Brukseli zyrtar, “grusht” Tsipras; ngrin reduktimi i borxhit grek. Kërkoi të jepte shtesë pensioni për 1.6 milionë persona

tsiprasSi një goditje e rëndë për qeverinë Tsipras konsiderohet reagimi zyrtar i zëdhënësit  të presidentit të Eurogrupit, Michel Reijns, i cili me një postim në Twitter ka pohuar se institucionet europiane si KE, BQE dhe ESM kanë ngrirë përkohësisht masat afatshkurtra për reduktimin e borxhit grek, të cilat ishin aprovuar disa ditë më parë.

Shkak për këtë është bërë vendimi që ka marrë një javë më parë qeveria Tsipras, për t’u dhënë në prag Krishtlindjesh një pension shtesë nga 300 deri në 850 euro 1.600.000 personave që marrin pensione të ulëta nga paratë e tepricës primare të këtij viti, vendim ky për të cilin nuk janë pyetur kreditorët.

Veprimi i Tsipras ka shkaktuar në fillim reagime në Bruksel dhe më pas ministri gjerman i Financave ka deklaruar se marrëveshja për reduktimin e broxhit grek mund të funskionojë nëse të gjitha palët e respektojnë dhe nuk ndërmarrin veprime të njënashme.

I pyetur për këtë reagim të Berlinit, Tsipras ka dhënë përgjigjen në televizionin shtetëror nga Selaniku. “Duhet që të gjithë të respektojnë popullin grek, që këtu e 7 vjet po bën sakrifica të mëdha në emër të Europës. Po mban në shpatullat e tij edhe krizën e refugjatëve”, ka thënë Tsipras.

Sipas burimeve qeveritare, kryeministri grek, që ndodhet në Bruksel, do të përpiqet të gjejë një zgjidhje politike në samitin e liderëve të BE, ndërsa ka mbyllur një takim për këtë çështje edhe me kancelaren Merkel ditën e premte, të cilës, sipas informacioneve të fundit, do t’i kërkojë edhe largimin e FMN nga programi i tretë i ndihmës për Greqinë

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Brukseli zyrtar, “grusht” Tsipras; ngrin reduktimi i borxhit grek. Kërkoi të jepte shtesë pensioni për 1.6 milionë persona”

 1. tfgs1 analfabeti bithekir harixhi prej Anadolli says:

  Jevgjit kane 700 miliarde euro borxhe. Kur do i paguajne ato?

 2. xxxx says:

  Gezuar Ramazonin Tfgs1 hahahahahaha do dilni prap te mblidhni kazonave ose do hudheni ka ballkonet ore vrromojevgjiter

 3. Argita_B says:

  Tsipras kerkon respekt per popullin grek !! Brukseli bllokon akoret e disa diteve me pare pasi Qeveria qe drejton Tsipras perdor parate qe Europa i jep borxh per fusha qe nuk kane lidhjememarveshjen e nenshkruar. Pa Tsipras mashtron Europen dhe kerkon qe Europa ta repsektoje!!
  Iku koha e kalit te Trojes, ju shkoij jeta me mashrime, me hile!! Ne vend qe te merren me arrnimet e brekeve te grisura greket veshin kostume ushtarake dhe kercenojne fqinjet! Dhe dhi e zgjebosur, dhe bushtin perpjete.

 4. korcari says:

  Haha, nuk shikoni grushtin qe hengri Shqiperia me veton Greke pardie…?

  1. Alban says:

   Lol, ke veto greke mo spurdhjak i Janulles? S’e pe qe kaloj propozimi e Komisionit Europian? Greqine tani me keto lajthitje qe po bene s’do e marr me njeri seriozisht. Do behet si loloja e Europes. Do fillojne ta tallin sic po bejne tani. Shqiperise s’kane c’ti bejne se ne as na prish as na ndreq. Ne s’jemi ne BE e duan te na nxjerrin. Por Greqise do e haj keq!

   1. korcari says:

    Nuk u hapen negociatat me BE pasi Greqia nguli kembe dhe partneret e pranuan.
    Bile per here te pare behet fjale ne textin konkludues per te drejtat minoritare ne gjithe teritorin e Shqiperise dhe jo vetem ne zonen e Dropullit. U vendosen 5 kushte, dy prej te cilave kane te bejne me kerkesat Greke 1) te drejtat e minoritetit ne gjith teritorin dhe 2) fqinjesia e mire.
    Italia kerkoi te caktohet nje date ekzakte per hapjen e negociatave por nuk u pranua nga Greqia dhe 26 te tjeret.
    PS per ceshtjet e zgjerimit duhet unanimitet po keto nuk na i thone ne Shqiperi.

    1. Alban says:

     Haha, me vertet i beson ketyre perrallave ti mo? Po qenke per gjynah. Kriteri i minoriteteve eshte ne kushtet e Deklarates se Mastricht, nuk eshte specifik per Shqiperine. Nuk e di me ke sy e ke lexuar, por ceshtja e minoriteve “ne tere Shqiperine”, s’ka lidhje me ato pakogjete ne Dropull. Ta siguroj une qe fjala Dropull s’figuron ne asnje nga raportet e BE> Qe ta marresh vesh ti dele qe perdoresh si lesh Shqiperise i eshte aprovuar hapja e negociatave. Aldua me shoqe s’deshen ta lenin me date, dhe thjeshte kane lene te hapur. Po asnje gje s’na kane prishur. Dirkutimi nga vendet antare ishte formalitet. Por s’ju prish njeri gjiza per qendrimet e Greqise qe mezi po mbahet em eurot e Europes. Jane mesuar Europianet me lolot qe kemi komshinj.
     Dhe qe ta dish ti, dele qe perdoresh per lesh, ne kushtet e BE kur flitet per Minorietet behet fjale per ROMET e jo per Jevgjit e tjere qe e heqin veten si grek. Lexoji kushtet e hajde flasim prape. Deeele! http://www.shekulli.com.al/p.php?id=32584

     1. korcari says:

      O injorant. BEja nuk funksionon si ti shkrepet njerit apo tjetrit. BEja ka rregulla. Zgjerimi kerkon unanimitet. Unanimitet do te thote qe te gjithe anetaret te jene dakort, qe nga Franca (shteti me i madh) deri te Malta (shteti me i vogel). Ne kete keshill te ministrave te jashtem, Greqia (Kotzias) nguli kmbe dhe u mbeshtet edhe nga disa vende te tjera qe hapja e negociatave te kushtezohet nga permbushja e TE GJITHA kritereve. Arsyet jane me te thella: BEja nuk do qe anetaret te kene midis tyre probleme kombetare te pazgjidhura. Keshtu qe Greqia bllokon dy vende, Shqiperine dhe FYROM.
      E keqja me internetin eshte se i jep mundesine cdokujt qe s’ka idene se c’flet qe te hedhe brockulla.

 5. Arka says:

  Po keta s’jane ne rregull per Zotin. Ne vend te mbledhin mendjen e te mos harxhojne me ne buzuqe, vazhdojne akoma te marrin pensione shtese e te lyejne bythen me kos. Huqi i jevgut dilka me shpirtin.

 6. Arben says:

  Lane nam keta jevgjit. Merr para borxh e harxho. Po pse keshtu do vazhdojne keta. Kujtojne se me mashtrime dhe me genjeshtra do ecin shume gjate? Ne vend te mbledhin mendjen dhe ti zgjasin kembet sa kane jorganin vazhdojne te hane m.. Palo njerez.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *