Rama: Një tjetër vlerësim kuptimplotë

rama“Një tjetër vlerësim kuptimplotë”.

Kështu e ka cilësuar kryeministri Rama vlerësimin e agjencisë së kreditimit “Moody’s” për gjendjen financiare në Shqipëri.

Korporata ndërkombëtare e vlerësimit financiar Moody’s në vlerësimin e saj për Shqipërinë, nënvizon se pozicioni financiar i vendit është përmirësuar falë disiplinës fiskale. Sipas raportit të Moody’s, ecuria e fortë buxhetore mbështet parashikimin se në 2016-ën, deficiti do të zbresë në 2.5 përqind, më i ulëti në dy dekada!

Moddy’s konstaton se borxhi ynë publik tashmë ka filluar të ulet dhe konfirmon qëndrimin e qeverisë se, vitin e ardhshëm borxhi do të zbresë në 69 përqind, i ndihmuar edhe nga gjallërimi i aktivitetit ekonomik. Gjithnjë sipas Moody’s, pas vitit 2014, rritja ekonomike ka qenë me bazë më të gjerë, e mbështetur si nga forcimi i konsumit ashtu dhe investimet private. Rritja ekonomike do të jetë 3.4 përqind këtë vit dhe do të vazhdojë të përshpejtohet deri në 4.1 përqind gjatë dy viteve të ardhshme.

Raporti i Moody’s nënvizon se, forcimi i rritjes ekonomike dhe lufta kundër informalitetit kanë rezultuar në një përmirësim për t’u theksuar në tregun e punës duke ulur 2.9 përqind papunësinë!

Kjo nuk do të thotë aspak se gjërat po shkojnë fjollë, por padyshim do të thotë shumë për ata që duan të shikojnë, duan të dëgjojnë dhe duan të kuptojnë! Shqipëria vazhdon kthesën në drejtimin e duhur, përmes reformash rrënjësore që garantojnë të ardhmen?”, shkruan Rama.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Rama: Një tjetër vlerësim kuptimplotë”

 1. G_UK says:

  A nuk ishte po moody’s qe dklaroi se bankat ne amerik jne t mir kapitalizuara AAA tripple A sic thohet ne USA! Dhe m pa’s u desh nderhyrja qeverise Amerikane me 700 Biliard!lol

  Mos na tregoni vlersimet e ktyre amooon
  Se kt jan te blere me para

 2. mirel says:

  Eee talle b..mire.
  Bete nje teater te denje per veprat Eskiliane me Greqine dhe Serbine…ketej futja shqiptareve sa krahu me koncesione.
  Ate uren e Mitrovices kur do e rrezosh? Apo ke ne plan ta shpallesh pavaresine e Mitrovices atje ne terren pertej murit?
  Ta mban?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *