Fatos Lubonja: A do t’i japin shqiptarët një mësim të mirë Ramës, siç i dhanë italianët mikut të tij

lubonjaFatos Lubonja ka bërë një shkrim në lidhje me dorëheqjen e Matteo Renzit në Itali, pas humbjes së referendumit për ndryshimet kushtetuese.

Në shkrimin e tij, Lubonja e krahëson Renzin me Edi Ramën.

“Së pari, edhe Renzi, edhe Rama akuzohen në vendet e tyre për personalizim të politikës, për prirje të theksuar për t’iu imponuar institucioneve.

Së dyti, që të dy akuzohen si politikanë me lidhje me ato që në Itali i quajnë “poteri forti” (pushtete të forta) apo më saktë si përfaqësues të interesave të tyre dhe, më në përgjithësi, të kastave të vendeve të tyre.

Së treti, edhe Renzi, ashtu si Rama, shquhen për prirjen për ta zëvendësuar politikën e aksioneve të mira me propagandë mediatike dhe akuzohen se kanë vënë në kontroll mediat kryesore (Renzi veçanërisht RAI-n, çka ra në sy si asnjëherë tjetër gjatë kësaj fushate për referendumin.) Për sa i përket sistemit politik ekonomik do të veçoja faktin se edhe Italia vuan nga partitokracia që pengon forcimin e shtetit të institucioneve, në favor të shteti të klientelave të partive, si dhe modelin Berlusconi të konfliktit të interesave për shkak të përqendrimit të pushteteve politike, ekonomike dhe mediatike në të njëjtat duar”, shkruan Lubonja për Panorama.

Entuzias për humbjen e Renzit, ai ngre pyetjen nëse ajo që i ndodhi ish-kryeministrit Italian, mund t’i ndodhë edhe mikut të tij Edi Rama në Shqipëri.

“Pyetja që shtrohet, kur e ballafaqojmë këtë realitet italian me realitetin shqiptar, është: Të ndodhur përballë një Kryeministri që dukshëm po shfaq, madje në masë shumë më të ekzagjeruar, tiparet e arrogancës dhe personalizimit të Renzit, e që, po ashtu, ka prapa “pushtete të forta” shumë herë më agresive se në Itali, a do të mundnin shqiptarët, të frymëzuar edhe nga italianët, t’i jepnin një mësim Kryeministrit Rama? Apo do të vazhdojmë të zhytemi gjithnjë e më shumë në pasivitet dhe nënshtrim përballë arrogancës në rritje të Ramës dhe të “pushteteve të forta” që e mbështesin atë?

Personalisht, përtej ngjashmërive që përmenda, shoh ndryshime të mëdha midis dy realiteteve që nuk më lënë shumë vend për optimizëm.

Ndryshimi thelbësor qëndron në faktin se nëse Italia e Renzit sot mund të konsiderohet një “postdemokraci” – në kuptimin që i jep Colin Crouch kalimit të shumë vendeve perëndimore nga vendimmarrja e popullit në vendimmarrjen e “pushteteve të forta” – Shqipëria e Ramës është një parademokraci, që do të thotë se nuk e ka njohur ende demokracinë”, shkruan Lubonja.

REMOTE_ADDR:[]

58 komente në “Fatos Lubonja: A do t’i japin shqiptarët një mësim të mirë Ramës, siç i dhanë italianët mikut të tij”

 1. fieraku4u says:

  EHHHHH LUBONJA LUBONJA NJE COPE BAJGE JE, DHE ASGJE ME SHUME. NJE COPE SPIUNI KE QENE NE BURG NE KOHEN E XHAXHIT. TE JAN PRISHUR INTERESAT E VEMJE KEQE. DHE KE FILLUAR TE LEHESH SI BUCE.

  1. adi says:

   Jo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   jo se po te ishin aq te zhvilluar , nuk do ishin shqiptare po do ishin italiane.
   shqiperine ta krahasosh me italine eshte utopi.
   shqiperine nuk e krahason dot as me maqedonine , u bene zgjedhjet dhe rezultati doli brenda nates ketu te ne do nja 2 -3 jave ne varesi te ngese qe kane cunat!

  2. sit... back..and relaks →→→ says:

   VK lubonjes se i jane djeg kandelet dhe problemi eshte se me ate vit prodhimi qe ka ai ska usta ti beje derman. Rob qe hahet me leckat e veta dhe qe i gju vetes me shpulla ne gjum, ca pret mo.

  3. Arben Patoku says:

   lubonja dhe shpirti i tij i zi do marre nje pergjigje bukuroshe ne zgjedhjet e ardhshme. Megjithese ky kryeminister i ka shume borxhe shtreses me te varfer te Shqiptareve, une nuk shoh se kujt tjeter mund ti besosh te ardhmen e femijeve te ketij vendi…..plehra si lubonja duhen ndjekur ne greqire…..te fala janulles!

 2. Ama says:

  Edhe per ca vjet Rama aty do jete,dhe ti po aty me te njejtin mllef prej kllouni qe ke. Vetem se per ty nuk ja ndjen kujt.

 3. andromeda says:

  Them se shqiptarët do bënin mirë të të jepnin ty dhe shokëve të tu, një dajak të mirë, e t’ju përzënë fare nga Shqipëria. S’i duheni as dreqit !

 4. nord al says:

  Ik pirdhu Lubonja.

 5. FREDI says:

  EDHE NESE KA NDONJE LUHATJE VETEM SE KETE E KEREKON NJE GOJE E FELLIQUR SI TI NUK BEN GJE TJETER VEC I RRIT VLERAT ,( QENI ZAKONISHT LEH KUR NUK I JAPIN PER TE NGRENE OSE KUR I GJUAJNE ME SHQELM )

 6. Kuq e zi says:

  Lere renzin zoti lubo ka kush ben analize per te pra ka analiste qe e kane kritikuar para dhe jo mbas dorheqjes si ti
  Ne shqiptaret sot kemi problem me opoziten qe po bllokon procesin e drejtesise sepse nuk duan qe shqiptareve tu hiqet pavarsia qe garantohet nga drejtesia jone e kulluar
  Prandaj ik futi ndonje trekendesh pizza anej nga Scandicci sepse ka hajdara plot andej qe te kujtojne vitet e rinise ne burg

 7. xhulio says:

  Je krejt komuniste andromeda derisa nuk pranon fjalen e lre. Hesht o bije bastarde e eterve dinake, ne rastin me te mire.Ne rastin me te keq, bije injorantesh brekegrisur qe shiten per nje vend pune qe s dine ta kryejne as ate.

  1. andromeda says:

   Eh, mor xhulio! (s’di pse më dukesh si vetë Tos qorri), sikur komunistët të ishin si puna ime, punët do të kishin shkuar tjetërsoj. Me këtë “fjalën e lirë” ju jeni gati ta bëni botën përshesh, vetëm të fitoni ca para e favore nga padronët tuaj. Tosi e ka kaluar me kohë vijën e kuqe dhe po i thotë vdekjes ‘tungjatjeta’. Tosi- skifozi.

 8. L leshi says:

  Lubonja i ke premtuar serbit dhe grekut qe do te flasesh gjithmone kunder Rames, ok po me Renzin cpate o lumemadh, inteligjenca jote e pjerdhur ne burgun e Spacit nuk mund te arrije deri atje. .po mjaft o legen ordiner se je bere njeriu me i urryer.

 9. Na bashkoj kenga popullore says:

  Po mor Shushunj lubonja,Italianet e kan nje alternativ qe u jep shpres qe eshte levizja 5 yje dhe e vetmja forc opozitare qe nuk pranon kualicion me asnje forc tjeter politike duke ruajtur parimet e veta e jo si ktu tek ne qe kur vjen puna per kualicion per pushtet i ulin breket menjeher.po na thuaj ku ta gjejm ne Shqiptaret fatkeq nje forc politike te re opozitare qe ti japim mesim dhe ta rrezojm Ramen,apo do e rrezojm me mesimin e Lulushit dhe filozofin tende te felliqur.

 10. maximus says:

  vetem enveri i erdhi hak kesaj plehre, ptuuuu race e ndyre, perse nuk i behet plublike dosja e ketij pleres , ta marin vesh te gjithe shqiptaret se ç’fare ka bere ky spiun ne burg

 11. alban says:

  Pyet babane tend qe ka vrare njerez te pafajshem.

 12. k says:

  O këlysh krimineli, kë të vëmë pastaj ? Kriminelin hajdut familjarisht ?

 13. Alidemsi vjeter says:

  O Tosi, me keto qe thua dhe ben ,me kujton ato lloj kurvash qe kenaqesine e tyre e kane kur i shajne dh e i rrahin.te kesaj Nuk e di diagnozen patologjike te saj por per nje gje jam i sigurte qe ti i takon ketij profili psikopatologjik me gjeneze familjare kriminele te trasheguar.

 14. Ed says:

  Ti je perforcus i lidhjes se sumes me trunin, po boni skopjo njona i kalo dhe tjetres

 15. z lubonja shqiptaret jane mesuar tatshme me mandate diktatoresh enveri e mbajti 40 vjete ramizi 8 vjet berisha 12 vjet nano 8vjet do dhe ky i shkreti dy tre mandate dhe ne fund te gjithe kane nje pergjigje kemi bere shume gabime po keshtu ishin rethanat po te ma jepni voten gjerat do ti ndryshojme dhe ketu e pres shkrimin se me lau barku e po shkoje ne banje te dhjese

 16. mokja says:

  O FATOS mose po e bene me mire punen e çobanit se me keto qe shkruan per mua po e ha buken kote.Fillo te maresh njeçik rigon nga hundet

 17. sofia says:

  O Fatos qe ngele fatos ! Po ta jape une fjalen qe Edi Ramen do ta shkarkoj une si kryeminister me nje kusht qe ti do me japesh emrin per te emruar nje kryeminister tjeter. Veçse kujdes se mos me jep emrin tend. Po pse ngele paçavure o lume madh e do beje prokopi Shqiperia me intelektuale si ti e gazetare si Zheji e Skullaku me ca funderrina te tjera. Hani ndonje kothere aty ku e hani e mbylleni me m…

 18. arben says:

  Enverin sot shqiptaret e shajne dhe e mallkojne perdite qe i ndau nga bota e qyteteruar per 45 vjet.Por per disa gjera duhet ta nderojne dhe duhet te vene mend nga ato qe beri per ta.Nje nga keto ishte dhe fakti qe ariti te zbuloje se rreth tij kishte nje mase te madhe qylaxhinj,servile,dembele,spiune e lloj,lloj cakej te tjere qe nga njera ane perbetoheshin per komunizmin dhe nga ana tjeter ishin volepsur fare mire ne sistemin diktatorial te tij duke bere nje jete prej parazitesh.Nder ta ishte dhe vete i lartpermenduri Fatos Lubonja qe merite te vetme kishte se ishte i biri i servilit te Enverit, Todi Lubonjes.Pas permbysjes se diktatures te gjithe keto pjella bastarde qe vete kjo diktature i kishte flakur tej si te pa vlere ,pasi shkunden nga supet pluhurin e ish komunisteve te flakte qe ishin denuar gabimisht nga diktatori Enver filluan ate qe dinin te benin me mire per te rimare pushtetin e humbur.U bene servile dhe lajkatare te pushtetit te ri dhe filluan te hedhin vrer e te shajne cdo njeri qe nuk mendon e vepron si ta,si dhe te vihen ne sherbim te cdo padroni te huaj ose vendas duke mohuar dhe gjakun e gjuhen e tyre mjafton te futin disa kacidhe me teper ne xhep.Ka ardhur koha ketyre hijenave tu cirret maska e te flaken ne koshin e plehrave pasi po behen pengese per vendosjen e nje demokracie te vertete ne Shqiperi si dhe po percajne popullin e po mbjellin faren e keqe te ligesise per njeri tjetrin.

 19. maks says:

  o lubonja lexoe mir pse ra renxi u bashkuan te gjith parazitet si puna jote qe perfitojn rroga te majme pa punuar dhe genjyen njerezit me rrezikun e refugjateve afrikan

 20. nari says:

  Fatos Lubonja, sei e rimarrai per sempre una Grandissima Testa di Cazzo !

 21. kleptofagos says:

  Renzi ka arritur deri kryeminister me zotesine dhe forcat e veta, ndersa Ramen e pruri Fatos Nano me katapult.
  Renzi ndenji vetem dy vjet kryeminister dhe dha doreheqjen per nje referendum qe nuk rrezikonte maxhorancen.
  Renzi eshte racional, i thjeshte ne komunikim, jo megaloman, jo ironik dhe di te degjoje te tjeret. Sa per zgjedhjet e tij, nuk mund te gjykohen nga F. Lubonja. Renzi dhe qeveria e tij nuk jane perfolur per vjedhje dhe korrupsion.
  Te ishte Rama sa gjysma e Renzit, do te pleqeronte ne kryeministrine e Shqiperise, per sa kohe qe me nder opozita shqiptare do te perfaqesohet nga klani kriminal i Berishes. Rama eshte e keqja me e vogel, por jo e domosdoshme. Vete Lubonja ka simptomat e Rames, sepse pervecse eshte emocional dhe delirant, e konsideron veten e tij si qendren e gjithesise. Ben mire qe kritikon, por shpesh nuk eshte i besueshem, madje duket edhe si i shitur. Rama mund te fitoje besimin, nese do arrije te fuse ne burg, fillimisht Meten dhe pastaj Berishen…….por hallve e ftohte!

 22. Toni says:

  Po kur flet ky Lubonja . O budalla po sa me pak te flasesh aq me pak veta e marrin vesh sa trap je . Iku Renci po ka ardhur Alfano hahahaha . Kushte vajtur me vonese ne mbledhje ne Bruxel dhe ishte shfajsuar se fajin e kishte era tha waind , the waind . Eshte shoku i Lubonjes qe e di anglushten uje

 23. shaqo says:

  Merreni me mend sa i matur dhe i duruar paska qene ENVER HOXHA me kete rrace njerezish. Me i poshter dhe kriminel i biri pa pushtet se i ati me pushtet.
  Mendoni se c’do te bente ky njeri me kundershtaret e vet nese do te kishte pushtet. Me keq se Saliu, e sigurt.
  Duket, rrace kriminelesh.

 24. Albani says:

  Shqipetaret Ramen e duan pikerisht sepse eshte Shqipetar dhe jo Grek dhe Serb si ti.
  E duam pikerisht sepse nuk e doni ju tradhetare kombetare.
  Ti nuk i jep dot mesim Rames more burgaxhi.
  Ndyresire.

 25. grag says:

  Eh mer Tos Zgerbonja! Rac e keqe cobanesh! Anti shqiptar! I varfer dhe pa permbajtje! Njeriun me pak fisnik dhe zemerezi qe kam njohur ne jete, dh kjo ne nje kohe te shkurter! 1o vjete me pare1 Uroj te vij prape Berisha ne pushtet dhe shko ndonje dite per ndonje proteste aty ke K/ ministria! E degjove dje! Ekane kap me preshe , se ka vjedhe si derre te CEZ, dhe pranon qe do te vriste edhe ER! Shife , ftyren e vertet te shokut tend dhe te babit tend ! Pranon qe ka deshe te vrase k/m e ardhshem, vetem e vetem qe te behet skandal dhe te mos vazhdoj ceshtja CEZ! Tosi jane kapur 15 mlijion Euro te Shqiptareve ne prage me emer fallco! Miku yt komunist ju shmang pyetjes dje!
  Dhe ne Tch pranoi nje fakt qe ta marre prokuroria!kesaj ai del i arrstuar apo burgosur per Politike..! Hemer tos maskarai, inatae Cobani ky! Edi eshte Cuni,dhe burri me i mire i shqiperise, ketij kobi qe ne alfabetin e botes fillon me A, quhet Albania!

 26. "horri i bulevardit" says:

  AQ SHUME E KANE perdhunuar kete llubonjen ne burg, sa i k rreshkitur truri ne bythe, more plehre, plehre ti plehre edhe babai jot kokrra e spiunit, ti je nje nga ata e te jep buk dh te ha doren.

 27. eda says:

  Po ke do ti mor by.. qi…Do Sali Berishen qe del e thote qe po te kishte dalir prape ne demostrate Rama sdo ishte gjalle? Ikni mor zhdukuni te cmendur nga trute dhe te perdhunuar per leket e Klanot dhe Begetit. Aty do jete se te pakten eshte shume me perendimor. Kaq mjafton. Ti don Saliun se eshte me afer kohes tende te xhaxhit. Eshte me afer burgjeve dhe burgosjeve. Ashtu je mesuar. Njeri i ndyre.

 28. tomori i beratit says:

  Ja se po e pranojm versionin tend ore qen e bir qeni ore mut muti ore spiun i sigurimit ore kokra e debilit .Me ju e kam o trap lubonja.Te rezojm Edi Ramen e te vij berisha sipas mendimit tuaj.KURRRR o bajg.Nuk duam me vellavrasje e antishqiptarizem.Po ti more bajg kete kerkon sepse je nje ndyresir prandaj vendi yt eshte vetem burgu.HALLALL enveri qe te futi e te q… 18 vite ne burg.Meriton edhe me shum.HALE.

 29. Treviso says:

  Zoti Lubonja, me kete artikull qe ke shkruajtur nuk te vlersoj me si gazetar, se analist jo e jo.
  Nje gazetare serjos nuk munde te beje krahasimin te tille,pse? Ardhja ne pushtet e Zotit Renzit qe si nje kerpudhe pas shiut. Zoti Renzi nuk eshte votuar nga partia e tije dhe jo me nga populli. Votimi i pare qe u be nga populli u eleminua ashtu siç erdhi. Partia Demokratike italiane kishte shume me te mire se zoti Renzi per te qeverisur shtetin, por ……..
  Zoti Rama eshte zgjedhur nga populli, dhe e ka justifikuar me pune besimin e popullit. Populli tregon qe ka nevoje perseri edhe nje legjistrature tjeter per Zotin Rama. Zoti Rama nuk eshte njeri i rene nga qiell, por ka treguar dhe po tregon se eshte i domosdoshem per te qeverisur vendin.
  Zoti Lubonja te mos harroje ish qeverine fashiste dhe mafjoze qe e shkaterroje dhe e shiti Shqiperine. Popullin e vrau, dhe ato qe ngelen i la injorante me diploma universiteti nga me te ndryshmet.
  Zotin Rama dhe ministrat e tije i kam kritikuar vazhdimisht kur kam menduar se jane per te kritikua, dhe do vazhdoj ti kritikoj. Gabime nuk ben vetem ai qe nuk punon. Zoti Lubonja, Ju nuk keni nevoje qe t’ju bej moral, por te keshilloj qe te nderrosh gjyslyket, per ta pare realitetin me mire. Kjo qeveri sikur te mos kete bere asnje pune per vendin vetem puna e bere per ti çuar prestigjin shqiptarit ne ate vend qe e meriton.

 30. miri says:

  E,kur jep mendime dhe ben thirrje I burgosuri,mjerani Fatos Lubonja.
  Te te vije shume turp o njeri i poshter qe ben thirrje kunder Ei Rames,kryeministri me i sukseshem deri me sot.
  Ju lutemi mjeteve vizive qe te mos nA E NXJERRE NE EKRANE KETE FYTERE TE POSHTER.

  1. Xha Brahua says:

   Kush e di se sa here eshte ulur per te marre sapunin ne burg ky Pederasti! Del dhe bén edhe kritikun tani sepse duhet ta kete nga eksperienca.

 31. shqip says:

  tashme i njohur si i semur mendor kronik , lubonja nuk perben ndonje interes. une mirekuptoj cilindo qe revoltohet me te drejte. mirepo kam arritur ne nje perfundim. kjo lloj semundje qe ka perfshire lubonjen, po jo vetem , ka edhe nje shpjegim mjeksor. simptomat jane te tilla qe e bejne pacientin te sfidoje vetveten. praktikisht ata ekspozohen ne menyre te vullnetshme, pikerisht per te pare reaksionin e pjeses qe e rrethon. duhet te jesh naiv te mos kuptosh qe pas çdo shkrimi, debati, etj, ti merr si dhurate te gjitha sharjet e mallkimet e kesaj bote. prandaj edhe e perforcoj tezen e mesiperme. kjo kategori jeton pikerisht me perçmimin. eshte ushqim i domosdoshem per shpirterat e tyre te zbrazet. prandaj mendoj qe eshte e pa nevojshme te replikoni me te me ane te argumenteve. atij i mjaftojne vetem sharjet e publikut . megjithate nuk duhet te zeme kujen. e tille eshte ndertuar shoqeria. ajo ka edhe jashteqitjet e veta.

 32. tonini says:

  Para vitit te ri fjala jote ka shume peshe.Opinioni publik ty dhe ca shoket e tu i njeh shume mire,dhe qe te bejme komente per kete,eshte humbje kohe,se dhe ju i dini opinionet dhe konsideratat e tyre,po qe po i sherbeni ne menyre te persosur Rames,jeni ju dhe disa politikane te dale boje si puna juaj.se cfare sherbimi i keni bere E.Rames,kete do ta kuptoni shume mire me 2o qershor.

 33. Jimi says:

  Te krahasosh te pakrahasushmen, dy realitete qe nuk ngjajne kerkund mor mender analist i shkundur nga trute e kokes!
  Qe ti po pret qe ti bien koqet dashit, kjo dihet, por prit se mbase!!!!!!
  Renzi eshte vertet nje politikan i ri me nje eksperience jo te gjate ne politike, por teper dinjitoz. Nje gje duhet te dish ti more vulhumbur ! Renzi u dorehoq se nuk kishte perball ndonje ” Berish” dhe analist mediash si syfeti yt. Ndersa ne Shqiperi sa te jete i pranishem qoftelargu ne politike edhe politikani me i dobet do ta kishte te garantuar kariken e pushtetit, jo me Rama i cili edhe pse me mangesira deri me taniu mbetet kryeministri reformator dhe me i sukseshmi i ketyre viteve te tranzicionit. Ty kjo nuk te pelqen, por ja cfare ti besh qe ky eshte opinioni i pjeses derrmuese te zgjedhesve. Ti thuaj cfar te duash por ta dish mire, qe ty edhe nje takemi si ty nuk ja u var kush torben!

 34. Don says:

  E sigurt si nje teoreme eshte se po e the ti patjeter qe do te ngjase e kunderta. Mendimet e tua perverse te paguara si mercenarizem bejne efekt te kundert . Ata qe te paguajne ty o nihilist i peshtire nuk po kuptojne dot qe me ty si krah mediatik dhe analist vecse humbin parate kot. Si analist do ishe me i mire te beje ndonje kurs laboratori dhe ti analizoje fekalet Edi Rames. Sa per gazetari ben mire dhe vazhdo me kete gjuhe qe vec baltos me shume imazhin tend te shemtuar. Efekti sigurisht qe larteson me shume Ramen.

 35. Don says:

  E sigurt si nje teoreme eshte se po e the ti patjeter qe do te ngjase e kunderta. Mendimet e tua perverse te paguara si mercenarizem bejne efekt te kundert . Ata qe te paguajne ty o nihilist i peshtire nuk po kuptojne dot qe me ty si krah mediatik dhe analist vecse humbin parate kot. Si analist do ishe me i mire te beje ndonje kurs laboratori dhe ti analizoje fekalet Edi Rames. Sa per gazetari ben mire dhe vazhdo me kete gjuhe qe vec baltos me shume imazhin tend te shemtuar. Efekti sigurisht qe larteson me shume Ramen. Sistemi yt psiqik punon normal vetem ne kushtet e burgut te Spacit ku kerbaci te mban frenato perversitetin dhe pederastlleku jot shuan epshet e nje te semuri mendor si ty.
  Zanati jot si gazetar nuk ka ndryshim nga zanati i spiunit te burgut. Ti nuk mund te jesh gazetar i lire sepse ti kerkon te shpifesh dhe me shpifje te paguhesh nga padroni jot. Ti ske ide te tuat se je i mbaruar. Ti nuk rron dot pa u vene ne sherbim te dikujt tjeter. Thjesht ne jeten tende ke qene i varur dhe i tredhur nga trute, dhe sigurisht i tredhur nga veglat. Ti je nje personazh tipik model qe vetem Frojdi do te kishte zili te studjonte si qenie njerezore e degjeneruar menderisht dhe patologjikisht.
  Mero mos na e nxir me fotografine e ketij shpifesires dhe na vijne te peshtjella ne stomak. Ky ska lidhje me gazetarine.

 36. Xha Brahua says:

  Kush e di se sa here eshte ulur per te marre sapunin ne burg ky Pederasti! Ben edhe kritikun tani sepse duhet ta kete nga eksperienca .

  1. BUJARI JU DEGJON says:

   Eshte e vertete,xha Braho. Dhe,sic duket dhe nga titulli,Lubonja e ka merak “mikun” e Rames…

 37. arben says:

  e para qe ti ske iden fare nga cfare po behet ne itali sepse ketu qeveria si e renzit ashtu dhe xhentilonit nuk kane dale nga populli e dyta cfare kupton lubonja me poteri fortiato potere qe saliu i beri gjate viteve qe ishte ne qeveri?o lubonje qe ty te ka ikur truni fare duket por qe te thosh brockulla se edi rama eshte poteri forti ne shqiperi e ke shume gabim.me cpo kuptoj un greku te paska mbushur plote me euro .

 38. FIX 316 says:

  I kujt eshte ky fatos qe ka ngelur fatos?!!!……

 39. Lani says:

  Ky eshte ligesia dhe zilia vete.

 40. Futja kot says:

  Ky ka mut ne vend te truve. Ky e ka vendin ne Spaç ku nuk i duhen me trute.

 41. Lisi says:

  O Tosi po cfare ke qe leh nga haleja lart apo te ka zene ndrysh ajo e poshtmja dhe te ka marre malli per sapunat e burgut, po ri o Tos se je bere si g..i qe kthente resto.

 42. rudi says:

  edvini do ti fitoje edhe 4 vite tjera si kryeminister. Ndersa ti lubonja je nje qen i rrahur. nuk te punon truri ,te ka zene sklera.

 43. freee says:

  kujdes mos bosh noi korrupsion paiv se e mbyll jeten n’kafaz.

 44. .**** says:

  PO GJETE SHQIPTAR qe te ndjekin ty dhe te marin mendimin tend o burgaxhi qe paguesh nga serbia , ky pusht esht agjent i serbit bashk me berishen mulin lulin dhe disa te tjer ne PD dhe neper gazetat dhe televizionet SHQIPTARE , larg kti plere o njerez nuk i fuste kot ne burg kto kurva ENVERI se ishin antishqiptar prandaj ja humbi vulen nja 15 vjet kti legeni te felliqur ljuba. ju i qat hallin atij dhe llumit ata po ju japin haraçin siç din kta.

 45. Gogunja says:

  Per te kritikuar eshte kollaj. Ky Tosi kujton se eshte si komiku Grillo. Te pakten te ishte si ai, por ben llam-llam nga njeri televizion ne tjetrin se duhet nje alernative e re, si ajo i Grillos, por e pret qe ta bejne te tjeret partine, jo vete, qe pastaj te kete mundesine qe edhe ata ti kritikoje. Shkurt eshte si zar qe nuk di se nga te shkoje. Gjynah qe e ftojne te flase se sa vjen e del nga binaret.

 46. loading says:

  sa te lodhur keta komentuesit komunista, ju duket normale juve rilindasve qe gjithe institucionet kontrollohen nga nje person, se skeni tru prandaj

 47. Shaban Marina says:

  Krahasim krejt I pavend. Ne Shqiperi nuk eshte fjala per te vlresuar apo zhvleresuar nje kryeminister, por eshte fjala per te zhvleresuar konfliktin ciklik te alternatives bi-moniste ne kushtet post-enveriste. Te zhvleresosh njerin do te thote vleresim I tjeterit. Vend pa alternative te trete qe ta shperfill monizmin enveris te trasheguar ne mendime e veprime ne kushtete raja.

 48. lili says:

  A ka halla njereze qe lexojne kete deshtak ne jete,qe frustrimet e tij i kthen ne urrejtje per cdo gje shqiptare,sidomos ku kjo cdo gje eshte e suksessheme?
  Po cfare te mire i sol le ti Shqiperise?
  Kryeministri Rama ,perkunder veshtiresit ne kabinetin e tij,perkunder intelektualet si ju,bile nuk na turperon ne per bote si ju!
  Une nuk kuptoj as pse médiat i japin hapesire ku ka aq shume te Edi ne per bote qe mendojne nje mine hère ma shnosh se ky fosil historik i nje sistemi te vdekur,ku ky en de frymezohet!

 49. Sorge says:

  ty fatos lubonja ti ka henger trutë qeni

 50. toni says:

  O Lubonja…….me thuaj nje emer kryeministri ,qe ta zgjedhim,se spo marim vesh me ke je or byrazer.Kjo klase politike,eshte e gjitha e zhgerryer ne llum.Ky eshte fati yne,keta kemi….fat m..i!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *