Komisioni i Venecias ‘ok’ Vetting-ut, burimet: Ligji nuk shkel Kushtetutën

venecias-21Komisioni i Venecias, e ka gati opinionin final për sa i përket ligjit të Vettingut të kërkuar nga Gjykata Kushtetuese.

Të mërkurën datë 7 dhjetor, ambasada e Bashkimit Europian do të shpërndajë një kopje konfidenciale të opinionit, i cili i jep të drejtë komisionit të reformës në drejtësi, për ligjin e Vettingut, raporton Ora News.

Opinioni i Komisionit të Venecias sipas të njëjtave burime thekson se ligji nuk shkel asnjë nga konventat ndërkombëtare dhe është në puthje me Kushtetutën.

Kjo u la të kuptohet edhe sot nga deklarata e kryeministrit Edi Rama, i cili sfidoi Gjykatën Kushtetuese që ti bindet opinionit të Komisionit të Venecias.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Komisioni i Venecias ‘ok’ Vetting-ut, burimet: Ligji nuk shkel Kushtetutën”

 1. Alban Dega says:

  PAVARESIA DHE CLIMI I DYTE I SHQIPERISE .

  1. Shqiptar says:

   @Alban Dega. Kushtetuesja nuk do e marre parasysh mendimin e Komisionit te Venevcas. Do nderhyje gjithsesi ne ligj Duke e deformuar pjeserisht ose totalisht. Do rrezoje nenet kryesore te ligjit.

 2. Alban Dega says:

  PAVARESIA DHE CLIRIMI I DYTE I SHQIPERISE .

 3. Treviso says:

  Problemi ngelet tek Bujar Nishani. A do ta pranoje zoti me ndere president Nishani, apo do tja ktheje perseri Venezias, se ka perseri gabime. Po nuke pranoi Bujari mos u lodhni kot, se vedinku nuk kalon.

 4. Koco says:

  Ne se Kushtetuesja nuk e miraton me shpejtesi dhe ne unanimitet , kjo gjykate duhe te nenshkohet ne menyre shembellore perse jo ” Per Tradheti te Larte ” per cilin do qe do mundohet te spekulloje e te sabotoje vullnetin e popullit dhe nderkombetaret . eshte koha per shpagim e nenshkim keta bandite te kapur anti shtet e kunder Integrimit te Shqiperise .

 5. dash says:

  ORA X per SHQiPERINE…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *