Shpifje për Ramën e Kodhelin? Lexoni çfarë shkruante gazeta greke për Rilindjen e parë kundër Sami Frashërit

sami_zps8420dd01Shumë lexues shqiptarë janë habitur ditët e fundit me shkrime ekstreme të medias greke për Shqipërinë.

Televizioni shtetëror grek manipuloi intervistat me disa analistë shqiptarë për ta nxirë me cdo formë kryeministrin e Shqipërisë si figurë politike. Ndërsa një gazetë greke arriti kulmin duke shkruar për ministren e Mbrojtjes së Shqipërisë se ka punuar si striptiste (!!)

Por sulme dhe qëndrime të tilla ekstreme nga media greke, për personalitete shqiptare nuk janë dukuri e kohëve të fundit.

Sami Frashëri lindi në vitin 1850. Ai ishte vëllai më i vogël i Abdylit e i Naimit.

Njihet si romancier dhe dramaturg, si gjuhëtar i madh dhe filozof, si përkthyes dhe pedagog, si autor i një sërë veprash shkencore, si autor tekstesh për shkollat, si autor i manifestit të Rilindjes sonë Kombëtare “Shqipëria ç’ka qenë, ç’është e ç’do të bëhet”, si politikan largpamës, si ideolog.

Mbetet një nga personalitetet më të rëndësishëm të Rilindjes, një nga “gjeneralët” e mendimit shqiptar.

Në kohën kur vepronte Samiu, pra në çerekun e fundit të shek. XIX, fuqitë e mëdha bënin plane për ndarjen e sferave të ndikimit.  Në këtë kohë Samiut iu desh të përballej fuqishëm me armën që kishte në dorë gazetën “Terxhuman- i Shark” kundër gazetës greke ”Neologos”, që dilte në Stamboll dhe që ishte hedhur haptas kundër shqiptarëve.

Në sulmet e gazetës greke vihet re një gjuhë e vrazhdë, një ndjenjë e hapur armiqësore dhe fyese, ndërsa përgjigjet e Samiut janë të matura e të argumentuara.

Në artikujt e gazetës greke shfaqej hapur injorimi dhe përçmimi i popullsisë shqiptare, që, sipas grekëve, vrasin e presin pa dallim pleq e fëmijë.

Samiu në gazetën “Texhumani shark” jep këtë përgjigje; “Shqiptarët as armiqtë nuk i vrasin kur i gjejnë të paarmatosur. Këto sjellje e zakone të shqiptarëve, që i kanë patur vetëm kalorësit, dihen nga tërë bota. Prandaj këto shpifje nuk mund të ndikojnë te askush”.

Por si kalorës fjale, kur e do puna ai harbutit i përgjigjet harbutçe, kur shkruan: “E sigurojmë “Neologos”-in se shqiptarët mund të hakmerren me një të pështyrë në fytyrë të atij që ka shkruar kundër tyre”.

Polemika me gazetën greke ka vazhduar gjatë, aq sa ka ndërhyrë edhe Drejtoria e Lartë e Shtypit e Portës së Lartë për ta ndërprerë.

Aq poshtë ranë gazetarët grekë sa i thanë se edhe “mendjen” Samiu e ka nga ata. Kjo sepse pas mbarimit të shkollës fillore të fshatit Samiu vazhdoi mësimet në gjimnazin e Janinës.

Sipas gazetes greke Samiu “kishte harruar bukën që i kishin dhënë grekët, kur kishte studiuar në gjimnazin “Zosimea” të Janinës.

“Shyqyr zotit, thotë Samiu, nuk kemi patur nevojë për ta na ushqyer të tjerët”. Dhe vërtetë ai s’ka marrë bursë ose ndihmë financiare greke, por, siç dihet, për të shpenzonte vëllai më i madh i tij, Avdyli, që e kishte nën mbikëqyrje e kujdes.

Këtë problem Samiu e qartëson mirë: “Mos u dashka vallë që një njeri që ka qenë në një shkollë greke, e cila gjendet në territorin e perandorisë osmane ose edhe në territorin grek, të tradhtojë origjinën dhe kombësinë e vet, për të përkrahur pretendimet e padrejta të grekëve? A nuk do ta quante të ligjshme e ta miratonte “Neologosi” shërbimin që do t’i bënte një grek që ka studiuar në Petersburg, panësllavizimit në vend të interesave greke? (Dita)

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Shpifje për Ramën e Kodhelin? Lexoni çfarë shkruante gazeta greke për Rilindjen e parë kundër Sami Frashërit”

 1. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

  e mer gyzela,me buke e shkolle u mbajme ketu e 200vjt por ju perseri axaristoi…………..bukeshkale!
  jo mor turkoshak Sami nuk mund te kesh birazer nje turk pushtues por nje kristian te nje feje,kulture e DNA.

  1. Korcariqetacanvrimen says:

   Ik,ore Jo b…q…egjyptian ju nuk keni buke per veye o lypsa jebg te Evropes

  2. Grekdhjerësi says:

   Fjalet e tua jane perkedhelese per topet.

  3. Shqiperia-Illyria says:

   Cfare pate more i uruar? Ku e lexove qe Sami Frasheri tha qe kemi vellezer per fe?! Hapi syte, thote “vellezer per komb”!!!! E Jo per fe e bese!

  4. Arianit Ballisti, nipi says:

   “ASKUSH” ti je një kokëkënetë e shovenizmit grekofabrikat.

  5. pirdhuni ne qipro ! says:

   Pirdhuni o injorant me bisht! Ne kemi10 milion shqiptare dhe USA_EU ! Keni rradhen…………..

 2. Dyrrahu says:

  Po, por, Samiun e sotem po e sulmojne greket e grekofilet.
  Cfare ironie ne politiken shqiptare,
  cfare tradhetie ne opoziten shqiptare,
  cfare shqetesimi ne popullin shqiptar????!!!!!!
  Njollat e Sali Berishes nuk i lane Adriatiku, kurse Joni jo se jo.

 3. Zigur Qarri says:

  Fjala grek perdoret prej shekujsh si sharje tek shqiptaret,si shembelltyra e se keqes,tinzar,i pabese,skuth.
  Per te nenkuptuar te keqen,mjafton vetem shqiptimi i fjales grek,dhe i ke permbledhur te gjitha peversitetet e qenies njerzore ne nje.
  ADN e turqve eshte me e perafert me ate te grekeve te sotem,fakt qe tregon se greket modern jan produkt bastard i perdhunimit osman.

  1. toku says:

   Harrove qe ne France dhe Evrope perdoret per dylber….

 4. Alban Dardani says:

  — Ndegjo ketu , ti …… ”askush-i ………………………………[ i Platoni] …!!!!!!!!!!!!!……
  1–PLTONI, ka thene edhe kete := ” Qe ta mesosh gjuhen te flase , duhen deri 3 vjet. Por , qe ta mesosh te rrije mrapa dhemdeve , duhen 60 vjdet. ” – S’di .. c’moshe ke. Ne se i ke kaluar 60 , ty kurre s’ka per te besuar as vet PLATONI, ne se jo, prit sa ti arrish,
  2- NUK ESHTE FEJA, BESIMI fetar AI QE KRIJOI SHOQERINE NJEREZORE. Por eshte shoqerija njeezore ajo, qe gjate rrjedhave te histors, per interesa te caktuara , krijoi e modifikoi fene dhe besimet fetare. —- kuptove …Tunxh….bir..!!!!

  1. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

   Per gjithe BEQIRAT sunite,shiite,tourkotsamides,kosovare,shpellare,jihadista,mujahedina e kesisoi rrace bastarde arabesh:
   St’arxidia mas se u pelqen juve apo jo,nuk na rruhet fare ”erdogani” se c’mendoni,c’arsyetoni,c’pranoni ose nuk pranoni,per ne non ekzist,nuk jetoni ,ok!
   Ju jeni te ardhur ,madje me dhune si pushtues ne token e Arberit dhe si te tille nuk keni asnje kompetence apo fakt historik per SHQIPTARIZMIN,ORTHODHOXINE,KULTUREN,FENE,GJUHEN e AUTOCHTONOUS KRISTIANOSHIPTARE ose GREKE,OK!
   Ajo qe keni bere ne kete toke te ”xanun” per 5 shekuj e vazhdoni edhe sot keni lojtur tradhetarin,antishqiparin,turkun,arabin,kusarin,grabitesin,kriminelin,bithshiturin,poutanen etj,”sport” te cilin e luani edhe sot……….
   Pra,e peseris:BEQIRAAAAAAAAAAAAAAAAA,nuk na rruhet se c’mendoi i thoni ju,per ne nuk existoni!
   St’ARXIDIAAAAAAAAAAAAAAAAA MAS!!!!

 5. al says:

  po ju o greker degjenerata keni qene brez pas brezi dhe do vavazhdoni te jeni,nuk beheni ndryshe

 6. njeshi says:

  BUKA
  Vetem nje i pashpirt ” grek” mund te te permendi BUKEN, duke ditur qe njerezimi i ka mbajtur me BUKE te ashtuquajturit ”grek” qe diten qe i ka krijuar si shteti ”grek” 10 000 000 ”grek” hane BUKEN sote jashte GREQISE , GJERMANIA DHE AMERIIKA i beren shtet i dergonin tonelata ushqime falas me anije qe nga AMERIKA dhe kurre nuk ua kane permendur , kurse keta na permendin BUKEN te fituar me gjake,
  SHQIPETARI KURRE SE KA PATUR ZAKON TE TE PERMENDI BUKEN . NE I KEMI MBAJTUR CIFUTET NE SHTE[PTE TONE ME TE NGRENE FALAS DUKE U MBROJTUR EDHE JETEN , I KEMI MBROJTUR KOMUNISTAT GREK JETEN DHE ME TE NGRENE FALAS DHE KURRE SUA KEMI PERMENDUR BUKEN
  vetem nje ..qenie greke.. mund te te [ermendi BUKEN ,, helmi grek

 7. sali berish says:

  Si perfundim ca kishin thene greket? Ku ta lexojme? Pse ja fusni p… me keto tituj?

 8. A_B says:

  Albanofobia ne ballkan ekziston. Sllavet guxhiten nga Ruso-Bullgaret, grekët thjeshtë i kopjojne. Populli shqipetar do vendosi fatet e tije ne Balkan, do mare ate cka i takona, do kete edhe ndryshime kufijsh ne favor te shqipetareve. Ndryshime te balancave ekonomike dhe gjeopolitike sifomos.
  Greku ka nja 5 vjet nga kjo ane qe e ka marre lumi, nuk kane klase intelektuale por kane patriota alla ballkance. Te vetmit intelektuale ne Ballkan jane Kadareja dhe Edi Rama

 9. Shefi says:

  Akoma do vazhdosh te desinformosh o Mero rreth “manipulimit te televizionit grek? Po ne i kemi veshet ne vend dhe anglisht dime te kuptojme se cfare thane te intervistuarit, ate qe e kane thene edhe here te tjera.

 10. Nje shok i Samos says:

  0re po nje pietje kisham une !!!!!!!!! Ki Samiu qe tregonte grekerve qe shiptaret nuk te vrasin te pa armatosur, a ja kishte idene e “gjakmarrjes” qe ishte ligji baze i “zhvillimit” kulturor ne tokat e banuara nga arnautet ,apo jo . Mos nuk e dinte ki mbrojtes i “virtuteve” shiptare qe gjak marresi te vriste ne prite ne pabesi mbrapa kraheve si nje “kalores” i vertete muzulman (kam pershtypjen qe Samia i ngatarronte me kaloresit e krishtere te kryqezatave, keta te vetet) . A e dinte Samia qe trupat me jeniçere shiptare kane kryer krimet me monstruoze ne genocidin Armenian te udhehequr nga shiptari Enver Pasha !!!!!!!!!!!?????? Epo Samia do bente duane e babes (turkut) s’do mend ,nuk do mbante anen e komshijve kristiane. Mero mos e cyt menderen or bir se vjen ere dhe qelb dynjane ,lere ne llumin e harreses .

  1. Toni KS says:

   Sikur mos ishe injorant do te kishe ditur se Korpusi i Jenicereve eshte shperbere 100 vite para gjenocid ndaj armeneve sepse sfidonte pushtetin e sulltaneve.

   1. katarakti says:

    Hyra te Vikipedia dhe vura re se shoku i Samos ka te drejte. Enver Pasha, i biri i shqiptarit Ahmet nga Manastiri, ishte njeri nga autoret e genocidit te tmerrshem ndaj armeneve. Njelloj si shqiptari tjeter Ismail Pasha qe udhehoqi rrethimin e Vienes!

   2. Shoku i Samos says:

    Ti mer Toni KS nu besoj se flet per “jeniçeret” shqipfoles ,flet per te tjeret (jeniçer) qe nuk jane teme e komentit tim dhe as referimi i Samiut ku flet per sherbyesit shqipfoles te sulltanit), qe i mer ne mbrojtje . Shqipfolesit “jeniçere” i sherbyen me besnikeri sulltanit deri ne fund , vrane dhe ben genocid ne emer te babes duke shtypur revoltat per liri te vendeve fqinje ne ballkan dhe me larg ballkanit dhe ku rrolin kryesor ne genocidin Armenian e kan ata (inkuadruar apo jo ne korpus jeniçeresh) dhe komandari i tyre Enver Pasha (shqifoles dhe ai).Nqs ke ndonje risi per temen ne fjale ,bujrum per te tjerat nuk kane peshe .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *