“Zoti ministër, kush është ai gjyqtar që u bë shkak për vrasjen barbare të Fierit?”

breguDeputetja demokrate Majlinda Bregu ka reaguar pas vrasjes së ndodhur në Fier, ku Ferdinant Ruko hodhi nga kati i katërt gruan e tij.

Zoti minister i Drejtesise, nje grua eshte flakur dje nga nga ballkoni i shtepise si placka me e pavlefshme, nga nje burre-shtaza i radhes.

Mediat thone sot se viktima ka patur nje “Urdher mbrojtje” nga Gjykata e Fierit, pas denoncimeve te meparshme per ushtrim dhune ndaj saj.

Urdhri i mbrojtjes kur nje grua e dhunuar kerkon ndihme, e detyron kriminelin burre qe pavaresisht nga “soji i hallit” qe paraqet si shkak per shtazerine:

-te largohet nga banesa

– te mos i afrohet bashkeshortes dhe femijeve

– te ruaje distancen nga shtepia ku ajo jeton bashke me femijet apo nga vendi i punes dhe shkolles se femijeve etj etj.

Une jam e qarte se fuqia jone e veprimit dhe reagimit kunder nje kercenimi si dhuna ndaj grave qe eshte terrorizem i qarte, i paster, i cmendur ne vend te jete po aq e eger sa egersia e shtazeve, po rrezikon te mbetet vetem tek keqardhja njerezore.

Por ky rast po me tmerron nga ky detaj: Urdhri i mbrojtjes!

Zoti minister, kush eshte ai gjyqtar qe paska leshuar nje “Urdher mbrojtje” qe e le burrin qe gruaja e padit per dhune, te jetoje ne nje shtepi me te derisa ta hedhe nga ballkoni????

Nese kjo eshte teresisht e vertete, padine per kete gjyqtar, do ta bej vete”, shkruan deputetja demokrate.

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në ““Zoti ministër, kush është ai gjyqtar që u bë shkak për vrasjen barbare të Fierit?””

 1. sapa says:

  Gjygjtar i Sali Berishes shefit tend!pse ben sikur nuk e di?

  1. sit back and relaks says:

   Kjo eshte debile komplet, po je deputete a te shpelafte mortja. Mund te shkosh e te kerkosh ne gjykate vendimin nqs ekziston apo jo ose mund ti besh kerkese ministrise se drejtesise zyrtarisht ne lidhje me informacionin qe kerkon dhe pasi te marresh informacionin ath dil e bej shkrime publike patetike. Si shkruan nje shkrim ne hava pa e ditur ne eshte i vertete vendimi apo jo

 2. bob says:

  Kungull te jete valle???

 3. shvejk says:

  Po kjo foto qe shoqeron artikullin , e Mesiles eshte?

  1. Albani says:

   Jo eshte e Majlindes.

 4. shqiptari says:

  O zonja Deputete! Krahas luftes qe i keni hapur meshkujve, beni edhe nje perpjekje te vogel per edukimin moral por edhe ekonomik te femrave. Ndonjehere fatkeqesi te tilla ndihmohen edhe nga kjo avokati e pakufishme qe u behet grave. Vrasesit duhet dhe do kalben ne burg, por vetem keto denime nuk e zgjidhin problemin. Duhen edukuar meshkujt edhe femrat si te jetojne ne familje. Sot ka vetem femra qe sfidojne burrat per te sjelle para ne shtepi dhe burra te semure, sederllinj, krenar apo xheloz qe nuk po e perballojne dot stresin qe u jep gruaja per shkak te varferise. Ti japesh gruas kurajo sot per te sfiduar burrin ne cdo kohe, se pas ka mbrojtjen e shtetit, me duket sikur ti shtysh drej vdekjes se sigurt. Zgjidhja duhet te jete edukative. Jo te gjitha femrat jane te mencura dhe ekonomikisht te pavarura si ty.

  1. piku says:

   po nuk qe i zoti te jetosh me grua mos kerko kot te martohesh,

   oooooo shqiptaaaaaaaaar!

 5. Bardhi says:

  Ne balline sikur eshte femer tjeter dhe jo Mesila Doda

  1. Albani says:

   Kush te tha ty qe eshte Mesila,lexo pastaj komento.

 6. Fatosi-kosove says:

  Zonja Doda,si çdo here “drejtesia” qe vret e di edhe ti se eshte e kapur nga partia ku edhe ti jeton akoma ne te,jane dyshja sali e lul qe kane kapur drejtesine siq e di edhe ti vetem disa dite pas humbjes se pushtetit ne vitin 2013,u kujdesen fort qe shum militant te deshmuar per vrasje dhe krim te organizuar qe edhe ti vet ishe kunder tyre ti vendosin ne pozita drejtuese ne gjykata,prandaj zonje e nderuar kete leter drejtoja sali berishes e lul bashes dhe thuaju hapur ne ate leter se jane bashkfajtor jo vetem per kete vrasje dhe poaq fajtor sa vet vrasesit dhe ne fund behu burrnesh dhe voto pro drejtesise jo per Ramen por per gjithe ato gra qe kane “urdher” mbrojtje,femijet tu dhe shqiperine,po ashtu zonje e nderuar kam edhe nje lutje per ty;
  tregoj edhe presednikut nishan se kriminelet e drejtesise nuk duhet mbrojtur e dekoruar por duhet ti shkarkosh dhe ti vesh para drejtesise,vetem keshtu zonje letra juaj drejtuar ministrit ka vlere.

  1. Albani says:

   Ne radhe te pare lexoje artikullin perpara se te komentosh,sepse thote deputetja Majlinda Bregu dhe jo M.Doda.
   Ne radhe te dyte nuk e ka fajin Saliu dhe Luli per efektivitetin e Policise ne te cilen futen dhe nderhyrjet per parandalimin e krimeve.
   Une i urrej dhe Saliun dhe Lulin,mos me keqkupto,dhe mos mendo se me plasi per ata muter,por dua te te kujtoj se kur ata qeverisnin’
   Cdo vetevrasje
   cdo vrasje
   cdo vjedhje
   cdo aksident,e perdornin per te fituar vota ne opinjon duke akuzuar (me te drejte) dhe duke kerkuar doreheqje ministrash e qeverish.
   Mos harro qe Rama ndenji dy vjet ne bulevard per te rrezuar nje qeveri te ligjshme ne ate kohe,megjithese jam simpatizant i Rames prape i ve dhe nje pergjegjesi morale (jo ligjore) dhe per kater viktimat e bulevardit,ishin simpatizante te sjelle me autobuse nga rrethet ata dhe Rama e dinte qe tubimi do te perceptonte me dhune,nuk e ndaloi edhe pse mundej,pergjegjesia ligjore pastaj u takon atyre qe dhane urdherat dhe terhoqen kembezen.Pra dhe opozita e sotme e ka te drejten dhe morale dhe ligjore qe te protestoje dhe kritikoje qeverine,dhe te kerkoje doreheqje sepse faktikisht;
   vjedhjet
   vetvrasjet
   perdhunimet
   aksidentet
   vrasjet
   ngujimet,nuk jane pakesuar aspak,ne disa raste dhe jane shtuar,dhe per kete o zot nuk mund te akuzojme prape ata qe kane 3.5 vjet qe i larguam,me vjen keq qe shume simpatizante socialiste mundohen qe ti justifikojne punet qe calojne ne shume drejtime,si dhe ne polici dhe ngushellohen vetem me faktin qe ata qe iken ishin dhe me te keqinj.

 7. kasem gahinja says:

  ben shume mire ,zonje, por drejtoja vec ministrit,edhe presidentit,kryetarit te unionit te gjyqtareve prokuror dhalles.prit pergjigje dhe beju edhe atyre denoncim per shperdorim posti,sepse me veprimin dhe mosveprimin e tyre kane instaluarnje drejtesi kriminale.votoni vetingun,zonje,cbllokoni reformen,dhe keshtu beheni e besueshme e jo bashkefajtore

 8. Ai gjyqtar eshte nje nga ata qe mbroni ju dhe jeni bere barrikade per mos zbatimin e vetingut.

 9. ariff says:

  Ej o Maja po si yll ke dale ne kjo fotoja . Per temen , ështe ndonje gjyqtar pe te plepave , që ju po përpiqeni me ç’do kusht ti mbani në ato gjykata që I keni bërë si këneta .

 10. rrumpalla says:

  Habitem me çfar thoni zj. Bregu.
  Jo se kam ndonje respekt per gjyqtaret ne pergjithesi por nese gjykata ka leshuar urdher mbrojtje per te ndjeren, eshte Policia e shtetit ne bashkepunim me prokurorine qe ndjek zbatimin e vendimit gjyqesor. Pra nuk e monitoron gjyqtari a zbatohet apo jo vendimi i tije.

 11. Baxhanaku says:

  Mesila doda,kjo grua e eger me prirje prej kriminele,qe protestuesit e varfer,donte ti varte tek palma,nje grua e pashpirt qe harxhon miliona per tu dukur sa me femer-bukuroshe,te mesoje nga urtesia dhe thjeshtesia e presidentes se Evropes Federika Mogherini.b

 12. Qytetar says:

  Vetingu urgjentisht.

 13. edi shance says:

  ozonja majlinda jane ata hamollor qe beri berisha

 14. Kasapi says:

  C’jane keta treper ?! ku behet fjale per Mesilen ne kete artikull ?! lexoni o qypa e pastaj komentoni !

 15. Briklona says:

  E nderuar Majlinda!
  Mund ta besh padine, ti e ke mundesine te mesosh se cili eshte gjyqtari.
  Po ta paditesh ti, ndoshta do meret nje vendim i drejte, apo jo?

 16. Maloki says:

  Me burra shtaze eshte e mbushur plot e perplot Shqiperia. Me vjen gjynah shume per ate vajzen qe vdiq, kurse ketij shtases duhet ta perdhunojne ne menyre te vazhdueshme ne burg me bisht fshese, nese ka burra akoma ne burg.

 17. seriozi says:

  Moj Majlida , qe te thone dhe Mesila , sepse ju te pd sa beheni deputete , beheni te gjithe si sala ,Me tru gomari , qe flasin dhe thone kodra mbas Bregut .

 18. genc says:

  kte vendimin e ketij gjyqtarit qe thoni ju e lexuat se une spo e gjej. kto brockullat me gjyqtare jane ber si historite e kohes se enverit lufta “kllasave”
  . duhet pare vendimi i gjykates pasataj me fol. sa per info keto urdhrat e mbrojtjes i zbaton policia. nuk rri gjyqtari poshte ballkonit. ktu te gjithe kta politiqenet duhet ta mbyllin gojen sepse jane shkaktaret e ketyre dramave sociale. nuk esht as policia, as gjykata etj etj. esht menyra se si esht qeverisur qe sjell probleme te tilla sociale. pse nuk e hap njeri zgardavallen te thote pse kishin kerkuar azil ne gjermani kjo familje, po merren me gjera ordinere jo e ka vendimin jo se ka. ky shtet ka marre fund. ngushellime familjareve te viktimes. tani ky shtet legen duhet te kete menderen te
  edukoje arsimoje ushqeje 2 jetimet qe ngelen ne kete histori.

 19. shvejk says:

  Sqarim per Kasapin ,Albanin, e per ndonje tjeter qe kane deshire te ofendojne ne fillim e me pas te sqarohen. Ne fillim artikulli i referohej Mesila Dodes por foton e kishte te Majlinda Bregut , nuk eshte hera e pare qe gazetari i pergjumur i temes ja fut pordhes. Pas komenteve tona , e korrigjoi gabimin, sigurisht pa kerkuar falje ashtu sic duhet te jete ne moralin e gazetarise serioze. Nga ana tjeter Po ta mendosh holle Mesila apo Majlinda nuk kane ndonje ndryshim, kane vetem nje te perbashket : e braktisin te parat varken kur e kuptojne se po mbytet.

 20. populli fukara prej ketyre plehrave says:

  Mire moj Majlinda qe do besh padi ti ,bravo per kete xhest ,por do te lejoje Nishani e Llalla te denohet ai gjyqtar? Prandaj duhet vetingu ,te zhduket ndryshku ne organet e DREQESISE qe na rrethon e na ka zene frymen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *