Obama i bën ‘gjëmën’ Trump-it, merr vendimin e pakthyeshëm nga pasardhësi…

Trump-ObamaPresidenti në ikje, Barak Obama ka marrë një vendim mjaft të rëndësishëm, i cili sipas ligjeve në fuqi nuk mund të kthehet nga pasardhësi i tij.

Kështu, Obama ka pezulluar çdo shpim për ngritje impiantesh të nxjerrjes së naftës dhe gazit natyror në Oqeanin Atlantik dhe në Arktik të SHBA­ve.

Për këtë vendim, Obama ka përdorur ligjin shumëpak të njohur “Akti i Shelfit të Jashtëm Kontinental”.

Sipas vendimit, të gjitha hapësirat detare të SHBA­ve në Arktik dhe Oqeanin Atlantik nuk do të përdoren për shpime dhe ndërtim të rafinerive të nxjerrjes së naftës dhe gazit natyror.

Kjo do të thotë, që SHBA­të do të varen nga nafta e Lindjes së Mesme edhe më shumë për nevojat e brendshme. Gjithashtu, Presidenti Trump nuk mund ta kthejë vendimin.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Obama i bën ‘gjëmën’ Trump-it, merr vendimin e pakthyeshëm nga pasardhësi…”

 1. i.1 says:

  por mundet kongresi… por normalisht temes nuk i duhet, sepse merzitet shefii. dhe aq rednde jane sa nnuk nxorren nje lajme per zgjedhjen e trump. kishin nje muaj qe parashikonin cdo mundesi te imagjinueshme sesi nuk do zgjidhej trum… turp turp turp

 2. XXXL says:

  Obama ” Zezhkani ” nuk i ka bere gjemen Trump-it, por Amerikes.
  Ky eshte “shperblimi” qe i ben Amrikes ky President qe solli Panveren Arabe, duke shkaterruar boten perendimore dhe duke Krijuar Shtetitn e Kalifatit.
  Presidenti me i pasukseshem ne politiken e jashtme Amerikane, cdo pune e katranosi duke u lene terren forcave kriminale te perfaqsuar nga ISIS e te tjera organizatave kriminale islamike..

 3. XXXL says:

  Obama ” Zeshkani ” nuk i ka bere gjemen Trump-it, por Amerikes per ta lene ate te varur nga naftta e vendeve arabe e te Gjirit Persik.
  Ky eshte “shperblimi” qe i ben Amrikes, ky President qe solli Panveren Arabe, duke shkaterruar boten perendimore dhe duke Krijuar Shtetitn e Kalifatit.
  Presidenti me i pasukseshem ne politiken e jashtme Amerikane, cdo pune e katranosi duke u lene terren forcave kriminale te perfaqsuar nga ISIS e te tjera organizatave kriminale islamike..

 4. CUBELI says:

  Obama i rruan b…n Trumpit

 5. Qytetar says:

  Po kur je idjot mund ta anullosh?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *