Rama përkujton Themistokli Germenjin: Lavdi heronjve dhe patriotëve

korcePërmes rubrikës “AMARCORD”,  kryeministri Edi Rama ka përkujtuar 100-vjetorin e shpalljes së Republikës autonome të Korçës, ndërsa ka publikuar edhe një foto ku shfaqet heroi Themistokli Germenji.

Postimi i plotë:

Kjo fotografi qe per fatin tone eshte gjetur dhe ruajtur nga nje dashnor i historise, shfaq momentin e fjales se heroit Themistokli Germenji, me 10 dhjetor 1916, plot 100 vjet me pare, kur ringriti flamurin e vetqeverimit te Shqiperise per mbare zonen e Korces.

Me mirenjohje perulemi perpara ketij akti te madh patriotik, mbajtur mbi supet e 14 burrave te krishtere e myslimane, qe nuk deshen vetem nje Korce shqiptare, por edhe nje shtet shqiptar ne Korce, me te gjithe atributet e nje fuqie publike ne mbrojtje te rendit e te perparimit dhe ne sherbim te publikut e te qytetareve.

Republika autonome e Korces nuk jetoi gjate jo sepse deshtoi ne misionin e saj, por sepse pati nje sukses qe tejkalonte pritshmerite, duke i shfaqur shqiptaret si nje komb te denje per tu veteqeverisur ne paqe.

Makinacionet qe shkaktuan ekzekutimin e Themistokli Germenjit, nuk munden, gjithsesi, te kthejne prapa perparimin qe beri Korca gjate kohes se vetqeverimit te saj, per tu bere plotesisht shqiptare dhe plotesisht qytetare.

Lavdi heronjve dhe patrioteve te Korces ??

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Rama përkujton Themistokli Germenjin: Lavdi heronjve dhe patriotëve”

 1. Theatrical says:

  Respekte z.Rama!

  1. Theatrical says:

   haaaahaaaaahaaaaahaaaahaaaahaaaa…o z.Rama,
   u terbuan fare beqiret e anastas janudhjakes,

   Korça me zgjuarsine qe e karakterizon,u be si ajo “gozhda” ku ngeci “sharra” greke ne perpjekjen e saj per “helenizimin” dhe coptimin e Shqiperise se Jugut…ishin patriotet korçare qe formuan shoqatat atdhetare shqiptare ne USA te cilat lobuan per Pavaresisne e Shqiperise

   si tha ai arapi zi?..”ne Korçe ka 30 mije greke” haaahaaahaaahaaahaaa

 2. tfgs1 says:

  ”……..burrat trima te krishtere e muslimone[cilet mazllumone more trap ata perkrah turqeve] !!!!!!!!
  Themistokli-ne e vrane muslimonet turq,se nuk donin nje Koritsa autonome ,nje qytet kristian autonom i pa bindur ndaj Turqise pushtuese dhe plehrave muslimonoshqipfolese .
  Themistokli donte nje Koritsa kristianoorthodhoxe,pa turq,pa plehra turkoshqipfoles,nje qytet amanet te papusve te vet.

 3. aleksi says:

  O jevgo -selcuk ! Laj gojen e ndyre kur te flasesh per ATA BURRA !

 4. aleksi says:

  O jevgo -selcuk ! Laj gojen e ndyre kur te flasesh per ATA BURRA !

 5. aleksi says:

  O jevgo -selcuk ! Laj gojen e ndyre kur te flasesh per ATA BURRA !

 6. Faro says:

  KRYEMINISTER ndryshe nga gjithe te tjereit!
  Di te nderoje heronjte historik 25 vite te hrruar.
  Eshte krenar pet historine e rralle te ketij populli te shumevuajtur qe nga thellesia e historise, por qe diti te ruaj gjuhen e tij shume te cmuar per historine e njerezimit

 7. andoni says:

  nuke presin nderime ATA BURRA nga qafira te shitur te erdoganja

 8. nje lexues shqiptar says:

  Kush je ti , mor legen ? Kujt i thua jevg ti , more zagar i Viçidollit , Kryeministrit te vendit ? Yyyyy te çafte ujku e te befte cope -cope , qen e bir qeni , te dhjefsha racen tende dhe tere atyre te bandes se PD-se , nga ku frymezohesh ti . Jini te gjithe armiq e tradhetare te Shqiperise .

 9. dash says:

  Sot ka me shume te shitur te greku se te turku…te dy palet Jane nje mut per mua Po Edi Rama nuk eshte i shitur te asnje, shikohu Pak ne pasqyre pastaj fol…

 10. Baton Gostivari says:

  LAVDI e PËRJETSHME atdhetarit të madh THEMISTOKLI GËRMENJI!

  Përgëzoj nismën e Ramës.

  Sa më shumë që thellohemi e lexojmë historinë tonë
  aq më e madhe na bëhet dashuria por dhe dhimbja për atdheun SHQIPËRI NATYRORE
  dhe për të sakrifikuarit për ATDHE.

 11. Jorgos Kastriotis says:

  Rrofte Korca greke!!

 12. Shqiptari i ILIRISE. says:

  O plera tfgs,andon,jorgos!
  Themistokli Germenji ka luftuar bashke me Sali Butken kunder gjithe bythqirave greke qe donin ta aneksonin Korcen!Lexoni njehere kush ka qene Th.Germenji dhe mos u nisni nga emri ortodoks qe kish, se ai as e rruante fare k….. per fene.
  Ai me Sali Butken i ka vene perpara si lopet ata greket tuaj bythqira dhe ne aleance me francezet shpalli Krahinen e Korces autonome duke ja vene kufirin te thana Greqise.Degjuat o bythqirana bastarde?Degjuam-thoni!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *