Greqia bllokon integrimin e Shqipërisë në BE? Kotzias: S’do bëjmë gabimet e së shkuarës!

kotzias_1481060669-9972479Vijon të shtohet edhe më tepër tensioni mes Athinës zyrtare dhe Tiranës. Është sërish Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias i cili ka shtuar dozën e kritikave në drejtim të Shqipërisë duke paralajmëruar për të disatën herë një veto të mundshme të shtetit fqinj ndaj vendit tonë, në lidhje me hapjen e negociatave dhe integrimin europian.

Madje këtë radhë Kotzias shkon edhe më tej ku thotë se qeveria greke nuk do të bëjë gabimet e së shkuarës, me dhënien e votës pro pa kushte për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO si dhe marrjen e statusit kandidat.

Këtë herë sipas Kotzias, vota greke për hapjen e negociatave për vendin tonë, nuk do të jetë pozitive nëse Shqipëria nuk plotëson 5 prioritet, mbi të gjitha respektimin e të drejtave të minoriteteve.

Deklarata e Kotzias ka ardhur pas pyetjes që dy deputetët grekë  Dora Bakojanis dhe Ioannis Kefalogiannis të cilët e pyesnin mbi raportin e progresit ndaj Shiqpërisë si dhe a është gati vendi unë për anëtarësim në BE.

“I siguroj deputetët se ndryshe nga aktivitetet e qeverive të mëparshme greke, ku Shqipëria u bashkua me NATO-n pa asnjë kusht, kjo nuk do të ndodh për statusin e anëtarësimit në BE, pa përmbushur të gjitha kushtet. Në këto 5 kushte përfshihen dhe mbrojtja e si dhe marrëdhënie e mira fqinjësore”, shkruan në përgjigjen e tij Kotzias, në letrën drejtuar dy deputetëve grekë.

Kjo nuk është hera e parë që Greqia paralajmëron veton ndaj Shqipërisë. Gjithçka nisi me tensionet e krijuara pak muaj më parë me prishjen e disa banesave në Himarë, që sipas shtetit fqinj, ishin selektive me qëllim goditjen e minoritetit grek.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Greqia bllokon integrimin e Shqipërisë në BE? Kotzias: S’do bëjmë gabimet e së shkuarës!”

 1. ToniTR says:

  Prioriteti 6: Qe Shqiperia te hapi negociatat duhet ta coj borxhin publik mbi 300 Miliard euro. Duhet te barazoj fqinjin jugor, anetar te BE-se.

  1. .. says:

   Pas 25 Viteve Ndihmes se Shqiperis nga Greqia nepermjet Miljona Emigrateve (kur Europa dhe SHBA nuk na qaste dhe Italia na Mbyste Masivisht, ne Adriatik), Arnautet Buk-shkal nuk Harruan Pa-Besit e Tyre.
   Kur pane qe Greqia, u “semur” ekonomikisht, filluan Tensionet dhe Shovinizmat e kordinuara,….Arnaute, nga njera ane (me Big Albania) dhe Turke nga ana Tjeter.
   Keto vite qe po Jetojme na kujtojne Pergatitjet Ushtarake Turko-Arnaute, per te shtypur Revolucionin Grek te 1821-it, na kujtojne vitet 1939 kur Italia Fashiste po mobilizonte 6 Batalione Arnautesh per te Sulmuar Greqine (lexo Internet “Lufta Italo-Greke, Alfred Moisiu”).
   Agresioni Turk-Arnaut ndaj shtetit Helen u ringjall perseri….lexoni me posht.
   “Ndihma ushtarake e Turqisë për Shqipërinë” (gazeta Tema)
   1- Turqia po mbështet ushtrinë shqiptare me pajisje, trajnime dhe asistencë teknike, në Shqipëri pritet të zbarkojë ushtarakë turq për të trajnuar ata shqiptarë, nga Ministria e Mbrojtjes së Turqisë, e cila përkon me tensionimin e raporteve mes Tiranës dhe Athinës zyrtare.
   2- Po sipas burimeve, marrëveshja po zbatohen në mënyrë të fshehtë, i gjithë burimi financiar i alokohet Shqipërisë nga Turqia,
   3- Paratë do të shpenzohen nën mbikëqyrjen e Zyrës së Atasheut Ushtarak Turk të në Shqipëri në kuadrin e udhëzimeve të dhëna nga Shtabi i Përgjithshëm Turk.
   4- Këshilli i Ministrave i Republikës së Shqipërisë nuk mund të transferojë materialet ose shërbimet një shteti tjetër apo një pale të tretë pa marrë më parë pëlqimin e qeverisë së Republikës së Turqisë.

   Aleanca e Vetme eshte me VELLEZERIT HELEN.
   JA PERSE ISHTE E NEVOJSHME VETUA (e vonuar) GREKE,….Turp ore Idiota dhe Mjeran, qe vazhdojme te jemi vegla te Otomanizmit Islamik, keto jane, “referime” Historike, qe do te na njollosin ne te Ardhmen (dhe historia perseritet).

   1. Saba says:

    Arnauti ta cift gruan ty dhe car ke tjeter arnauti bashk me turkun kan me ta qi nanen tye ma mir turk se nje ortodx i flliqur.

    1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

     ik mer plehre arabe se qelbe interrnetin…………………
     sa per temen,epitelous k.Kotzia bete kati sosto,to ”makri” per te pabeset tourkoalvanous duhet mbajtur perhere pas porte pasi jane skatofara!

     1. xxxx says:

      Vrromojevgjit shtrohuni reformave se si tha Schäuble ‘ pa reforma ngrini bithen e zeze anadollake dhe shporruni nga Euro’hahahahaha si shkerdhata ju trajton gjermani do tju tredhin more te mjere do te hidheni prap nga ballkonet ose do te shtrihenk rrugeve duke qare e qyrravitur sic e keni tradite zgjebsa e parazite te pabese anadollak

     2. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

      st’arxidia mas se c’behet me tourkalvanous e nese hyjne ne BE e Instamboul,per ne jeta vazhdon ……ouzo,bouzouki e ………..kala mounia!

   2. alb says:

    veto greke ben mire dhe jo keq sic eshte situata ne europ ,per cilen europ flet ti ku cdo qytetar grek e mallkon cdo dit diten qe jen bere antare te europes ,, po te kujtoj qe 8 vite vetem fjala masa ulje rrogash ulje pensionesh dhe nuk ka fund kjo histori ka arritur roga 300 euro dhe vazhdon te ulet cdo muaj ,,, kontrate pune thot ligji i ri punesimit me nje dit ne muaj ,,nqs do veje veto kjo europ sic eshte tani vetem mire ja ben ,po kthehemi te shtetet kombe e beri anglia po e ben dhe amerika po e beri dhe franca atehere mori fund europa qe tallet ,,nje rumun me tha pervec levizjes se lire nuk kemi perfituar asgje te njejten me tha dhe nje bullgar,, po te shtydhin si lemon the thua rrofte europa…jam nga ata qe do doja te isha ne europen e bashkuar por jo ne europen e te forteve, disa shteteve jan ven kushte si bullgaria dhe rumania te cilat dhe sot nuk i plotesojne kushtet te jene pjes e be…vetem veten nga ndikimi rus i kan futur jevgjitet e rumanise dhe bullgarise nder me te korruptuarit ne ballkan pervec greku ju kalon ne korrupsion, dhe me qesharake i thojne shqiperise lufto korrupsionin dhe ne greqi e kan kudo,,,,,,,,jam per nje aleance te drejte me grekun sigurisht na intereson ,,1821 mos harro qe te gjith kryengritesit ishin shqipetar sepse e permende me siper,,pangallos i cili ishte nje strateg me origjin shqipetare ishte per nje shtet te perbashket shqiptaro grek,,kotzias eshte shqipetar gjaku uje nuk behet por duke pare partine tije ne ulje te gjith i hedhin syte nga nacionalizmi per te fitur ndonje pike,,,,,,,nuk jam nga ata shqipetar qe duhet ose te ushqehet me urrejte per greket,kriza ne greqi nuk me gezonperkundrazi ka sjelll mjaft probleme ne ekonomine shqipetare,,nje fjale e urte thot nuk ke keq nga ai qe ka por nga ai qe nuk ka ,,,,,,,,,,,,

 2. . says:

  E shikoni qe grekut nuk i intereson shqiperia jashte be-se
  Nuk do te kete me gjylen e erdogan nese hyjme ne be

 3. .. says:

  E shikoni qe grekut nuk i intereson shqiperia jashte be-se
  Nuk do te kete me gjylen e erdogan nese hyjme ne be..

  1. Albani says:

   Prandaj do te veje veto?

 4. Epiroti-Shqipetare says:

  GREQIA ME TE VERTET E KA BLLOKUAR INTEGRIMIN E SHQIPERISE……
  Te Ashtuquajturat “Kushte”…JANE JOOOOO..e Madhe….Greqia do nje Qeveri -Vasale alla Berishjane……qe ti lepihet Greqise dhe Fali Gjithcka…
  PRA SHKURT GREQIA I KA THENE JOOOO-SHQIPERISE….
  Per c´fare Kushtesh Flet Greqia????Plani Rregullues ne Himare eshte vetem nje “Shkake”..akoma edhe nese THEMI:Nuk do ti prishim Koskat pa leje te “Himarjoteve-Greke” PRAPE GREQIA DO TE GJEJE NJE SHKAKE TJETER….
  PRA GREQIA PO TREGON “FORCEN” E SAJ.. KUNDER SHQIPERISE….Pas MASHTRIMIT TE MADHE qe i bene Botes Tani po i “Tregojne dhembet” Shqiperise….PRA KERKOJNE TE KTHEJNE REPUTACJONIN E HUMBUR…
  Nga ana STRATEGJIKE Greqia e di mire se:NJE VETO E HAPUR KUNDER SHQIPERISE, do ta bente te “PADURUSHME” NE ARENEN NDERKOMBETARE::
  1-Veto-“Maqedonise”-…Veto-Shqiperise..Me Bullgarine nuk e kane “Buke dhe Kulace” ne Politiken e jashteme..me Turqine..keq dhe mos me keq…PRA GREQIA PO IZOLON VETEN ME VETOT E SAJ..dhe eshte kunder te gjithe Gjitoneve…por kjo lloje Politike te cone ne Disfatizem….
  Uroj z.Kocias qe te “Mos ja Fusni vetes” themi ne Shqipetaret..lol

  1. A_B says:

   Neve na intereson nëse Germania Franca dhe Italia jane Pro, nuk na intereson GREKU, GREKU do beje si PD-ja : koka poshte e kartoni jeshil larte

   1. .. says:

    Po ja qe Europa nuk reagon por mbeshtet me (heshtjen e saje) Greqin. Ky fakt tregon qe ne Shqiperi Jo c’do gje shkon per se Mbari.

    1. undefined says:

     Ku e pe ti kete “mbeshtetje” ne heshtje more kokrra e b..q… apo tek deklarata e Schäubles qe tha ‘po nuk bete reforma ngrini bithen e qelbur pontike dhe na u shporrni nga euro’ hahahahaha vereni voten se ne dem te juaj eshte tani ju njohin se kush jeni persa budalkenj i mbani ju kurvat 300 dhe padronet e juaj jevgjite politikanet europian

    2. zz says:

     Vrromojevgjit ku e pe ti reagimin e Europes ajo do te reagoj neqoftese ke thes m…dhe halja e tij qe quhet Greqi te vej veton pastaj duhet shikuar reagimi i saj veto juaj e ka humbur fuqine jo vetem vetoja por e gjithe qenia juaj ne BE mos u hapni shume b…se do te perfundoni me te GJATIN

 5. Kombi.al says:

  Dëgjoni o shqiptarë,
  Pse do prishen 5 shtëpi në Himarrë, fqinja jonë e dashur, aleatja jonë strategjike në Ballkan, Greqia e qirie Janullatosit, do t’i vërë veton greke Shqipërisë, për të mos u futur në Bashkimin Evropian.
  Imagjinoni o shqiptarë,
  Cfarë do të kishte bërë Greqia nëse Shqipëria do të kishte masakruar mijëra mioritarë grekë, ti kishtë therrur e vrarë me bajonetë edhe gratë shtatzëna, ti kishte vënë përpara si bagëti me kuç e me me maç, për t’i hedhur përtej kufirit duke shkaktuar edhe të tjera viktima rrugës, t’i kishte çpronësuar dhe rrëmbyer toka, shtëpi, troje e dyqane, bagëti e mall e katandi e tua kishte dhënë e ndarë qoftë edhe si kompesim, atyre çamëve të masakruar nga fashistët nacionalistë grekë.
  Ka ardhur koha që pronat e çamëve të kthehen ose të kompesohen, e njeh apo nuk e njeh Greqia genocidin ndaj tyre, kërkon apo nuk kërkon falje Greqia për krimin ndaj Camërisë.
  Do të vika Greqia veton kundër pranimit të Shqipërisë në BE?
  E ku është problemi këtu?
  E çfarë e gjeti Maqedoninë fqinje që as ja fërshëllen pranimit në BE, dhe as në Nato, por i rri gjel Greqisë dhe mban emrin që i do kokra e qefit.
  Dhe le ti nisim Greqisë kartpostale qirie Janullën, që të bëjë në Athinë shkencën e teologjisë dhe t’u ndriçojë grekëve ortodoksinë. Nuk e duam këtu lugatin e Vorio Epirit dhe shkatërruesin e Kishës Autoqefale Shqiptare, kalin e Trojës të helenizimit të ortodoksisë shqiptare.
  “Priftërinjtë grekë e Janullatos,
  Nuk i duamë.
  Le ti mbajnë grekët për vete,
  Kemi tanëtë”

  Ka ardhur koha që ortodoksit shqiptarë t’i dalin zot vatanit dhe t’i kthejnë Shqipërisë Kishën Autoqefalë, me drejtues shqiptarë, që flasin dhe meshojnë në shqip, me priftërinj shqiptarë që mendojnë dhe punojnë për Shqipëri, jo për Janullatos e Greqi!
  Ortodoksit shqiptar kanë përgjegjesi historike para Atdheut dhe Kombit.
  Ata nuk mund të fshihen akoma pas temjanit të djallit Janullatos dhe pas religjionit kur Shqipërisë i ngulet thika greke në kockë!
  Të bësh qorrin, naivin dhe budallain në këto kohëra, është lluks i madh për Shqipërinë e varfër.

  1. .. says:

   O Idjot, kur shkruan mendon apo pjerdh….
   1- Perse i prish Shteti Shqipetar, pa i Kompesuar (me vleren reale dhe jo Qesharake) ata banor, por ve ne rrezik Hyrjen ne BE.
   2- Minoriteti Grek, as edhe nje here ne Historin e tije nuk ka Provokuar dhe nuk i eshte kunderven shtetit Shqipetar, si ne luften Italo-Greke as ka bere Krime si Camet ne Greqi, gjygji i Janines i pas luftes kane denuar 1800 Cam per krimet e Tyre.
   3- Janullatosi i Ploteson te gjitha kushtet pe Nenshtetesi por shteti Mafjoz Shqipetar i jep nenshtetesi Kondrabandisteve, Xhihadisteve, Kriminelave, Mashtrusave Turq, Arab, Jemenas…ne te kundert Greqia ka dhene nenshtetesi ne 300 mije shtetas Shqipetar (kaq jane mundesit e Greqis ne % te popullsis, dhe ne pozicionin delikat gjeografik qe gjendet)
   4- Per cilen “thike te Grekut” ne kocken e Shqipetarit flet ore i Manget nga Trute….pa na thuaj disa te keqia qe Janullatosi i ka bere Shqiperise, se te Mirat i dine te gjithe dhe nuk mohon njeri.

 6. .. says:

  Pas 25 Viteve Ndihmes se Shqiperis nga Greqia nepermjet Miljona Emigrateve (kur Europa dhe SHBA nuk na qaste dhe Italia na Mbyste Masivisht, ne Adriatik), Arnautet Buk-shkal nuk Harruan Pa-Besit e Tyre.
  Kur pane qe Greqia, u “semur” ekonomikisht, filluan Tensionet dhe Shovinizmat e kordinuara,….Arnaute, nga njera ane (me Big Albania) dhe Turke nga ana Tjeter.
  Keto vite qe po Jetojme na kujtojne Pergatitjet Ushtarake Turko-Arnaute, per te shtypur Revolucionin Grek te 1821-it, na kujtojne vitet 1939 kur Italia Fashiste po mobilizonte 6 Batalione Arnautesh per te Sulmuar Greqine (lexo Internet “Lufta Italo-Greke, Alfred Moisiu”).
  Agresioni Turk-Arnaut ndaj shtetit Helen u ringjall perseri….lexoni me posht.
  “Ndihma ushtarake e Turqisë për Shqipërinë” (gazeta Tema)
  1- Turqia po mbështet ushtrinë shqiptare me pajisje, trajnime dhe asistencë teknike, në Shqipëri pritet të zbarkojë ushtarakë turq për të trajnuar ata shqiptarë, nga Ministria e Mbrojtjes së Turqisë, e cila përkon me tensionimin e raporteve mes Tiranës dhe Athinës zyrtare.
  2- Po sipas burimeve, marrëveshja po zbatohen në mënyrë të fshehtë, i gjithë burimi financiar i alokohet Shqipërisë nga Turqia,
  3- Paratë do të shpenzohen nën mbikëqyrjen e Zyrës së Atasheut Ushtarak Turk të në Shqipëri në kuadrin e udhëzimeve të dhëna nga Shtabi i Përgjithshëm Turk.
  4- Këshilli i Ministrave i Republikës së Shqipërisë nuk mund të transferojë materialet ose shërbimet një shteti tjetër apo një pale të tretë pa marrë më parë pëlqimin e qeverisë së Republikës së Turqisë.

  JA PERSE ISHTE E NEVOJSHME VETUA (e vonuar) GREKE,….Turp ore Idiota dhe Mjeran, qe vazhdojme te jemi vegla te Otomanizmit Islamik, keto jane, “referime” Historike, qe do te na njollosin ne te Ardhmen (dhe historia perseritet).

 7. kozmo says:

  Ky reagim i menjehershem ,ka ardhur si pasoje e bashkepunimit te ngushte te Greqise me PD ,e cila kjo e fundit po i ben ca qoka ne himare, duke e kthyer partine e saj ne interesat e greqise .
  Greqia nuk duhet te harroje qe ka hyre ne BE me mashtrime te medha dhe sot eshte kthyer ne nje lypsare katastrofike . Europa ,tashme kete shtet e njeh fare mire ,qe keta jane kundra cdo shteti ne bote ,keta jane grindavecet ,sherrxhinjte me te poshter ne bote ,qe djegin cdo flamur te huaj .
  Keta jane ne BE vetem qe te marrin borxhe , kush i pyet keta maskarenj zullumqar .Ballkani do te hyj ne BE ,jo vetem per jnteresat e saj, por dhe per me teper te vete Europes . Prandaj cdo tentative qe ben Greqia kunder Shqiperise ,do te demtojne veten me shume se sa Shqiperine , pasi Europa po tregohet dhe me ata teper tolerante ,e ka mbyllur nje sy per ata, ndryshe do te kishte fluturuar me kohe jashte BE . Eshte me mire qe ky shtet i dhjere dhe i katranosur te mbaj gojen mbyllur dhe mos ti dale Europes kundra ,kur ajo ben nje pune te madhe me shpenzime te medha ,qe Shqiperia te jete ne gjirin e saj ,sepse vetem atehere do te zhvillohet me shume . KUSH I DEL KUNDRA EUROPES PER TE ZEZE TE VETE E KA .

 8. Timi says:

  Për fat të mirë prioritetet i cakton Berlini e jo Athina.

 9. Relax says:

  Kotzias?Kot-zi-as dmth minister kot,…minister i pakicave.

 10. rrofte zoti sali berrisha jemi me ty gjith populli shqiptar se ky gjoja ortodoksi basketbollist na i prishi punet me trampin greqine dhe i vuri tritolin anembane vendit

 11. Alben says:

  Duhet ti themi Greqise se nese nuk marrim ate qe duham TE GJITH ATA QE JANE MINORITARE DO HIDHEN NE DET!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. hcgfhv says:

   O alben dhe kafshet e tjera , duhet te kuptoni qe jo 5 shtepi por as gjysem muri nuk duhet te preket pa u shpronesuar . Asnje Himariot nuk eshte kunder zhvillimit te qendres por me perpara qeveria duhet te jape certifikata pronesie dhe pastaj te shpronesoje cdo pellembe toke . Ashtu funksionon shteti ne bote . Ne rastin tone bashkia dergoi nje leter qe thoshte brenda 5 diteve lironi objektet dhe asgje tjeter !!!!! ku jetojme ne uganda !!!!! (kerkoj falje ugandes ndoshta aty ka ligje )

   1. kd says:

    Dhe per kete arsye duhet te luajme karten greke kunder Shqiperise apo cfare more derdimen te behemi zagaret e dikujt tjeter qe do te bej litare me zorret e shqiptareve ik more trap se qenke kkk nga trute me te tille hajvan merret edhe Greqia eshte te vesh duart ne koke edhe ato jane me carace se puna juaj pune hajvanesh

    1. hcgfhv says:

     Po i dashur , karta greke eshte menyra jone per te mos humbur shtepite tona nga shteti shqiptar . Dmth sipas teje nqs respekton te drejtat e cdo qytetari ne republiken e Shqiperise je zagari i dikujt ????!!!! Dhe pse me flet per zorre mua idiota ka kudo , pa shiko komentin e albenit me siper .

 12. says:

  Vetëm ne e njohim Greqinë. Ose jemi më të zgjuarit ose më budallenjt.

 13. Al says:

  E kujt i rruhet per greqine pervec ca pik pikave e ca tfgsave qe i nderrojne emrat sic nderroj une kurvat greke?? Asnjerit!

  greqia do ta jape voten pro si ceco dhe kotzias me ca ka mbrapa do pelcase nga marazi

  Vrroma shkretetire qe nuk keni bere gje tjeter vetem na keni vjedhur historine, tokat, njerezit…e ne vend te kerkoni falje ne sy te botes beni gam gam si putana peleponezi. Dhe qe Shqiperia nuk ka pretendime territoriale, imagjino te kerkonte edhe tokat e veta qe iu grabiten…Ptuu ju q.r!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *