Faleminderit ”të dashur” tradhëtarë

marin memaNga Marin Mema

Keni kohe qe ”rregjeni” duke folur per te drejtat e shqiptareve ne Fyrom kur ne fakt keni punuar vetem kunder interesave te tyre. Keni blere e shitur vota, interesa, keni masakruar, ushtruar presion, shkarkuar e emeruar shqiptare ne emer te xhepave tuaj. Jeni ndare e shperndare aq shume sa keni humbur mandate, keni humbur mundesi, keni humbur shansin per te imponuar qe ne fillese Kryeministrin tuaj, Kryeministrin tone shqiptar ne Fyrom !

Nuk mundem te kerkoj fajtor askerrkund perveç jush, sepse ju jeni fajtoret e vertete, ju qe ngerdhesheni per flamur, por qe po ate flamur e shkelni, e perçudnoni e hidhni tej, per ca poste ne qeveri, per ca kacidhe ne kontot e fryra bankare.

Nuk denjuat kurre te uleni e te mendoni per shqiptaret, te bashkoheni ne emer te interesit te tyre , te imponimit te nje drejtuesi shqiptar qe ne nisje te gares ( sepse ne kushtet e nje rivaliteti te tille mundesite ishin reale) ! Aq shume u çate sa humbet mandate ne parlament, kur mund te kishit shfrytezuar rivalitetin mes Vmro – Lsdm per te faktorizuar voten e shqiptareve duke i detyruar te dyja keto forca qe te kerkonin mbijetese permes nje Kryeministri shqiptar . E mendoni dot ”te dashur” tradhetare ? Nje kryeminister shqiptar per Shkupin, per Manastirin, per Tetoven, Gostivarin, Kerçoven, Dibren e madhe ,Ohrin, Strugen , Prilepin, Kumanoven e kudo…

Lsdm ka fituar ne zona tradicionalisht shqiptare duke shfrytezuar kandidate shqiptare. A nuk ju vjen turp , juve krereve te partive politike shqiptare ? Keni falur, trafikuar, shitur vota shqiptaresh, ne dem te shqiptareve,e tani po falni e shisni edhe vete qytetaret !!

Ju nuk kerkoni me shume punesim per shqiptaret, nuk kerkoni me shume investime, me shume pjesemarrje, me shume angazhim, me shume te drejta. Nuk kerkoni nje arsim me cilesor, e gjithçka u takon si nje popullesi autoktone !! Shqiptaret gjithnje e me shume po largohen nga ky vend sepse nuk kane asnje mundesi . Kjo eshte e vetmja zgjidhje qe ju u keni lene .

Kurre nuk keni kerkuar te mbyllni gropen e madhe qe ka boshatisur zona te tera tradicionalisht shqiptare siç jane Shkupi, Manastiri , Ohri e keshtu me rradhe… E pra ne keto qytetete faktori shqiptar po shuhet !!

Ju nuk jeni shqiptar ! Ju jeni gjithçka perveçse shqiptar, edhe emer eshte e veshtire t’ju vesh… Sot eshte nje dite e zeze qe tregon edhe njehere se ç’mund te beje nje politike e shitur dhe e blere si rrobe pa vlere, se ç’mund te bejne ca njerez te veshur me pushtetin e parase e te dhunes, me pushtetin e konfliktit e mashtrimit, me pushtetin e manipulimit e mbi te gjitha te tradhetise !!! Po ju jeni tradhetare !!! E ftoj çdo shqiptar ne Fyrom t’ju quaje te tille, Tradhetare !!!

Pse duhet ta kerkojme fajin tek te tjeret , kur faji eshte brenda tek ne , tek ju qe s’doni t’ja dini per asgje …

PS : Shpetoni vetem ne nje menyre. Vraponi te bashkoheni menjehere e ti impononi njeres apo tjetres pale qeveri me kushtet tuaja, ose mos pranoni bashkepunim pa marre postin me te larte e jo thjesht ca portofole ministrore pa vlere !! Kjo eshte zgjidhje !! Gjithçka tjeter eshte tradheti !!

REMOTE_ADDR:[]

30 komente në “Faleminderit ”të dashur” tradhëtarë”

 1. dashi i havase says:

  FYROM heee? Ah mor qen ja bere qejfin grekut! Te djeg te djeg …

  1. fetah says:

   Gabimi me i madh ka qene bile njohja e emrit. Emri desh dhene me kush per te drejtat e shqiptareve. Ashtu duhet Fyrom.

   1. adi says:

    tradhetare???????
    per ke e ka fjalen o mm????
    per ata qe nuk votuan besen??? partine e al bagdatit ne maqedoni?????

  2. €piriiiiii says:

   O Marin te ka mbet ora ne 1800 ateher kur ishin Osmanet. Pirlepi Ohri Manastiri Shkupi etjetj sot jane Qytete me 10%Shqiptar dhe nuk e dime Realisht sa % ka qene ne periudhen Osmane. Bota Evolon Marin…. ti ke mbet ne Epoken e Gurit. Ne Ate Romako Bizantine Osmane. Tung Marin dhe foli Dhis(mendjes)

   1. tani says:

    O Epiri o K… Manastiri ka pas 90 perqind shqiptar deri ne 44 more cfare thua. Deri para 6 vitesh ka patur 11 perqind , tani 6 vite me pas jane 4. E kupton ti o qurre. Bota ruan kudo qytetaret e saj ne i falim.

   2. alba says:

    Dmth sipas teje o Epiri, Spanja, Anglia, Gjermania qe kujdesen per njerezit njerezit tyre jane ne kohen e Bizantit? O budalla bota kerkon kudo komunitete qe ti perdore ne sferat gjeopolitike, per ndikim me te madh ne rajone ne caktuara. Vendet me te medha nuk falin as 00,5 perqind komunitet kur kane. Po qe ta kuptosh kete ti Epiri duhet shkolle e jo inat personal me te vetmin gazetar qe vlen!!!

   3. student says:

    Gjeropolitika imponon ruajtjen e zonave ne influences kuddo jane. Kete ben edhe vete Shba. E Shba nuk ka lidhje me bizantin, por ka nje shoqeri me te zhvilluar sesa cmund te jesh ti è truri yt foshnjerak qe skupton. Lexo pak Kisinger e shume te tjere t kuptosh. E pastaj fol nese marini eshte ne bizant apo jo. Ik tani e thirri mendjes e gris diplomen ne ke te tille. Marin qente le t lehin.

   4. taku says:

    MARIN MEMA BRAVO. DUHET TE JESH SHTETAR E JO TE MERRESH ME KETA LANGOT E KETUSHEM .

 2. arber says:

  Bravo vella. Respekt. Turp kacaket ali ahmeti e menduh thaci

 3. o marin fle dhe zgjohesh me endra me ilire e shqiptar ike shko ne peru rrokullisi nja dy gure aty dhe do gjeshe DNA shqiptaresh ose me mire ik e behu ndonje gazetar i bbc te frysh ndonje xhep me dollare lere kete vend se i kane bere mutin te gjithe

  1. endri says:

   Historine o loqe e ruajne edhe vendet perendimore. Pastaj Marini ketu po flet per te drejtat elementare te shqiptareve. Nuk po flet per Ilire e maqedone, por per shqiptare qe punesohen, shiten e blihen, hiqen nga puna, largohen sepse askush nuk i jep te drejta. Pergjegjesia sic thote Marini duhet kerkuar te politika shqiptare.

 4. Drenicak says:

  Marin bindu qe as 10% shqiptar nuk ka ne troje tona!
  Ne Kosove dominojn serbet dhe turqit por qe flasin shqip!
  Vetem nje pjes e vogel katolikesh kane mbet me gene shqiptar te tjert jan pjellmuti turku.

 5. shqiptar says:

  Respekt djal – burre i madh

 6. tony says:

  eh mor Marin, ktej çameri andej FYROM…cne ky hap mbrapa. Nje faleminderit te madh nga GREKET!

 7. kombi says:

  BRAVOOO MARIN ! JE NJE SHQIPETAR I VERTETE ,THIRRJA QE I BEN SHQIPETAREVE TE MAQEDONISE ,TE BURON THELLE NGA SHPIRTI . TE VJEN KEQ KUR SHIKON SE SI MASHTROHEN SHQIPETARET ,SI PERDOREN ATO NGA MAQEDONASIT ,PER POSTET D FYRE TE DASHURA ,QE NESER TE SHTYPIN PERSERI PO KETA SHQIPETARE QE I DHANE VOTEN E TYRE NGA PADITURIA . MAQEDONASIT NUK DO TE BEJNE ASGJE PER SHQIPETARET ,SEPSE KJO TAKTIKE E SHTYPJES ,E VARFERIMIT, I KA DHENE REZULTATE TE MIRA , PO I DETYRON SHQIPETARET TE LARGOHEN NE CDO CEP TE BOTES ,SEPSE NUK MUNDEN TE JETOJNE NE VENDIN ,NE TROJET E TYRE SHUMESHEKULLORE . KJO ESHTE FITORJA ME E MADHE E MAQEDONISE SPASTRIMI I SHQIPETAREVE.
  ESHTE NJE TURP I MADH PER SHQIPETARET TANE ,QE ME VOTEN E TYRE I BEJNE DEMIN VETES SE TYRE . E PAPRANUESHME KJO INJORANCE KAQ E MADHE .

 8. F.K says:

  Shko o marin ,shko dhe merru me gur dhe shtëpia te rrënuara dhe coja partisë besa me 10.000 erdoganistet e blerë me lira turke ,shiko kur ti fusin një te dhjere ne ato rrënoja

  1. andi says:

   O ti marr malet me besen e turqit. Marini eshte shqiptar. E ca nga ju qe lehni sjeni tjeter vec kolege te merzitur nga injorimi ne terrsi.

 9. cuku says:

  Marin zoti te ruajt se flet hapur e pa doreza.

 10. Shqiptari i ILIRISE. says:

  Shume,shume respekt per ty Marin.Ca bajga ketu ne forum qe te kundervihen,qartesisht,nuk jane shqiptare.Keshtu qe mos e caj k….. se je ne rruge te drejte.Te pershendes.

 11. Rama2 says:

  Marin,per here te pare nuk jam dakort me ty dhe mendimin tent.Kur them per here te pare,e them fiks”per here te pare”.Po te shpegoj:
  A u kerkua me doemos “bashkimi shqiptarve”te maqedonise nga autoritet shqiptare?
  Sic dukek JO!
  A u duhej politikaneve shqiptar bashkepunimi,a u sherben bashkepunimi?
  Sic duket PO!(shiko p.sh. Tavon etj)
  A kane mbrojte shqiptaret e maqedonise nga Shqiperia Meme?Nqs pooo…cfare ka per tu alarmuar? Nqs jooo…Cfare te bejne?
  A eshte “maqedonia” nje shtet i njohur nga shqiperi?
  Po eshte!(qe te kuptohemi fare let.A eshte Shqiperia vend i njohur nga greqia?PO!.keshtu qe anenksimi i minoritetit bie krejtesisht poshte).
  A duam ne Shqiptaret e ketushem qe Shqiptaret e maqedonise te jene te bashkuar ne nje parti?Po ne duam por mos harro se shqipetaret e maqedonise 80%deklarohen si:”Ne jemi mysliman e pastaj shqiptar”.
  Ik Marin e mesoj se”Feja e shqiptarit eshte…SHQIPTARIA”.
  Te jesh i sigurt se pasi ta mesojne kete gje,ateher do jene te bashkuar.
  Me respektin me te madh!

  1. mirel says:

   Dakort me ty.
   Shteti meme as qe e ka marre mundimin te merret me shqiptaret e Maqedonise, qe tani i jane kthyer Erdoganit per shpetim.
   Asnjehere asnje gazetar nuk e ngriti problemin aty ku qendron: e keqja e shqiptareve eshte politika shqiptare qe ka ferkuar shpatulkat e Gruevskit si kurva qe jane, ashtu sivlc kane shtrenguar dhe duart e Vucic kur Mitrovica ndahet.
   Harron gazetari qe ishte Ramiu qe e beri Liqenezen Pustec…dhe flet ketej per tradheti te shqiptareve te Maqedonise.
   Dhe flet per spastrim etnik te shqiptareve kur vete Shqiperia i heq emrin shqiptar trojeve shqiptare.
   Po Radiken si e dha Ramiu? Ca metra kub uje me teper i bejne nder maqedoneve qe na spastrojne dhe nuk i bejne ndonhe dem Shqiperise.
   Kush eshte ne krye te listes per tradheti!?
   Vetem kete harron, apo gabon ta permendi ky gazetari jone patriot, qe gjithe armiqte i gjen jashte Shqiperise, po brenda..asnje per be.
   Pakez Ali Mehmet i Shqiperise dhe ky

   1. labi says:

    O mirel e gjete bajgen e po perlyhesh? Si mundet ti dhe Ku moterq…qe shitet me emrin Rama te quani shqiptaret minoritet ne Fyrom. Marinit ti o mirel ti rruash ate… ti e ajo bucja qe te ka bere koken. Rama nuk e dhha Radiken o Mirel, perkundrazi e bllokoi vendimin. Rama nuk eshte Luli qe fali detin, detin, e Saliu qe jepte t serbet nafte. Ndajj mirel ik se te q…rracen

    1. Rama2 says:

     O Labi!
     1-Labe = I Pa Bes..(La Be-sen)Pyet stergjysherit e tu pse queni “krahine labe”?
     2-Nga e di ti qe jam moterq…apo ta ka mesuar motra jote ti kuptosh moterqiat?
     3)Pasi te dalesh nga mesimi i (tirqishtes),meso si te lexosh Shqip…merr Mamin tent afer dhe fillo te mesos Shqip!
     4-Qe sdi te lexosh e te kuptosh shqip,nuk eshte faj yt,por i (a.d.n) qe mbart nga stergjyshja jote…me turqit u qi..me shqipetar te rriti.
     5-Edhe tere Kina te kishte qire nenen sot…kaq sy-mbyllur nuk ishe.
     (Per Tedaksine)
     Mbaj pergjegjesi per cdo lloj rasti,penal apo jo penal.

   2. PO.PO says:

    Gazetari Marin Mema , meriton nje respekt te vecante , nga kushdo qe e quan veten shqiptar . Por…., shumica e komentuesve ketu ,tregojne vete kulturen , qytetarine dhe shkallen e ndergjegjes kombetare . Shteti meme (Shqiptar) eshte vertet ne hall me shqiptaret jashte kufijve te sotem . Shembull kuptimplote , por teper neverites eshte ai i Kosoves , kur Edi Rama , ne nje vizite ne Beograd,u kerkonte serbeve qe te njohin shetin e Kosoves , se Trepcia eshte pjese dhe pasuri e shtetit kosovar , etj. te kesaj natytre , por ende pa u kthyer ne atdhe , vershuan zerat “shqiptare” te agjentures serbe , qe e drejtojne sot Kosoven , duke perdorur nje fjalor teper fyes ,qe nuk kane guxuar ta perdorin as vete serbet ! Pra , cfar ndihme mund te kerkojne dhe presin shqiptaret e pertej kufirit , kur e sulmojne dhe diskreditojne ne kete menyre ? ! Ai palo politikan shqiptar , Ali Ahmeti , kur erdhi ne Shqiperi,fill mbas zgjedhjeve te v.2013 , shkoi e mori takim se pari me humbesin e zgjedhjeve , drakulen Sali Berishovicin dhe e siguroi ate ,se “shqiptaret e Maqedonise , do te njohin ate per kryeminjister , edhe pse humbi ne zgjedhje.Sikur te mos ishte mjaft kjo , nuk gjeti as 5 minuta kohe, qe te uronte fituesin e zgjedhjeve,Edi Ramen , qe ishte i detyruar si politikan shqiptar , ta kryente kete , te pakten formalisht ! Po deputetja shqiptare ne Maqedoni , Ermira , qe nuk ia dha voten Kosoves , per t`u pranuar ne INESKO , si t`ia vesh emrin nje qelbesire te tille , prej se ciles presin t`iu dale per zot ,shqiptaret atje ?!
    Marin Mema , si nje shqiptar i vertete , u a thote ne sy te gjitha dhe fare qarte . Komentuesit qe flasin keq per te , jane si puna e prifterinjve greke , qe versulen me egersi , me komente per cdo artikull , qe cenon sado pak koleren greke ,Janullatos ! Po ti shohim shqiptaret separi , sipas perkatesise fetare , gje qe e nxitin me te madhe fqinjet dashakeqe , do te thote te biem ne kurthin e tyre . Para ardhesit tane Ilire , per te cilet jemi krenare , nuk i perkisnin asnjerit prej besimeve te sotme , besime e fe , qe na i suallen dhe imponuan te huajt . Eshte per kete arsye , Rilindasit tane te medhenj , hodhen idene , qe ” feja e shqiptarit , eshte shqiptaria” ! Me kete , ata nuk kerkonin mosbesimin ne fe ,
    por realisht kerkonin ne radhe te pare vetedijen kombetare , si kushti themelor per te ruajtur e zhvilluar vete shqiptaret , ashtu si benin e bejne te gjithe kombet e qyteteruara e te zhvilluara . Nder trojet shqiptare , kudo qe jane , vetem shqiptaret e Maqedonise shquhen si besimtaret me fanatike , qe e vene te fundit , qenien e tyre shqiptare . Nje rol jashtezakonisht te demshem kane luajtur ne keto 25 vjet , edhe politikanet e Shtetit Shqiptar , vecanerisht Sali Berisha e Fatos Nano , si zedhenes te Beogradit e te Athines , qe e pergjysmuan popullsine e Shqiperise . Vetkuptohet pastaj , se sa te interesuar ishin ata per trevat shqiptare , qe te mbytura ne varferi , injorance , pa punesi e percarje te thelle ,krim , droge e imoralitet ne kulm , nuk ndalen se braktisuri vatrat e tyre qe ua kane lene te paret . Po vazhduam me tej keshtu , nuk do te jete e larget dita , kur do te shuhet teresisht raca e jone aq e lashte !

 12. gardjani i burgit m hu n dor says:

  e mos prisni ndonji cudi te madhe se shqiptaret s behen kurr bashk. ata,edeh pas gjith asaj perkrahje euroatllantike qe kan ,prap se prap I nxjerrin syt shoshoqit.
  por,po vijn koh te tjera sic duket kur miqt do lodhen duke mbajt shiptaret ne kurriz,dhe do ti braktisin si zogjt e korbit,ateher do shifni ju po su derrmun shqiptart si dikur n koh t vjetra qe s kan qen asnjeher me shtet tamam.
  shqiptart duhet te pranojn nje gje. qetesisht dhe pa buj. ata s bejn dot shtet. dhe pas ketaj le te mendohet se c do bejn.
  kush do bej shtet ,tradhtaret a?
  ata te tradhtojn dhe pordhnojn pse e bejn kete. ata I ngrejn buste e monumente tradhtarve. ata e kan tradhtin te skalitur ne tekstin me sublime te nje kombi,ne himnin kombtar. lexojeni himnin kombtar shqiptar dhe do kuptoni pse ata jan komb tradhtaresh.
  lypsaret lypin pare sepse jan fukarenj dhe s kan pare.
  maloket kerkojn bes sepse jan te pabes.
  shqiptaret kritikojn tradhetorin ne hymn kombetar,pikerisht sepse e kan karakter kombetar tradhetin.
  vari krt atyne njerzve qe tradhtin pabesin prapashpinesin e kan ne gen.
  komb I peshtir ndyresisht!

 13. Rama2 says:

  O LABI
  Per ke “rama” e ke fjalen?

 14. Tralala says:

  Marin e ke ne rregull. Lerini keta qe lehin. Ali Ahmeti e Mendu Thaci jane njerez te vegjel. Ata mendojne si te jene te pare ne bajraqet e veta. Uroj qe shqiptaret e Maqedonise te mesojne nga keto zgjedhje.

 15. Burrelsi says:

  Turp te kene shqipet e”skopias”I ndane. Humben.leri ti q….je maqedonet tani tradhetaret

 16. Emigranti says:

  Si gjithenje Je model i gazetareve shqipetare Marin Mema, ke ndertuar nje artikull te shkelqyer me sakte nje shuplake per kryesuesit e partive politike shqipetare ne Maqedoni.Eshte nje thenie popullore se qumeshti behet kos ,kosi nuk behet qymesht.Dy shtetet shqipetare si Shqiperia po ashtu edhe Kosova ne EMER TE KOMBIT te theresin drejtuesit e partive politike shqipetare ne nje takim ku te zgjedhin nje drejtues i cili te bashkoje te gjitha partite ne nje, dhe ai qe do tadrejtoje te mos jete nga keta por tjeter.Ashtu si Gjergj Kastrioti qe bashkoi prijsat shqipetare te cilet ishin te percare.Pra keta drejtues partie te thiren ne EMER TE KOMBIT per bashkim.

 17. dardan says:

  O Marin djali shiko se si po paksohen shqiptaret ne Shqiperi, po leji ata te Maqedonise se e kan gjetur atdheun e tyre ata ne Stamboll apo Raqqa.
  Ne Shqiperi shqiptaret po ikin jashte, po vriten ne aksidente, me krime ne familje, nga semundjet mendore. Ne vend te tyre po shtohen turkofilat, grekofila, serbosllavet, te shiturit e te bleret nga armiqte e Shqiperise, keshtu qe dhe ti do jesh minoritet pas pak vitesh, po nuk ia mbathe gjekundi jashte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *