Berisha tregon se pse s’do pranojnë “Vetting”-un dhe një “thumb” për Lu e Vlahutin. Akuza Ramës: Evropa s’blihet me zarfa…

Berisha-IpadIsh-kryeministri Sali Berisha akuzoi Ramën për bllokimin e integrimit, ndërsa sipas tij kusht nuk ishte vetëm Vettingu, por kanabizimi, azilkërkuesit dhe krimi shqiptar në vendet e tyre. Berisha theksoi se “gjithçka tjetër që thuhet nga Edi Rama, që ka mungesën e plotë të përgjegjësisë, janë përpjekjet e tij për të mbuluar dështimin e plotë, me sharje dhe fyerje ndaj opozitës”.

Sipas tij, Vettingu ka ngecur se Rama nuk zbatoi marrëveshjen për miratimin e 7 ligjeve përfshirë Vettingun me konsensus. Deputeti i PD, i bëri thirrje ambasadorëve që të publikojnë marrëveshjen që u arrit me konsensus, që më pas u thye nga Rama.

Gjithashtu Berisha, akuzoi Ramën se gënjen para liderëve të Europës kur thotë se në grupin tim nuk ka asnjë të dënuar. Berisha atakoi edhe ambasadorin në Turqi, Gazheli.

Këshilli vendosi, jo vetëm të mos hapen negociatat dhe të mos ketë datë për raportin tjetër dhe vendos për t’u thënë shqiptarëve që Vettingu nuk është kushti i vetëm.

Rama mashtron për hapjen e negociatave dhe integrimin në BE. Pra vendos gjithcka atyre që mashtron Edi Rama, që ka mungesën e plotë të përgjegjësisë për të mos thënë edhe më shumë. Rama, autor kryesor i këtij bllokimi të integrimit të vendit. Ministrat e Jashtëm të BE u shprehën se ‘mirëpritën hapin e madh që bëri Shqipëria duke adoptuar në mënyrë unanime amendamentet kushtetuese’.

Rama përpjekje për të përjashtuar opozitën. Europa përgëzoi opozitën për reformën, por Rama donte ta përmbyste. Dekorata e vetme që merr Shqipëria është votimi unanim i amendamenteve kushtetuese. Pasi u dakordësua cdo gjë për amendamentet u dakordësua nga dy kryetarët e qelbësirave dhe kreu i PD, u komunikua në media se u ra dakord që 7 ligjet e tjera të votohen me konsensus.

Por si i pabesë, Rama bëri gjithcka për të përjashtuar opozitën, votuan Vettingun për të kapur drejtësinë, me Alket Hysenin, Seferin e Shullazit, donit që Shullazi të bënte Vettingun e atyre që e denoncon. Thirrje ambasadorëve, u tregoni shqiptarëve marrëveshjen që ka ekzistuar për ta mësuar kush e ka shkelur.

Kur keni fajësuar opozitën nuk keni hezituar, tani ju keni pranuar që ka marrëveshje dhe këtë duhet tua thoni shqiptarëve. Nëse do ishte zbatuar, në mënyrë absolute Vettingu do të kishte filluar. Këta kërcënojnë gjykatësit me Vettingut, pra duan të fusin në dorë përmes Alket Hysnit e Sefer Shullazit dhe Gazheli që e coi ambasador se i duhet për punë të tjera. Thirrje autoriteteve ta hetojnë, pasi dyshoj se ka shkuar për cështje të dyshimta ‘Qenit plak nuk i hiqet zakoni’.

Rama ka menduar të bëjë integrimin duke ndarë zarfe, një i sëmur që mendohet të blejë Europën, por ajo nuk shitet dhe blihet, pasi qëndon në vlera. Përpjekjet nuk lëkundën njeri, por mori turpin dhe dënimin e shqiptarëve.

Në mbledhjen e grupit të PS e kanë parë me përçmim gënjeshtarin 2 metra të gjatë, pasi mohoi të inkriminuarit. Ka thënë se në grupin tim s’kam asnjë të kriminalizuar, por ata kanë informacione të pafundme dhe jo nga opozita.

Një qeveri tjetër kurrë nuk merr një hap për të verifikuar, ata kanë shërbime. Një nga shkaqet më madhore që këshilli shtoi të gjitha kushtet janë raportet e disa Ministrive te Brendshme.Së pari azilkërkuesit, së dyti krimi shqiptar në vendet tyre dhe së treti kanabizimi I Shqipërisë.

Para tre javësh erdhi një mision i Bundestagut, i 10 në Shqipëri për mbledhjen e informacioneve për qëndrimin për Shqipërinë. Rama u soll si rrugaç në zyrë ndaj përfaqësuesve të Bundestagut, pasi bëri si pushka e plasur e atij, i përcolli te deri te dera e makinës kur kuptoi se ca bëri. U soll sikur ata përfaqësonin Korenë e Veriut, ju mendoni se ata të Bundestagut janë si ju, skllevër të një njeriu, por jo, ata kanë ardhur 10 herë për të marrë të dhënë nga cdo burim”, tha Berisha.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Berisha tregon se pse s’do pranojnë “Vetting”-un dhe një “thumb” për Lu e Vlahutin. Akuza Ramës: Evropa s’blihet me zarfa…”

 1. Durrsak says:

  Po kush merret me kete gomar mooo? As familja vet nuk e merr seriozisht,dallkauk i cmendur.

  1. Argita_B says:

   Rama ka shume deshtime gjte qeverisjes se Shqiperise, ashtu sikurse ka bere dhe pune e reformaa qe duhen pergezuar. Problemi qendron se Parlamenti eshte shndrruar ne nje cirk qesharak ku as dhe me injorantet nuk besojne me ne ate parlament.
   Ne Shqiperi duhet te dale nje ligj i ri per shpifjet, ku ata qe shpifin, dhe aq me teper ata qe mbajne nje mandat shpifin me apo pa qellim te denohen rende.
   Boll me deklarata te rreme nga te dyja palet dhe asnje ndeshkim.
   Nese Rama me qeverine qe drejton kerkon te beje diçka per te normalizuar, duhet te filloje nga ky ligj pasi peerdite kemi nje desinformin total nga te dyja palet dhe askush nuk alarmohet.
   Si mund te vazhdohet çdo dite me akuza e kundra akuza kaq te renda dhe me pas asnje nuk ndeshkohet.
   Ose keto akuza qendrojne dhe te hapen hetime kundra personave qe akuzohen, ose nuk egzistojne dhe te hapen hetime

 2. Kuli says:

  Spresim gje tjeter nga nje spiun Serb.

 3. Albani says:

  Kush e merr mundimin dhe kush e ka kurajon qe ta lexoje teresisht kete te cmendur kriminel Serb?
  Une arrita deri afer gjysmes.

 4. ToniTR says:

  Kriteri tjeter i KE eshte dhe permirsimi i cilesise se pjeshkes se Lapardhase e cila me ardhjen e komunistave ne pushtet e ka humbur shijen e saj! Pa pjeshken, pa gjygjtaret plepista dhe pa deshiren e Saliut nuk na pranon Europa!

 5. Shqiptari nga Kosova says:

  Unë vetem titullin lexova..! Gjynah eshte te hargjosh kohen me kete GOMAR..!

 6. zhelesnovi says:

  O mjere ky popull, por pas 26 vjeteve te pam ty si na qeverise dhe ku na cove ne nje grope kaq te madhe,paskemi qene shume te forte, po vertet nuk paska njeri qe te merret me ty, e cuditshme sa rrenje te forta paske si mafie, i shikonim neper filma, po ja qe ne po e perjetojme ne kete realitet, aferim te qofte, kur nuk ka nje burre qe te matet me ty dhe te tregoje vendin ty dhe te tjereve qe e hallakaten kete popull.Fjalet jane te teperta.

 7. Devolliu says:

  Saliu, ky KRIMINEL SËRB, VRASËS I SHQIPTARËVE.

 8. Spartaku says:

  Ky lumadh(Berisha) ngeli gjithnje duke lehur si qen i terbuar.Merreni mutin plaseni ne burg,se nuk e degjojm dot kur del ne televizor.Na eshte merzitue edhe televizori kur del ky matuf e pllet si gomar.

 9. k says:

  Rama ka dështuar vetëm në një gjë.
  -Që ti je i lirë të lehësh gjithë ditën.

 10. undefined says:

  O berishe o plak kurve hashashin ten kaq vjet e arove ku ishte pesfishi i sotem per ate flet per krimin flet qe e vure popullin ne lufte e neper vendeta qe ne 97 o i koruptuar njezet vjet na vodhe si popull nuk le gje i shite te tera . Pse sjep llogari per cez per gerdecin e shum krime te tjera qe ke bere . Nuk te takon as te flasesh as te kritikosh e nuk ke vend ne parlamentin shqiptar . Po po afrohen ditet do i paguash te tera krimet qe ke ber ti e familja jote e koruptuar gjer ne kocke . Po mir ben kur gjen

 11. liri says:

  Jepi lirohu o fytyre e ndyre, se po e nuhat eren e 313, sapo kane mbaruar edhe qelite e vipave se ti nuk lejove te beheshin ne kohen tende. Po ta thote gjithe bota se e keni bllokuar ju vetingun dhe jo per inat te Rames por per hesap te koalicionit sllavo-rus. U deshen 26 vjet qe shqiptaret ta kuptojne por duhet te jesh i kenaqur qe i genjeve kaq gjate… Tani mjer ti,,, dhe geni yt,,,,ah edhe Karmina …. Nje gje nuk e kuptoj… cte keqe te bene shqiptaret more gjakndyre qe je razi te kenaqesh edhe prostitutat e tet biri vetem qe shqiptaret te mos shohin nje dite te bardhe….. hajd Zen sa do te pejqeje sapuni ty… ke mall per kohet e vjetra… te qan zemra akoma per ate mikun qe ra deshmor te” Oxhaku” …….. EH NUK E DURONTE DOT YT AT ATE PUNE , SKE CI BEN….
  si GADAFI shoku Salush…… Per ne ti rroje dhe njeqind vjet si popull i tredhur qe jemi, po cti besh xhaxha Semit qe i duhet ta pastroje ballkanin nga Putinat dhe Miloshevicet… Nuk eshte cudi te kaloni pushime te gjata ne Bonstill me dajat e tet shoqe….
  Pash Zotin Hajde o Izet Haxhia dhe shpetoje kombin, te pakten mbylle me nder….

 12. Po.Po says:

  Antikombetari me i urryer qe ka nxjere ndonje here kjo toke .
  Ky , di vetem te lehe dhe te nxjerre bajga serbe nga goja !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *