Senatori republikan: Po, Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet amerikane. Duhet t’i ndëshkojmë

grahamSenatori republican Lindsey Graham, i ka thënë CNN-së, se FBI e ka informuar atë tre muaj para zgjedhjeve presidenciale të 8 nëntorit, se llogaritë e tij janë sulmuar.

Trump i ka hedhur poshtë konkludimet e CIA-së dhe FBI-së, se rusët kanë kryer sulme kibernetike dhe më pas i ka rrjedhur në media emailet e Komitetit Kombëtar Demokrat dhe dokumente të tjera për të dëmtuar fushatën e rivales së tij, Hillary Clinton.

Mirëpo Graham i ka thënë CNN-së:

“Unë e besoi që rusët e kanë ‘hackuar’ Komitetin Kombëtar të Demokratëve. Unë e besoi që ata e ‘hackuan’ edhe Podestan (udhëheqësin e fushatës së Clintonit). Ata kanë kryer sulm në fushatën time. Unë e besoi që të gjitha informacionet e publikuara e kanë dëmtuar publikisht Clintonin, por nuk kanë dëmtuar Trumpin”.

Graham ka thënë se ai megjithatë nuk e beson që rrjedhja në media e informacioneve të tilla e kanë ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve.

Graham është një nga republikanët kryesor që kanë bërë thirrje për hakmarrje ndaj përfshirjes ruse në zgjedhje.

“Qëllimi im është të vendos në tavolinën e presidentit Trump sanksione të rënda kundër Rusisë. Ata duhet të paguajnë çmimin”, ka shkruar Graham në Twitter.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *