Forcat ruse dhe mercenarët serbë po masakrojnë e dhunojnë shqiptarët në Siri

siria-3-696x392Në luftën e Sirisë, në radhët e ushtrisë së presidentit sirian, Bashar al Assad i cili akuzohet për krime, masakra dhe vrasjen e mijëra civilëve sirianë pos forcave ruse ka po ashtu edhe shtetas serbë, mercenarë e parmiltare në krahë të Putinit, njofton media serbe që kishte krye hulumtimi, ata ishin mes luftimeve, pjesëmarrës në sulmet e fundit në Alepo dhe mjediset e tjera të Sirisë.

Sipas zyrtarëve të UNHCR-së, qindra mijë civilë janë larguar nga Alepo, ku vazhdon ofensiva mes forcave kryengritëse rebele dhe forcave qeveritare. Ky është lajmi i fundit që vjen nga Siria e largët, që prej marsit të 2011, kur nisi konflikti, numëron 20 mijë viktima dhe ku jetojnë mijëra shqiptarë.

Serbët luftojnë në krah të Asadit për 2.000 deri në 5000 euro, mercenarët serbë  të cilët dje e ruajtën  Gadafin sot e ruajnë Al Assadin.

Mediat botërore kanë  raportuar se sot në Siri luftojnë  mbi 500 mercenare serbë krahë për krahë  me rusët të cilët po masakrojnë  e  dhunojnë  popullatën siriane, në mesi e tyre edhe qindra shqiptarë.

Agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” ka mësuar se në  Siri sot jetojnë  mbi  10 mijë shqiptarë. Ministria e Jashtme e Shqipërisë informon se bëhet fjalë për shqiptarë që jetojnë prej shumë vitesh, janë integruar atje dhe kanë marrë shtetësi siriane.

Shifrën prej 10 mijë  shqiptarëve në  Siri  e kanë  konfirmuar pos refugjatët  nga Siria (kupto shqiptarët) kalimthi  në Preshevë dhe kryemyftiu i Kosovës, Naim Tërnava sipas të  cilëve mbi 10 mijë shqiptarë nga Shqipëria e Kosova që jetojnë në Damask. Tërnava  lëshoi akuza të ashpra ndaj Prishtinës e Tiranës se këta shiptarë  i ka lënë në mëshirën e fatit të cilët janë  viktimë  e terrorit serbo-rus.

“Në Damask kemi lagjen ‘Muhaxheria’ e pastaj atë të ‘arnautëve’ të cilat janë të mbushura plot e përplot me shqiptarë të ikur nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia..” ka thënë myftiu Tërnava.

Ndryshe  kryesia e  BIK-ut  ka apeluar tek Prishtina dhe Tirana dhe i mbarë  faktori relevant ndërkombëtar, të angazhon seriozisht me të gjitha mekanizmat që kanë në dispozicion që sa më parë të ndalën mizoritë, vrasjet e shkatërrimet në Alepo.

“Popullat siriane, një  pjesë  e madhe edhe e shiptarëve sot janë  duke u përballur me jetesë dhe vdekjes në  Aleppo të Sirisë, ku në emër të çlirimit të qytetit, vriten, dhunohen, masakrohen e terrorizohen popullata civile përfshirë gra, pleq e fëmijë ndaj të cilëve po zhvillohet një ofensive shfaruese.”

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Forcat ruse dhe mercenarët serbë po masakrojnë e dhunojnë shqiptarët në Siri”

 1. Labi100 % says:

  Dakorte jam qe ata qe lufton per isis (shqiptare) jane terroriste pi keta plehrat..çfare jane?

 2. Baton Gostivari says:

  ….nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia (shqiptarë të larguar). Or hoxha tallava, mendo e fol shqip.
  Shqiptarë të shpërngulur nga trevat shqiptare, nga Shqipëria ( natyrore….)

 3. .**** says:

  ATA nuk jan SHQIPTAR jan pa atdhe , se e kan grisur pashaporten , jan thjesht ekstremistet islamik te ksaj bote dhe kaq

  1. Jetmir Uraj says:

   Ata e flasin gjuhen shqipe ma mire se ti o mut.ne dashte zoti ta shperblen edhe ty e masanej ta shohim kush eshte ekstremist ai qe mbron vendin e tij apo ti qe han mut kot

 4. says:

  Sërbisë i shtridhym kopilat e saja dhe në stratosfer.

 5. basilius says:

  Sa per shqipetaret i lumte dora.

 6. Lazri says:

  Shume mire e pak e kane
  Legenat. ATA sjane shqiptare.
  Jane fundrrina anadollake.
  L

 7. prandaj nuk kthehen me ne shqiperi se me sa duket i kane bere pluhur

 8. Unknown says:

  Po cua qr le ti masakrojn, ca duan shqiptaret ne siri?

 9. Sherif says:

  Komentet e lartpermendura me komente vellaverasese nuk me pelqejne aspak.Pse?
  U vjen mire se bejne krime mbi njerez te pafajshem kushdoqofshin. Serbet Ruset aq me pak te kenaqeni qe bejne madajra mbi shqiptaret etj.Dmth.kenaqeni.
  Kur kane be serbet e ruset luft te drejt.Kur i kane perkrah e mbeshtet shqiptaret.Ketu del se ju nuk ndjeheni si shqiptare.Nga kjo del se nuk dihet se kush ma shqiptareju apo ata muhaxhiret .Shqiptaret te cilet kane emigruar neper shetet e botes jane shperngulur prej presioneve politike ekonomike dhe te tjera jo prej qefit por prej zorit.Shtetet e brishta shqiptare jo ma qe nuk mund ti dalin zot e ta mbeshtesin popullin vet por ka zera edhe qe i sulmojne.
  Pse asht kushtetuta e Shqiprise,per ti mbrojtur api per ti sulmuar Kho vlen edhe per duda kimentator.Shqiptaret e Sirise nuk jane ata qe kane shkuar si mercenar per lek.Ata shqiptare qe jetojne atje larg atdheut e ne paskemu mbetur t i denojme ne vebd qe ti ndihmojm.Nuk duhet te perzihet shapu me sheqerin.Mjeret na qe sillrmi keq jeshtu.

  1. i revoltuari says:

   O tyrceli-arabomut,mos fol shqip se na ndot gjuhen! BIR KURVE e antishqiptar i felliqur!
   VDEKJE ISLAMISTAVE,RROFTE SHQIPTARIA!

 10. lelegu says:

  Hoxha Ternava eshte taleban fanatik, ndaj dhe i leverdis te beje propagande qe gjoja atje ka 10.000 shqiptare, qe ne te shkojme t’i ndihmojme.

  Ne Siri edhe mund te kete shqiptare, por nr. E sakte mund te na e japin vetem zyrtaret siriane, dhe jo nje hoxhe fanatik shqipfoles si Ternava.

 11. Cakorri says:

  Ky Muftiu i mutit paguhet prej maxhupve Saud dhe eshte vet ai me te birin qe rekrutuan shqiptar per ISIS!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *