FOTOT e NASA-s, që të ‘kallin datën’

Këto foto janë bërë nga NASA në Antarktidë.

Prej muajsh NASA po studion lëvizjet dhe shkrirjet e akujve në polin e jugut.

Të dhënat janë të frikshme.

Brenda pak javësh një bllok prej 6500 kilometrash ka pësuar një krisje të madhe.

Sipas NASA-s, brenda 2020-ës ky bllok mund të shkëputet i gjithë dhe të shkrijë për pak kohë.

Kjo do të thotë rritje e nivelit të detit, ngritje të tempëraturës deh shumë anomali të tjera.

Natyrisht që vetëm ky bllok nuk mund të shkaktojë katastrofa të mëdha, por është një tregues i frikshëm se akujt po shkrijnë me shpejtësi të jashtëzakonshme.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a1-49-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a1-49.jpg","attachment_id":"592854"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a2-50-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a2-50.jpg","attachment_id":"592855"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a3-51-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a3-51.jpg","attachment_id":"592856"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a4-48-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a4-48.jpg","attachment_id":"592857"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a5-44-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a5-44.jpg","attachment_id":"592858"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a6-35-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a6-35.jpg","attachment_id":"592859"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *