REPLIKAT/ Balla: Zoti dëshmitar, betohu që do thuash të vërtetën dhe me jep gjeneralitetet. Berisha: Je përdhunues

 

berisha komisionPasi iu fsheh policisë, Sali Berisha është parqitur në Komisionin hetimor për CEZ.

Por, në vend që të përgjigjet për çështjen në fjalë, ai ka nisur të zihet me kreun e Komisionit, Taulant Balla.

Balla: Zoti dëshmitar, betohuni se do të thoni të vërtetën.

Berisha: S’ke autoritet të marrësh betimin tim, nuk ke moral për të marrë betimin.

Para dobësisë ekstrme të sektorit ligjor dhe parlamentit, zgjodha të respektoj parlamentin por në asnjë mënyrë njeriun e dënuar me vendim të formës së prerë si shpifës i ndyrë dhe që s’pranon të paguajë 10 milion lekë gjobë për atë që ka bërë. Je dy herë kriminel, së pari për shpifjen dhe së dyti për mospagesën. Kur unë të pranoj të jap mendimin tim, unë do ja jipja c’te thuash mos më bëj me fol. S’po flas këtu për akuza të tjera monstruoze që rëndojnë mbi ty sic është përdhunimi i një të sëmure…

Balla: Zoti dëshmitar nuk pranoni…

Berisha: Kërko ndjesë publike për mashtrimin qe i bërë publikut shqiptar.

Balla: Zoti dëshmitar mos u mundoni ta prishni këtë seancë. Emër, mbiemër për efekt procesverbali.

Berisha: S’mund të them asgjë një personi të dënuar si shpifës i ndyrë, mbani procesverbal, shkruajeni , fjalë për fjalë.

Balla: Gjeneralitetet nuk i thoni dot?

Berisha: Shpifës ordiner që i thoni qytetarëve që s’jam dënuar kurrë.

Balla: Interpretimi i dhënë nga kryetari i Kuvendit është shumë mirë i hartuar, dua t’ju bëj me dije se Kuvendi ka një praktikë të konsoliduar për këtë cështje. Një komision tjetër i vitit 2006 që hetohej në atë kohë prokurori i Përgjithshëm që ishte në atë kohë Dhori Sollaku, ai ka kërkuar përjashtimin e zotit Patozi që kishte 4 gjyqe të humbura me vendim të formës së prerë për shpifje. Ky lloj konfilikti interesi s’ka të bëjë me punën e një komisioni parlamentar. Kur ka vakum, precedenti është vendimi i shprehur, ndaj e tejkalojmë këtë cështje.

Berisha: Kjo është një shpifje e rradhës e juaj, dhe cdo fjalë që ti nxjerr, nxjerr vetëm shpifje ti je fytyra e vërtetë e Edi Ramës.

Balla: Shumë mirë, më pëlqen të falenderoj për këtë

Berisha...I cili kërkon të shpëtojë përmes teje me 35 vjet burg që e pret sipas specialistëve për vjedhjet monstruoze.

Balla: Kam fytyrën që më kanë bërë prindërit e mi dhe jam krenar për të dy prindërit e mi.

Berisha: Je shpifës i dënuar.

Balla: Ju kujtoj dhe paralajmëroj për përgjegjësinë që ka dëshmitari për të thënë të vërtetën.

Bode: Pyetjet tuaja jane tendencioze, politike, te palgjishme

Balla: Ku bazohet kjo qe thoni ju?

Berisha: Sa shpëtove ti nga shpifjet e tua aq do shpëtojë ai nga 35 vjet burg

Balla: Këtë se kuptova

Berisha: S’ka gjë po ku mund të kuptosh ti

Balla: Keni ndonjë opinion për këtë?

Berisha: Sa të qëndrosh në atë karrige ti ngjet si një grumbull shpifës.

Balla: Ka qenë e gatshme OSSH per tu privatizuar?

Berisha: Je nje shpifes me mungesen me minimale te mungeses se respektit ndaj vetes. Ka i menderosur smund te jete burri.

Balla: Deshmi eshte kjo?

Berisha: E shkelqyer, po ku di ti cfare eshte deshmia, ti di se cfare eshte shpifja.

Balla: Ju kujtoj edhe nje here detyrimin per te thene te verteten…

Ristani: E thate qe nese di e gjeni ne shpifje, por qe je shpifes i denuar

Berisha:..e vertetuar, shpifes i denuar, ti ske dinjitet, ske personalitet dhe ske asgje dhe detyrohesh te dalesh para shqitpareve 5 here shpifes. Po pse sdel Pjerini? Humbet tenderat prandaj pajtohesh me te. je ne konflikt interesi.

Balla: Une ne rregull jam, shpresojme te te vere Luli ty ne liste.

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...