te maskarellekut te tij.

  2. Al says:

   Si the ti kokeloqe?

   https://www.youtube.com/watch?v=XTCLpuFKkbA

   Ju duhet tiu qish nenat te te therrisni papu!

 15. Lpl. says:

  Mire mor mire po cili eshte motivi qe ne te luftojme atdheu nuk ngjit me per mua nuk egziston nje atdhe qe te masakron dhunin nuk te puneson nuk te ushqen te burgos te sekustrin te shemb shtepine , Se te jete jeta as femijeve nuk ju koltivoj ndjenjen e atdheut , dheu eshte barabar ne te gjithe boten , ju Islamiko komunist mbrojeni ne skemi interes , as nje fishek nuk e zbrazim por presim kush te na pushtoje qe tju shfarosin ju pjelle e keqe , se nuk po e leni ate vend dhe ata njerez te jetojne si gjithe popujt e tjere .Ju i mbajtet 50 vhet popullin e ushtaret zhveshur dhe pa ngrene po kush e qon femijen ushtare sot qe si kthehet me me gjithe keta kriminele qe ka sa te kapi pushken .Duhet motivi per lufte ne vetem me rrezuar Ramen kemi motiv atehere mund ti kapim armet sot per sot .

 16. Shijaksi says:

  Sali tradhetari nuk po ngjohet rrin ne heshtje perse! Mos vall u vjen keq per vellezerit e vet grek, sali nreje zerin kunder jevgjitve,e shikon se cpo bejn opozita dhe pozita ne greqi ,po cenoni vendin tend , A mos ke mir keshtu Ti!duhet unitet perball jevgjitve te ballkanit dhe jo percarje.

 17. leka says:

  Kadavra e hoxhes,qe me pas vodhen dhe vrane qe vazhdon te endet dhe per me teper te intervistohet.

 18. arben says:

  Kryetradhetari Sali Ram Berisha ne udhezimet qe kishte mare nga sherbimet e huaja te inteligjences detyre kryesore kishte shkaterimin total te shtetit shqiptar si ne ekonomi po ashtu edhe ne potencialin njerezor.Po te analizohet me kujdes situata ne keto vite detyrat e mara ky tradhetar jo vetem qe i ka realizuar por dhe i ka tejkaluar.Sektori i industrise nxjerese e perpunuese qe vertet mund te mos ishte ne shkallen me te larte te modernizimit por ishte funksional sot nuk ekziston dhe ne jemi vetem konsumatore te prodhimeve te huaja qe per cilesine dhe efektivitetin e tyre kane qene dhe jane jashte standartit.Ish industria e ndertuar ne sistemin socialist mund te modernizohej e te funksiononte e pershtatur ne kushtet aktuale por jo te shkaterohej e te shitej per skrap per te mbushur xhepat e cakejve mafioze te Berishes.Sot perpelitet ne grahmat e vdekjes industria nxjerese qe eshte ne nje gjendje mjerane si ne mesjete e jo te krahasohet me ate te dikurshme dhe te mirat materiale qe nxiren prej saj mbushin xhepat e banditeve te lidhur me pushtetin ,ndersa popullin e bejne akoma me te mjere.Bujqesia shqiptare qe ishte dhe krenaria e jone eshte shnderuar ne nje te semure qe doktori i jep vetem ilac per ti lehtesuar dhimbjet por jo per ta sheruar.Jemi kthyer ne kohen e mesjetes kur bujqit kishin nje cope toke dhe perpiqeshin te siguronin minimumin jetik se per bujqesi moderne as qe behet fjale pasi jane kaq te copezuara tokat bujqesore sa nuk behet fjale per investime madhore te cilat dikur ishin objektivi kryesor i strategjise ne kete sektor dhe qe e shperblente ne rezultatet e larta qe mereshin.Pasi u shkateruan keta dy sektore strategjike per popullsine vendase nuk mbetej gje tjeter vecse te ikte nga syte kembet nga ky vend qe ishte i bekuar nga zoti por i mallkuar nga politikanet.Hapja e Shqiperise per levizjen e lire nuk duhej te shnderohej ne nje hemoragji 26 vjecare per vendin por kjo eshte e kushtezuar nga ekonomia vendase dhe keshtu vite akoma me te veshtira na presin pasi ekonomia jo vetem nuk po rimekembet por mund te pesoje dhe krize te thelle per vete faktin se nuk ka strategji te mirefillte kombetare per shpetimin e saj por vetem mediokritet e paaftesi nga te gjitha qeverite.Dhe se fundi si qershia mbi torte qendron problemi i sistemit te mbrojtjes se vendit ku ishte dhe detyra me e veshtire per te realizuar tradhetia e madhe.Mbrojtja ushtarake per nje vend ka qene dhe duhet te jete prioriteti kryesor nese populli i atij vendi deshiron te jetoje i lire e i pavarur ne pjesen qe zoti i ka caktuar per te jetuar.Edhe ne kohet me te veshtira kur fukaralleku e mizerja sundonin ne vende te ndryshme gjithmone gjendej mundesia per te krijuar nje aftesi ushtarake per tu perballur me cdo agresor te mundeshem qe rezikonte jeten e pronat .Qe kur u krijua shteti i pare shqiptar detyre paresore ishte dhe mbetej krijimi i forces mbrojtese me ato mundesi te pakta qe ishin por qe shpirti liridashes i shqiptareve i bente te ishin shume here me efektive dhe se ushtrite me moderne .Gjate kohes se mbretit Zog duhet thene per hir te se vertetes se kemi krijimin e ushtrise se vertete shqiptare e cila dhe me ndihmen e Italise fashiste (kuptohet per qellimet e saj okupuse) u modernizua per aq sa i jepej mundesia.Ushtria e vertete e fuqishme,moderne dhe e afte te siguroje mbrojtjen e vertete te Shqiperise hapat e saj te para i ka ne kohen e luftes me brigadat partizane.Pas clirimit me aleancat qe u krijuan u sigurua modernizimi maksimal per kohen si dhe u sigurua mbrojtja ushtarake per cdo cm2 te Republikes se Shqiperise.Mbrojtja ishte tokesore,ajrore dhe detare.Askush ne bote nuk mund te tallej me kete force ushtarake qe nuk kishte qellime agresive ndaj te tjereve por vetem qellime mbrojtese te vendit te vet.Kjo strategji eshte ndjekur dhe ndiqet nga te gjitha vendet qofte qe jane fqinjet tane por dhe nga te gjithe shtetet e tjera si ne Ballkan ,Europe apo dhe me gjere.Po te shikosh shpenzimet maramendese qe bejne fqinjet tane per mbrojtjen duhet te jesh ose tradhetar i vendit ten ose budalla qe te thuash se ne nuk kemi nevoje per ushtri pasi na mbron NATO kur te gjithe e dime se te gjitha keto shtete qe permendem me siper jane antare te vjeter te ketij organizmi ushtarak por qe nuk flene mbi dafina si ne e te thone se na mbrojne te tjeret.Vete fakti se eshte detyre paresore e cdo antari te NATO te siguroje aftesine mbrojtese te vendit te vet duhet te na beje te na hapen syte e te na ndricohet mendja per te bere ne te paret detyren qe na takon e pastaj te mbajme shpresat tek ndihma e NATO.Ne kurre nuk kemi qene rrezik ushtarak per fqinjet tane por jemi perpjekur te jemi fqinj paqedashes dhe kjo politike paqesore duhet te jete e shenjte per te gjithe politikanet e sotem dhe te ardheshem por as nuk duhet te ndjehemi te dobet e te pa afte per te mbrojtur vendin tone e dinjitetin tone.Per kete duhet nje strategji gjitheperfshirese e sinkronizuar dhe e nekoheshme ne te gjitha sektoret politik ekonomik e ushtarak e jo te shikojme endra sikur ujku u be dele apo xhaxhaj nga amerika po na dergon cekun e bardhe per te jetuar ne si pashallare.Celsi i suksesit gjendet ne ish sistemin socialist qe ndertoj nje shtet te fuqishem e modern.Po ta cveshim kete sistem nga ideologjia e deshtuar komuniste dhe te marim prej tij anet pozitive per aq sa kishte e ato ti gershetojme me sistemin kapitalist ku deshirojme te jetojme por qe jo gjithcka eshte e mire e pozitive kemi per te ndertuar nje shtet te fuqishem ekonomikisht ,politikisht e ushtarak nje demokraci te vertete dhe nje vend ku fqinjet tane do ta shohin me respekt dhe pa kompleksitete.Shembuj te tille ka kudo si ne Europe vendet nordike ku kapitalizmi e “socializmi ” bashkejetojne per te miren e shoqerise apo dhe rasti i Izraelit ku arin te mbijetoje ne nje cep te globit ku te gjithe fqinjet e tij i deshirojne vdekjen.Vetem keshtu do te mundet Shqiperia te behet ajo sic duan te gjithe shqiptaret e jo sic do deshen ta shihnin tradhetaret qe ndertuan nje sistem anarkik e bastard alla berishjan qe e rrenuan shtetin deri ne qelizen e fundit dhe e shiten popullin e tyre per interesat e tyre e te cakejve qe u shkojne pas.

 19. y says:

  o minister trangull dhe gazetar e komentues idjot, ministri grek asnjehere se ka kercenuar shqiperine. mbas njgjarjerve te fundit, ai ka thene vetem se jemi gati te mbrojme kufinjte tane. ku eshte kercenimi ketu?

 20. katarakti says:

  U shkaterrua gjithçka. Nga ushtria, te ekonomia, arsimi, shendetesia, rendi, kultura sporti etj etj. Por te pakten Shkelzeni me kompani qe shisnin materialet e ushtrise, u bene milionere. (Ne euro ju lutem!). Kjo ka rendesi. Persa i takon Shqiperise ajo nuk behet me kurre. Ishte nje kohe tjeter kur kishim ushtri dhe shtet. Diktatorial vertet, por grekut nuk guxonte as t’i shkonte ndermend Vorio Epiri. Ndersa sot kemi Janullatosin, çallmat me pantallonat treçerekeshe, kemi prostitucion dhe bandite, kemi droge, vjedhje dhe grabitje, shitje te pasurive kombetare etj etj. Vetem shtet nuk kemi. Se jemi demokraci! Pra meqe jemi demokraci nuk duhet te kemi as ushtri. Siç nuk kane as Franca, as Amerika, as Gjermania etj etj!!!!

 21. Krio says:

  normal qe do shtet duhet te ket ushtrin e vet. enveri la ushtrin ne regull. po tani ca kemi zabitin klosin moisiun me lot krokodili

 22. Arben says:

  NE KETE GJENDJE TE MJERE, SHQIPERINE E CUAN SLLAVO-KOMUNISTE SI PUNA E KETIJ SABITIT.

  PA ZHDUKUR KETA LLOJ NGA SKENA SHQIPETARE, NUK KA SHANCE TE JETE MIRE SHQIPERIA.

  HARRON SABITI, SE RREGJIMI SLLAVO-KOMUNIST, PJESE AKTIVE E TE CILIT ISHTE, COI 500.000 SHQIPETARE TE PUNOJNE NE GREQI SEPSE VENDI I TYRE, I ROBERUAR NGA SLLAVO-KOMUNISTET SI PUNA E SABITIT, NUK I MBANTE DOT ME PUNE E ME BUKE.

  VDEKJE SLLAVO-KOMUNIZMIT, VETEM KESHTU BEHET SHQIPERIA

 23. Realisht says:

  PER TE GJITHE ATA QE SHAJNE E OFENDOJNE SA MAJTAS DHE DJATHTAS….
  1-Sabit Brokaj ….KA THENE TE VERTETEN E HIDHUR….Ju Pseudo Kometues qe Shani jeni “Pushta” te Grekeut, qe kani “Lepire Bolet e Grekeve” neper Rruget e Athines….
  2-Politika e Qeverise se zotit Rama, eshte e para pas 25-viteve qe kerkon RIKTHIMIN E DINJITETIT TE PERDHOSUR Nga ish qeverite e meparshme…si dhe kerkon shenje Barazimi ne Marredhenjete me Greqin….
  por per fat te keq:::KUR NUK KE NJE SHTET TE FUQISHEM, nuk te Perfillin as edhe Greket….dhe Greket, i kane para Shqipetaret gjithn je me ARROGANCE….
  RREZIKU GREKE KA QENE DHE ESHTE REAL..vetem kete Anashkalon z.Brokaj,,,,
  Nje Nderhyrje Greke ne juge te Shqiperise DO TE KETE NJE EFEKTE “CAOSI” NE BE-e..dhe NATO….aty do te shohim se sa Vlera ka Aleanca…..???

 24. konstatim says:

  Njerez: Hiqni dore te thoni: Berisha eshte serb, Rama eshte greK, per t’i dhene emocione fjaleve. Nuk kane faj as serbet; ca me pak greket, prej te cileve me kufijt, qe hapen,, per te punuar, ne shpetuam nga morrat e varferise.Ne fillimet e demokracise; dhe ne dhe bota, u entuziazmuam qe u beme si ajo, Berisha dhe Rama nuk eshte se jane serb grek apo ndonje tjeter turk. Ata jane thjesht llapaqen qe u pelqen te tregonin dhe te tregojne dhe per me teper te shtremberojne historira per boten;Per boten, ne ate pike sa mund te ndodh me e keqja;lufte ne ate shkalle sa ballkani te harroj emrin e vete,,,!

 25. Skenderbeu says:

  Shihni si gezohen te gjithe grekofilet (klimaks, Lpl, y, leka, populli, e krunde te tjera) qe Sali Barisha e la Shqiperine pa mbrojtje, qe beri rrush e kumbulla pZenin e Argiten disa milliard dollare armatim ( 117 aeroplane reaktive deri te MIG-21, raketa me reze te mesme veprimi qe mund te shkonin deri ne Krete, 1300 tanke, 5 nwndetse etj. etj),
  Mallkimi I popillit fisnik shqiptar do te bjere me gjithe forcen mbi Saleh Berishen, tradhetarin me te madh te te gjitha koheve.

 26. PIRUA I EPIRIT says:

  Ta forcojme sa me shpejt ushtrin e Shqiperis dhe te krijojme sa me shpejt ushtrin e Kosoves. Ne s,kemi frike nga greku se jemi niprit e ALEKSANDRIT TE MADHE ,PIROS SE EPIRIT, SKENDERBEUT , MARKO BOCARIT , CERCIZ TOPULLIT , SELAM MUSAIT , ISA BOLETINIT , ALI DEMIT , BARJAM CURIT ,ADEM JASHARIT . Trimeria jon cliroi dhe greqin , anglezet dhe gjermanet e ndertuan , tani kane mbetur me brek neper kembe . Ky shekull eshte i SHQIPTARVE . Rrofte kombi 10 milionsh SHQIPTAR .

 27. me shtruar says:

  o arben qe je aq trim .nuk te ndihmon dot gyshi t’i tregosh vendin gjith botes. ai i shkreti do ket probleme me bebelinat. te ty futi ca tru nga te vetat ashtu si i kishte. po ti e ke pare qe ato s’hyjne shume ne pune .

 28. anton says:

  u qifsha rropet mu ne picke o patriota shqipekare.e kam fjalen per politikanet tone ,jo per popullin.e rrjepet dhe e grabitet ate popull per 26 vjet,dhe tani me hiqeni si patriota.u shkerfefsha edhe minjte qe i keni ne mure,ju dhe atyre qe u besojne ju.sot per sot asnje politikan nuk ia do te miren shqiperise dhe shqipetareve

 29. demokrati says:

  Shoku Zabit ne dore e ke ti kerkosh bufonit Majko cfare beri me 1200 tanket e ushtrise shqiptare te Enver Hoxhes, ne dore e keshe ti kerkoje vulehumburit ish ministrit demokrat te 1994 si ishte e mundur qe atje ku nuk hynte e dilte miza te hynin terroristet greke dhe moren peng nje kompani shqiptare, ne dore e kishe ti dhe hajduteria shqiptare te kerkonit llogari si ishte e mundur qe procesi i carmatimit i ishte besuar nje oficeri grek te NATOS, ne dore e kishit te blinit nje skuadrilje avionesh per e rinovuar floten e Shqiperise, ne dore e kishit ne dore e keni qe Shqiperi te kete industrine e saj te armatimit dhe te mos varet naga Italia si ne vitet 30, pasojat i dini ju leberit qe e shitet Vloren per nje grusht asprash ne 1939.Atdheu yt, i Saliut, Tritanit, Majkos, Nanos, Lubonjes, Metes, Bashes eshte edhe mbetet familjla dhe lloraria juaj bankare. Kur greku te hyje do te jete vone per tu kthyer pas, pasi ju mund te jeni fizikisht larg kesaj bote por demi qe i keni bere nje kombi duke e ushquer me nje genjeshter te madhe si mbrojtja kolektive eshte tragjike.Polaku do tembroje Polonine dhe nuk do te vije te mbroje Sqiperine nga serbi, greku apo maqedoni i ushtyr nga rusi, nje nga nje apo te gjithe bashke kete ti shoku Zabit duhet ta sqarosh me Leshin, keshilltarin per mbrojtjen te kryeministrit qe nuk beson se kur te vije rasti fatlum per fqinjet jo vetem do na hidhen te gjithe bashke por do te na hane te gjithe bashke.Hiquni pasaportat te gjithe ish ministrave te mbrojtejs dhe familjeve te tyre, sekuestoini pasurite qe nuk mund te justifikojne dhe blini me to qofte edhe nje avion te vetem pastaj shikoni nese fqinjet do te ndyshojne gjuhen e monologut.

 30. Xhafer says:

  Or sali or bir kurve kur ndoth ndonje gje qe nuk tè pelqen ty gerthet né parlament si gomar ndersa tani qe shtypi grek po djek flamurin shqiptar ty or maskara nuk flet fare se nuk tè intereson ti flet aty ku ka pazare interesi kur tè prishet interesi i familjes kur djali jot tè bej trafik armesh atehere ti gerthet EDI RAMA foli si shqiptar i nderuar dhe nuk mund tè rim gjithmon nen kembet e grekut apo te serbit prandaj duhet te organizohet ushtria se politika ne Bot po ndryshon

 31. sabit vajmedeti says:

  Ky vetem per emrin qe mban nuk mund te flase per shqiptarizem.

 32. Albani says:

  Ushtria duhet,qofte dhe 6- mujor te jete sherbimi,qe te mesohen gjerat elementere,rregulli,organizimi.
  Ta kemi per vete dhe jo per Grekun,se Greket i mbyt Turku me shurre.
  Shume PD-ista jane bashkuar me keta fashistet qe na e akuzojne RAMEN E MADH per “”nacionalizem””,por harrojne qe fashzmin dhe nacionalizmin e kane ne vatrat e tyre,streha te idiotizmit dhe maskarallikut.
  NE atdheun meme,Greqi, fashizmi ekstrem (sepse eshte dhe fashizmi i bute qe merr pjesen tjeter) merr 20 per qind te votave,-ne Shqiperi nuk egziston.
  Ne Greqi kane gazetat dhe televizionet e tyre,djegin flamuj,bejne propagande,akuzojne dhe shajne, komshinjte-Ne Shqiperi nuk kemi ndonje kanal apo gazete fashiste.
  Qe kur zoterinj fashiste me ne krye Klimax,(qe e ka hequr masken e te moderuarit)dhe disa budallenj te tjere Shqipetare qe i vijne pas nga budallalleku dhe injoranca,qe kur THIRRJA QE I BERI RAMA I MADH GREKEVE QE TE ULEN NE TAVOLINE DHE TI SHTROJNE CESHTJET PER TI ZGJIDHUR NJE HERE E MIRE,QUHET NACIONALIZEM?
  QE KUR QUHET NACIONALIZEM TI THUASH GREKEVE,HIQNI LIGJIN E LUFTES?
  QE KUR QUHET NACIONALIZEM TI THUASH TE NDAJME DETIN SIPAS NORMAVE NDERKOMBETARE
  -TE RESPEKTOJME TE DREJTAT E CAMEVE
  -TE ZGJIDHIM DHE VARREZAT,QE U FUTSHI TE GJITHE ISHALLA
  QE KUR KETO QUHEN NACIONALIZMA?
  jU qe na u hiqni si shqipetare te kulluar,Klimax,mtfgs dhe kushedi se sa muter te tjere jeni,pa me thoni qe ta marrin vesh dhe ata qe ju vijne pas nga injoranca;A e pranoni dhe njihni ju si njerez Kosoven Shqipetare shtet?
  Natyrisht qe jo,sepse nuk ju lejon Janulla.
  Pra ju flisni nga kendveshtrimi FASHIST Grek.
  RROFTE SHQIPERIA,KOSOVA.
  RROFTE ALEANCA ME TURQINE.

 33. ARI says:

  PO USHTRIA DUHET TE NGRIHET URGJENTISHT. NATO NUK NA MBRON TRUMPI DO TA SHKATAROJE NATON , DO NGELIM PRAPE NE MESHIRE TE FATIT. DUHET TE VEHET SHERBIMI I DETYRUAR. TE RIJTE PO KALOJNE KOHEN NE KAFE. DIASPORA DUHET TE KONTRIBOJE ME VALUTE. 1 MILLION SHQIPTARE NE DIASPORE NGA $1000 DOLLARE SECILI BARAZ 1 BILLION DOLLARE PER USHTRINE SHQIPATARE. UNE VETE DO TE JEPJA CDO VIT $1000 DOLLARE PER USHTRINE. DUHET TE RRREGJISTROHEN TE GJITHE TERRORRISTAT GREKE NE SHQIPERI JANULLATOSI EDHE KLIKA TE PERZEHEN NGA SHQIPERIA TE ARRESTOHEN SPIUNAT GREKE QE NGREJNE FLAMUJE GREKE NE SHQIPERI LIGJI PRONES TOKA I TAKON VETEM SHQIPTAREVE . TE FILLOJE FSHESA SHQIPTARE PER EMIGRANTET GREK QE JETOJNE NE JUG TE SHQIPERISE TE GJITHE DROPULLI HIMARA E GJITHE SHQIPERIA TE PASTROHET NGA TERRORRISTAT GREK.KANE KOHE QE JETOJNE NE SHQIPERI EDHE JANE MOS MIRNJOHES. EDHE CAMET JANE SHTETAS GREK POR SHQIPTARE DUHEN DERGU MBRAPA NE GREQI SEPSE JANE SHTETAS GREK . PRA DROPULLI EDHE CAMET JANE SHTETAS GREK DUHEN DERGU NE GREQI NE KUFI ME AUTOBUZA JANULLATOSI ME GJITHE SPIUNAT GREKE.

 34. ucsh says:

  gryka e pyshkes se shqiptarit eshte me e fuqishme se sa cdo kundershtar apo armik .jemi pellazge ilire e shqiptare n breza luftetare e friken s ja kemi kujt.un jam shqipetar me 5 breza ushtarakesh e si un ka shqipja boll trima . sabit …sali…fatos…edi… kujdes me shqiptaret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *