“Kathimerini”: Italia kërkoi datë negociatash për Shqipërinë dhe tolerim për krimin e organizuar. Greqia kundër

kotziasSamiti i ministrave të Jashtëm të BE-së diskutoi dje mbi politikat e zgjerimit të Bashkimit Europian duke marrë në analizë progresin e Maqedonisë, Shqipërisë dhe Turqisë.

Për asnjë nga vendet nuk u mor asnjë vendim, por ajo që ra në sy ishin qëndrimet e ndryshime lidhur me Shqipërinë dhe rekomandimin e Parlamentit Europian për hapjen e negociatave.

Ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias i pyetur nga gazetarët pas punimeve të samitit tha se vendi i tij e do Shqipërinë si anëtare të BE-së, por më parë duhet të përmbushë standardet.

Besojmë se kjo do të ketë dobi të madhe për arsye gjeografike dhe ekonomike, por edhe për arsye të fqinjësisë së mirë. Mirëpo anëtarësimi duhet të bëhet me mënyrë europiane, me vlerësim europian, në bazën e vlerave dhe parimeve europiane dhe jo mbi bazën e qëllimeve të tjera”, theksoi shefi i diplomacisë greke.

Kotzias foli edhe për divergjenca mes vendeve anëtarë të bllokut dhe predispozitën e disa vendeve për të toleruar Shqipërinë për çështje si krimi i organizuar dhe korrupsioni, raporton Respublica duke cituar Kathimerinin.

Sipas tij, Italia u përpoq të caktojë një datë të caktuar për fillimin negociatave për anëtarësim, por kjo nuk ishte e mundur.

Disa u përpoqën fillimisht të nënvlerësojnë këtë pikë, por nëse dikush është gati të bashkohet me BE-në kjo është e lidhur edhe me mënyrën se si ky vend lufton krimin e organizuar, që siç e kam thënë publikisht derivon para në shumë drejtime”.

Sa i takon  qëndrimit të palës greke Kotzias tha se u pranuan të gjitha propozimet, mes të cilave detyrimin që ka Shqipëria për njohjen e të drejtave të pakicave në të gjithë territorin dhe pronësisë së tyre si dhe ruajtjen e fqinjësisë së mirë.

“Ne vlerësojmë se janë bërë hapa të rindërtimit të Shqipërisë. Por ne nuk pranojmë dy gjëra: Së pari, të krijohen marrëdhënie klientelizmi nga shtete të treta europiane me vendet kandidate duke vlerësuar këto vende në bazë të marrëdhënieve dhe interesave të klienteliste. Së dyti, të bëhet një proces à la carte, pra, në vend të vlerësohen të gjitha parimet e aplikuara deri më tani për anëtarësim në BE, papritmas të zbatohen ndryshe për një vend ose një tjetër”.

http://www.kathimerini.gr/887739/article/epikairothta/politikh/kotzias-dektes-oi-ellhnikes-protaseis-se-sxesh-me-thn-alvania-sto-symvoylio-genikwn-ypo8esewn-ths-ee

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në ““Kathimerini”: Italia kërkoi datë negociatash për Shqipërinë dhe tolerim për krimin e organizuar. Greqia kundër”

 1. Andreas says:

  Po keshtu eshte kur e bazon politiken e jashtme te batutat dhe kendon si gjeli ne maje te plehut. Keto idiotesi mund tu pelqejne piçkave alla mogherini, po ja qe kur vjen puna tek faktet, gjelit i mbetet te haje glasat e veta.

  1. Giasou Janulatos alvanoarxidoglyftoi says:

   Mos u gezoni kot bithekirat e janulles, Koçiu ka mare urdher nga ata qe e mbajne me buke. Me dashje a me pahir pederastet greke do te votojne pro ! Kurvat greke kot bejne si te ndersheme….

   1. Andreas says:

    Me pelqen optimizmi yt. Si gjithnje shqiptaret nuk e humbasin “largpamesine” edhe kur muti u ka arritur ne gryke.

    1. zz says:

     Shqiprareve ju ka arritur m…ne gryke kurse grekeve po ju del nga goja dhe prap hajn m… ore shurrtore e Anastasit

    2. Arben Patoku - greece &turkey are shit says:

     te mbeti muti ne goje….mire ben qe e nxjerr por nxirre ne greqiu…te fala janulles

 2. toni says:

  A mer pabuksa grek. Kishit fatin e planit Marshall po do e shifnit ku do ishit tashi mer halja e Ballkanit. Nga ana tjeter ketij trapit tone te gjate I ha bytha kot. Prit mer djale te futemi ne BE e pastaj beji zbor grekut.. Kujt I thu? Atij I intereson te fitoj pushtet e te bej show dhe nuk I rruhet shume per popullin..

 3. Arben Patoku-greece is shit says:

  gjarperi e nxorri koken…..nuk na plas fare…..kemi USA….nuk lejojme te na merrni historine per shkak te nje projekti te deshtuar…..te fala janulles.

 4. shushica says:

  Gjeja e pare qe duhet te beje Rama eshte te ftojè XI JI PING ne Tirane …jam i sigurte qe USA do ti jape urdher BE te hape bisedimet per anetaresimin e Shqiperise brenda javes …..çfare kushtesh kishte Rumania qe eksportin me te madh e ka me pros……, Bullgaria me duhan ..vendet balltike qe nuk eksporojne asgje….., Portugalia , Greqia qe nuk plotesojne kushtet as mbas 35 viteve ne BE.Praktikisht ekonomia portugeze po blihet ngaKina , Greqia ka marre mbi 300 miliarde borxh per te evituar falimentin total ….Pra Rama nuk duhet te flase por te veproje , sic ben Orban Vucic, Tsipras,.sic bejne polaket, qipriotet , politike 360 grade ….Vetem duke perplasur konkurencen e te medhenjve mund te arrihen rezultate , pa betime idiote per partneritet strategjik , pa moral sevil me bunkarte…..sepse servilin e shkelin me kembe pa meshire ….Luaj Rama …sa nuk eshte vone…..

  1. Andreas says:

   Mos u bej merak fare se edhe Edi si politikan kafeneje qe eshte, e mendon njesoj si ty!

   1. 3434343 says:

    Politikan “kafeneje” por ju hibrideve anadollak ju ka rene me shkop koqeve shkumzoni nga goja hahahahaha

 5. mario says:

  Ore se ketu dalim tipa qe dine vetem te shajne dhe nuk shofin ne cfare derexheje jane vete. Kur popujt e ballkanit ne shek e 19 po krijonin shtete kombe ketu njerezit therisnin aalahu akbaarr dhe dum baben. Thojne qe jane kombi me i vjeter ne bote race Ariane qe ketu eshte kerthiza e botes etj historira qe nga koha e komunizmit me vetemburje po kush shtet dhe kush komb 65% qe jane myslimane 25%qe jane ortodoks apo 15% e katolikeve. Dilni dhe shani tani prape se prape tek baba po ktheheni. Pasardhesit e Haxhi Qamilit qe shifte vetem hunden e tij dhe Shijakun e donte kryeqytet te shqiperise apo i keni haruar keto dhe kishte hallin e babes. Bejeni si dhelpra me rushin qe kur si harin helbete jane te tharte. Shani o DUM BABISTE nxireni dufin

  1. undefined says:

   Ju ka ngecur disku akoma tek Haxhi Qamili more trutredhurit e Anastas llulles shikoni perpara more debila te jeni kaq primitive ne te menduar.Cmenduri

 6. Dasareti says:

  Per greqine,shqiperia do te pranohet ne BE vetem atehere kur ne shqiptaret do te themi se,shqiptaret,”jemi greke”ashtu sic I pelqen qe te jene shqiptaret,ketyre”Kecave”!Ky koke****,flet per te drejtat e minoriteteve,per te tjeret,por nuk thote se jane greket ata qe as pranojne se ne”Heladhen”e tyre ekziston ndonje minoritet Brenda saj,kur atje,ai shtet,eshte krijuar me disa nacionalitete te ndryshme! Nese hyrja e shqiperise ne BE do te varet vetem nga greqia hipokrite,atehere kurre mos hyfshim ne ate bashkin te popujve evropiane.

 7. shqip says:

  beni si them une, po mos beni si bej une. duke u ndalur pak ke minister bisteka , ku e sheh ndryshimin e krimit qe luftohet ne vendin e tij , dhe ne shqiperi ? greket kane derguar e pastruar para jashte vendit, sa mund te paguhej borxhi i jashtem prej 3.400 miliarde euro. kuptohet qarte qe ketyre u djeg ta shohi shqiperine ne be. nuk e teproj te them se shqiperia mund te kthehet ne vend prites per emigrantet greke. prandaj edhe duke bllokuar aderimin, praktikish bllokojne investimet ne shqiperi. ne shba apo vende me peshe ne gjeopolitiken globale, numri i krimeve e shkeljeve llogaritet ne nj apo disa minuta nje krim. mirepo per shqiperine llogaritjet i bejne ndryshe. kuptohet, keta po marrin frytet nga pronat e çameve, dhe puna e emigranteve qe punuan per vite me radhe pa kontribute. atehere more spec i mbushur, e vetmja gje qe te mbetet, eshte te lash borxhin qe i ke europes. sa per krimin e org, e luftojme edhe pa na thene ti.

 8. shqip says:

  beni si them une, po mos beni si bej une. duke u ndalur pak ke minister bisteka , ku e sheh ndryshimin e krimit qe luftohet ne vendin e tij , dhe ne shqiperi ? greket kane derguar e pastruar para jashte vendit, sa mund te paguhej borxhi i jashtem prej 3-400 miliarde euro. kuptohet qarte qe ketyre u djeg ta shohi shqiperine ne be. nuk e teproj te them se shqiperia mund te kthehet ne vend prites per emigrantet greke. prandaj edhe duke bllokuar aderimin, praktikish bllokojne investimet ne shqiperi. ne shba apo vende me peshe ne gjeopolitiken globale, numri i krimeve e shkeljeve llogaritet ne nj apo disa minuta nje krim. mirepo per shqiperine llogaritjet i bejne ndryshe. kuptohet, keta po marrin frytet nga pronat e çameve, dhe puna e emigranteve qe punuan per vite me radhe pa kontribute. atehere more spec i mbushur, e vetmja gje qe te mbetet, eshte te lash borxhin qe i ke europes. sa per krimin e org, e luftojme edhe pa na thene ti.

 9. 17nentori says:

  mos e cani bythen, asnje nga propozimet e koxhias ska qene kunder, vetem qe iniciative italiane nuk eshte mbeshtetur akoma nga gjermania dhe france sepse keto vendet e medhaja i lene njehere te voglat ta nxjerin “qymyrin” qe kane dhe pastaj merren me vendimet e medhaja.
  nuk la qene koha per vendimet e medhaja tek ky turn, ne turnin tjeter i fusin nje “gote vere” dhe e kalojne.
  puna nuk eshte tek koxhias por se kur do marrin qendrim gjermanet qe kjo do behet… dhe do behet.
  po smorren qendrim gjermanet te tjeret ngecen me iniciative ne dore, si italianet apo me budallalleqe ne goje si greket!

 10. WEB1 says:

  O njerez ,mos krijoni kot armiq !faktet qe ngriten nga disa shtete gjate mbledhjes per hapjen e negociatave per shqiperine jane fakte reale ,reforma ne drejtesi eshte hapi i pare dhe eshte duartrokitur nga gati te gjithe vendet europiane .Mbas saj ,problem kryesor eshte krimi i stampes mafioz shqiptar,qe nuk eshte vetem problem joni i brendshem ,por problem europian.Dhe me kalimin e reformes ky fenomen luftohet shume me mire .Ngel akoma i bindur, qe nese na ka ngelur pak etike si shtet ,nuk mund te hyjme ne familjen europiane me parrullat ,,,o burra se na mori turqia ,o burra se na mori kina!!! a thua na e ka fajin kush per kete politike te jashtme te cuditshme qe po ben shteti yne

  1. undefined says:

   Sigurisht qe ne kemi probleme nuk diskutohet fare por Greqia eshte e fundit e perseris e fundit per ti dhene keshilla Shqiperuse ne ato pika qe duhen permbushur nga Shteti shqiptare per tu hapur negociatat Greqia eshte ne kete drejtim nje skorje per vete as me shume e as me pake

 11. A_B says:

  Foli Koqias, kaposhi pa bisht

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *