PD sfidon Ramën (bashke me të dhe SHBA-BE: Venecia nuk thotë se Vettingu është kushtetues

Oerd-BylykbashiPartia Demokratike ka sfiduar kryeministrin Edi Rama por bashkë me ta edhe SHBA-të dhe BE-së, që kanë të njëjtin mendim me kryeministrin, pas mendimit të dhënë nga Komisioni i Venecias.

Edhe pse Venecia thotë se Vettingu është kushtetues, PD pretendon të kundërtën.

Oerd Bylykbashi thotë se Venecia nuk thotë askund që Vettingu është kushtetues.

Komisioni i Venecias sot publikoi Opinionin Miqesor per ligjin e vetting-ut. Por lajmi i vertet eshte nje tjeter: Kryeministri Rama paska filluar te interpretoje materien e komplikuar juridike dhe paska dale ne konkluzione qe s’te linin shteg 🙂 Tashme te rrime te qete se reforma eshte ne rruge te drejte. Madje po i jepte me ton leksione edhe Gjykates Kushtetuese se si ta perkthente opinionin e Komisionit te Venecias.

Boll ta lexosh ate qe thote dhe e kupton se ata qe ia kane perkthyer Opinionin jane ata qe deklaruan se ishin gati ta votonin Kushtetuten edhe pa e lexuar fare!

Shpjegim i thjeshte per nje materie te komplikuar per Kryeministrin: Komisioni i Venecias nuk ka thene ne asnje rresht qe ligji yt i vetting-ut eshte Kushtetues. Te sfidoj te lexosh 65 paragrafet e Opinionit dhe po e gjete, e pranoj qe jemi perballe nje ngjarje historike. Madje Komisioni ta thote troç qe kjo eshte detyre e Gjykates Kushtetuese.

Paragrafi 64 ta thote troç se çeshtja thelbesore eshte qe organet qeveritare qe ti kontrollon duhet te veprojne vetem nen drejtimin mbikqyrjen dhe kontrollin e organeve kushtetuese e te pavarura te vetting-ut dhe çdo prove apo dokument qe kane organet e tua, duhet t’ia dorezojne patjeter organeve te pavarura te vetting-ut. Pike! Kete ta thote edhe ne paragrafet 35, 54, 55 dhe 58. Beje nje sforco dhe lexo sa me siper dhe besoj do kuptosh qe je ngaterruar neper pyll.

Ky eshte thelbi i asaj qe i kerkojme Gjykates Kushtetuese dhe kete mbeshtet edhe Venecia. Vettingu kushtetues qe qeron me rrenje korrupsionin ne drejtesi eshte ky dhe jo ai qe do te besh ti per te vene gjyqtaret e prokuroret qe do te te mbyllin çeshtjet qe do te te perndjekin ty dhe ministrat apo kryebashkiaket e tu.

Zoti Kryeminister, Venecia i ka dhene nje udherrefyes Gjykates dhe nuk i ka shkruar nje vendim. I ka treguar limitet se si interpretohet me qarte Konventa e te Drejtave te Njeriut, se Kushtetuten e dine ata vete. Komisioni i Venecias i ka dhene Gjykates rrugen qe e mbron nga presioni yt dhe garanton Kushtetuten e 22 korrikut. Pyet ndonje profesionist qe ke prane se do te te thote te njejten gje. Mos pyet ata qe intrigojne per te kapur drejtesine apo qe votojne pa lexuar.

Dhe diçka te fundit; mos i bej presion Gjykates Kushtetuese. Ajo deklarate e jotja sot, ne nje vend normal do mjaftonte per te te filluar procedimin penal. Gjykata do marre vendim shpejt. Me siguri do mbroje vetting-un siç e miratuam me 22 korrik dhe sa me shpej te fillojme ta zbatojme dhe te korruptuarit te shkojne prapa hekurave, gjyqtare, prokurore e ministra. Ti bej vetem nje gje: mos emero kriminelet qe ke ne grupin parlamentar ne komisionin ad hoc parlamentar qe do perzgjedhe komisioneret e vetting-ut. Kete test ke perpara ti”, shkruan Bylykbashi.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “PD sfidon Ramën (bashke me të dhe SHBA-BE: Venecia nuk thotë se Vettingu është kushtetues”

 1. boom says:

  O Bylyk e votuat me force ligjin ne parlament do ta pranoni me force. Askush nuk pret nga ju kellira anti-shqiptare ndonje te mire. Vetem frika dhe kecenimet amerikano-gjermano do tu nenshtrojne.

 2. Shqipe says:

  Si gjithmon per PD vjen nje moment qe humb sensin e realitetit! kryetari berisha rreshket ne psikoze, sepse nuk pranon realitetin e zi qe Ka krijuar rreth tij, dhe te gjith ushtaret/deputetet hidhen ne gremin pas te çmendurit.
  shqiptaret ne pergjithesi jan konformist sepse nuk e kan krijuar sensin kritik, por kta te PD jane njerez te mbledhur nga llumi i llumit, superbajga
  turp per ata shqiptare qe votojn akoma PD

 3. shaqo says:

  Mire PD e rrjedhur qe ne fillim ka qene, por duket se edhe te rinjte e ” KONOPIT” te rrjedhur paskan qene.
  Udha e mbare u qofte.

 4. "horri i bulevardit" says:

  Te huajt nuk thone je dylbr, por thone se je homoseksual, ne qofte se do ta pekthj fjaln homoseksual, ta them
  homoseksual- bythshpu.

 5. ALBAN DEGA says:

  ASQUEROSO…. DERI PERTEJ KRUPES !

  Ti more hor sterhori i Sali Karaxhicit qe po sfidoni Shqiptaret tash 25 vjet kini pafytyresine, ligesine, cinizmin, poshtersine te sfidoni edhe Zerin e Amerikes, edhe BE-ne, …. edhe SHBA- ne … edhe vete Zotin per ti shpetuar duart tuaja te pergjakura e felliqura deri ne supe nga korrupsioni e krimi, nga kusaria e vrastaria e irganizuar si nje “Bande gangsteresh” e si nje ” Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”.
  Mallkuar qofshi ne shtate breza o mallkimi i Shqiperise e 10 milione shqiptareve kudo ne Bote !
  Mallkuar qofshi o pjelle bastarde e Beogradit e Athines, e Moskes dhe e djallit!

 6. ALBAN DEGA says:

  Date: December 6, 2016 at 12:38:47 PM

  FAKTE JO PALLAVRA O SHQIPERI- RRENUESIT E SHQUP- it !

  Rrena, mashtrimi, spekullimi, korrupsioni, krimi, legesia, pandeshkueshmeria, poshtersia, tradhetia, atdheshitja …. nuk ka te lige ne fytyre te kesaj toke qe nuk ia keni bere ketij populli e vendi tone te bukur!
  As hordhite e Chinchizkhanit, as nacalniket e Beogradit, as zervistet e Athines, as barbaret e Pashicit, Rankovicit, Milloshevicit nuk ua kane bere shqiptareve si popull e komb cfare ia bete ju ” Banda e gangstereve” ( The Times e Londres) ju “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” ( The New York Times- mbreti i shtypit amerikan e boteror )
  Cfare i dini shqiptaret O ju hora sterhorash te !?
  Ku i kini provat e perkthimit te keq te Ligjit te Vetingut !?
  Cila fjale, cila fjali, cili paragraf, cila faqe, cili kapitull eshte perkthyer keq nga Euroliasi apo kushdo qofte !?
  Botoni versionin shqip dhe anglisht te tyre qe lexuesi dhe mjeshtrit shqiptare dhe te huaj te shohin dhe japin mendimin e tyre profesional qe tu besojme megjithese kemi plot 21 vjet qe shohim e dime se nuk nxirrni fjale e deklarate nga goja pa rre…
  Fakte jo pallavra! Prova jo rrena O fatkeqesi e shqiptare e e crazes te Shqiperise !
  Si mund ta dini ju injorantet e shqipes me mire anglishten se specialistet e Euraliusit e ata amerikane qe e kane ate gjuhe nene!
  Sidomos ti Oerd Bylykbashi qe disa here ke shprehur publikisht urrejtjen primitive ndaj gjuhes angleze qe e flet po aq bukur sa ce foli bosi jot Sali Berisha italishten nga podiumi i altarit shqiptar te demokracise para dy javesh…
  Na e coi tugen per bythe, sic thoshte babai im i mencur per disa ish- anetare te Byrose Politike qe mi kujton ky fare Oerdi SHQUP- i dhe banda e tij!
  Krupe… Neveri…. Po me vjen me vjelle nga prapanica…. !

 7. true says:

  Dhe je happy o kelysh i sali Berishes. Ju nuk doni qe vendi te perparoj. Ju sunduat per 26 vjet dhe vetem talibanizem shtet bete dhe asgje tjeter. Mos kujtoni se nqs ventigu nuk aprovohet dhe ju do te rrisni elektoratin, no , perkundrazi ju do te shkoni keq e mos me keq me strategjine qe po ndiqni, gabimet qe ju kini bere jan te pariparushme dje populli e ka kuptuar kete e kurr nuk i ben dora te votoj per ju.

 8. true says:

  Dhe je happy o kelysh i sali Berishes. Ju nuk doni qe vendi te perparoj. Ju sunduat per 26 vjet dhe vetem talibanizem shtet bete dhe asgje tjeter. Mos kujtoni se nqs ventigu nuk aprovohet dhe ju do te rrisni elektoratin, no , perkundrazi ju do te shkoni keq e mos me keq me strategjine qe po ndiqni, gabimet qe ju kini bere jan te pariparushme dje populli e ka kuptuar kete e kurr nuk i ben dora te votoj per ju, qe ngjani tamam si nje shporte karavidhesh,

 9. astrit says:

  Por tha se nuk eshte antikushtetues.

 10. Partizani says:

  O njeri i peshtire, o i pamend, kujton ti se drejtesia eshte ne dore te skalostikes tende qe ma heq veten te zgjuar. Te njeh i tere Durresi ty dhe sojesorollopin tend. Mos guxo te heqesh veten te kulluar. Ti vertet thua se do te vihen para pergjegjesise njerzit e koruptuar dhe prapa hekurave, por i pari do te vihesh ti me gjithe kriminelin Sali. Ti dime te gjitha , ty qe nuk e dime se cfar emri te te themi , se te fillon me nje pasthirme dhe perfundon me nje grup bashketingalloresh qe ne zokonisht ua drejtojme ate gomereve rd,rd,rd,dr etj etj.

 11. ETHEN says:

  FLET MENDER-I DHJERI SB E LB.KETA QE U BENE FLI PER SABOTIIN E REFORMES DERI NE FUND.KJO HIPOKRIZI E ÇMENDUR DO E LERI PD 20 VJET NE OPOZITE.BYLYKY NE VEND QE TE SHKARKOHEJ SU K/KOMISIONI SI HALIMIM. …DEL E SHPIF E I JEP UDHEZIME RAMES…QE UA FUTI KEMBET NE NJE KEPUCE.BRAVO RAMA.JE KM ME I MIRE NE KETO 104 VJETE.

 12. arjan says:

  Kur jeni kaq te “paster”,perse nuk e leni ligjin te veproje. Kjo qe ben eshte hipokrii e tere. Nuk te takon ty te mbash gjithe dufin e 25 vjet masakrim te drejtesise ndaj popullit te thjeshte. A n.q.se e ke ngjyer gishtin edhe ti , mbaje dili per zot drejtesise qe po vjen, se po qe i paster del dhe me i forte. Zakoni juaj eshte fshehja mbas procedurave, dhe vetingu ate do shkallmoje, do merret me thelbin e asaj qeeshte bere dhe qe po behet ne Shqiperi. Lerini kohen te eci perpara, pasi nuk keni asnje mundesi qe ta ndalni. Vetingu do beht dhe kush ka bere zullume do te marri me ne fund ,pergjigjen dhe denimin e merituar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *