FOTOT/ Të gjithë “qajnë” Aleppon, por drama e madhe po ndodh këtu

Konflikti në Siri ka tronditur mbarë botën dhe të gjithë shtiren sikur u vjen keq, por askush nuk ndërhyn.

Ndërkohë që në Aleppo janë përqendruar gjithë sytë e botës, një tjetër dramë e madhe ndodh në Sudan.

Përplasja e ushtrisë me rebelët ka sjellë mijëra viktima.

7- vjeçarja Nyajima akoma e kujton kohën kur ushtarët erdhën në fshatin e saj. Luftimet po afroheshin çdo ditë.

Shumë njerëz në fshatin tonë janë vrarë,” thotë ajo. Ushtarët na e vodhën të gjithë ushqimin duke mos na lënë asgjë përveç enëve. Kështu, i morëm ato dhe u nisëm drejt Kampit për Mbrojtjen e Civilëve (POC).” Ky kamp drejtohet nga paqeruajtësit e OKB-së UNMISS. “Ishte një rrugëtim i gjatë. Një natë fjetëm në rrugë. Fustani që po mbaj veshur është i vetmi që më ka mbetur,” tregon ajo.

Nyajim është vetëm një ndër mijëra fëmijët që janë zhvendosur për shkak të luftës së vazhdueshme në Sudanin Jugor.

Një raport i kohëve të fundi i UNICEF-it vlerëson se numri i tyre shkon në 900 mijë  fëmijë,që kur ka shpërthyer konflikti në vitin 2013 midis forcave besnike të presidentit Salva Kiir dhe atyre që mbështesin ish-presidentit Riek Machar, shkruan Tesheshi.

Fëmijët janë viktimat kryesore të këtij konflikti. Raportohet se 17 mijë prej tyre janë rekrutuar nga forcat e armatosura dhe grupet e armatosura, të cilët kërkojnë ushtarë fëmijë për të ushqyer konfliktin. Gjithashtu, 14 mijë të tjerë rezultojnë të zhdukur apo pa njeri dhe mbi 2 mijë të tjerë janë vrarë apo gjymtuar gjatë kësaj periudhe.

Kuptojeni me gjuhën e fotove realitetin e atjeshëm:

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a1-237-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a1-237.jpg","attachment_id":"600495"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a2-241-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a2-241.jpg","attachment_id":"600496"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a3-235-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a3-235.jpg","attachment_id":"600497"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a4-224-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a4-224.jpg","attachment_id":"600498"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a5-201-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a5-201.jpg","attachment_id":"600499"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a6-169-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a6-169.jpg","attachment_id":"600500"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a7-151-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a7-151.jpg","attachment_id":"600501"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a8-122-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a8-122.jpg","attachment_id":"600502"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a9-94-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a9-94.jpg","attachment_id":"600503"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a10-82-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a10-82.jpg","attachment_id":"600504"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a11-59-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a11-59.jpg","attachment_id":"600505"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a12-50-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a12-50.jpg","attachment_id":"600506"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a13-40-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a13-40.jpg","attachment_id":"600507"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a14-32-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a14-32.jpg","attachment_id":"600508"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *