Ben Blushi: Çdo shqiptar ka 2630 euro borxh, fëmijët borxhlinj që në lindje

ben-blushi-655x356Deputeti Ben Blushi, themeluesi i LIBRA-s, tha se çdo shqiptar sot ka 2630 euro borxh, më shumë se në vitin 2013.

Në një postim në Facebook, ai akuzoi qeverinë se ka marrë shumë borxhë për arsye të papërligjura.

Blushi thotë se asnjëherë nuk është bërë e ditur se ku kanë shkuar rreth 1 miliard e gjysmë euro që janë marrë borxh, duke e akuzuar në këtë mënyrë qeverinë për mungesë transparence.

“Në tre vitet e fundit kam folur shpesh për rritjen e borxhit publik. Qeveria ka marrë shumë borxhe për arsye të papërligjura. Deri më sot asnjeherë nuk është bërë e ditur, se ku kanë shkuar afro 1 miliard e gjysëm euro që janë marrë hua.

Kryesisht janë kthyer në zyra, mobilje, tapiceri, pllaka,fasada, stadiume,pishina, kulla dhe luks primitiv. Seicili prej nesh sot paguan me shumë borxh se tre vjet më parë. Nëse ne vitin 2013 cdo shqiptar e kishte pjesën e vet te borxhit 2148 euro, sot e ka 2630 euro.

Kjo do të thotë se në tre vjet seicilit i është rritur borxhi me 482 euro. Natyrisht rritja e pagave dhe pensioneve nuk është 482 euro per frymë. Ky është bilanci ekonomik i Rilindjes. Me para borxh blejmë manikyrin para sapunit. Edhe një femijë që lind sot duhet te paguajë 482 euro per manikyrin e Rilindjes”, shkruan Blushi.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Ben Blushi: Çdo shqiptar ka 2630 euro borxh, fëmijët borxhlinj që në lindje”

 1. sofia says:

  Une s’kam asnje euro borxh, pse genjen? Ndoshta sera jote dhe bastardet e tjere mund te mos me quajne shqiptar, por eshte e kunderta; ju s’jeni shqiptare.

  1. besi says:

   ky flet fll po per lider nuk bon hic, problemet qe ka vendi me ekonomine jane te trasheguara vit pas viti, jketa e propagandojne a thua sikur te vi blushi e do ham me lug floriri kot tani

  2. tani says:

   Po pse ti Blush nuk ke qene deri dje pjese e kesaj qeverie, sa ishte ps co ku kishe me autoritet me shume pelqime nga qytetaret e thjesht
   tani qe ke kriju parti me vete nuk ben asnje diference as program ekonomik se si mund ti bindesh qytetaret

 2. majlinda says:

  TI BEN BLUSH PSE NUK I KERKOVE KETO PARA BORXH EDHE TE QEVERIA E MEPARESHME APO TE QEVERIA NANO QE KE QENE MINISTER, BORXHET DERI NE FYT, NXITES I SE KEQES

 3. Devolliu says:

  Une e filloj diten duke lexuar JOQ, Loliten, Olti Currin dhe Anika Doklen. Nuk e di ke te lexoj te parin
  Pastaj e vazhdoj duke u dehur me sukseset e Sajmir Tahirit dhe Ilir Beqes dhe e mbyll me ilacin e pagjumesise, Edi Ramen.
  Ky , sipas keshillave te Lindes, na thote qe kete vit, ne si popull kemi fituar 1 miliard dollare qe nuk na ka taksuar.
  Se atij deputetit dixhital i kam lene zotin t’i bjere havale.

 4. LORA says:

  Blush-dalzotes-krenarist-nano-kurva po n’a pergjerohet per borxhin e cdo portofoli familje shqiptare !!!!!!! ,,,kur dihet qe ne cdo euro borxh (qe behet mullar qe nga nenetedhjeta,ne asht e nder te shqiptareve) ai,blushi dora vete, ka pjesen e tij te kuserimit
  Kush ka vendosur t’i flake trute n’udhe,,,,le t’a mbushe zgavren bosh me produktet septike te blush-ciprushit.

 5. Haribo says:

  Mashtrues i keq.
  Edhe gjermanët kanë borxh. Çdo qytetar dhe të madh bile.
  Shkruaj libër dhe lutu që dikush të ketë dëshirë leximi.

 6. mikel says:

  turp te vij o z blushi me cfar merresh dhe si don ti mashtrosh shqiptaret ,te gjjithe vendet e botes kane borxh puplik, si familie mua me bien te kem 130,000 ne itali plus ate ne shqiperi se kam dy shtetesi bashke bojne 132,600 e si i bien me thane tashi mjere unu o mjere ju ,por un them mjere ti

 7. Leone-53 says:

  Dikush mund te shkruaj ne komentet e tij cfar “i thote” mendja por problemi i BORXHIT eshte shume DELIKET per cdo vend.
  Nuk mund te meren borxhe per te ndertuar stadiume per tu bere QEJFIN tifozve por per INVESTIME ne INFRSTRUKTURE rrugore e te tjera investime qe e “nxjerrin” parane e ivestuar ne pak vite dhe 100%
  Fillozofi sviceran midis 19 librave ka nje liber te titulluar IMPERO DELLA VERGOGNA (perandori e turpit) ku ideja kryesore eshte se n.q.s. dje te pushtonin me arme sot ne kohet MODERNE “te pushtojne” duke te dhene BORXHE sepse matematikisht je i VARUR prej atyre qe te kane dhene borxhe.
  Aq me e rrezikeshme kjo eshte per vende qe nuk kane cfare te eksportojne si Shqiperia.
  Pikerisht nga kjo vuan Italia , ku jetoj dhe une, qe edhe pse eshte eksportuese e njohur ne bote nga borxhi i madhe qe ka (reth 133% e PIL-it e 3-ta ne bote) nuk ecen dot perpara nga kuzhdo te qeveriset.
  Shqiperia (politika e Rames dhe e paraardhsve te tij) jone eshte ne rruge te gabuar sepse piksepari na ka “perjashtuar” ne qe jetojme jashte ne jeten politike aty duke na MOHUAR NGA E DREJTA E VOTES (qe Rama do “ta vuaj” shume kete qe po na bene.
  Ato qe mund te jap BE-ja Shqiperise jane qindarka per ne n.q.s. do te “ivestonim” ne poliktik e ekonomi.
  Ciao Ram, nuk do ta harrojme pabesin qe po na bene per zgjedhjet e qershorit!…

 8. Una says:

  Dmth,qe secili nga ne te punoje 1ore ne dite falas per 1vit,dhe behemi nder shtetet me te “sakta” ne bote?!A u shkerdhefshin trurin,o politikane koti.Si politikan ose si “shqiptar” qe e do shume vendin tend,filloje nga vetja…ik qe neser ne bank e dirth 2000€…pastaj do vi edhe une..te premtoj.

 9. Dajti USA says:

  Shyqyr qe ty te ka lene gjyshi thesarin e Ali Babes,fat i madh per shqiptaret,vetem te votojne libren dhe e hodhen hallin.O te pjerdhsha mu ne mendje o Blush,u OFRON shkopin magjik shqiptareve duke menduar se jane budallenj.

Lini një Përgjigje te majlinda Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *