“Politico” jep alarmin: Deputetët gjermanë frikë për ndërhyrjen e mundshme ruse në zgjedhjet e 2017

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

merkel putinNjë raport i publikuar nga  faqja prestigjoze e specializuar mbi marrëdhëniet ndërkombëtare “Politiko”, vjen për të trazuar ujrat e diplomacisë globale me anë të raportimeve mbi ndërhyrjet e mundshme ruse në zgjedhjet e ardhsme parlamentare në Gjermani, si dhe ato të kaluara në SHBA, përcjell në shqip lexo.al.

Sipas këtij artikulli, i cili përmban disa komente të disa prej perzonazheve më të lartë politik në Gjermani, ka të dhëna shumë të besueshme se Rusia, ashtu si dhe në rastin e SHBA-së do të përpiqet për të desbalizuar zgjedhjet e ardhshme në Gjermani.

Më poshtë artikulli i “Politiko” i përkthyer nga lexo.al:

Politikanët gjermanë nga i gjithë spektri politik janë të shqetësuar se Moska mund të përpiqet të ndikoj në rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të vitit të ardhshëm, pas raporteve mbi ndërhyrjet ruse për të ndihmuar në zgjedhjen e Donald Trump në Shtetet e Bashkuara.

Rolf Mützenich, zëdhënës i çështjeve publike të Social Demokratëve, i tha gazetës Kölner Stadt Anzeiger të hënën se Gjermania duhet të jetë e përgatitur për “histori të rreme” nga Rusia, dhe se: “sulmet e hakerave, në Bundestag për shembull, nuk janë ndalur nga institucionet demokratike, “ne duhet të përshtatemi me deformimet dhe historitë e rreme,” tha Mützenich.

Hakerat sulmuan Bundestagun në maj 2015, duke vjedhur të dhëna nga serverat e brendshme dhe duke detyruar dhomën e ulët të parlamentit për të mbyllur rrjetin e vet kompjuterik për disa ditë. Një hetim vuri në dukje përfshirjen e grupit të hakerave “APT 28”, që ekspertët thonë se është e mundshme që të jenë të lidhur me qeverinë ruse.

Kancelarja Angela Merkel ka paralajmëruar muajin e kaluar se Rusia mund të përdori lajme të rremë ose sulme kibernetike për të ndikuar në zgjedhjet e 2017-së në Gjermani, ndërkohë që shefi i inteligjencës Bruno Kahl gjithashtu fajësoi Moskën për “sulmet kibernetike [që kanë] asnjë motiv tjetër përveç për të shkaktuar pasiguri politike.”

Një raport i Washington Post të premten, citoi një zyrtar të lartë amerikan, që bëri një prezantim të shkurtër të inteligjencës, të bërë te senatorët amerikanë, dhe që tha se komuniteti i inteligjencës ka një “mendim të përbashkët” se Rusia ka kërkuar “për të favorizuar një kandidat mbi tjetrin, për të ndihmuar Trump për t’u zgjedhur. “Presidenti i zgjedhur amerikan e quajti raportin “qesharakë”.

“Tashmë është e mundur që mediat online të kontrolluara nga Rusia të përhapin keqinterpretime dhe dezinformata”, tha Christian Lindner, një anëtar i parlamentit të shtetit në North Rhine Westphalia i cili kryeson Partinë Liberale të Lirë Demokratike, raportoi Der Spiegel të hënën. “Është kulmi i ajsbergut. Kështu ata kanë në plan për të destabilizuar vendin tonë dhe të forcojnë [ekstremit e djathtë] Alternativa për Gjermaninë “.

Wolfgang Bosbach, nga Unioni Kristian Demokrat i Merkel-it dhe ish-kreu i komitetit të punëve të brendshme të Bundestagut, i tha Kölner Stadt Anzeiger se “ekziston rreziku që disa njerëz do të përpiqen për të fituar ndikim nga infiltrimi i jashtëm, në mënyrë për të manipuluar faktet apo mendimet në përgjithësi si dhe për zgjedhjet e 2017së”.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *