Reuters: Pse Gruevskit i duhen shqiptarët

Leader of Macedonian ruling party VMRO-DPMNE and former Prime Minister Gruevski leaves a polling station with his wife Borkica after casting his vote during elections in Skopje“Partia e drejtuar nga Nikolla Gruevski ka fituar 37.96 për qind të votave, ndërsa Zoran Zaev 36.65 për qind, referuar rezultateve që komisioni i zgjedhjeve ka publikuar bazuar në numërimin e rreth 98 për qind të votave”.

Kështu shkruan agjencia e njohur Reuters pas zgjedhjeve në Maqedoni.

Reuters thekson se kushdo që fiton, duhet të bëjë koalicion me partitë që përfaqësojnë shqiptarët.

Zgjedhjet parlamentare erdhën pothuajse një vit pasi Gruevski dha dorëheqjen si kryeministër në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, për t’i dhënë fund një krize në vend pas skandalit të korrupsionit. Sfiduesi kryesor i Gruevskit, Zaev, akuzoi qeverinë duke lëshuar “bombat” e përgjimit që implikonin qeverinë në korrupsion.

Por, pavarësisht “bombabe” dhe pavarësisht kritikave të Bashkimit Europian ndaj Gruevskit, ky i fundit, edhe pse me rezultat të ngushtë, arriti të fitojë sërish zgjedhjet.

Dhe sërish varet nga shqiptarët për të krijuar qeverinë.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *