1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën!!!

enverNga Eduard Zaloshnja

Nga një sondazh i publikuar ditët e fundit nga zyra e OSBE-së në Tiranë, rezultonte se 45% e shqiptarëve mbi moshën 16 vjeç mendojnë se Enver Hoxha ka luajtur rol pozitiv në historinë e Shqipërisë. E përkthyer në numër banorësh, kjo përqindje na tregon se rreth 1 milionë shqiptarë të kësaj moshe qe banojne ne Shqipëri kanë opinon pozitiv për ish-diktatorin komunist (ndërsa rreth 300 mijë kanë opinion asnjanës).

Ndër 1 milionë personat që mendojnë se Enver Hoxha ka luajtur rol pozitiv në historinë e Shqipërisë, rreth 250 mijë janë në moshën 16-35 vjeç, rreth 350 mijë janë në moshën 36-55 vjeç, dhe rreth 400 mijë janë mbi moshën 55 vjeç.

Në pyetësorin e përdorur për këtë sondazh, nuk kishte një pyetje se për cilën parti kishin votuar të anketuarit në zgjedhjet e fundit parlamentare, por ndoshta nuk është rastësi që pikërisht 1 milionë shqiptarë votuan në ato zgjedhje për koalicionin që kryesohej nga pasardhësja e Partisë së Punës (kuptohet që përputhja këtu nuk mund të jetë e plotë për të gjithë votuesit e koalicionit fitues).

Siç duket, opinioni ndaj Enver Hoxhës, edhe 31 vjet pas vdekjes se tij, vazhdon të mbetet letra e lakmusit që përcakton pak a shumë nëse një votues është i prirur të votojë “majtas” apo “djathtas”.

Për çështje të tjera të së shkuarës, ndarja nuk duket se bëhet me një thikë politike. Kështu, sipas sondazhit, rreth 2 milionë shqiptarë të rritur (nga 2.225 milionë që banojnë në Shqipëri) mendojnë se jeta ishte më e sigurtë në regjimin e Enver Hoxhës; rreth 1.9 milionë shqiptarë të rritur mendojnë se kishte më shumë mundësi punësimi në atë kohë; rreth 1.85 milionë shqiptarë të rritur mendojnë se arsimi ishte më mirë në atë kohë; dhe rreth 1.75 milionë shqiptarë të rritur mendojnë se kishte më pak korrupsion në kohën e komunizmit, krahasuar me sot.

Nga ana tjetër, sipas sondazhit, vetëm 100 mijë shqiptarë të rritur mendojnë se kishte më shumë liri shprehje në atë kohë se sa sot, dhe vetëm 550 mijë mendojnë se jeta ishte NË PRGJITHËSI më e mirë atëherë.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “1 milionë shqiptarë, opinion pozitiv për Enver Hoxhën!!!”

 1. Zaho Pakokerama says:

  PERSERI ME KETE IDIOT DO MERRENI ?

  Si zakonisht duke lexuar mes rrjeshtave te sondazhit, te OSBE-se (kompanise se ngarkuar per kete), e shumefishon numurin e shqiptareve nga 1000 vete ne 2,25 milion te tille.

  Pa i hyre as edhe nje gjembe ne sy, mundohet ta quaje te mirefillte kete sondazh, ku 250 mije shqiptare te moshes 16-35 vjeç, sipas tij (te intervistuarit jane vetem 250 te rinj te kesaj moshe) mund te jepkerkan mendime per kohejetesen e asaj periudhe, kur luanin me topa lecke e u ipnim maceve te pinin uje me luge !

  Sigurisht e kane me te degjuar, sepse perveç pleshtave qe mundoheshin ti zinin me pirajke, ku me siguri ne kete grup moshe hyn edhe Zaloshnja, asgje nuk mund te shprehin, qe te jete e pranueshme per ate kohe.

  Andaj, numurat jane ne realitet shume me ndryshe nga sa i percepton OSBE-ja dhe sondazhistet e zgjedhur, perfshire edhe kete dallkauk qe na e çpifi me keto dalje qesharake.

  1. statisticien says:

   o trap me zile qe s’merr vesh fare nga sondazhet, kampioni prej 1000 te anketuarish perzgjidhet qe te perfaqesoje 2.25 milione veta. Sepse nuk behet dot kurre nje anketim i 2.25 milione personave. ne amerike pyeten 1000 veta per te mesuar se c’opinion kane 300 milione amerikane!

   1. Zaho Pakokerama says:

    TRAPI I SAT’EME !

    E kuptove ç’te thashe me lart? Po sim und te japin ide ata qe kane lindur pas vitit 1989, per kohen qe ishin akoma ne ovajet e sat’eme dhe topet hamshoreve qe ju mbajne me buke.

    Sa per llagapin “statistician” ben mire ta perdoresh per te numuruar pikat e atij lengut te bardhe qe i rreshqet shaleve te sat’eme, ne perpjekjen mbinjerezore per t’ju mbajtur gjalle.

    Kur nje poet rilindas vargezonte:
    Burrat nen hije
    Lozin kuvendojne
    Pika qe s’ju bie
    Se nga grate rrojne !
    e kishte muzen tek gjyshja jote, mamaja e sat’eme, qe kenaqesonte kalimtaret me shaleshtrydhje hyjnore ! Pusht!

    1. statisticien says:

     pavarsisht nga sharjet e tua berishore, duhet te kuptosh o zaho pakoloqja se kur behet sondazh pyeten te gjitha moshat dhe jo vetem ata qe ja kan futur sat eme…

    2. roberto says:

     O Zaho koqja!
     Mire qe nuk pyeten ata qe kane lindur pas 90-tes qe te gjykojne per Enver Hoxhen,po a nuk me thua se pse ua merr mendimin ketyre kur duhet share Enveri?
     Ja pra qe ti gjykon si gomari:
     -Kush te ka hipur ne shpine e mban per padron,te tjereve u fut pordha!
     Te rinjte e pas 90-tes,o Koqe zaho,gjykojne edhe per kohen e mesjetes,te ilireve,te Skenderbeut etj,se sot mund te gjesh informacione aq te shumnta sa ti nuk ia ke haberin!
     Dhe kur e krahasojne me realitetrin qe jetojne sot pas 90-tes,del i qarte gjykimi!
     Ja ti si krric dikur ,tani gomar,a mund te na besh ca krahasime midis dy koheve,se cfare ka permiresuar kapitalizmi me mire se socializmi per SHUMICEN E POPULLIT SHQIPTAR ne arsim,shendetesi,drejtesi,korrupsion,droge,sida,bujqesi,ushtri,siguri jete,punesim,mjedis,pyje, miniera etj,etj qe te na mbyllesh gojen me fakte?
     Po ti kete nuk e ben dot se del i dhjere deri ne fyt,o maskara,se pas 90-tres populli jeton ne mjerim,fatkeqesite ndjekin njera tjetren dhe rinia nuk ka asnje te ardhme!
     Le te bejne nje referendum popullor per keto ceshtje dhe do ta mbyllesh halene ti dhe te gjithe halabaket e Shqiperise,qe na e quajne kohen e sotme si me tre lumturen!
     Nuk hiqet Enver Hoxha dhe socializmi nga zemra dhe mendja e popullit vetem me te shara e shpifje,por me ekonomi te zhvilluar,punesim,arsim e shendetesi moderne,siguri jete me te larte se atehere,pa korrupsion,pa droge e sida etj!
     Te tjerat jane pordhe me rigon o Zaho koqja!

 2. Horri i Bulevardit" says:

  Eshte plotesisht e vertete, se salehue uzurpoi partine demokratike dhe arriti qe te fuse ne ate parti, te gjithe koleget e vt te hafijve te ich sigurimit te shtetit15 vjeet ju deshe Enver Hoxhes, ta shnderronte shqiperine nga njwe katrahure analfabete te pazhvilluar nje shqiperi me unjiveresitete dhe plot Kombinate e fabrika, ku ishin te punesuar e gjithe popullsia shqiptare. te shkrush prr Enver HOxhen, duhen libra te tere, per ti treguar te gjitha. por cfare beri saliu dhe PD e tij. shkateruan cdo gje vodhn cdo te mire materiale he e cuan Shqiperine ne mesjete.

 3. corape kuqi says:

  Ja kisha thene meros disa here. Mos e sha enverin se do te urreje populli. Ashtu sic urren fevziun, koqo devolen dhe car e ka emrin ai koqja tjeter se ja harrova emrin, ai pes kilci.
  Dhe po i them ketyre te sondazhit edhe zaloshnjes edhe meros qe pyesni shqiptaret qe jetojne jashte shtetit se shifrat do ndryshojne. Kush e provoi perendimin, provoi thiken ne kocke, dhimbjen, padrejtesine, shtypjen, shfrytezimin. Dhe mendja i shkoi mbrapsht te enveri. Te ai sistem shoqeror qe nuk ishte pa halle por ishte miljona here me i mire e me i drejte. Pa krime, pa dhimvje, pa padrejtesi, pa vetvrasje e vrasje, pa droge e pa prostitucion. He mu kujtua emri atij pleres. Robert prapa. Nje kellire si fevziu.
  Prandaj mero po ta perseris keshillen, kurre mos e sha enverin se do te urreje populli. Mos e lavdero se nuk ta kerkon kush, por mos e shaj. Kujto sa urrehet fevziu dhe mendohu. Nje nga njerezit me te urryer te komvit shqiptar eshte fevziu vetem per kete aresye.

 4. I djathte says:

  Problemi esht se te majtet jane 1 milion, kurse ne t djathtet q urrejm enverin mezi beme 700 mije vota n 2009, kur ishim n kulmin e pushtetit. T shpresojm se do ndahet likja nga edvini…

 5. kleptofagos says:

  Mungesa e shtetit dhe padrejtesia sot eshte kaq e madhe, sa qe njerezit (megjithese shume here me te pasur e me te lire) kane akoma nostalgji per diktaturen komuniste. Kjo vjen edhe per aresye emancipimi te shoqerise shqiptare. Ne si popull akoma nuk kemi civilizimin e mjaftueshem per te formuar shtetin demokratik dhe ligjor, prandaj na pershtatet me mire diktatura. Kjo shpjegon edhe nevojen e nje protektorati te perkohshem per Shqiperine. Ligji i Vetting-ut eshte njera nga hallkat, por nuk mjafton. Duhet qe edhe Rendi te komandohet nga te huajt.

 6. emigranti says:

  jo o i djathti po populli u zhgenye nga cdo gje.

 7. aqif tahipi says:

  Nuk e kuptoj se pse merziten keta zogjte e kurvave kur shqiptaret e thjeshte perkrahin komandantin ENVER. Eshte e llogjikshme qe shqiptaret e ndershem do perkrahin ate personalitet politik qe ,ju siguroi punesim ,siguri ,arsim dhe shendetesi per te gjithe .Me e cuditshmja eshte se habiten ,sidomos ata bythqira dhe funderrina qe ne ate periudhe ishin me tesera partie komuniste dhe spiunonin familjaret e tyre .Pikerisht keta ndyresira ,pasardhes biologjike te sigurimsave u kthyen ne antikomuiniste dhe perfitues te privilegjeve te 26 viteve shkerdhatokraci.

 8. a.g says:

  45% idiotë të kulluar

 9. fieraku NGA ferrasi says:

  Kane dale pak duhet te ishin me shume
  Duke dite se 75% e popullsise Kane qene komunistet sigurimsa spiune
  Cfare prisje ti zaloshnja ?
  Edhe ca si Puna jote qe mohove dajen sali protopapa.
  Se kuptoj keta te osbe cfar nxoren ne drite.
  A Jane te kenaqur qe e lane edhe 26 vjet shqiperine si keshtjelle graniti ne duar te komunisteve.Vetem Zoti na shpeton ska derman nga kjo fare hislli qe nuk zhduket.

 10. veterani says:

  Jeshim mire, kur jeshim keq!

 11. S .Gashi says:

  Enver Hoxha ka qene figura me e sukseshme polite andej e kendej kufirt shqiptaro-shqipetar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *