Ish-kryeministri grek Samaras: Erdogan dhe Rama po na kërcënojnë

samarasIsh-kryeministri i Greqisë Antonis Samaras ka deklaruar se kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe Ppesidenti i Turqisë Recep Erdogan po kërcënojnë shtetin grek.

“Në të vërtetë, Erdogan kërcënon! Por mua nuk më shqetësojnë kërcënimet e Erdoganit, ai gjen dhe bën”, deklaron në gazetën “Bradini” Antonis Samaras.

Ish-kryeministri konservator në këtë interviste vuri në dukje midis të tjerave se “kjo nuk është vetëm kërcënimi i Erdoganit, sepse dhe Rama ka filluar të provokojë nga ana e tij”.

Samaras ka shprehur shqetësimin se dobësimi i Greqisë ka inkurajuar Shqipërinë dhe Turqinë që të reagojnë në këtë mënyrë.

“Greqia është dobësuar dhe kjo është ajo që ka inkurajuar fqinjët provokues. Deri në vitin 2015 ne nuk kishim probleme të tilla”, thotë Samaras.

Duke shfajësuar ministrin e Jashtëm grek Kotzias, ish-kryeministri theksoi se “edhe pse ai është kundërshtari im, unë them se faji nuk është i tij, por i vendeve fqinje”.

Më tepër ish-kryeministri i Greqisë është ndalur në problemet e Qipros, ekonomise, politikës së vendit etj.

“Këto kërcënime dhe provokime nuk do të ekzistonin nëse Greqia do të kishte forcuar pozicionin e saj ndërkombëtar”, tha ish-kryeministri grek.

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Ish-kryeministri grek Samaras: Erdogan dhe Rama po na kërcënojnë”

 1. Faro says:

  Aman mor, po si i thone keta greket SAMARIT?!

  1. Tironci. says:

   palikari gayreke, te dashur komshinj, a gjitone, mos kini frike nga ne ore laneter, ne duam me te miren per ju. kur i ka dashur te keqen shqiperia greqise ore laneter. jeni ju qe keni dashur te keqen tone, e keni quajtur shqipen gjuhe te mallkuar, na keni vrare e persekutuar patriote. keni vrare camet, jeni treguar te pabese me ne. megjithate ne prape nuk ju duam te keqen sepse nuk i lypet e keqja gjitonit. pasi dhe shkrimet e shenjta flasin “duaje te afermin porsi vetveten” keshtu qe nuk keni keq nga shqipot, nuk ju vjen e keqja nga ne ore laneter, vecse nga vetja juaj.

   1. Tironsi says:

    Ne fakt nuk ka kercenim fare as nga qeveria Rama dhe as nga Erdogan. Ka vetem frike greke. Makbethet kane frike nga krimi qe kane bere. Ju del ne ender, Shohin duart me gjak. Kane vrare eterit e tyre e kane vjedhur si ju ka dashur qejfi pasurite e tokat e shqiptareve. Tani Shqiperia dhe lobi cam beri te vetem, e nderkombetarizoj ceshtjen. Europa e njoh ceshtjen came. Keta jane terbuar. Nuk dine se cte bejne. Duan te na trembin dhe po qe e mundeshme edhe te na vrisnin. Kane ardhur te gjithe ne vendin e krimit. Qe nga Janullatosi dhe bijte e tij duleist dhe nerenceist dhe po bertasin se po na trajtojne keq, po na vjedhin shqpetaret. Nderkohe hajdutet janeketa dhe jo shqiptaret. Tani po dalin lakrat ne shesh. Del qe ligji i luftes eshte nje ligj djallezor, per te penguar shqipetaret autoktone te Camerise te kthehen ne tokat dhe pasurite e tyre. Ne mes te Athines ka hotele, restorante, toka te shqiptareve qe jane vjedhur. Lere pastaj zonen nga jugu i Shqiperise deri ne Arte e Preveze. Ato prona te vjedhura duhet te kthehen. E bashke me to edhe perqindjet e vjedhura. Keta langoj ish-kryeministra i dine shume mire se ckane vjedhur dhe cka ndodhur me pronat e shqiptareve. Keshtu qe hajdutet ndjehen te kercenuar! Sigurisht ishin mire me qeverine esadiste. Por kini parasysh qe do te perdorin cdo marifet, mashtrim, genjeshter e dobicllek qe te rrezojne qeverine Rama. Retorika dhe propaganda e diversionizmi i ektremisteve te tyre do te rriten ne maksimum dhe ne bashkepunim me serbet e ruset. Duhet vigjilence, duhet kujdes, mencuri, koordinim.

  2. Me sqepar kokes se Janulles. says:

   Ne gerrqisht, samarit i thone SAMAROGLOU.

 2. albi says:

  Plehra.nuk ja u mban te sulmoni BE qe njohu ceshtjen came e merreni me Shqiperine,grek te tredhur te pabese ptuu.

  1. Miri says:

   Ketyre eshte per ti ardhur ne ndihme lane nam perdite me deklarata nuk e kuptoje cfare frike kane.

 3. Anton Guri says:

  O Flamur gjak, o flamur shkabë,
  O vënd e vatr’ o nën’ e babë,
  Lagur me lot, djegur me flagë,
  Flamur i kuq, flamur i zi.

  Fortesë shkëmbi tmerr tirani,
  S’të trëmp Romani, as Venecjani,
  As Sërp Dushani, as Turk Sulltani,
  Flamur i math për Vegjëli

  Flamur që lint Shën Kostandinin,
  Pajton Islamn’ e Krishtërimin,
  Çpall midis feve vllazërimin,
  Flamur bujar për Njerëzi.

  Me Skënderben’ u-lavdërove
  Dhe në furtun’ i funtmi u-shove,
  Me Malon prapë lart vrapove,
  Yll i pavdekur për Liri.

  Sa shpesh pastaj për-dhe u-shtrive
  Me zjarr e zi u-ndeze u-nxive,
  Po çdo mizor me shpat’ e grive,
  O fushë-kuq, o shkabë-zi.

  Përpjetë pri-e Shqipërinë,
  Përlintj’a shpirtin dhe fuqinë,
  Diell për vllanë, yrnek për fqinë
  Për botën ëndr’ e qjell i ri.

  1. Albani says:

   TE LUMTE PENA
   Anton Guri

  2. .. says:

   O Andon Guri….Ne PARANOJ e siper nxore dhe nje te Vertete, qe “Flamuri Shqipetar eshte Flamur i Shen Kostandinit” themeluesit te Bizantit.
   Eshte e qarte qe kjo dihet Boterisht, pa c’ka qe ky Fakt nuk Ju pelqen……Jeni Hajduta Flamujsh, Kulturash, Historie,….njerez pa Identitet pa Emra Autokton, pa Toponime, pa Fe, pa Kultur, pa Histori….pa te Ardhme.

   1. Korcari says:

    O Hajvan;Shen Kostandini ka qene Ilir(Shqiptar),I lindur ne Nish,apo jo? Apo edhe juve greket doni ta beni tuajin,se edhe serbet thone se ai eshte”Serb”(megjithe se serbeve nuk I ish degjuar nami e nishani ne shek.IV)?! Historia e juaj eshte ndertuar me genjeshtrra dhe fallcifikime….!

 4. says:

  Ka bisedime këtë javë për borxhin grek.

 5. ju lumt bytha ju grekeve sa do qe jeni ne kundershtare ne politiken e mbrendeshme te greqise por pronat qe nuk jane te greqise ju mbroni, kurse
  krimineli sali enver ilir selam berisha e kan masakruar atdheun dhe kombin si ju ka dash palla grekeve dhe serbeve ose e fundit ka marr apo merr para nga ruset per shkaterrimin e atdheu dhe te kombit

 6. albi says:

  Greket jane talibanet e kristianizmit. Nje komb qe ka kishen per qeveri ska ae si te presantohet ndryshe.

 7. Arben says:

  NUK ESHTE RASTESI QE GREQIA KA % ME TE LARTE TE PRODHIMIT TE BRENDSHEM QE HEDH PER USHTRINE.

  KA ZAPTUAR TOKAT E TE TJEREVE DHE MENDON SE USHTRIA DO TI ZGJIDHE PROBLEMET.

  KRIMINELE TE MJERE, DO TE PAGUANI NJE ME NJE PER KRIMET QE KENI BERE.

  1. .. says:

   Greqia eshte Kufiri i Botes se Civilizuar (Europiane) dhe Kafsheve te Egra Islamo-Asiatike. Helenizmi dhe Krishterizmi, kane qene Penges qe ne Luftrat Heleno-Persiane, Otomane…. Helenet jane nje Komb me Parime te Qendrueshme nder Shekuj, ruajne dhe Kultivojne 2 shtyllat e Kultures Boterore Helenizmin dhe Krishterizmin.
   Kurse raca Zvaranike Arnaute ka qene nder Shekujt si Kurvat, pak e Krishter, pak Islam, pak mut, pak kak, pak Turq, pak Sovjetik, Kinez, Grek, Amerikan, Evropian, Italian dmth me 500 flamuj…. keshtu qe ska Nevoje per Ushtri, per sa kohe i Lepihet Sovranit.

   1. Pagan says:

    Helenizmi dhe krishterizmi nuk shkojne bashke o tunxh !
    Ik o samar lexo ndonje liber dhe mos na trego ketu helenizmin dhe krishterizmin

 8. Albani says:

  Nuk ka gje me te ulet per nje ish kryeminister apo dhe kryeministera dhe ministera qe flasin me nje gjuhe te tille aspak diplomatike.
  Samara ashtu si dhe Koxhia apo Kameleon flet me nje gjuhe rrugacesh dhe injorantesh.
  Si nuk kane turp njehere kur thone qe i kercenon Shqiperia.
  O GREKE
  LLogjika ju ka lene
  Keni rene kaq poshte
  Nuk ka zot qe ju bie ne rruge
  perfundimi eshte i parashikueshem per keto simptoma
  zor se do te mbijetoni.

 9. Zgalem says:

  albi ka bere percaketimin me te sakte dhe me konciz , per shtetin ortodoks . Zgalem

 10. Relax says:

  Ne Ballkan jetojne rreth 2 milion grek,te tjeret jane produkt te penisit shqiptar me emra te konvertuar.

 11. Ben Dibrani says:

  E therriti Cip ra min e mbrojtjes dhe i tha – Ik e gajas pak Shqiptaret me ndonje deklarate, ik thuaj cfare te duash.
  S’Ka men(os) shkoi ne banken gjermane dhe mori ca euro borxh per te blere uniforme ushtarake, pastaj u kujtua se qe te dukej taman, mori edhe ca euro te tjera per te blere aftomatik por keto i bleu pe lodre se nuk kishte marre lek per fisheke, pastaj me makinen e nje komshiu u nis per kufi por nuk kishte karburant dhe mori ca euro borxh te banka gjermane per te blere karburant sa per vajtje se i duhej te dilte ne TV, kthimi do behej me aftobuz, pastaj u dhje puna se i kerkonet para edhe kameramani edhe ai qe i shkroi ate tekstin e tmerrshem, pastaj e beri filmin por nuk dinte ca te bente me te dhe i thane qe ta dergoje te “Portokalli” e Top Channel, por meqe duheshin para e bene me kodoshllek, ja ngecen atij gazetarit qe kish marre me vete – Jepe vete i thane ne TV tende, ne fund te fundit Shqiptaret njelloj do qeshin, perse te paguajme aq shume?

 12. ToniTR says:

  Beni sic keni ber deri tani… Merrni lek borxh, mos i ktheni, viktimizohuni perpara te fortit, trimerohuni perpara te dobtit. Shtet barsalete!

 13. kuq e zi says:

  samarxhiu do nderroi kushtetuten camet do shkojne ne pornat e tyre do kene nenshtetesi greke me etni shqiptare ashtu si ndodhi ne kroaci me italianet e istrias te perzene pas luftes ashtu si camet
  kjo do ndodhi vitin e pare qe shqiperia te hyje ne BE problemi nuk jane camet problemi jane avanitet ortodoks qe perbejne 4 milion popull kane hallin e tyre nuk duan ti zgjojne ashtu si po ndodh me ortodokset e maqedonise
  shekulli eshte i yni
  pordhi teoria qe ne shqiperi ortodoksi eshte grek ose serb dhe myslimani eshte turk shqiperia do rritet aq shume qe duhet ti kthehemi emrit te vjeter per ti perbledhur te gjithe

 14. edi shance says:

  ore shqipoturk me kujtoni ngitja e flamurit turk ne nje ishull greke para ca vitesh me vone flase brenda vitit nuke ishte ne jete asnjeri prej tyre qe kishin mare pjese ne ne ngritjen e flamurit turke ne token greke eshte e sakte prandaj pake durim se eshte vendi i SHEJNTE GREQIA

 15. / says:

  nuk me plas as per grek as per shqiptar
  kam pashaporte amerikane
  merruni me shashka
  shashkat andej i sillni ketej, ato ketej i coni andej

  1. Genti says:

   Po kur ste plas ca k…..ke qe i fut hundet se shqiptare si tu e moren ne qafe kete vend … kalova lunim te q,,, kalin

 16. Don says:

  Greqia me qeveritaret e saj idiote (ky Samaras eshte nje nga ata) qeverisen duke marre borxhe nga Europa duke filluar nga viti 1981. Borxhi Grek sot eshte 460 miliard dollare US dhe greket nuk paguajne dot as interesin vjetor te ketij borxhi. Kete borxh shteti i falimentuar grek nuk e paguan dot as per 100 vjet me ritmet ekonomike aktuale. Greqia eshte sot praktikisht nje shtet pa sovranitet dhe ka mbaruar e falimentuar perpara institucioneve financiare nderkombetare. Greket nuk jane as krijues dhe maksimumi i biznesit te tyre eshte hapja e kafeneve dhe ndonje dyqani ushqimesh. Greket nuk e hane punen dhe e quajne veten efendiko. GReqia nuk prodhon gje qe te kete rendesi ekonomike e tregetare. Nuk mbahet shteti vetem me vaj ulliri dhe me djathe te bardhe. E verteta eshte qe shqiptaret jane tradhetuar prej qeveritareve te tyre si Sali Esat Rame Sheqere Berishovici dhe gjithe shpura e gjallesave inferiore qe i kane ardhur pas avazit politikes greke duke shitur shqiperine. Shqiptaret jane trima, puntore dhe te zgjuar. Greket jane rrace qylaxhinjsh dhe mosmirenjohes qe nuk e hane punen. Ndonje dite kemi per te pare ndonje governator gjerman apo amerikan ne krye te shtetit Grek.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *