Ahmetaj reagon pas publikimit të INSTAT të “Anketes Tremujore te Forcave te Punes, T3-2016”

arben ahmetajMinistri Ahmetaj reagon ne FB pas publikimit te INSTAT te “Anketes Tremujore te Forcave te Punes, T3-2016”.

Ai thotë se do të vijojnë reformat dhe lajmet pozitive rreth ekonomisë.

“Tashme lajmet pozitive jane normaliteti i ri per ekonomine shqiptare. Pas vleresimit te Moody’s, edhe INSTAT konfirmon trendin tejet pozitiv ne tregun e punes. Në tremujorin e tretë 2016, shkalla e punësimit është 57,1 %. Punësimi gjatë këtij tremujori shfaq një tendencë në rritje si në terma vjetorë, ashtu dhe në terma tremujorë. Krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2015, punësimi u rrit me 8,5 %, shkruan INSTAT. Lajm i mire edhe per uljen e papunesise qe ne tremujorin e tretë 2016, eshte ulur ne 14,7 % ose 2,5 pikë përqindje krahasuar me nje vit me pare. Rritja ekonomike vazhdon te konsolidohet dita dites. Ne 2017, do te vijojme trendin e reformave si mbeshtetje e drejtperdrejte per qytetaret!”, shkruan Ahmetaj.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Ahmetaj reagon pas publikimit të INSTAT të “Anketes Tremujore te Forcave te Punes, T3-2016””

 1. Al says:

  Nje lajm shume i mire per ekonomine shqiptare me tregues te permiresuar duke sjell me shum optimizem

 2. Fiona says:

  per nje ekonomi tvogel si kjo e jona keto zhvillime jane optimiste dhe inkurajuese, pak nga pak eko. ne teresi po ndryshon per mire

 3. junas says:

  duhet te jemi krenar qe ekonomia po merr rrugen e duhur . nuk ishte e lehte po me pune te perkushtuar e deshire te mire per te bere pune te mira asgje nuk eshte e pamundur. te dhenat zyrtare duhet te jene stimuj pozitive dhe tu japi siguri qytetarit qe kjo do vazhdoje e ne 2017.

 4. ana says:

  ne baze te reformave vilen dhe frytet e saj.ne kete shqiperi kaq te vogel ne krahasim me shtetet e tjera po behet shume brenda nje kohe te vogel.pergezime dhe vazhdoni me kete ritem pasi do keni akoma dhe me shume sukses ne te ardhmen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *