FOTOT/ “Bisha” ruse që do të çajë më dysh akujt e Arktikut

Rusia prej kohësh punonte për ndërtimin e një akullthyesi bërthamor për të eksploruar Arktikun.

Dhe më në fund ai është bërë operativ.

“Lideri”, siç e kanë quajtur rusët”, është më i fuqishmi i ndërtuar ndonjëherë.

Inaugurimi është bërë nga zv/kryeministri rus Dmitry Rogozin.

Mund të çajë akull deri në dy metra me shpejtësi 29 km në orë.

“Lideri” do të mundësojë transportimin e gazit dhe naftës në çdo stinë.

Ai mund të mbajë deri në 300 mijë tonë ngarkesë.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a1-271-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a1-271.jpg","attachment_id":"601638"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a3-263-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a3-263.jpg","attachment_id":"601640"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a4-247-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a4-247.jpg","attachment_id":"601641"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a4-247-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a4-247.jpg","attachment_id":"601641"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a5-218-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a5-218.jpg","attachment_id":"601642"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a6-183-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a6-183.jpg","attachment_id":"601643"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a7-160-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a7-160.jpg","attachment_id":"601644"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a8-130-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a8-130.jpg","attachment_id":"601645"}]

3 komente në “FOTOT/ “Bisha” ruse që do të çajë më dysh akujt e Arktikut”

 1. rrapi says:

  Gazetare injorant.Rusia ka sot minimalisht 4 akullthyes berthamore.

 2. Tarrasi says:

  Po po keta kane ikur per lesh fare po ku ka ngelur me akull ne kembe more sulesha rusefobe…

  A ju hanger mortja juve the atyre bythkuqeve qe po i fryjne kosit

  1. Saba says:

   Po cfar bishe more njerz shum shpejt do te fundoset ne fund te detit sic fundosen aeroplanet kto bisha amerikanet i kan pas para 50 vite.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *