“Berishës i ka mbetur peng pse s’e ka vrarë Ramën, dhe imagjinata i ka kaluar në sëmundje. E torturon në psikikë ideja reale e ndëshkimit, koha i ka ardhur”

berisha ngjelaNga Spartak Ngjela

Pse bëheni naivë: vërtet mendoni se Saliu ka folur mbrëmë për 21janarin?

Aspak!

Saliu në fakt foli mbrëmë për vetingun dhe Reformën në Drejtësi. E torturon në psikikë idea reale e ndëshkimit.

Por ishte i shthurur mendërisht. Saliu tani kuptohet se është në një gjendje reaktive, dhe patologjik në çastet kur flet se “do ta vriste Ramën në 21 janar” .

Kështu ai mbush dekompesimin patologjik, duke menduar se po e vret realisht armikun e tij.

I ka mbetur peng pse s’e ka vrarë, dhe imagjinata i ka kaluar në sëmundje.

Saliu tani e di, se, po të mos ishte bashkuar Rama me Reformën shqiptaro-amerikano-gjermane, atij nuk do t’i hynte asnjë gjëmb në këmbë.

Tani sheh fundin, dhe do të realizojë hakmarrjen me një fantazi ireale, të cilën e përjeton si një diç të vërtetë.

E ka të qartë që Gjykata Kushtetuese nuk e ndalon dot vetingun, dhe prandaj thotë në jerm: “Unë ju vras!”

Por, pasi i ka dalë dehja patologjike e vrasjes, si rregull nuk mban mënd gjë. Kurse, fakti që vrasja e Ramës për Saliun mbrëmë ka qënë gjendje transi, sot Saliu, pasi i ka ikur tormenti psikik, mund të ketë rënë në gjendje depresive.

Tani ora ishte 23.00. Të shohim nesër.

Këtë që përshkrova unë në këto radhë, e kam nga profesioni: e drejta penale moderne e njeh këtë gjendje psikike të ankthit: Ah, pse nuk e vrava armikun kur e kisha mundësinë!

Është në fakt gjendja e një vrasësi potencial, që nuk ka vrarë dot armikun e tij, dhe, në prag të shkatërrimit nga armiku, kalon në një realitet ireal patologjik, tamam si ky që përshkrova unë më lart.

Nuk ka gjë. Tani ka mundësi që të jenë të shumtë ata që do ta përjetojnë këtë gjendje. Por ky nuk është faji i shqiptarëve…

Ata kanë qënë viktima të këtyre kasapëve që po presin shqetësimisht ndëshkimin e ligjit. Ai madje ka ardhur. Këtë di Saliu.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në ““Berishës i ka mbetur peng pse s’e ka vrarë Ramën, dhe imagjinata i ka kaluar në sëmundje. E torturon në psikikë ideja reale e ndëshkimit, koha i ka ardhur””

 1. fjala jote,ne goje te perendise avokat ngjela……je i papame

  1. Edhe i ndjeri Enver H. (qe ushtari i Fam.. Hoxha Sali qeni e njehte shume mire) per
   24-ore do e varte ne mes te Vicidolit per karrieren politike mizerie te 26-viteve…. .

 2. luan says:

  Mundmte kesh tedrejte, por…
  Nje gje eshte e sigurt: Berisha e ka shkaterruar psikiken tende, te ka bere joracional dhe delirant.
  Ti, je produkt mediatik i kushtezuar nga doktori. Dhe kete e ndjen me shume ti sesa une qe e konstatoj.
  Ti nuk “realizohesh” dot jashte kontekstit Berisha.
  Nese te heqim kete kontekst….ajo qe ngelet eshte keqardhja per nje jete te shkaterruar nga monstra Hoxha….asgje me shume…
  Ti je i varuri, ne kete histori…ti qe asnjehere nuk u bere dot “shkak” , dhe asnjehere nuk ndryshove dot ,por vetem komentove me “pasion”.
  Te oakren ,te ishe bere jurist….

  1. sofia says:

   luan, çfare te shtyn qe çfryne kunder Ngjeles, mos valle te jane prek interesat meqense po tregon gjendejen e Saliut? Mendja e njeriut lexohet me ato qe shpreh, me mimiken e fytyres (se po te te shikonim do ta dallonim me qarte) , por edhe me ato qe shkruan. Fatkeqesi per nje pakice si ti luan qe merresh me Ngjelen per te harruar Saliun. Saliun e pret ajo qe ka gatuar 26 vjet dhe nuk jam vetem une qe e theme por nje shumice e madhe, perveç atyre qe u ka falur ate qe u takon te gjithe shqiptareve. Qe eshte shume vone e dime te gjithe, por ç’te bejme? Me mire vone se kurre. Edhe viktima ka te drejten te shikoje vrasesin e tij ne gjendje mjerimi dhe koha ka ardhur. Udhe te mbare wetingut dhe Saliut qe te qetesohen shumica dhe vendi te marre rrugen e duhur perkrah gjithe botes perparuar!

   1. luan says:

    Degjoi goce (APO JO?), thjesht shfryj kundrejt nje individi qe sebashku me ata qe urdheruan vrasjen e 21 Janarit ,duhet te ndiqet penalisht si nxites konflikti ne nje shoqeri demokratike.
    Kete, e di Ngjela , kjo e tremb dhe eshte duke kerkuar nje mbeshtetje sociale per nje penalizim te mundeshem ne nje drejtesi te paaneshme te se nesermes.

   2. luan says:

    Sa per te te pare , as une s’ta shoh fytyren. Thjesht komentoj mbi komentin qe me adresohet.lol.

  2. sofia says:

   luan, çfare te shtyn qe çfryne kunder Ngjeles, mos valle te jane prek interesat meqense po tregon gjendejen e Saliut? Mendja e njeriut lexohet me ato qe shpreh, me mimiken e fytyres (se po te te shikonim do ta dallonim me qarte) , por edhe me ato qe shkruan. Fatkeqesi per nje pakice si ti luan qe merresh me Ngjelen per te harruar Saliun. Saliun e pret ajo qe ka gatuar 26 vjet dhe nuk jam vetem une qe e theme por nje shumice e madhe, perveç atyre qe u ka falur ate qe u takon te gjithe shqiptareve. Qe eshte shume vone e dime te gjithe, por ç’te bejme? Me mire vone se kurre. Edhe viktima ka te drejten te shikoje vrasesin e tij ne gjendje mjerimi dhe koha ka ardhur. Udhe te mbare wetingut dhe Saliut qe te qetesohen shumica dhe vendi te marre rrugen e duhur perkrah gjithe botes perparuar!

  3. sofia says:

   luan, çfare te shtyn qe çfryne kunder Ngjeles, mos valle te jane prek interesat meqense po tregon gjendejen e Saliut? Mendja e njeriut lexohet me ato qe shpreh, me mimiken e fytyres (se po te te shikonim do ta dallonim me qarte) , por edhe me ato qe shkruan. Fatkeqesi per nje pakice si ti luan qe merresh me Ngjelen per te harruar Saliun. Saliun e pret ajo qe ka gatuar 26 vjet dhe nuk jam vetem une qe e theme por nje shumice e madhe, perveç atyre qe u ka falur ate qe u takon te gjithe shqiptareve. Qe eshte shume vone e dime te gjithe, por ç’te bejme? Me mire vone se kurre. Edhe viktima ka te drejten te shikoje vrasesin e tij ne gjendje mjerimi dhe koha ka ardhur. Udhe te mbare wetingut dhe Saliut qe te qetesohen shumica dhe vendi te marre rrugen e duhur perkrah gjithe botes perparuar…!

 3. Sahaba says:

  Tamam, Spartak, Saliu po e shfaq fare qarte ankthin e deshtimit prej akteve te veta qe I pershfaqen tani qe I duket se per shkak te tyre I eshte hedhur laku ne fyt dhe po I shterngohet avash-avash..

 4. Jeni madheshtor i nderuar Ngjela!Pergezime per kete perle te radhes!

 5. Lomy says:

  Spartaku i pjerdhur e lene pas dore lutet gjithe diten qe te meret dikush seriozisht me te – qofte edhe sikir te doje ta vrase…

 6. Qytetar says:

  Shpresoj shumë që drejtësia të vihet në vënd.Të gjith kushdo që ka një mundësi të bëjë presjon mbi MATUFËT e GjK që të mos deformojnë ligjin e Vetingut në të kundërt këta ndyrësira do ti shpëtojnë ndëshkimit ligjor.

 7. Saliu ja kaloi enverit edhe si vrases.
  enveri te pakten nuk deklaronte qe ja bera mire ketij apo atij qe e vrava,ose do ta vras.
  ai ja linte ne dore popullit si puna a saliut qe i rrinte prane oxhakut me epruveten e shurres ne dore.
  ky e tregoi veten qe eshte nje komunist kriminel.
  ky intrigant deklaroi se vetem milloshevici ka qene armiku kryesor kur e furnizonte me nafte dhe arme kunder kosovareve,ky perbindesh akuzon popullin se ishte i indoktrinuar ne kohen e enverit,kur llumi ndjekes i tij eshte gati te vrase kedo per karriken dhe familjen e tij.

 8. Kaso says:

  Zotin ngjela je njeriu me I duhur I ketij kombi je burr I nderuar te uroj shendet o burr shteti une kam nje mendim ti duhet te behesh president i vendit tone rrespekt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *