Rrëzohet koncesioni për ‘pullën’ e ilaçeve, PD dhe LSI kundër

komisionVendosja e pullës fiksale nga konçesionari nuk ka marrë miratimin e komisionit të shëndetësisë. Përveç opozitës, projekti është kundërshtuar edhe nga deputetët e LSI-së, të cilët nuk bien dakord me faktin që çmimi i barnave për pacientët të rritet me 2.4%.

‘Nuk mund të votoj pro kësaj marrëveshjeje. Ajo duhet të kalojë në rinegocim dhe të vijë një herë tjetër për t’u diskutuar. Nuk mund të pranoj që me votën time të shtohet kosto në dëm të pacientit’, deklaroi deputeti Vangjel Tavo.

Ministri i Shëndetësisë argumentoi se me vendosjen e pullës fiskale për barnat rritet siguria, pasi do të ngrihet për herë të parë në Shqipëri sistemi i gjurmimit të barnave.

‘Sot kemi një pullë që kushton 6 lekë të vjetra, por nuk ka një sistem që gjurmon në çdo moment. Kontrata e vitit 2011 ende pa hyrë në fuqi ka po një pullë që do kushtonte po të zbatohej 24 lekë. Po ishte prapë pullë. Këtu kemi edhe një sistem informatik, që do të thotë se ka të paktën 200 milionë transaksione në vit, 2.500 përdorues, sistemi do punojë 365 ditë të vitit dhe maksimalisht 20 orë në ditë’, deklaroi Beqaj.

Deputetja e PS, Klodiana Spahiu kërkoi rishikim të propozimit të konçesionarit. Kostoja për pullën dhe ngritjen e sistemit të gjurmimit parashikohet të jetë në 4 milionë euro.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Rrëzohet koncesioni për ‘pullën’ e ilaçeve, PD dhe LSI kundër”

 1. erion brace i verteti says:

  Ca jane sisteme kompjuterike te gjitha i paguhen Ilir Beqjes. Ai ka kohe ne kete biznes. Ca ka lidhje me kompjuterat te gjitha leket e shtetit i shkojne atij.

  1. Daniel says:

   Jo o erjon brace palaco i verteti!
   ketu ishte fjala per te mbyllur rubinetat e financimit te p(art)içkave, prandaj nuk e deshen kodoshet e LSI dhe PD… me demek u ha meraku fort atyre…. hipokritet e qelbur maskarenj dhe hajdute me cizme!!!!!!!

 2. Alfredo says:

  Skuthat e LSI e dine fort mire se ky project ua than gurren popullore te sponsorave te distribucionit te ilaceve, prandaj edhe bejne baxhellen neper komisione.
  Hajt se po te Petrit Vasili qe e kundershton pak per sy e faqe ben vaki dhe do ta kuptonim hilen “genje genje se diçka mbetet”, por Tavo??? Ky kamikaze i 20% te AZHBR???? PO ky te than piten!!! Apo ngaqe Petrua sikur u konsumua pak me ate te laboratoreve???
  NGa ana tjeter, po ta shohesh me nge, edhe hipokritet e PD nuk jane me mire, se tek e fundit, Beqja mire apo keq, solli koncesionin e PD ne komision, dhe deshte tashme ta modifikonte dhe ta bente me kompleks per te zhdukur vrimat e zeza te ilaceve qe hapi LSI anembane. Pra tek e fundit, per 2.4 lek, kot qurravitet PD se nuk e preu barku. Por tek grosistet e ilaceve kane edhe ata hisen e tyre, ndonese me te vogel se LSI (ose OSI = Oligarket Socialiste te Interesit)
  Se po u gjurmuan ilacet, nga origjina deri tek pacienti, ç0kuptim ka pastaj? Ku te vjedhin palet e çakejve???? JO ore, duam te vjedhim ne, sa me shume e sa me pare e sa me gjithçka!!!
  Po edhe nje gje ore pisa OSI-ste e PeDe-iste qe ju erdhi per mbare, edhe ate e kontaminuat me interesat tuaja te ndryra!!!
  Se jo per gje, por po vijne zgjedhjet, dhe nuk duhen mbyllur vrimat e financimeve!

 3. Aqif Aga says:

  Bravo TOM DOSHI!
  Ia arrite qellimit te marresh peng edhe bashibozuket e PD!!!
  Urime dhe suksese ne Profarma!

 4. Olsi says:

  E po se Petrit Maho arrin te bleje PD, kjo nuk ishte pare!!!
  E tha ai i gjati, Edi, “prisni se nuk keni pare gje akoma”
  PD eshte ne ankand!!!
  O burrani te kapim ndonje llokme, se i ka kapur paniku i 2017 dhe po shesin menderen ku t’u vije per mbare!!!

 5. Fehmi says:

  Ore ky Luci i Petrit Vasilit benkerka ligjin dhe ia zhytka cdo komisioni!!!
  Ju lumte juve te LSI, dini ta dridhni e ta rripni edhe PD, pavaresisht se eshte me demek ne pseudo-opozite!
  Them pseudo-opozite se duhej te kishte minimumin e moralit qe te mbronte e te mbeshteste koncesionin e vet… po nejse, nuk ^mbeten burra as aty… i theu Luci me pak evro dhe pak ilace te skaduara 6-fishi me shtrenjte

 6. Ennnno says:

  Edhe ai pako gje moral qe i kishte mbetur Partise Demokratike, edhe ai shkoi per lesh ne fund te lavamanit sot me kete qendrim kurvazh te ndyra qe q***n me klering, as me para e as me evro, po ne natyre! :(((
  PO nuk e dime se si do te dalin ne zgjedhje, me kete paloçollek karakurvash imorale???
  Po a ishte me nder Lulezimi qe do prishte me demek koncesionet????
  PO cilat do te prishe ky LUlezimi, kur nuk arrin te mbroje te vetat??????
  Kaq budallej na kujtojne valle?????
  Kaq kurva te jene valle????
  PO deri ketu, te shesin vetveten ne kete fare feje`????

  Urgjent voten Dukës se Agrares, se keta qafira jane sa te kalbur e aq te infektuar!!!

 7. Sandri says:

  boboboobbo ku arrin imoraliteti i PD!!!!
  boboboboo ku arrin forca e lekut te LSI!!!!!!
  bobobobobob ku arrin kurveria e komisionit te shendetesise!!!
  bobobobobobo ku arrin shitja me ankand e PD!!!!
  Mire se nuk duam te votojme PS se me demek nuk na pelqejne reformat, as LSI se jane hajdute te certifikuar, po PD???? Keta jane imorale te pakorrigjueshem deri ne idiotesi!!!!

 8. Amator says:

  Imoraliteti i PD, bashkuar me vlerat alibabaeske te LSI, se bashku me Mafien e Ilaçeve, cimentojne krimin me te rende ndaj popullit shqiptar!
  Vazhdoni te vidhni, vazhdoni te vrisni me ilace te skaduara, pa edhe shishet e penicilinave do t’ua sjellim me Molotov!
  I hengshi shtrire!!!!

 9. Harilla says:

  @Gazeta Tema:

  Lutem nderroni urgjent titullin ne: “Kurvelleku i PD cimenton koalicionin e peshkaqeneve te LSI me Super-Mafien e Barnave”
  Vetem keshtu mund te lexohet lajmi qe te kuptohet sic duhet, ndryshe humbet thelbi dhe permbajtja

 10. Vledimir says:

  Suksese ne jete Mafies se Ilaceve!
  Suksese ne jete imoralitetit PD!

 11. Fate says:

  Pershendes Tom Doshin per arritjen e radhes!
  Ai eshte 1sh per te blere legenat e PD!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *