10 arsyet përse Lulzim Basha nuk e do Europën

basha berishaGjatë të gjithë muajit nëntor dhe tashmë gjatë dhjetorit, Partia Demokratike është angazhuar në një ushtrim të rëndësishëm diplomatik, me simotrat e saj europiane, partitë e djathta për të bllokuar çeljen e bisedimeve të anëtarësimit në BE për Shqipërinë.

Pas votës së paprecedent kundër hapjes së negociatave në Bruksel, në 8 nëntor, PD tashmë po përpiqet të godasë zbatimin e reformës në drejtësi, pa të cilën nuk mund të ketë çelje të bisedimeve. Këto janë dhjetë arsyet përse Partia Demokratike dhe Lulzim Basha në krye nuk janë të interesuar që Shqipëria të përparojë në rrugën e saj të integrimit.

Integrimi nuk duhet bërë nga “armiqtë”

Për PD, e rëndësishme është vetëm kush merr meritat e jo kush bën punën. Në mënyrë të ngjashme, kur integrimi në NATO dhe liberalizimi i vizave ndodhën gjatë mandatit të qeverisë së kaluar, e gjithë merita u mor vetëm nga qeveria e atëhershme, ndonëse ato vendime ishin finalizime të një procesi 10-vjeçar. Për PD, nëse qeveria e tanishme hap bisedimet, kjo do të ishte një goditje e madhe politike për ta.

Vendi do të marrë mbi 280 mln euro në vit

Të mjaftueshëm për të ndërtuar brenda vitit Rrugën e Arbrit, 7 spitale moderne apo mbi 100 shkolla. Rritja ekonomike do të përshpejtohej në këtë rast me 2%. Një skenar “apokaliptik” për një opozitë që shpreson në ditë sa më të zeza, për të marrë ajo pushtetin.

Shqiptarët mund të lëvizin lirshëm në BE

Argumenti më i rëndëshëm për të ilustruar “zinë e bukës” që PD përshkruan në deklaratat e saj është emigracioni. Nëse Shqipëria do të ishte në BE, shqiptarët që largohen nuk do të ishin më “azilkërkues”, por punëtorë që lëvizin në hapësirën e lirë europiane, njësoj si polakët, italianët, apo të gjithë të tjerët.

Reforma në drejtësi rrezikon pasurinë

Integrimi në BE mund të ndodhë vetëm nëse zbatohet reforma në drejtësi. Zbatimi i reformës në drejtësi do të rrezikonte pasurinë e vetë Bashës dhe njerëzve të tjerë afër tij.

PD humb influencën mbi gjyqtarët

Humbja e influencës mbi sistemin e drejtësisë do t’i hiqte Partisë Demokratike levën më të rëndësishme që i ka mbetur për të kontrolluar jetën politike, ekonomike dhe sociale të vendit.

Reforma në drejtësi “zhbllokon” 21 janarin

4 vrasjet e ndodhura në 21 janar me Bashën Ministër të Brendshëm, falja e detit e ndodhur me Bashën Ministër të Jashtëm dhe afëra prej 240 milionë eurosh në Rrugën e Kombit, me Bashën Ministër të Transporteve do të përfundonin të gjitha përpara derës së gjykatës. Deri më sot, hetimet dhe gjykimi për këto çështje është bllokuar në të gjithë rastet nga sistemi i korruptuar i drejtësisë.

PD ka lidhje me partitë e ekstremit të djathtë

Partia Demokratike nuk ka lidhje vetëm me partitë e djathta europiane, por edhe me partitë e ekstremit të djathtë në Europë, parti të cilat janë të vendosura kundër zgjerimit të Bashkimit Europian dhe të cilat kanë dukshëm një retorikë anti-shqiptare. Për momentin, kjo “aleancë” i shërben të dyja palëve.

Bien argumentat e PD për hashashin

Prej më shumë se një viti tashmë, PD denoncon në mënyrë të përditshme shndërrimin e vendit në atë që sipas saj është një “Kolumbi Europiane”, për shkak të shumëfishimit të rritjes së kanabisit në vend. Hapja e bisedimeve do të konfirmonte atë që thotë qartë progresraporti 2016, se lufta ndaj drogës dhe krimit të organizuar ka qenë e suksesshme dhe në përshkallëzim të vazhdueshëm gjatë tre viteve të fundit.

Basha duhet të deklarojë të gjithë pasurinë e tij

Sipas deklarimit zyrtar, Lulzim Basha ka një pasuri prej më shumë se 1,5 milionë eurosh. Kjo është vetëm maja e ajsbergut, ndërsa shumë më tepër para janë të fshehura në bankat europiane. Unifikimi i sistemeve bankare, në rast të integrimit të vendit në Europë, do të nxirrte zbuluar të gjithë llogaritë e zotëruara prej liderit të Partisë Demokratike dhe njerëzve të tij të afërt.

Basha nuk e di çfarë do

E fundit, por jo për nga rëndësia. Në katër vitet e drejtimit të opozitës shqiptare, Basha ka qenë pothuajse gjithmonë kontradiktor dhe i paqartë në qëndrimet e tij. Lideri i opozitës nuk e ka pasur ndonjëherë të qartë se çfarë do realisht, këtu nuk bën qëndrim as një çështje e një rëndësie jetike për shqiptarët, siç është integrimi në BE./Lexo.al

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “10 arsyet përse Lulzim Basha nuk e do Europën”

 1. 21 janari i nazifashistit lul says:

  JA DHJETE ARESYET PSE BASHKRIMINELI LUL “NUK E DO EUROPEN”

  1….Qe adoleshent punon kamarier ne aeroportine Rinasit (me cimka)
  .
  2….Jo rastesisht dergohet ne Hollande ku flitet se zoteronte nje pashaporte amerikane qe nuk ju sqarua kurre burimi
  .
  3…Ka fakte qe gjate punes ne Kosove me rroge perrallore ka punuar per sherbimet serbe ne dem te UCK
  .
  4..Ka fakte qe gjate punes ne Kosove ka hyre ilegal ne Shqiperi dhe ishte pergjegjesi per dosjen e shtepise verdhe ne Burrel.
  .
  5..Si minister Transporti eshte pergjegjsi NR-1 per vjedhjen e 300 miljon dollareve ne rrugen e kombit.Kujtojme keto nje ambasadore amerikane qe i shkonte per vizite private ne shtepi dhe Foreign Policy Journal ne Amerike qe akuzonte dhe Lul Bashen , Bechell-in dhe Dellin e Kosoves per nje dem prej gjysem miliardi dollare..
  .
  6…ka kontribuar per mbylljen e krimit Gerdecit
  .
  7….Si deputet i Elbasinit me Alibeun ka liruar nga burgjet kriminele teper te rrezikshem per votimet e2009 qe eshte vertetuar nga ambasada amerikane
  .
  8-…Si minister e jashtem ka shitur si Ahmet Zogu ne bashkpunim me mobsterin Berishe pjese te detit Jon.
  .
  9…Si minister e jashtem ka miartuar ngritjen e varrezave te ushtareve greke sipas vijes imagjinare te Vorio Epirit
  .
  10..Si minister i brendshem eshte fajtori kryesor bashke me berishoviqin per vrasjen e kater protestuesve ne 21 janar.

  habitem
  si dipllomacia e huaj
  mazhoranca
  shtypi
  intelektualet
  te perndjekurit politik

  po mbajne kete tolerim kriminal per VRASESIN-TRADHETARIN-HAJDUTIN-SPIUNIN QE
  fatkeqesihst nje anti ambasador me emrin arvizu i tha yll ne ngjitje

  1. anamaria says:

   Nje koment i perkryer, BRAVO !!!

  2. Kujtim says:

   Basha eshte nje llapaqen qe nuk ka shok . Basha ka te gjith te keqiat qe munt te ket nje antishqipetar. Nuk numeroen te keqet e tij, nuk ke cfar te shkruash me pare. Populli duhet ta ndeshkoi me vot shum rende. Drejtesia duhet te veproi mbasi reforma ne drejtesi te jet ne ruge te mbare. Drejtesin e sotme ata e kan ne dore.

  3. Kujtim says:

   Basha eshte nje llapaqen qe nuk ka shok . Basha ka te gjith te keqiat qe munt te ket nje antishqipetar. Nuk numeroen te keqet e tij, nuk ke cfar te shkruash me pare. Populli duhet ta ndeshkoi me vot shum rende. Drejtesia duhet te veproi mbasi reforma ne drejtesi te jet ne ruge te mbare. Drejtesin e sotme ata e kan ne dore…………

 2. GRAMOZ says:

  LULZIM BASHA ESHTE PENGESE PER TE HAPUR DRITEN JESHILE SHQIPERISE PER CELUR NEGOCIATAT ME BE SEPSE AI KA VJEDHUR 200 MILION EURO NE RUGEN E KOMBIT ,,AI VRAU 4 PROSTETUES NE 21 JANAR ,AI KA VILEN NE HOLLANDE KU RIN .AI BERI TRADHETI TE LARTE KUR SHITI UJRAT TERITORIALE JONIANE PER LLOGARI TE GREQISE KU FIRMOSI ME DORA BAKOJANIS ,NUK E KUPTOJ SEPSE ORGANET E SIGURISE KOMBETARE PER KETE TRADHETI TE LARTE NUK MARIN MASA DRASTIKE..

 3. kombi says:

  Sa do qe te mundohen ,nuk do te munden te bllokojne wetingun. Ato duhet te pregatiten moralisht , qe i pret vetem burgu . Jane shume te perlyer me zullume , nuk kane menduar qe do te vije dita e tyre per tu pergjigjur per te gjitha ,krimet .

 4. Zani Burimi says:

  Andersen me perrallen “Mbreti lakuriq” e ka tipizuar perjete se si edhe kalamajte e thone me sakte kur tiranet mbeten lakuriq ndaj syve te popullit.
  Lul Basha eshte papagalli kampion qe perserit nje perralle cdo dite.

 5. Tr says:

  Fuck basha sasha. ..dhe shkerdhata…..

 6. ALBAN DEGA says:

  Date: May 19, 2016 at 8:48:13 AM EDT

  Opinione

  CFARE I DINI SHQIPTARET O JU KRYE-KRIMINELET E SHQIPERISE !?

  – Gomare Hasi si Flamur Noka, lope Hollande si Lulezim Bashiqi, apo Feld- Mareshalle te UDB-es SE Beogradit si Sali Berisha… !

  – Partia shtet, Njeriu shtet apo Sovraniteti
  i Sovranit…. “Ne populli, Me popullin , Per
  Popullin” ?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Jeni te kapur ne flagrance nga kamerat dhe syte, nga mendja dhe shpirti i sakatuar i nje populli te tere
  1-duke vjedhur 500 e ca milione te Autostrades se Kombit…
  A e dine Shqiptaret se kane paguar nga gati 100 milione dollare ne vit vetem per interesin stratosferik 12 per qind te kredise tregtare pasi FMN dhe Banka Boterore nuk pranuan te jepnin kredi me interes te ulet nen 4 per qind!?Sipas eksperteve te tyre, kostoja e saj ishte teper e larte dhe e fryre per shkak te kusarise dhe korrupsionit Berisha- Basha e co? Vetem interes! Kusari e trefishte!!!
  2 – duke hedhur ne ere e masakruar 26, duke plagosur qindra gerdecare te pafajshem perfshi edhe foshnja ne bark te nenes e pleq ne buze te varrit !?
  A e dini se ky ” aksident teknologjik” i Gjin Gjoneve e Saliqeve shqiptare klasifikohet si Krim Kunder Njerezimit ?!
  3- duke ekzekutuar pa vendim gjyqi kater, duke plagosur dhjetra e duke torturuar qindra protestues te pafajshem shqiptare me 21 janar 2011, ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit” ku nuk kishte ekzekutuar as nazifashizmi e as komunizmi Shqiptar?!
  Krime kunder njerezimit dhe Konventes Nderkombetare te Gjeneves kunder Tortures te kapura me ze e figure nga deshmitaret me te padiskutueshem, nga kamerat e medias se lire e te pavarur shqiptare e nderkombetare!!
  4- duke fshire rregjistrimet e kamerave dhe serverin e brendshem te Kryeministrise qe u zbuluan nga maja e hetimit boteror syshqiponjat e FBI- se amerikane!
  5- duke kryer grusht shteti te mirefillte institucional me fyerje prej rrugaci Vicidoli Presidentin Bamir Topi dhe Kryeprokuroren e Republikes se Shqiperise Ina Rama per te penguar hetimet dhe per te fshehe krimin makaber ne flagrance atehere!
  6- duke perseritur grusht shtetin institucional safi vetem nje jave me pare kur me urdher te Mareshalit te UDB-se serbe dhe RIA-s – Agjencise Ruse te Informacionit,pjelle e kucedres sovjetike KGB te Putinit, Presidenti i PDSH-se Nishani, kreu i SHISH-it Ajazi dhe Kryeprokurori Adriatik Palla komplotuan kunder Kryeministrit, Kuvendit dhe Qeverise se nje milione votave!?
  7- duke mbrojtur nje Agjent te Milloshevicit dhe UDB- se serbe te kapur ne flagrance me dokumente me pohimin e nenshkrimin e vet si ish- ministri I Brendshem e deputeti i sotem i Sali Berishes, si korrieri i tij me ” Stanishicin, dajen e Damir Fazlicit, dhe vete Sllobodan Milloshevicit, qe e katapultuan ate ne krye te Shqiperise edhe me ndihmen e makartistit William Rajerson”, sipas fjaleve te ish- Presidentit te ndjere Ramiz Alia gjate vizites se tij te fundit ketu ne SHBA.
  Flamur Noka eshte korrieri i Sali Berishes me UDB-en Serbe, por edhe me Podesten qe krahas PD-se lobon edhe per Beogradin!
  Jo pse Sales i ha Palla per nje hajvan si Muli por sepse ky di me shume se sa duhet per Berishen!
  Si eshte e mundur qe krye-kriminelet e Shqiperise Sali Berisha, Lulezim Basha, Flamur Noka, Fatmir Mediu, Arben Imami, Genc Pollo Kuqalashi na bejne jo vetem krye- telallin por edhe krye-prokurorin, krye- gjykatesin … e dekriminalizimit ne Shqiperi?
  Cka e dini shqiptaret more krye- kriminela te Shqiperise!?
  Gomare si Flamur Noka, lope hollandeze si Lulezim Basha apo Feld- Mareshalle te UDB- Serbe e Beogradit si Sali Berisha!?
  Dorezojuni vullnetarisht Drejtesise para Reformes sepse perfitoni uljen me nje te treten e denimit!
  Keta socialistet e Rames dhe Metes kushedi se c’kane “kurdisur” me Obamen, Bidenin, me e Drejtesine dhe FBI-ne amerikane me Ambassadorin Lu …. qe dine me shume per ju se ju per vete!
  Mos harroni se Zoti Lu vetem kulturen dhe durimin qe ia keni sosur e ka kinez!
  Por shpirtin,betimin dhe misionin e ka 24 karat amerikan… Edhe kur jane mbrapsht si ne Irak apo Libi, ata e cojne misionin deri ne fund!
  E Reforma ne Drejtesi qe ata kane nise eshte po aq e bekuar sa edhe nderhyrja per Lirine e Pavaresine e Kosoves.
  Ajo do ti sjelle jo vetem shtetin, por edhe sovranitetin shtetit Shqiptar. Nuk mund te kemi asnjerin as tjetrin sa te kemi ligj mbi ligjin impunitetin dhe Saliqin!
  Si Obama edhe Biden, edhe Kongresi edhe ambasadori Lu Jane betuar me dore tek Zoti e Kushtetuta amerikane!
  Ne kapakun e saj shkruhet ” Ne populli, me popullin, per popullin…!
  De jure pak a shume thote ashtu edhe ajo e Shqiperise!
  De facto ajo eshte kthyer ne ” Ne Saliu, me Saliun, per Saliun…l”
  Nga Kushtetuta e Partise- Shtet per 45 vjet eshte kthyer ne Kushtetuten e Njeriut- Shtet mbi Shtet, Sali Berisha tash e me shume se 25 vjet!
  Populli eshte sovrani, me sovranin e per sovranin” Jo me kusarin e per tiranin!
  A mund te kete sovranitet pa rrenjet e shpirtin e tij sovranin?
  Mos harroni as Zonjen e nderuar Vllahutin! Ajo nuk eshte Dora Bakojanis e Athines!
  Eshte “Dora Hekuri” e BE-se!
  Ua kemi pru ne maje te hundes me keta krye- kriminele makaber qe i kane korruptuar edhe vete fjalet korrupsion e Impunitet me korrupsionin e impunitetin e tyre te tejskajshem!

  Sent from my iPhone

  1. xhulio says:

   Po mjaft o Alban, se cun sigurmsi je.S te mbyllet goja.Te dy palet njelloj jane.I nxorren ujin e zi Shqiperise.Nga barku i prostitutes qe lindi me 8 Nentor 1941 me baba serb.Edhe ti i asaj race je.besoj se themi te drejten.Presim pergjigje.

 7. ali says:

  Pse i bini ne qafe nje idioti, qe e perdori Alimuca me far e fis, dhe me vone per shkak te dajes se nuses e perdori dhe e ka lidh per qafe si qen rrugesh doktori yne Sali, qe marrja e tij qofte se nuk ka lidhje me zonen nga vjen

 8. DRENICA E KUQE says:

  Shqiptareve u duhen vetem dhjete arsye pse Luli me Saline nuk e duan Shqiperine dhe popullin shqiptar! Se Evropa heredokur e ha pyken e vet qe po e lype prej shqiptareve!

  DRENICA E KUQE

 9. shqip says:

  basha eshte i tilli e i tilli. po basha eshte flori. ne saj te lylit, ps mund te rrije e qete edhe per dy , tre mandate ne qeveri. ku e gjen nje te tillin, qe ne mengjes te thote po, dhe ne darke te thote jo. bile une them qe duhet te lobojme te shpellaret qe te mos e shkarkojne.

 10. Me ne fund shqiptaret e kane kuptuar,se pas 90-tes,kur socializmi u rrezua vete, me pompozitet perendimor duke perdorur femijte e bllokmeneve si “dhjetoriste”,por qe ekzistuan vetem 4 dite,Shqiperia jo vetem nuk u be demokratike,por perkundrazi ajo eshte e PUSHTUAR NGA FASHIZMI me i zi kombetar dhe nderkombetar!
  Sondazhi i OSBE–se verteton se shqiptaret jo vertem jane zhgenjyer totralisht nga klikat sunduese antishqiptare,por edhe se vete perendimi ka DESHTUAR plotesisht me sistemin politik mafioz qe instaluan ketu!
  Fakti qe ky sistem kriminal beri te mundur qe 5 % e njerezve kane grabitrur dhe zabtuar 95 % te pasurive kombetare,ndersa 95 % e popullit nuk kane buke te hane verteton kete gje!
  Eshte kjo arsyeja kriminale,qe per 25 vjet kapitalizem,ne vend qe te mburreshin me sukseset e ketij sistemi ne krahasim me socializmin ne te gjitha fushat e jetes,keta e kane terrorizuar popullin ne media,politike etj vetem me ULURIMAT FASHISTE ANTIKOMUNISTE!
  Por harruan se populli do nje shtet dhe sistem politik qe u mbush barkun me buke,minimalisht,e jo te beje miliardere nje grusht horrash politikane!
  Eshte kjo arsyeja se pse keta horra sundimtare ndertuan institucionet e tyre te mbrojtjes se krimit qe nga administrata publike dhge deri tre drejtesia e padrejte!
  Ne se ne socializem nje shites denohej me burg ne se dilte ne inventarin vjetor vetem 2000 leke dificit apo suficit,sot edhe kur vidhet i gjithe floriri i shtetit apo e gjithe Banka e Shqiperise,nuk denohen kryesoret por hidrauliket dhe elektricistet e tyre!

 11. Dike Mullai says:

  Per Krimet e UDB-ashes po shtoj edhe:- Kur Ish Minister i Brendeshem NDERROI Targat e Automjeteve, duke TJETERSUAR Simbolin Kombetar: Ne vend te Flamurit Kuq e Zi, vendosi Flamurin BLU me Shqiponjen e BARDH ?!!! Jo vetem brenda Vendit por edhe Jashte qarkullojne automjete me dy lloje Targash!

Lini një Përgjigje te Zani Burimi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *