Irenë Papas: Jam shqiptare dhe Peleponezi ka plot shqiptarë

papasNatyrisht që i madhi Bekim Fehmiu dihej por në internet po qarkullon një deklarat më se e sinqertë dhe plot dashuri për kombësinë e saj, që besohet të jetë bërë nga aktorja greke Irena Papas, Penelopa mbretëresha e Itakës.

“Im atë, i cili ishte një profesor i greqishtes, dashuronte shumë natyrën, jetesën e shëndoshë; përçmonte ambientet e ndotura dhe për këtë arsye kishte braktisur kryeqytetin grek. Kishte dy pasione që ditët e sotme ngjajnë të jenë në kontrast: kulturën dhe natyrën. Mbante gjithnjë në një xhep Platonin, e në tjetrin Aristotelin, ose, Shekspirin në një xhep dhe Gëten në tjetrin. M’i vinte pareshtur, Platonin e Aristotelin nën hundë, deri në pikën sa më bëheshin të urryeshëm. Më shpinte shpesh në mal, në ajër të pastër, në tendë. Përçmonte çdo formë pushteti, përfshirë edhe pushtetin fetar. Një herë, u sëmura, por ai refuzoi të më çonte në qytet. Më tha: “Nëse vdes, të varros unë. Kujton se prifti është më i mirë se unë?“, thote Irena.

U larguam pak larg nga pyetja që ju bëra – po ju, përse jeni kaq ezmere?(gazetarja)

“I ngjaj sime mëje. Nëna ime, është esmere si unë. Ajo vjen nga Epiri, ndërsa im atë vinte sipas gjasave nga Shqipëria. Ndoshta jam Shqiptare, ose gjysmë Shqiptare. Peloponezi është përplot me Shqiptarë. Edhe nëna ime, mësonte greqishten”.

E lindur me emrin Irene Leleku, aktorja 90 vjeçare greke ka plot 50 vite karrierë me më shumë se 90 role në filma të ndryshëm, përfshi edhe Odisean përkrah Bekim Fehmiut.

REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “Irenë Papas: Jam shqiptare dhe Peleponezi ka plot shqiptarë”

  1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

   ku eshte e reja ketu!!!?? ARVANITES kamaronun origjinen e tyre kristianoshqiptare por nuk kuptoj se c’lidhje kane sunitobekimet,qerimet,hasanet,kermanet,lyranet etj me SHQIPTARIZMIN…..!!!!???

   1. me thene te drejten says:

    KY ESHTE VETEM FILLIMI!
    NE SHQIPTAREVE NUK NA RRUHET ASPAK PER FENE! PER NE SHQIPTAR ESHTE SI ATEISTI,SI ORTHODHOKSI,SI MYSLIMANI,SI KATOLIKU,SI BEKTASHIU,SI PROTESTANTI,SI …
    PO JU MOR HALABAKER KRISTIANO-GREKER KU DO FUTENI KUR E VERTETA DO MARRE DHENE 🙂

   2. irena lejlegu nga mazreku says:

    cfar shiptare esht kjo mer kaq ezmere ,, pse kaq t zij jan shqiptart

 1. alb sapun says:

  Pordhe me rigon ku i gjeni keto lajme…Nuk ka Arnauta me emer Irini (Paqe ne Al,Paçe ne It) Papas..Por ka vetem Hellene

  1. e di si eshte puna says:

   Ceshtja eshte se “helllenet” nuk ekzistojne! Si i behet 😛

 2. greece is shit says:

  dmth 2 Shqiptare lozin rolet e odiseut Shqiptar dhe ne histori njihet si greqire….hajde ironi e fatit hajde dhe mos befsh hajer moj greqire…te fala janulles.

 3. andi says:

  Po he , se na cmende, kemi nje jete qe e oresim kete deklarate…krenar per ju Irene Papas.

 4. tfgs1 analfabeti bithekir harixhi prej Anadolli says:

  Irene Leleku? Po normale qe eshte shqiptare me.kete mbiemer dhe ne Peloponez pothuajse e tere popullsia eshte shqiptare-arvanite, me perjashtime te tfgs dhe shoqeve te veta 300evroshe qe jane evgjite leshqena azie.

 5. Dervish Shala says:

  As Bekimit, aktorit ma te njohur te kinematographise jugosllave, s´i kersitke fort malluta per fee, edhe pse kishte gruan serbe, ma ne fund e la amanetin qe hiri i trupit te tij te hidhet ne lumbardhe (bistrice) te Prizrenit, cfar edhe ndodhi, rahmet i paste shpirti, por s´boni mir qe ma ne fund midis Beogradi ia futi veti plumb n´vesh!

 6. timi says:

  Ore po cfare shkruani keshtu? Aktorja 90 vjecare kurse e ema 73 vjecare?!!!!

  1. L leshi says:

   O tim palla ve syzet o idjot.

 7. demokrati says:

  Deshmorja e pare pasi Greqia u çlirua nga nazistet dhe ne pushtet erdhen aradhat profashiste ishte shqiptarja 23 vjecare Irene Gjini, e cila u masakrua nga fashistet greke. Ari Veluçioti me mbiemrin Klara, ishte shqiptari i radhes te cilit fashistet greke i prene koken dhe ia varen bashke me ate te nje shqiptare tjeter Xhavella, duket se greket e kane sport prerjen e kokes se shqiptareve. Greqia frymon shqip dhe pa frymen shqiptare kthehet ne Libi. Sa per Irene Papas, permendet edh e ne kujtimet e Fehmiut qe ata komunikonin shqip dhe Morese shqiptaret i kendonin edhe pasi u shperngulen ne Kalabri dhe Siqeli. kontradiktat e sotme greko -shqiptare jane nje perseritje e luftes se Trojes, nje lufte brenda fisit dhe fares.
  Shikoni “Grate heroina te lirise sone” ne youtube per te pare dramen e madhe greke ne vitet 1944-49 dhe denimet per agjitacion dhe propogande ne Greqine e atyre viteve dhe bashkepunetoret e nazisteve me emer dhe fytyre.

 8. dash says:

  E ka thene me pare Bekim Fehmiu….

 9. piku says:

  Turkofuckis ku je more? na trego pak per rracen tende me shume se kjo 90 vjeçare. apo ti je nga ata qe gelltit nje luge çorbe te prishur, e vjell vrer gjithe jeten!

 10. Relax says:

  Ne Peleponez jetojne edhe qytetare te minoritetit grek.

  1. Vangjel Muca says:

   Po por jane perqindje e vogel

 11. Noli says:

  Dmth filmi i famshem Odisea paska qene nje produksion shqiptar. Babai i kesaj zonje paska qene nje njeri i mencur, qe e paska kuptuar sekretin e jetes se vertete.

 12. Andrea Cino says:

  “Jam shqiptare dhe Peleponezi ka plot shqiptarë”… e çfarë pastaj.?!… të bëhemi njësh të ndërtojmë shumë xhamira në Peloponez…. hahahaha… sa idiotë që jemi… po me mijra e miljona rusë në amerikë, kinezë, irlandezë… të zihen me njëri tjetrin që amerika është kineze apo ruse apo meksikane… është indiane eeeejjj… boll me trashësira…

  1. Petro says:

   Qe Ireni Papas eshte arvanitase nuk eshte se u prit ky shkrim per tu marre vesh.Eshte e njohur edhe ne Greqi po ti Andrea nga e shpike kete qe shqiptaret paskan deshire te ndertokan xhamira?Na ngaterron me ata qe duan te ngaterrojne fene me etnine apo truri i gomarit bene punen e vet?Apo keshtu te mesojne ty qe te nxjerresh plehra nga goja, apo te paguajne qe te besh zhurmuesin e Dulaqit?Ju nuk dini se cfare jeni, thjeshte jeni larva qe vetem shnderroheni sipas interesit, dhe hidhni helme te pademshme ne fakt sepse ju ka ikur pordha bashke me rigonin!Gjakprishur!

 13. Shqipe-Peloponezit says:

  Irene Papas Ne Provat e Filmit “Odisseas” FLISTE SHQIP Me Aktorin Bekim Femiu….KETE E DINE GJITHE STAFI I ORGANIZIMIT TE FILMIT…Thjeshte Diktatura Monarko-Fashiste Greke kerkoj qe ky Fakte te mos Publikohej..per te mos “Rene Miti” GREKE….

 14. emo ashtu eshte ne nje film e kam pare dhe une qe kishte tatuazh dykrenaren ne krahun e majte dhe kur e pyeten ceshte ky tato ajo u pergjigj eshte dykrenaria e bizantit qe me sa duket e vodh nga shiptaret duke nryshuar ngjyren nga e verdhe ne te kuqe

 15. grameno says:

  Andrea Cino,e po do ngrehim kisha shqipetare ne pelopenez,ska rendesi ,tek shqipetaret religjioni,ne nuk ja e kemi problemin e te qenit nje popull hibrid,siq jan jevgjit greko monarket fashiste.ne kemi identitetin te brumosur qe ne pellazgji,e iliri e shqiperi,ska fare rendesi,une jam me fe musliman,por hy ne kishe pa piken e medyshjes,e rrespektoje se u perket vllezereve shqipetar ortodoks,me rendesi eshte qe brumi shqipetar po del mbi tepsi,dhe eshte shum e vogel ajo tepsi qe kemi,do e rrisim dej ne More,aritificialisht (peleponez)

 16. nuk ka tym pa zjarr says:

  Edhe janullatos cam eshte. Shqipen e ka ditur qe femije nuk e ka mesiar. Nuk tregonte nga frika e junres greke

 17. ali vlora says:

  Pa nacinalizma ! Gadishulli Peloponezit ngeli boshe sepse greket trima e fisnike bujare dhe te bukur u vrane per atdhene.E zbukurian me ardhjen e tyre shqipetaret. Nje rrace krenare trime qe e beri atdheun e vete dhe equajti MORE . Ku ikendohet kenga ku te lash eme s te pash o e bukura MoreGustav Majeri tha gjeta shqiperin ketu

  1. I paemërt says:

   O Ali baba pse flitni gjera te paqena more derdimen pse llapni kur nuk ja keni iden historise pse beni kompetentin ai vend ka qene gjithmon i banuar nga shqiptare qe nga Antikiteti me pas erdhen sllavet pastaj katalan franke veneziane tzrqit plus jevgjit e Afrikes dhe ato te Pontit me vone me ruset e viteve 80 ti me flet per greke te bukur hajde mendje hajde

 18. ali vlora says:

  Pa nacinalizma ! Gadishulli Peloponezit ngeli boshe sepse greket trima e fisnike bujare dhe te bukur u vrane per atdhene.E zbukurian me ardhjen e tyre shqipetaret. Nje rrace krenare trime qe e beri atdheun e vete dhe equajti MORE . Ku ikendohet kenga ku te lash eme s te pash o e bukura MoreGustav Majeri tha gjeta shqiperin ketu

  1. undefined says:

   Kur na paska qene kjo lufte qe na u paskan vrare te gjithe keta “greket e bukur” te Peloponezit ne Historine Europiane as qe behet fjale per nje lufte te tille por edhe ne historine e shpufet te grekeve nuk flutet per nje lufte te tille o Ali a mund te na thuash jo per gje por ta dime kur paska ndodhur kjo “gjeme e madhe” qe edhe vete greket nuk e dine hahahahaha

   1. ali bey vlora says:

    Greket u vrane ne kohen e Akilit apo kjo s’ju mjafton

    1. undefined says:

     Me kete pergjigje o Ali nuk po lodhem te te kthej prap pergjigje eshte e kote lexo shkrimin e tt se ndoshta ftillohesh nga mendja per “greket e bukur”

  2. nusja e malokut says:

   Shembull i grekut te bukur spartan eshte dhe Vangjel Dulja o Ali

 19. ali vlora says:

  Pa nacinalizma ! Gadishulli Peloponezit ngeli boshe sepse greket trima e fisnike bujare dhe te bukur u vrane per atdhene.E zbukurian me ardhjen e tyre shqipetaret. Nje rrace krenare trime qe e beri atdheun e vete dhe equajti MORE . Ku ikendohet kenga ku te lash eme s te pash o e bukura MoreGustav Majeri tha gjeta shqiperin ketu

  1. tt says:

   Si thote profesori gjerman Kretschmer ‘ Te thuash qe iliret nuk ishin te pranishem ne Greqine e Vjeter duhet te sjelli fakte shume te forta per kete ceshtje ose te heshtesh’ me bukur nuk shpjegohet me Peloponezi ishte Spartan dhe Spartanet ishin Doret e zbrizur nga Malet e Ilirise Veriore se kush ishin keto “greket” qe na u vrane ne lufte vetem ti e di o Ali hahahahaha

  2. tt says:

   Si thote profesori gjerman Kretschmer ‘ Te thuash qe iliret nuk ishin te pranishem ne Greqine e Vjeter duhet te sjelli fakte shume te forta per kete ceshtje ose te heshtesh’ me bukur nuk shpjegohet me Peloponezi ishte Spartan dhe Spartanet ishin Doret e zbrizur nga Malet e Ilirise Veriore se kush ishin keto “greket” qe na u vrane ne lufte vetem ti e di o Ali hahahahaha

 20. dash says:

  O Ali Vlora nuk zhduket nje popull ,eshte i njejti qe ka bere ato bukurira ne lashtesi…problemi eshte qe Kane ndryshuar historine dhe Kane bere lavazh truri shqiptareve, po e verteta do dale shpejt a vone…

 21. kodrasadikitk says:

  Si e famshmja Irena e shum e shum Irena tjera e shum Marko e Aristidha do te rizzgjohen dhe te kendellen e ta marrin vehten dhe te deklarohen e te mburren se jan ken e jan Arvanitas-Shqiptare qe sbejne fare dollimet fetare por njiher e mire Arvanitka -Shqipja e moqme pellazgo-Ilire te behet gjuhe zyrtare e ketij shteti qe e bene shqiptaret….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *