Komisioni i Venecias rrëzon PD-në: Ligji i “Vetting”-ut, sipas Kushtetutës së Shqipërisë

komisioni-i-venecias_1481107861-557736Komisioni i Venecias ka konfirmuar zyrtarisht kushtetutshmërinë e ligjit të vettingut.

Burime zyrtare pranë këtij komisioni bëjnë të ditur për Report TV, se opinioni përfundimtar është miratuar sot, në përgjigje të kërkesës së Gjykatës Kushtetuese, duke e vlerësuar vettingun në përputhje me ligjin themeltar të shtetit, ndryshe nga sa pretendonte Partia Demokratike.

Partitë politike janë njohur sot me opinionin përfundimtar të Venecias, ndërsa pritet që ky komision të zbardhë të plotë vendimin në mbledhjen e 9 dhjetorit, i cili do t’u vihet në dispozicion ambasadorëve të vendeve të BE­së, partive politike shqiptare si dhe Gjykatës Kushtetuese.

Ndërkaq, i kontaktuar nga Report TV, kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja, u shpreh se ende nuk e ka marrë opinionin final të Komisionit të Venecias, duke mosdhënë përgjigje për qëndrimin që do të mbajë kushtetuesja.

Ishte kjo e fundit e cila me vendimin për të pezulluar vettingun në 25 tetor, iu drejtua Venecias për një opinionin lidhur me vlefshmërinë e tij kushtetuese, duke pranuar kërkesën e Partisë Demokratike dhe Unionit të Gjyqtarëve.

Opinioni i Komisionit të Venecias do të jetë bazë për vlerësimin e rekomandimit të Komisionit Europian për çeljen e negociatave me Shqipërinë, gjatë mbledhjes së Këshillit të BE më 15 dhjetor të këtij viti.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Komisioni i Venecias rrëzon PD-në: Ligji i “Vetting”-ut, sipas Kushtetutës së Shqipërisë”

 1. dede says:

  Lutje per komisionin e Venecias, perkthimin jua dergoni PD-së ne gjuhen serbe ose turke se , ne gjuhen shqipe nuk e kuptojne, pastaj e qojne ne strasburg per perkthim,,,

  1. ben says:

   Jane 2 genjeshtra boterisht te vertetuara nderkohe qe bagetia kenaqet.
   a) vendimi nuk ka dale dhe e thone edhe vete gjate artikullit
   b) merkeli e tha me ze e figure qe nuk ishte nje kusht po nja 5 cope bile nuk permendi vetingun po tha drejtesia.
   Po nuk ka rendesi cila eshte e verteta e rendesishme eshte te kenaqet bagetia.
   Ne fund te fundit ky eshte misioni I politikes ti beje njerezine te besojne qe jane te ngopur edhe me luge bosh. Ne kete pike nje dele eshte me inteligjente se nje pjese e qenieve qe klasifikohen gabimisht humane.

   1. Kujtim says:

    E more ben Sala ta ka shplare trurin

   2. Azio says:

    Ti Ben,a ecen vete,apo te shtyjne berishjanet serb Karaxhicit,babait te Salih qenit.
    Besoj se eshte kjo e dyta.
    Ti dukesh te jeshe bageti e eger nga Vicidoli.

 2. Qytetar says:

  Po matufet e gjykates kushtetuse CA THONE?

 3. kombi says:

  BRAVOOOO !!POSHTE ARMIQTE E SHQIPERISE QE KRYESOHEN NGA PD .PER HIR TE ZULLJMEVE TE TYRE DUSN TE LENE NE PRAPAMBETJE ,NE MJERIM GHITHE SHQIPERINE .
  ANTISHQIPETARET I DUAM NE BURG !!!!

  1. Kujtim says:

   A mre Kombi shum mir poka si Beni qe jan pro Sali Qenit

 4. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  “Venecia” kini kujdes nga Muli !

  1. trojani says:

   Po po ai Muli eshte i rrezikshem!! atij i jep carin dhe ta mere me gjithe tope ne goje.

 5. Labi Vlore says:

  Kamikazet e Gjykates Kushtetuese do e hedhin ne kosh te plehrave opinionin e Komisionit te Venecias dhe do rrezojne ligjin e Vettingut ne pjesen me te madhe te neneve te tij.

 6. shqip says:

  prisni, mos u gezoni para kohe. ka pune puna. tani do dalin me variantin se pergjigja e venecias ka gabime ne perkthim. keshtu qe do ta hane edhe gjelin e vitit te ri. po me pas do presim pergjigjen e dyte, dhe ja ku erdhi shkurti. po sa ta marre ne shqyrtim kushtetusja. ja ku iku dhe marsi. pastaj fillojne ethet e zgjedhjeve 2017te . tani njerez jemi. shpresa vdes e fundit thone. kushedi nusja lsi divorcohet, e keshtu dhenderi shqup i propozon per martese. po mbase dhe keta te euralisit e te shba lodhen e heqin dore. atehere ku jemi, hiç gjekundi. me vijne ne mendje frazat idiote te palokes. edhe trampi i vetem ishte, po fitoi. keshtu edhe shpellaret, mbajne shprese te ndonje mrekulli.

 7. caku says:

  hajt me kembe te mbare.

 8. keli says:

  prisni prisni 15 dhjetorin se po u jep status ju qe vetem po e shkaterroni kete vend???????????????????????????????

 9. Ivan i madh says:

  Mos u nxitoni se tani shqupi me ne krye drakulen shqiptare Berishen do dale me tezen e sovranitetit te shtetit dhe nderhyrjen ne punet e brendsheme dhe shkeljen e kushtetutes e ligjit e nje vendi sovran. Kjo pjelle e qelbur serbo greke duhet te dale sa me shpejt para drejtesise per krimet, vjedhjet, vrasjet dhe tradheti ndaj atdheut. Prandaj rezistojne keta krimineleve te shtytur edhe nen rogoz nga hajduti e maskarai Ilir Meta dhe te mbeshtetur forte nga bandave te tyre.

 10. Ekzekutusi says:

  Poshtersia “Akrobatike” e Klanit SERBE Ne Shqiperi te kryesuar nga SALI BERISHOVICI; LULOVIC BASHICI,FLAMUROVIC NOKULICI,AND Co..le ta Fusin ne Byyyy….the…”Vitingun”…..
  1-Gjarperi do ta Nxjerre koken themi ne Populli “Budallla”:::Dhe ja ku e nxoren HAPTAS…
  Shqipetaret e Ndershem qe aderojne ne PD-duhet te shkeputen prej saj..AJO ESHTE PARTI ANTISHQIPETARE….lol

  1. fredi says:

   Cfare do thone tani haduterit e gjykates kushtetuese o popull zgjohuni nga opjumi qe kini pire keto 25vjet

 11. Sali maloku says:

  Ndigjo ! Shiko ! Tash po ju them une jue qy komisioni Venedikut asht kap prej Edvin Rams !!!!
  Ket e thote dhe “qytetari doxhital” !

  sb

 12. mokja says:

  Beni ti sje bageti po je me nje fjale *bajge**

 13. ALBAN DEGA says:

  Fakte jo opinione

  MOS I MERRNI SERIOZISHT !

  – Ata rrejne edhe babain e rrenave
  Nastradinin

  – Fakte e jo genjeshtra o Shqiperi-
  rrenuesit e Saladinit

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pas nje mali me rrena pa fund e pa ane nga
  PD-ja per ankimimin e Ligjit te Vetingut, kamikazi i Berishes Oerd Bylykbashi, nenkryetar i Komisionit per Reformen ne Drejtesi e cila u votua unanimisht nga Kuvendit i Shqiperise sulmoi sot perseri shpirtin e saj.
  Vetingu eshte bere tabela e qitjes e krejt shpures se gjykatesve te korruptuar dhe shtabit te tyre politik te SHQUP-it me kapterr Nishanin ne prapaskene dhe Mareshallin Berisha ne komande.
  Eshte nje lufte per jete a vdekje midis ligjit dhe antiligjit, midis drejtesise dhe padrejtesise, midis shtetit dhe antishtetit ligjor, midis 95 per qind te shqiptareve qe e perkrahin dhe me pak se 5 per qind e antishqiptareve qe e vonojne, e sulmojne, e anatemojne, e sakatojne ne cdo mjet e me cdo menyre….
  Genjeshtrat, rrenat, mashtrimet, jane bere shpata e kesaj bande kusaresh e vrastaresh per ta vonuar, per ta percudnuar, per ta tjetersuar, per ta sabotuar e minuar shpirtin e Reformes ne Drejtesi, Vetingun, sic minuan e rrenuan per cerek shekulli nje popull e shtet te tere.

  Rrena, mashtrimi, spekullimi, korrupsioni, krimi, ligesia, pandeshkueshmeria, poshtersia, tradhetia, atdheshitja …. nuk ka te lige ne fytyre te kesaj toke qe nuk ia kane bere ketij populli e vendi tone te bukur ne keto 25 vjet.
  As hordhite e Chinchizkhanit, as nacalniket e Beogradit, as zervistet e Athines, as barbaret e Pashicit, Rankovicit, Milloshevicit nuk ua kane bere shqiptareve si popull e komb cfare ia beri kjo ” Bande e gangstereve” ( The Times e Londres) kjo “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” ( The New York Times- mbreti i shtypit amerikan e boteror )
  Cfare i dini shqiptaret o ju hora sterhorash te Sali Karaxhicit !?
  Ku i kini provat e perkthimit te keq te Ligjit te Vetingut !?
  Cila fjale, cila fjali, cili paragraf, cila faqe, cili kapitull eshte perkthyer keq nga Euroliasi apo kushdo qofte !?
  Botoni versionin shqip dhe anglisht te tyre qe lexuesi dhe mjeshtrit shqiptare dhe te huaj te shohin dhe japin mendimin e tyre profesional qe tu besojme megjithese kemi plot 21 vjet qe shohim e dime se nuk nxirrni fjale e deklarate nga goja pa rre…
  Fakte jo pallavra! Prova jo rrena o fatkeqesi e shqiptareve e vrases te Shqiperise demokratike!
  Ishte barbar, ishte vrases, ishte despot … Enver Hoxha e katrahura e tij komuniste por nuk ishin edhe kusare si puna juaj!
  Si mund ta dini ju injorantet e shqipes me mire anglishten se specialistet e Euraliusit e ata amerikane qe e kane ate gjuhe nene!
  Sidomos ky Oerd Bylykbashi qe disa here ka shprehur publikisht urrejtjen primitive ndaj gjuhes angleze, qe e flet po aq bukur sa ce foli bosi i tij Sali Berisha italishten nga podiumi i altarit shqiptar te demokracise para dy javesh…
  Na e coi tugen per bythe, do te thoshte babai im i mencur po te ishte gjalle…. !
  Gerdi! Krupe… Neveri…. Po me vjen me vjelle nga prapanica…. !
  Keta e genjejne edhe babain e rrenave Nastradininin…
  Tash 25 vjet ai ka nderruar edhe emrin. E ka bere Saladin!
  Nuk nxjerr fjale nga goja pa rre, themi andej nga vendlindja e perbashket, Malesia e Gjakoves !
  Ndaj mos i merrni seriozisht rrenat e tyre.
  Fakte, prova! Jo pallavra e rrena pa fund!

 14. Treviso says:

  Motivi i protestave eshte kunder vettingut, Te shikojme sa protestues nuk e duan drejtesine e vertete dhe pse nuk e duan?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *