Antonis Samaras: Greqia është katandisur aq keq, sa na kërcënon edhe Rama me Shqipërinë!

samarasNë Greqi mund të durojnë çdo gjë, madje edhe provokimet e Turqisë.

Por për ta, është poshtëruese që Shqipëria dhe politikanët e saj të ngrejnë zërin kundër Athinës.

Këtë gjë e ka shprehur qartë ish-kryeministri grek, Antonis Samaras.

Sipas tij, Greqia është katandisur aq keq, sa kërcënohet nga Rama dhe Shqipëria.

“Është e vërtetë që Erdogani kërcënon. Por, nuk më shqetësojnë kërcënimet e tij sepse gjen dhe bën. Por, ka filluar edhe kryeministri Edi Rama të sfidojë”, shprehet Samaras, duke theksuar se shqetësohet pasi dobësimi i rolit të Greqisë ka trimëruar provokimin e fqinjëve shqetësues.

“Këto nuk do të ndodhnin nëse Greqia do të forconte pozicionin e saj ndërkombëtar dhe nuk ndodhnin kur Greqia e bënte këtë” ka shtuar Samaras.

I pyetur nga gazetari për deklaratat e fundit të Tiranës, Samaras ripërsërit se është pikërisht ky dobësim i rolit ndërkombëtar të Greqisë që bën që edhe Shqipëria të shfaqet, sipas tij, “me versionet më qesharake të kërcënimeve dhe provokimeve”.

Grekët, që e ndjejnë veten superior ndaj kujtdo, iu duket provokim dhe kërcënim fakti që politikanët shqiptarë “guxojnë” të ngrejnë “çështjen çame”.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Antonis Samaras: Greqia është katandisur aq keq, sa na kërcënon edhe Rama me Shqipërinë!”

 1. dash says:

  Keta shikojne endrra me mbret……

  1. Edkari says:

   Ne realitet ka te drejte.

 2. Kola says:

  Frazeologjia e Samarait eshte normale. Politikanet greke nuk kane mesuar te sillen si te barabarte mes te barabarteve, perderisa Shqiperia gjithe keto vjet u drejtua nga qelbesira mercenare nga Berishoviqi dhe Nano qe u kthenin edhe prapanicen grekeve. Qendrimi i Rames eshte me se korrekt. Politika greke duhet te ndjeje turp qe akoma vazhdon te mbaje ligjin e luftes me fqinjet, nderkohe qe u lepihet italjaneve te cilet ishin agresoret e vertete. Nuk po flas per genocidin ndaj cameve dhe per mijra probleme te tjera qe kane mbetur hapur, nder kohe qe te gjitha pretendimet karnavaleske te Greqise, jane plotesuar nga pala shqiptare. Nejse kohet ecin dhe do i ndjekim zhvillimet.

 3. loni says:

  ik o budall politikan i deshtuar,edi rama nuk kercenoj se nuk ka byth te kercenoj greqine,perkundrazi tha qe populli shqiptare me popullin grek jane dhe jetojne si vellezer,kercenimet vetem ti samara i ncjerr nga koka jote,do besh mire qe te largohesh nga politika si nje politikan i deshtuar,po leri budalliqet se nuk te beson njeri,rroft populli shqiptare bashk me popullin grek,vdekje atyre gazetareve si grek si dhe shqiptare bashk me politikanet keqbersa qe duan te ndajne keto dy popuj vellezer ne nje urretje te pashmagshme,posht politikat sabotuese.

 4. loni says:

  ik o budall politikan i deshtuar,edi rama nuk kercenoj se nuk ka byth te kercenoj greqine,perkundrazi tha qe populli shqiptare me popullin grek jane dhe jetojne si vellezer,kercenimet vetem ti samara i ncjerr nga koka jote,do besh mire qe te largohesh nga politika si nje politikan i deshtuar,po leri budalliqet se nuk te beson njeri,rroft populli shqiptare bashk me popullin grek,vdekje atyre gazetareve si grek si dhe shqiptare bashk me politikanet keqbersa qe duan te ndajne keto dy popuj vellezer ne nje urretje te pashmagshme,posht politikat sabotuese….

 5. Nallbani says:

  Samarxhiq dhe Samaras i kishin baballaret shqiptar qe mbarojshin samar per gomar!

 6. kozmo says:

  THENIET E SAMARIT TE GOMARIT ,TEPER SKANDALOZE !!!! KETA MENDOJNE QE JANE ME SUPERIORET NE BOTE ?????.KETA EMRIN HELENE E KANE PER MBUROJE ,POR QE NUK KANE ASNJE LIDHJE ME HELENET .
  EUROPA ESHTE DREJT SHPERBERJES , SI E KANE HALLIN PASTAJ HELENET IMAGJINARE ??? KUSH DO TI FURNIZOJE ME MILIARDA DOLLARE DEMBELET DHE KATILET GREK ??? KETO HALLE DUHET TE MBAJ GREQIA DHE JO TE KRUHET ME SHQIPERINE, QE ESHTE ME TE DREJTAT E SAJ .
  DITE SHUME TE VESHTIRA DO TE VIJNE PER GREQINE ,MBAS 2017 . ATEHERE DO TA SHIKONI SUPERIORITETIN TUAJ TE DHJERE .

 7. korcari says:

  artikull kot ky

 8. undefined says:

  Po mor samara kishe gjetur ate kelyshin berishen qe shiti gjith shqiperin. Po ne fak doli nje bur e nje kryeminister ta ngrej zerin e pa u trembur as nga ty as nga qeveria greke. Po keshu esh kur ke lepurin ne bark , e themi e kerkojme te verteten ju duket nje kercenim shqiperia . Dhe ashu do jet ketej e tutje te pranoni gjerat aahtu sic jan por ini mesuar nga hera me dinakeri

 9. Petro says:

  Greqia eshte katandisur jo aq keq, por me keq saqe dialogu dhe reciprociteti per te zgjidhur çeshtjet bashkarisht me fqinjin, i duket si kercenim dhe nuk arrin te kuptoje se çfare do te thote dialog, marreveshje, kompromis per te arritur demokracine.Nuk ke faj o te keqen Samari, jeni mesuar te qarraviteni, te kercenoni e te perkedheleni duke ju plotesuar çdo teke por ju iku koha.Nuk jeni vetem ju ne kete bote.Deliri juaj mbaroi!Mesohuni te jetoni ne komunitet se perndryshe do te perfundoni vetem duke jetuar me paranojat e delirit!Gjeni paqen me veten tuaj e mos i fryni kosit kot se koti!

 10. Andrea says:

  Po ti shpetoje nje pordhe greqise, kushedi ku perfundon rama shqiperia dhe shqiptaret.
  Po shyqyr thuaj qe e mbajne bythen shtrenguar.

  1. albaniafirst says:

   Pirth, pirth Andrea se lirohesh. Qe kur qenkan bere kaq te forte keta greket e tu qe na hidhkan tutje me nje pordhe? Rri a derezi; nuk thua shyqyr qe Merkeli eshte grua se grekut qe i kane rene poturet ne fund te kembeve do ja kishte mbeshtjelle nga mbrapa me kohe e me vakt.
   Ishte nje kohe, kur ishte gjalle ai qoftelargu qe greket e shikonin kufirin tone me dylbi. As nga ana e tyre nuk u a mbante te vinin afer se kishin frike se po shkelnin kufirin pa dashje. U bene trima evgjiterit e Europes kur na u ul ne kolltuk Sali Berishovici. Evgjiti, evgjit mbetet dhe vetem gjuhen e kerrbacit merr vesh. Hajt se do ju kaloje dalldisja e trimerise edhe juve. Trimerine e kane per fis burra te tjere. Juve ju kemi renditur andej nga ana e grave.

  2. Kaqaki Junior says:

   Gerqise s´mund t´i shpetoj pordha sepse i mbeti malluta e Europes me 500 miliard eurona ne bythe!

 11. kuq e zi says:

  greqia nuk ka frike nga shqiperia ajo ka frike nga e drejta qe kane me vete shqiptaret dhe e vetmja menyre qe ti shpetojne kesaj eshte qe ne tirane te kete nje qeveri byth q*re
  por meqe byth q*ret jane ne apozite e verteta po del ne shesh

 12. says:

  Greqia manipulon deri në hipnotizim politikanët tanë.Në politikën e jashtme s’ do ndryshojë asgjë më atë të shokut Enver në lidhje me Grekun dhe ish Jugosllavinë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *