VIDEO/ Profesori grek shpërthen në mes të Selanikut: Çamët, spastrim etnik

armakolasMe një këndvështrim etnocentrik, pa një informim të balancuar, mediet e dy vendeve mbeten ende shumë konservatore, përkëdhelin kordat nacionaliste dhe vazhdojnë të pasqyrojnë në mënyrë negative grekët në Shqipëri dhe shqiptarët në Greqi.

Ky ka qenë një prej konkluzioneve kryesore të një studimi shkencor, që u paraqit në një prej sallave të Universitetit “Maqedonia” të Selanikut, të organizuar nga Fondacioni grek për Politikën Europiane dhe të Jashtme (ELIAMEP).

“Shumë nga stereotipet dhe klima e keqe që ekzistojnë në popujt e dy vendeve, ose si e shikojnë njëri-tjetrin qytetarët e tyre kalon nga mediet”, tha Joannis Armakolas, profesor në Universitetin “Maqedonia”, Selanik.

Sipas hulumtuesit Panagiotis Pasxalidhis, prej vitit2014 janë zhvilluar dy vite studime në analizat e 949 artikujve të 5 gazetave kryesore të Greqisë, nga spektri i majtë deri tek ai i djathtë. Më shumë janë pasqyruar 4 ngjarjet kryesore të këtij viti në lidhje me Shqipërinë, si presidenca greke, çështja “Kareli”, reforma territoriale dhe ndeshja Serbi-Shqipëri.

Të gjitha janë trajtuar me syzet e bindjeve të çdo gazete, ku shtypi i majtë ka qenë më kritik ndaj nacionalizmit, ndërsa ai i djathtë ka ruajtur stereotipet e shfaqura gjatë viteve ’90, megjithëse vihet re një distancim nga ai këndvështrim.

Një nga qasjet më interesante të një prej profesorëve të ftuar për të komentuar këtë studim ka qenë edhe ai për çështjen çame.

“Mirë apo keq, historia ka kaluar dhe nga ana tjetër duhet që edhe pala greke të thotë ‘Po’, u bë një spastrim etnik në atë kohë nga ushtria demokratike e Greqisë. Disa prej çamëve ishin bashkëpunëtorë të gjermanëve, u larguan të gjithë dhe nuk mund të kenë tashmë të drejta te pasuritë’ dhe të mbarojë kjo çështje”, tha Kostandinos Tsitselikis, profesor i të njëjtit universitet.

Të pranishmit, kryesisht studentë, kanë ndjekur edhe studimin e bërë nga Instituti shqiptar i Marrëdhënieve Ndërkombëtare, ku në 223 artikujt e analizuar nga 3 gazeta shqiptare në 6 muaj të 2014-s, këndvështrimi varet nga rasti dhe tema, ndërsa konkluzioni i studiuesve nga artikujt është se Tirana nuk ka besim tek Athina, edhe kur kjo e fundit e ka mbështetur.

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në “VIDEO/ Profesori grek shpërthen në mes të Selanikut: Çamët, spastrim etnik”

 1. Pirro i Epirit says:

  ….dmth ky i thote Shqiptareve re masakrojne minoritaret ketu dhe pastaj te themi ” ik pirdhuni, u be cfare u be”? . Hajde rondele hajde…te fala janulles

  1. Giasou Janulatos alvanoarxidoglyftoi says:

   Rri bre profesor mos e krruaj me gjetje fiku….. apo do te te helmojne edhe ty

 2. tfgs1 says:

  tourkotsamides,to ”makri” do te merrni……………….

  1. tfgs1 says:

   BEQIRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA turkoshqipfoles,nje tjeter teme aq sociale serviret nga Tema:
   ”gjenerata e gyzeleve shqipfoles kriminele ne shifra alarmante…..!
   por kjo per ju nuk eshte shqetsuese,asnje koment,ju merreni me turkocamet ne Tsamouria!!ndersa vet turkocamet luftojne si te gllaberojne apo pervetesojne Shqiperi ne menire te paligjshme cdo shesh ndertimi,kjoske,dyqan apo edhe xhami a teqe….!!! popull pervers………….!!!

   1. xxxx says:

    Karajevgjiti mou mos u acaro se mos na dhjesesh nga goja nga camet do te merrni te gjatin me gunga dhe te shtrember qe te mos ju dali me gjithe jetes hahahaha

   2. tfgs1 analfabeti bithekir harixhi prej Anadolli says:

    Tfgs, merrje ne goje janulles te te jape evro se vdiqe urie, o kar me zile

 3. xyz says:

  E pranoni Krimin ndaj te gjithe Popullsise Came duke marre per baze bashkpunimin e disave me Gjermanin, kjo ka rendesi. Sa per te tjerat dihen si zgjidhen. Ju thoni Spastrim ETNIK por ai ishte me shume se kaq, GENOCID i formes me te larte. Qe ishte edhe me i rende edhe se sa Holokausti. Tani i takon Shqiptareve ta shtrojne per zgjidhje, nga Gjykata dhe Institucjone asnjeanse.

 4. Toni says:

  Uaaa cfare leksjoni u jepet Studenteve ne Greqi !
  Krimi Genocidit mbeska i pa adresuar, ne asnji lloj forme apo menyre qe te mbyllen plaget e se shkuares midis dy popujve.

 5. tirana nuk ka besim te greqia se bythen ja ka shitur turkut ketu e 600 vjet kusur mender,tirana ka dhe nje ceshte te pazgjidhur me greqine qe thote dhe ky petagogu ate te ilia karelit apo mahmut kume emri origjinal i cili theri nje gardist dhe pas gjestit u eliminua ne kohe rekord nga shoket tane te cilet nuk i tremben provokimeve shqiptare po iu kunderpergjigjen ne kohe me te njejten monedhe

  1. Zigur Qarri says:

   https://www.youtube.com/watch?v=7bAZNlCZzVU
   Perderisa greket Lakovidhis Agathonas dhe Dhimitri Panusis,denojn aktin e krimbave grek
   (Κι ούτε ένας τους δεν τόλμησε να το παραδεχτεί σαν σκουλήκια πού κρυφτήκανε βαθιά
   μέσα στη γή),kurse nje minorikar nuk ka rrespekt as per te vdekurit,tregon se ta kan perdorur
   motren dhe mamin shqiptaret.Perse more koqe,ate qe ta kan bere fakt te kryer shqiptaret,
   me lloqe kerkon ta lash ti?Leshatoret e juaja vijn vete tek ne!Ik ore jevgjit!

  2. Mik says:

   lushnja greece forever.
   Me te gjith forcen e shpirtit ta tham : Personaliteti i jot asht nji personalitet i ndyre, qe qelb ambientin kudo qe ndodhet.
   I lutem Zotit, ta dergoje tek ty personalisht ( familja jote nuk ka faj ) ” fatin” e Ilia Karelit.

 6. Osman Dule says:

  Selaniku nuk eshte larg nga kufiri turk.

  1. Arben Patoku says:

   selaniku eshte Shqiperi, masje edhe stambolli…te fala janulles

 7. kombi says:

  Dmth ,cfare eshte bere , te mbyllet kjo ceshtje , ne favor te greqise duke mos kthyer asgje , mjafton me kaq .shqipetaret kane te drejtat e tyre per ti kerkuar ne strasburg .

 8. dash says:

  Ky shtet eshte ne Europe???…ka dicka qe s’vete ,ka ndonje gabim gjeografik…pavaresisht ironise ,Greqia eshte per te ardhur keq nga ana e zbatimit te te drejtave te pakicave qe “nuk exsistojne” per ta…ta analizosh me vemendje aty jetojne: ponde,”maqedonas”, arvanitas , turq , hebrejte ,cobanet ,xingaret e ndonje tjeter…Por per greqine ka vetem komb monolit dhe me nje fe te vetme…e shoh Pak te veshtire te mbijetoj gjate nje shtet i tille, megjithese duhet te pranojme qe deri tani la pasur nje fare suksesi ne asimilimin e tyre…ne qoftese dikujt kjo i duket bukur, personalisht le per te desheruar ne fillim te sh.21….ne raport me shqiptaret (qe Jane origjina e tyre) Kane bere shume prapesira.Shpresoj qe koha te vere ne vend padrejtesite…

  1. Rudolf says:

   Bre Dash , na turperove …..gjysmat e fjaleve qe shkrove jane greqisht. C’fare shqiptar je ty qe shkruan shqipen me fjale greke? E pra nuk ke pak cipe? Ne themi te mbizoteroje kudo ne bote shqipja dhe ti me vjen e shkruan nje gjuhe te vdekur , greqishten. Mos je ndonje grek i fshehur? Per 50 vjet ne Ballkan do flitet vetem shqipja. Edhe burazerat tane turq , shqipen do flasin. Prandaj kujdes te gjithe , mos perdorni fjale te huaja ne shqipen tone!!!

 9. says:

  Kërkojmë të dënohet me burg profesori pedofil. Një deklaratë të tillë bëri dhe deputetja italiane dhe më pas ndodhive tragjedia otrantos (të hidhen në det shqiptarët ). Kësaj herë jemi të vëmendshëm.

 10. Alban says:

  Aman dhe ju me keto titujt/ Ku shpertheu ky mo? Ky tha nje te vertete, dhe pas asaj te vertete dha nje qendrim aspak normal/ S’mund ti refuzosh pronat njerezve qe i ke spastruar etnikisht. Perkundrazi duhet te ulesh e te negociosh me ta.

 11. Albani says:

  Spastrim kombetar= GENOCID
  E njejta gje eshte,avash avash do ta pranojne si ceshtje,nuk eshte vone dita.

 12. Gora says:

  Greqia te shkund pluhrin dhe te hap syte e te shikoj se aty ka rraca te ndryshme qe me Shume jane jevgj si pun e TFG janulles etj,

 13. selfo says:

  .i lumte goja.Ka thene nje te vertete qe e kane thene dhe e thone te gjithe ata qe pranojne te verteten e dhimbshme gjakatare fashiste gr è ge.

 14. Gayreece=ISIS says:

  Greket moderne jane jevgj azie.

 15. Gezimi says:

  Eshte hera e pare qe nje politikan i rangut te larte si Z.Edi Rama kerkoi hapur dhe burrerisht zgjidhjen e problemeve si ai Cam. PD dhe Sali Berisha i kane marre votat e Cameve pa asnje kusht per 25 vjet. Jo vetem nuk kane zgjidhur gje por nuk kane guxuar ta ngrene kete problem. Por edhe ne planin e brendeshem nuk i kane begenisur Camet per ti dhene vende ne Adminisstraten e Larte. Pse valle. Le te pergjigjet Berisha kesaj pyetje.
  Sa per dinakerine Greke te njohur boterisht, kemi apo nuk kemi ligj lufte nuk ja vlen te merremi. Por vlen te theksojme se pse bashkepuntoreve Greke me Gjermanet nuk ju sekuestruan pronat, por vetem Cameve si Muslimane. Jo Turq si perpiqen te na etiketojne. Jemi autoktone Shqiptare ne trojet tona, te cileve pushtimi 500 vjecar Turk na nderroi fene me apo pa dhune.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *