Zbardhet telefonata me tone të ashpra Rama-Tsipras

rama ciprasNjë bisedë telefonike me tone të acaruara mes kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe homologut grek Alekises Cipras, e ka cilësuar gazeta greke Kathimerini telefonatën e para dy javëve.

“Kathimerini” ka zbardhur edhe përmbajtjen e bisedës mes tyre.

Sipas “Kathimerini-t”, mesdita e 22 Nëntorit ka qenë jo pak nervoze për kryeministrin grek pas telefonatës me homologun shqiptar.

Burime të besueshme qeveritare i thanë gazetës se Edi Rama i është drejtuar me tone të larta kryeministrit grek, Aleksis Tsipras duke i kërkuar sqarime për ndalimin e dy punonjësve të Ministrisë së Jashtme shqiptare, të cilët u kapën më 14 nëntor në Kakavijë duke transportuar libra shkollorë që sipas Gjykatës Greke të Janinës kishin përmbajte propagandistike.

Kathimerini thotë se Tsipras reagoi ashpër ndaj tonit të lartë të kryeministrit shqiptar, duke i thënë këtij të fundit se është e paimagjinueshme që diplomatët të transportojnë libra për nxënësit që konvertojnë pikëpamjet e publikut drejt mendësive irredentiste.

Siç thotë “Kathimerini” telefonata ka patur një prapavijë të fortë diplomatike në Bruksel para shpalljes së raportit vjetor të Komisionit Europian për Shqipërinë, që ka rekomanduar hapjen e negociatave për anëtarësim.

Sipas “Kathimerini” Greqia u gjend para rezistencës së fortë të Italisë dhe Austrisë, për të mos përfshirë në raport-progresin e Shqipërisë çështje që lidhen me minoritetin grek.

Më tej gazeta shkruan se në këtë situatë kryeministri Tsipras ka planifikuar në fillim të Janarit një vizitë në Beograd për të forcuar aleancat në rajon.

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Zbardhet telefonata me tone të ashpra Rama-Tsipras”

 1. kodrasadikitk says:

  Athua kan biseduar ne gjuhen shqipe sepse sipas disa shkrimeve del se Alex Cipras ka origjine Arvanitase gjegjesisht shqiptare ! Shpresojme te kthehet te rrenjet stergjyshore dhe te llafose e njashtu ti avancon te drejtat e popullit te vete Arvanitas -Shqipetare qe e bene dhe po e mbajne ne kembe kete shtet…….

  1. Adriatik says:

   Alexis i ka then ik o malaka prostitute e rexhepit se nuk te le njeri ne kakavia.

   1. Raimond vlonjati says:

    Rama po i shtyp greket sikur jane miza hahahaha

    As oer 100 vjet nuk bije me nga pushteti PS-ja me Ramen . Te gjithe me Ramen jane ne votime

    1. Theo says:

     O Raimond kjo qe thua eshte e vertete, edhe 100 vjet Edi Rama, poshte anit- shiptaret, poshte ata qe ndertuan rrumpallekun, tani fillon e nderothet Shqiperia Evropiane, sepse Shqiparia afganistane na i ndertoi ai qelbesia dhe eshte shume e veshtire qe ajo te cbehet, sepse Berisha do vdes nje dite, me shpejt apo me vone e di Vetingu, por problem eshte sistemi Berishian, rrumpalla, univeristete ne cdo fshat, mos paguaj dirta dhe taksa, paguaj prekurorin per cdo kirm dhe je ne rregull, kjo eshte Shqiperia Berishiane qe enderronte Greqia dhe Serbia, por i Madhi Edi iua prishi enderren te gjitheve, Shqiperia do behet, votoni per ate. faleminderit

  2. Projekti says:

   Tsipras nuk ka asnje lidhje me Arvanitasit. Familja e tij e ka origjinen nga fshati Babaeski ne pjesen turke te Turqise. Pas shkembimit te popullsive u dhane toke ne Arte ku u vendosen dhe qendruan para se te zhvendoseshin ne Athine.

   1. Projekti says:

    Ne pjesen turke te Trakise

  3. Mbreti says:

   Cipras eshte Turkiko!! Keshtu u thoshin Arvanitet vendas Grekeve te ardhur nga Anadolli pas traktatit te Lozanes!!

 2. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  BEQIRAAAAAAAAAAAAAAAAA,kujtoj se der dje[madje edhe sot,2016] prisnit te djelen per te lare koken me mora tashme trashni zerin………….!!!!!!!!

  1. piku says:

   p ç ke o derdimen qe merresh ti me pulitik. shko merr ato 300€ dhe mbylle gojen se aq ke tru ti, e ske me teper.

   1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

    lajm i ores se fundit, James Stavrides ministro i jashtem i USA.
    GYZESHQIPFOLES,i ”gjati” amerikon me vule grekoamerikane po afron…………

 3. Erli says:

  Greqia po lidh aleance me Serbine? Sa tipike. Maskarenjte gjithmone puqen.

 4. ttt says:

  Le nam o Ramush…..vendimet i marrin gjykatat kudo e jo kryeministrat mos u ngatero me Shqiperine dhe leri nacionalizmat se ste beson me njeri.Ke mbi 15 vjet ne politike e nuk te degjuam te flisje ndonjeher per shqiptaret ne Greqi pervec se tani qe ke nevoje per vota.

 5. lipe says:

  helmi i gjarperit nuk mund ta sheroi plagen e tije. shpirte plasurit krijojne lidhje imagjinare se shqiptaret jane bashkpuntore ta atie apo ketije.qeni leh kur ngel pa ngrene .ngushellime fidelit mik te greqise.qi prasi shkon ne begrad per te bere pak lobim anti EU.

 6. shvejk says:

  Ka nevoje per vota thote TTT , po pse ore nje milione vota nuk te dalin ty ?

 7. albani says:

  Une kam qe ne vitin 96 qe votoj dhe gjithmon kam votuar te djathten por tani me eshte s’ka shanc te mari e djathta voten time e djatha me jep nje frik se po fitoj zgjedhjet do jap dhe toke pervec detit qe deshte te jepte .

 8. tiransi says:

  Fatkeqsisht shqiptaret ne te gjithe boten jane ne meshire te fatit,askush nuk interesohet per ta tek tuk kujtoen sa here ka zgjedhje. Sa per trashjen e zerit mbaj mend kur isha i vogel me thoshte shpesh here gjyshja teshte trashur zeri???

 9. Gora says:

  Tsipras I ka thene me mire te ha sallamin tend SE sa te Erdoganit se ai eshte Shume djeges

 10. Poradeci says:

  O kaurr i poshter, ku i njeh muslimanet ti more mortje. Ata jane shume me te paster se ju, pasi dhe ne banje mbasi dalin jashte lahen dhe me sapun, ndersa ju pastroheni me gjethe fiku. O qelbasira.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *