I pabesë si një grek!

Brizida Gjikondi

Nga Brizida Gjikondi

Se kam thënë unë, e ka thënë historia, është shprehje që tashmë prej shekujsh është simbolizim i pabesisë dhe që përdoret në gjithë rruzullin si ekuivalent kur has në vesin më ogurzi të njerëzimit, në atë të pabesisë. I pabesi është intrigant, dhe që të jesh intrigant je dhe shpifës, dhe jo se qëllimi justifikon mjetin por sepse kur nuk ke këllqe dhe moral të përballesh burrrash, kësisoj do që të fitosh me shpifje.

Sulmi mediatik grek ndaj Ministres sonë të Mbrojtjes tregon se sa burreca janë grekët dhe se si realisht është lapidar thënia e popullit tonë se “huqi del me shpirtin”. Janë aq burreca sa një Ministre Mbrotjeje të vëndit fqinj e sulmojnë për shkak të gjinisë jo të pozicionit. Janë aq burreca sa përherë mes një Buzuku dhe një tjetri, mes një qyli dhe një intrige evropiane për mbijetesë po qyli, prapë si kut poshtërimi kanë argëtimin që është dhe thelbi i tyre, jo punën. Ndaj dhe shpifja e tyre me tuba, kërcime, pirueta… vërtitet në llucën e qefit dhe boshtit të tyre të jetesës.

Shpif, shpif se diçka do të mbetet.. dhe ndoshta janë mësuar tja shohin hajrin kësaj taktike, dhe kjo falë shtetit tonë të padinjitet të këtij çerek shekulli, janë mësuar të poshtërojnë njerzit pa bukë që me bukë po këta mbajtën, falë punës së tyre bazike, janë mësuar të poshtërojnë dhe konolizojnë shqiptarë në hall të përkohshëm, këta besimtarët e thekur që veç besim dhe përulësi nuk kanë në sjelljen e tyre.

Intriga dhe fyerja ndaj zonjës Kodheli është fyerje ndaj cdo gruaje dinjitoze shqiptare, pa dallim përkatësie fetare, krahinore dhe politike. Ndaj reagimi është detyrë kombëtare. Mimi është një nga ne, për sa i takon vënies së dinjitetit në vënd të Ministres së Kabinetit qeveritar është pjesë eskluzive e Kryeministrit shqiptar. Deklarata e para do kohëshme e Ministres Kodheli në raport me butaforinë dhe sjelljen aspak shtetare të homologut të saj grek, ishte një deklaratë elegante, diplomatike dhe dinjitoze, por grekëve me pushtet, dinjiteti i fqinjit i bën alergji. Intrigat e tyre nëpër Evropë dhe deklaratat e tyre të fundme ku i kujtojnë Shqipërisë problemet që ka, të bëjnë të kuptosh se ata i kanë harruar mësimet e historisë shumë shekullore, Rozafa jonë vetflijohet për zotat e vet ndërkohë Penelopa tirrte dhe priste më vështrim nga deti.

 

REMOTE_ADDR:[]

46 komente në “I pabesë si një grek!”

 1. Albi says:

  Shkrim idiot qe pergjithson nje komb me nje person. Eshte njesoj sikur greket te thone “Debil si nje shqiptar” duke lexuar kete gomarllikun tend

  1. .. says:

   Nje anti-Helenizem i c’frenuar keto kohet e fundit, me ve ne dyshime se eshte i mire organizuar nga Turqia (armiku shekullor i Krishterizmit dhe Helenizmit), nepermjet sherbetoreve te tyre te mire paguar Arnaut (tradita e vjeter nuk Harrohet).
   Me cudit perse nuk ka dhe as nuk ka pasur asnje here nje shkrim Miqesor, Fqinjesor, Vllazeror,….thjesht per te thene qe dikur thame nje Faleminderit si Shqipetar ndaj Greqise.
   Ato qe thote nje Politikan Grek, jane te Verteta (sepse nuk jane LEGENA si Ju) dhe jane sa 1/100 e Provokimeve te Politikaneve dhe Mediave Shqipetare (a nuk filluan Provokimet nga Skizofreni Ed Ebu Ramy, me Akropol).
   Ne Greqi me sa kame lexuar shtypin, nuk gjene referenca per Shqiperine, kurse ne ato Shqipetare……LEMERI….te gjitha Gazetat kane shkrime te perditeshme Provokuese dhe Armiqesore per Greqine……mos theme ndonje Hiperboli !!!!

   E pra duket ku fshihet i Pa-Besi dhe Qelbesira….na felliqet ore te pa bese…..po mos te kishim ate Greqi Fqinje, por ndonje Turqi, Bullgari, Arabi, Serbi…do te HANIM njeri-tjetrin do te ishim shuajtur si Komb.

   Ptuuuuuu ju qifsha hanemet ore shkerdhata te Felliqura. Lavdi Miqesise Vllazerore mije-vjecare Hellas-Arberi.

   1. pirdhuni ne qipro ! says:

    Pirdhu andej…Cfare kerkon o hiene e zeze ! Kush pierdh per ju me ! Akoma se keni marre vesh? Keni rradhen …Aleanca jone USA_BE !

 2. I pabese si nje cam says:

  A e dini kete?

  1. .. says:

   Imagjinoni ore Felliqesira Arnaut, ne Gazeten me te madhe Greke te dilte nje Shkrim….”I Pa-Bese si nje Shqipetar” (dhe nuk do te ishte aspak hiperboli, por nje Realitet), imagjinoni se cfare reagimi do te krijohej ne Shqiperi.

   Duket qarte dita dites se kush eshte i Pa-Besi….

   1. era says:

    Ti me dy pika as takat te shkruash nje emer cfarrdo nuk ke , je tipik grek i paemer, i pabese, injorant qe gjithe intelektin e ke aq sa per te share ashtu si thote populli shqiptar– i shari shan.

  2. pirdhuni ne qipro ! says:

   Hienat greke ja simboli i babesise ne EUROPE ! Vec ju greqerit e majmunet nuk e dini ! ‘ kali…..’

 3. I pabese si nje coban says:

  Po kete a e dini?

  1. .. says:

   Ne keto shkrime ne Gazetat Shqipetare duket Pa-Besia e Shqipetareve ndaj Grekeve. Klikoni ne Internet….
   1- “1880 / Ushtarët me plisa të Batalionit të Prizrenit u dekoruan nga Sulltani për heroizëm në luftën kundër Greqisë”
   2- “Pse thoshin partizanët kosovarë: Na tradhtuat, or vllaznit e Shqipnisë së moçme”
   3- “Lufta Italo-Greke Alfred Moisiu”
   4…..

   1. pirdhuni ne qipro ! says:

    Perralla per femij ”vazhdoni o hiena…u erdhi rradha ….per….!

 4. Devolliu says:

  Jo xhan, shprehja eshte: i pabese si nje çam. Po keshtu te vjen mire apo dal antishqiptar keshtu une? Mos u mbuloni mbas gishtit e kauza koti mos ngrini.
  Kjo tendenca per tu bere antigrek se fiton popullaritet po fiton terren.

 5. Mamuthi says:

  Dolen keto pioneret e enverit ne mbrojtje te rilindases udheheqese. Gjeten kohen dhe hapesiren per te bere emer . Nuk pergjithesohet nje shtet dhe nje komb me dy gazetaare qe dhe ata si puna jote dun te behen atraktive dhe te behen te njhur me shkrime idjote dhe denigruese per Mimin ata qe si njifte njeri u bene te njohur tek ca idjote si puna jote moj pionere bjeri gajdes moj gajdexhesh

 6. Ver llapa says:

  Mbaj pak frena, moj zonjë, se një gazetë apo portal grek nuk përfaqëson një popull apo shtet, ndaj nuk ke pse vjell vrer në mënyrë aq të ulët ndaj një populli të tërë. Shkrim tërësisht idiot dhe me nivel zero, tipik përgjigje ballkanase… Nuk kemi pse kërcejmë përpjetë sikur na ka pickuar nepërka në vend të keq, sepse politika jonë është e mbushur plot me zuska të rëndomta… emrat i dimë të.

 7. Aleko says:

  Gjake prishurve dhe trushplareve tip albi cdo m….t qe nxirretr nga gojet e qelbura greke u duken u duken embelsi qe gjithmone kane shansin t provojne te paret..Lum ju!…

 8. Lpl. says:

  Shkrim si me e pa gjete ne kanal , opo po sa vend mjeran e varfer qe eshte Shqperia ska faj bota me ne vetem se nuk hame bare si ne kohe te Enverit te thate , sot e hame te njome , kaq kane ndryshuar pjesa e madhe e njerezve .

 9. huri prej druri says:

  he mi se I dijm historite shqiptare me murime grash sikurse ato krimet e mafjozve siciljan qe I betonojn te gjall kundershtart viktimat e tyre neper muret e gradacjelave mafjoze!
  e dijm ate historin e famshme sesi kuneterit,vlleznit e burrit ja fusin nuses se vllait me t vogel duke I bo pucin qe e coj ne murim.,si nji cop tulle pra u perdor gruja.
  a ka pabesi dhe mizori me t madhe?
  dhe vllaj I vogel u tregu tamam trap tipik shqiptar qe e hongri kombinacjonin mashtrues “vllaznor”! dhe e coj ne betonim nusen e tij,me t bukren,me t miren,me t drejten,qe ishte edhe me e vogla(e pafuqishmja,pa muskuj pra,se muskujt fitojn nder shqiptare)
  shqiptart I betonojn grat e tyre,kurse burrat grek cajn dete dhe oqeane per me I pshtu nga e keqja. dhe grekja besnike e pret dhe e pret der n pafundsi burrin,madje edhe me zgjuarsi humane qe edhe hollivudi do ja kish zili,aqsa dhe,edhe is kadari “nobelisti” shqiptar ka lon mend e kres mbas historive helene.,duke u bo skllav I tyre shpirtnisht.
  e t mos flasim per fen dhe moralin fetar qe ata jan ku e ku me lart se ne, qe mund te quhemi” te pafe biblik”.
  e te mos flasim sesi kostandini ja hyp motres vet doruntin dhe mashtron dynjan se doli nga vorri!!!
  si mashtrimet e sotme shqiptarnore…
  ne kemi me se mburremi ne fakt. ne mburremi me cuben,hajnen, mbretneshen Teuta e cila u bo tmerri I adriatikut per piratni,sikurse kta skafistet e sotem qe s lan cudi pa bo detrave e oqeaneve,nderkoh qe Penellopa greke zgjidhte hallin e vet me shpirt te paster e zgjuarsi. ishin moshatare dhe bashkekohse te dyja .
  dhe aman kujdes se mos na hidhet nga shkembi Mimi Kodheli,si Nora e Kelmendit qe t mos bje n dor t armiqve perdhunues!!!!

  1. Albani says:

   O hu
   do ma perkthesh pak Shqip kete qe ke shkruajtur.
   Cfare eshte ky morali fetar,more te hyfte huri.
   Njeri pa identitet
   si pune e qenit qe mundohet te kafshoje bishtin e vet.

  2. Cim Peka Barsaleta Tungjatjeta Guzhinieta Brekt e Veta Nikoleta says:

   Rozafa u vetflijua per nje ardhmeri te sigurte te brezave te rinj. Nuk ishte faji i Rozafes perse 2 nuset e tjera qelluan kopile, dhe perse dy vellezerit e tjere u bene nga fshati i nuseve origjina e te cilit nuk dihet.

   Ne anen tjeter Helena, i vuri flaken nje mbreterie te tere vetem per pak kallamoq me shije ekzotike me origjine Euro-Aziatke. Apo jo?

   Edhe Penelopa e priste Odisene, por jo vetem. Pavaresisht faktit se Homeri e tregon si te paperlyer me mekat; kur erdhi Odiseja i pa dashnoret brenda shtepise se vet qe po derdheshin prej dritareve, pasiqe ajo qe mbushur tumllas me to.

 10. ujku i bardh says:

  keni harru “malok I pabes”!
  qe perkthehet “Sal I pabes”!
  se,n shqipni pabesija esht biblike.
  atje edhe qeni behet I pabes! e jo njeriu.

 11. Miri says:

  Ju mbrojtesit te Greqise sa te neveritshem jeni patjeter merrni pensioe tek Greku. Jorgaqi jeni te gjithe. Greku perhere ka qene armiku dhe grabitqari i shqiptarve jo miku. Jetoj ne greqi dhe te gjithe i jane sulur Kodhelit dhe Shqiperise. Po ju jeni skutha. Po ju bere nenen te thoni baba.

  1. @ says:

   Mire urrejtja per greket nga shqiptaret “me bese”, po dashuria per Turqine, a mund te ma shpjegoni?

   1. 3434343 says:

    E ke gabim nuk eshte “dashuria” por halli qe i shtyn shqiptaret te behen krah Turqise kunder grekeve dhe PERSEN ma do mendja je aq i zgjuar dhe e kupton

    1. @ says:

     Ti, 3434343, qenke jasht hapesire dhe kohe…. Nga emri numerik duhesh si alien…me halle shume…
     Kush jane hallet e shqiptareve dhe ku fluturon ti bashke me hallin e Turqise…

 12. cia inteligjent operativ says:

  ka nji “pasaktesi”. thuhet
  1.grek dinak. kshtu po. si odiseja, penelopa ,kali I trojes…
  jan dinakerira greke. ose po ti institucjonalizojm me Kohen e tashme do I frazojm si “inteligjent servis”. CIA esht nje pjell e dinakeris greke e institucjonalizu ne amerik.
  2.shqiptar debil. trap si shqiptar. I muzgetr I vrenjtur I erret,inatci,shpirt-helm..
  3.malok i pabes. dihet nga te gjith.
  4.cam i pabes me thik ne brez. e dijn greket me mir kete se kan qen fqinj dhe e kan prish fqinjesine per kte shkak.
  5.lap gjysopinge. dihet qe rakin lapt e pinin me opingen gjysmake
  6.tirons i trash.
  7.lal myzeqeje.
  8.korrnac korce.
  9.qefli elbasani.
  10.malok kokderr.
  11.spiun Kosovar.
  12.prostitut shqiptare(esht e kohve moderrne kjo)

  1. undefined says:

   Ku eshte ndryshimi midis Dinakut dhe te Pabesit kokrra e b…q…

 13. Alba says:

  Bravo Gjikond. Mos i perfill qytetaret dixhital te Berishes qe te shajne ty dhe Shqiperine e shkrete dhe mbrojne Grekun. Keta i falen Detin jo me bythen e tyre. Je figure. Greku keshtu e do. Po vdiq ai qe ja rregullonte samarin.

 14. homeri nga denveri says:

  Kur greku trim Odise cante detet me trimni mes armiqve per me pshtu grun besnike Penelop nga duart e kurvarve te kqinj ne ishullin grek,skafistat tutore shqiptare cajn dallget e adriatikut duke transportu grat shqiptare per tu pallu semaforve te Italis me pare.
  dhe kush s pallohet me hir,pallohet me pahir!
  thot “ligji” shqiptar.

 15. WEB1 says:

  Po shikoja ne you tube “6 dite pa ermalin “ku i ftuar ishte filip cakulli ,,dhe filipi po tregonte nje epizod kur ne fillimet e demokracise kishte hedhur kandidaturen e tij ne konispol ,qarkun sarande ,dhe do te bante nje fjalim perballe elektoratit te tij .Per korrektese dhe per te qene i pergatitur filipi pyet se me cfare tip elektorati ka te beje ,,,dhe sekretari i tij i pergjigjet ,,gjysma jane came gjysma minoritare .Atehere filipi merr fjalen dhe thote ,,,i nderuar votues ,shoh mes jush shume came dhe minoritare ,,dy popuj qe kane qene gjithmone te lidhur dhe te BESES,,,perfundimin nxirreni vete se kush ka pasur bese nga keta te dy

 16. Aleko says:

  Gjakeprishurit shqipetare ne mesymje per te mbrojtur njerken e tyre eladha ha ha ,na mbyten te pa cipet e te pafytyret qe ushqehen pordhet greke..Phu fare e poshter!….

 17. goni says:

  Per dinakrine greke nuk eshte shpifje e z.Gjikondi ,per dinakrine greke ka folur HOMERI. Per burracaket grek ,jeni vete ju ,qe e konfirmoni kete te vertet,duke u meshehur se jeni grek apo sahan lepires grek e duke e hequr veten si shqiptare

  1. .. says:

   Po si ndodh qe Homeri, sipas Arnauteve ka shkruajtur ne Shqip, Greket e Vjeter jane Pellazg-Iliro. Arbero-Shqipetar dhe Helenasit ne dalin ne Poemat e Homerit “te pa-Bese”…..!!!!! une me kaq aritmetik qe di, theme se me REGULLIN e TRESHIT, ne Arnautet dalim Kopila, te Pa-Bese, Shkerdhata, Hajduta te Historise, Hajduta Pulash dhe Karagjoza….dmth nje Hic.

 18. Kelmendi says:

  E verteta eshte qe nuk mund te pergjithesosh nje komb per shkak te nje njeriu te vetem, apo te nje rrjeti te vecante. Por kur keta behen 2,3..5…300.. shto ketu edhe institucionet fetare e shteterore atehere eshte detyra e popullit grek te vertetoje te kunderten. Pra qe nuk perfaqesohet nga njeres dhe rrjete – trashegimtare te nje kulture orientale, te pabese dhe dembele. Minisri Shreder e cilesoi me gojen plot Greqine si vrime hal….e, duke nenkuptuar se eshte veshtire te mbahet me kembe nje komb hileqar dembel dhe mosmirnjohes. Kete dhe shume te tjera mendime serioze duhet pra qe populli grek te shohe me vemendje serioze.

 19. seriozi says:

  Kjo eshte e thjeshte dhe e verifikueshme . Le te na thote Mimi , ishte ne greqi apo jo . Atehere .

 20. shallvaret says:

  Te nderuar miq ata qe shkruajten dhe publikuan shkrimin per z. Kodheli jane perfaqsues te djathtes ekstreme,nuk i mare seriozisht dhe per nje arsye tjeter sepse dhe dy qeveri te djathta dhe te majta ne greqi nuk i respektojn politikisht. B. Gjikondi cilin perfaqeson politikisht ??? me shkrimin e saj a eshte serioze ose te pakten tani si femer a ndiet e kenaqur??? Ketyre shkrimeve z.Kodheli ka te gjithe kohen,te gjitha mundesit politike etj. ti coje ne org.e drejtesis dhe te vertetoj te kunderten duke i ndeshkuar at si shpifes ,ne raste te kundert Briselda ti bej shoqeri Mimit.

 21. Meti says:

  It is greek to me, si perkthehet?

 22. sofia says:

  Ne fakt shprehja ka qene kaur i pa bese, e kjo eshte e vertete, por ka nje lidhje me gjakun e Saliut: edhe ky mut burri keshtu eshte, e keni degjuar se ç’keput rrugeve dhe ne parlament? Njesoj si kauret dhe lidhja eshte se: dikur po te shkoje rruges ne Viçidol dhe te te zinte nata e te flisje ne ndonje shtepi, do te thoshnin: besa bese! Dhe pastaj mund te te pranonin ne shtepi. Pse behesh kjo, sepse nuk kishin bese dhe kerkonin bese. Shko ne jug a te thone besa bese? Jo, por te thone hajde ne shtepi edhe pa te njohur. Pyetja eshte; si ka mundesi qe keta greke kaur dhe saliu kane te njejta veprime, nje gjuhe qe flasin dhe nje karakter? Kush mundet ta spjegoje, le ta spjegoje, une nuk mirrem me me ta se meshkoi jeta duke u folur e ata s’degjojne.

  1. nje "simpatizant" i te dy Turqive says:

   Sofia di merda , te pa bese , nuk ka si te jene “kauret” , qe ruajten zakonet , traditat , fene dhe hapen shkollat e para shqipe , nen tehun e shpates otomane , tradhetare jane myslymanet , qe u bene bashkepuntore me pushtuesin e urryer 5 shekullor , ndruan fene dhe morren ate te pushtuesit , duke flakur çdo gje arberore e duke u shndruar me turk se turqit . Sipas teje , te pa bese jane “kauret” , franceze , gjermane , italiane , amerikane , ruse , angleze dhe gjithe bota e perparuar , ndersa , te beses , sipas teje , na qenkan arabet , afganet , somalezet , turqit dhe tere banoret islamike te shkretetirave myslymane . Na qenkan te beses kamikazet , ISIS-i dhe tere ata emigrante myslymane , qe i pret e i strehon Evropa e zhvilluar e demokratike dhe ata pastaj , ia shperblejne me shperthime dinamiti kunder njerezve te rastit e te pa fajshem , hedhin ne ere stacione treni , stadiume e ku ka grumbullime , per te vrare sa me shume . Kjo na qenka besa e myslymanit ? Ndersa ata qe i presin e i ushqejne , d.m.th. “kauret” , na qenkan te pa bese ….Si nuk te ha mortja oj SOFIA , per ate mendje qe me ke .

  2. @ says:

   Mos u lodh o Sofia, se ne Shqiperi te gjithe dalin si te “Pabese” nga etiketimet e njeri tjetrit. Prandaj dhe Kanuni i Lek Dukagjinit e trajtonte aq shume kapitullin e beses. Sa per informacion, cdo ligj qe funksionon ne nje komunitet, verteton se antiligji eshte i perhapur…

 23. nga cicaj me dashuri says:

  pyetja eshte , a ka punuar striptiste mimi kodheli dhe jo kush eshte I pabese se tha te verteten
  midis grekeve qe tha nje te vertete dhe mimit qe e mohon kete gje une I jap te drejt grekeve

  e verteta eshte pazevendezueshme ne jete

 24. joel shkodra says:

  Po edhe sikur Mimi te kete qene ne Greqi e te kete punuar si balerine ne klube nate, ç’te keqe ka? Nuk mora vesh dy gjera ne shkrim: Perse shkruan “Buzuku” me shkronje te madhe, a thua se u ngrit nga varri Gjon Buzuku. E dyta. Nuk e kuptova krahasimin e Rozafes me Penelopen. Derisa gjithe shkrimi eshte per “pabesine”, ç’hyn Penelopa ketu? Mos valle per shkruesen edhe Penelopa ishte “e pabese”? Perkundrazi. Bile te pabese jane dy kuneterit e Rozafes qe i lajmeruan grate e tyre te mos vinin ate dite ne keshtjelle. Pra besen e mbajti vetem njeri: i shoqi i Rozafes.

 25. alb sapun says:

  moj zonjushe komuniste e virgjeruar nga trute e kokes ska gje te keqe edhe sikur te kete punuar balerine ne pabe.njeriu ne mosha te ndryshme ben dhe gjera te ndryshme ka patur nje histori me nje grua ne kine join xian e cila ne moshe te vogel filloi me prostitucion me vone ishte bisnezmene e fuqishme dhe me vone ne moshe me madhore diku te 70 ve ministre e puneve sociale prandaj dua te them se ulje ngritjet ne jete jane te pashmangshme dhe se ndikojne faktore te ndryshem

 26. KGB sumtallsi says:

  ore Mimi ishte kercimtare tubi dhe pike,une ekam pa vet,perndtyshe le te dali dhe ta pergenjeshtroje ,por masandej do i nxjerin foto dhe do e degjenerojne fare.

 27. grekqqiii says:

  Hahahaha pasja me shum grek ne shqiperi se Ne greqi….grekut i la hunbur simitia o jorgaxhijte e felliqur ..

 28. Sokol Baci says:

  Me vjen keq qe cdo moment te jetes se perbashket me fqinjet tane nuk gjetem nje gjuhe te perbashket per te jetuar ne paqe e fqinjesi te mire.E kemi pare njeri tjetrin si armiq te perbetuar kur nderkohe kemi te njejtin fat ne kete bote.
  Nuk duhemi te nxitemi nga doktrinat dhe radikalizimi i politikes famekeqe te politikaneve ekstremist qe na kane cuar gjithmone ne konflikte te brendeshme dhe te jashme.Stop populizmit.

 29. meti says:

  O shqipo po pse qani derrasat.Shqiperia eshte mbushur me janulla a nuk shihni a nuk ndegjoni?Televizioni grek i gjene 4 anal-ista nga Shqiperia dhe e krijon pasqyren e ketij vendi mbrenda nates.Aj le te provoj dikush nga Shqiperia te beje kete me greket me analista greke ….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *