Reagojnë deputetët Tahiri e Selami: Akuzat ndaj nesh qesharake

deputetetProkuroria e Përgjithshme në një dalje të posaçme për mediat, njoftoi sot se do t’i kërkojë KQZ-së në zbatim të ligjit “Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike”, ndërprerjen e mandatit të deputetit për Dashamir Tahirin dhe Shkëlqim Selamin.

Dashamir Tahiri

Të dy deputetët të kontaktuar nga ‘Panorama’ shprehin habi me veprimet e organit të akuzës, duke theksuar se nuk kanë fshehur asgjë në formularin e Dekriminalizimit.

Sipas prokurorisë, Dashamir Tahiri rezulton se është raportuar nga policia italiane për krime lidhur me falsifikimin e parave në vitin 1995 dhe për përdorim të një leje drejtimi shqiptare të falsifikuar në vitin 2009 po në Itali.

Tahiri sqaron se këto dy çështje nuk i ka mbajtur të fshehura dhe se këtu nuk ka asnjë vepër penale që e detyrojnë atë në bazë të Ligjit të Dekriminalizimit të dorëzojë mandatin e deputetit.

‘Jam ndaluar për budallallëqe, ndërkohë që këta duhet të merren me trafikantë të drogë dhe kriminelë. Nuk jam arrestuar asnjëherë, jam ndaluar Italia për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor. Dorëzova patentën shqiptare dhe autoritetet italiane pretendojnë se ajo është false. Këto akuza janë qesharake, mua nuk më kap as ligji i dekriminalizimit me këto. Nuk ka të drejtë prokuroria të kërkojë ndërprerjen e mandatit për këtë akuza’, shprehet Tahiri.

Shkëlqim Selami

Ndërsa për Shkëlqim Selamin thuhet se, është ndaluar me urdhër të Gjykatës së Brindisit në vitin 2006 si i akuzuar për pjesëmarrje në organizatë kriminale që merrej me ‘Trafikim të qenieve njerëzore’.

Duke folur për ‘Panorama’, Selami u shpreh se nuk e ka fshehur asnjëherë këtë ngjarje dhe se ka sqaruar gjithçka për Prokuroria, Selami tregon se nuk kishte asnjë dijeni për hetimet në Itali dhe se ka marrë pafajësi me vendim të formës së prerë nga autoritet italiane.

‘E kam deklaruar dhe sqaruar çështjen e ndalimit në Itali. Kam marrë pafajësi të formës së prerë dhe nuk e kam fshehur këtë gjë në formular. Më ndaluan në Itali kur shkova për pushime dhe nuk kisha asnjë dijeni. Mora avokat dhe dola i pafajshëm. Nuk kam fshehur asnjë gjë, çfarë ekziston e kam sqaruar nuk e kuptoj se çfarë po bën kështu Prokuroria’, shprehet deputeti i LSI-së.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Reagojnë deputetët Tahiri e Selami: Akuzat ndaj nesh qesharake”

 1. razo says:

  Ju te dy jeni figurat me te urryera ne Vlore… E di gjithe Vlora qe jeni rrugacer, injorante dhe bythlepires.. Deri dje hengret dhe pite me Saliun dhe pastaj me Meten. Ndersa sot i lepiheni Rames.

 2. xhulio says:

  Me sguri keta te dy duhet te kene nga 3 diiploma=0 Turp me te madh nuk ka.Te quash keta rrugecer baballare te kombit.Krejt fajtor Rama dhe Basha qe ii renditen neper listat.

 3. jani says:

  Dashi i havase deputet .puuuuupuuuuuuu

 4. Spartaku says:

  Po kriminelete e medhenj te pd-ke kur do ti hetoi prokuroria? Apo nuk ja mban se i vret Saliu me Bashbukuroshin. “Prokuroret kane te drejte,se jane emruar nga Saliu”.Ishalla,miratohet vetingu,te i cili ka shpresen populli per drejtesi.Sot nuk ka drejtesi,por anarshi.

 5. sofia says:

  Turp per vlonjatet, megjithese faji eshte i Idrizit dhe Ilir Metes. Keta i kane vendos ne lista, po qe te dy plus edhe nje femer qe eshte si lope per ta mjelur ne Pd, jane nga me bastardet. I shkreti parlament me keta tre vlonjate..qe perfaqesojne mbeturina e lagjeve te Vlores. Pa le qe Tahiri na ka vajtur ne prehrin e Saliut!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *