Çelja e negociatave/ Vendet anëtare të BE: Ok me rekomandimin për Shqipërinë!

beMinistrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Europian ranë sot dakort me rekomandimin e Komisionit Europian për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë.

“Këshilli vëren pozitivisht rekomandimin e Komisionit për të hapur bisedimet e anëtarësimit më Shqipërinë, në varësi të një përparimi të besueshëm dhe të prekshëm në zbatimin e Reformës në Drejtësi, në veçanti të vlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve”, thekson teksti.

Ajo çfarë është për t’u theksuar, lidhet me hapësirën që I lihet Komisionit, për të mos pritur kalendarin për Zgjerimin por që të mund t’I drejtohet vendeve anëtare më parë, nëse vëren përparim. “Këshilli fton Komisionin të raportojë mbi Shqipërinë, përveç paketës së zgjerimit, dhe do të rimarr në shqyrtim Shqipërinë kur të jetë kryer progresi i mjaftueshëm”, thekson teksti, raporton VOA.

Vendet anëtarëve kërkojnë nga Shqipëria që ajo të ecë përpara me 5 përparsitë kyçe. “Duke rikujtuar përfundimet e mëparshme të Këshillit, përfshirë ato të Dhjetorit 2015, Këshilli thekson se zbatimi i qëndrueshëm, i gjithanshëm dhe gjithëpërfshirës i të 5 prioritetet kyçe duhet të garantohet përpara hapjes së negociatave”

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Çelja e negociatave/ Vendet anëtare të BE: Ok me rekomandimin për Shqipërinë!”

 1. kleptofagos says:

  Ne analize te fundit, klasa politike ne Shqiperi (sepse te gjithe pjerdhin me nje poc) nuk e desheron Europen..

 2. Albani says:

  PERPARA RAMA
  PERPARA SHQIPERI
  TE PLASIN BERISHA,LULI,NOKA,LUBONJA,DULE,GREKU.

 3. Lpl says:

  Si gjithmon shtetet me kot jane kunder Gjermania dhe Franca .

 4. ledka says:

  se ku e shohim ky milet qe te gjithe ashtu ne nhe poc une nuk e lexoj gjekundi

 5. Tirana says:

  Gjykata kushtetuse te japi dakortesine me Venecian per Vetingun, e kunderta populli duhet te demostroi me force para gjykates. Zotrinjw gjyqtare! Mos u vononi por firmosni. Saliun nuk e mbroni dot me. Edhe Ju kush ka mekate t’i laje ato ne fillim duke u larguar e poastaj sipas mekatit. Mos merrni mbu supe mekatet e saliut se ato jane te lyera me gjak. Lere se c’llafos saliu neper televizione. Lepuri i levz brenda barkut. Saliu ,njeriu me I ndyre ne kete vend.

 6. Hakiu says:

  Pse po i mshihni kerkesat e aprovuara te Greqise nga BE-ja ndaj Shqiperise,tregonja popullit te verteten…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *