FOTOT/ Kinematografia në diktaturë (dhe disa detaje pikante)

Të bësh film në Korenë e Veriut: si mund të jetë vallë?

Pak a shumë si filmat që bënte dikur “Kinostudio e Re”.

Një industri filmi ku çdo gjë bëhet sipas dëshirave të diktatorit, ndryshe…internim!

Një fotograf belg ka shkrepur disa foto gjatë xhirimeve të filmave në Fenian të Koresë së Veriut.

Ai sjell edhe disa detaje pikante.

Sipas diktatorit të ndjerë Kim Jong Il, babait të atij aktual, filmat ishin mënyra më e mirë për të edukuar masën.

Ai shpesh urdhëronte regjizorët t’i bënin filmat sipas këndvështrimit të tij.

Asnjë film nuk xhirohej nëse nuk aprovohej nga ai.

Të njëjtën gjë e bën edhe diktatori i tanishëm Kim Jong Un,

Ai ka ndërtuar 7 kinema personale vetëm në Fenian.

Aktorët për filmat përzgjidhen direkt nga diktatori.

Ata nuk paguhen më shumë se rroga mesatare ditore për filmat e kryer.

Filmat koreanoveriorë portretizojnë kryesisht një njeri të fuqishëm që drejton shtetin dhe shpesh kanë tema revolucionare dhe martirizimi, me sakrifica, heronj dhe patriotë që mundin armiqtë japonezë apo amerikane.

“Historitë e filmave përshkruajnë njeriun e fuqishëm që udhëheq vendin në kohët e tij më të errëta”, thotë fotografi belg.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a1-272-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a1-272.jpg","attachment_id":"601655"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a2-271-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a2-271.jpg","attachment_id":"601656"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a3-264-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a3-264.jpg","attachment_id":"601657"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a4-248-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a4-248.jpg","attachment_id":"601658"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a5-219-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a5-219.jpg","attachment_id":"601659"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a6-184-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a6-184.jpg","attachment_id":"601660"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a7-161-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a7-161.jpg","attachment_id":"601661"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a8-131-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a8-131.jpg","attachment_id":"601662"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a9-99-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a9-99.jpg","attachment_id":"601663"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a10-86-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a10-86.jpg","attachment_id":"601664"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a11-62-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a11-62.jpg","attachment_id":"601665"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a12-53-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a12-53.jpg","attachment_id":"601666"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a13-43-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a13-43.jpg","attachment_id":"601667"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a14-34-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a14-34.jpg","attachment_id":"601668"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a15-27-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a15-27.jpg","attachment_id":"601669"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a16-20-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a16-20.jpg","attachment_id":"601670"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a17-14-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a17-14.jpg","attachment_id":"601671"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a18-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a18-11.jpg","attachment_id":"601672"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a19-12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a19-12.jpg","attachment_id":"601673"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a20-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a20-11.jpg","attachment_id":"601674"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a21-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a21-9.jpg","attachment_id":"601675"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a22-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a22-9.jpg","attachment_id":"601676"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a23-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a23-8.jpg","attachment_id":"601677"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a24-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a24-7.jpg","attachment_id":"601678"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a25-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a25-3.jpg","attachment_id":"601679"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a26-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a26-3.jpg","attachment_id":"601680"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a27-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a27-3.jpg","attachment_id":"601681"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a28-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a28-3.jpg","attachment_id":"601682"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a29-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a29-1.jpg","attachment_id":"601683"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a30-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/a30-1.jpg","attachment_id":"601684"}]

2 komente në “FOTOT/ Kinematografia në diktaturë (dhe disa detaje pikante)”

  1. enter"" says:

    Tama si Hollywood. Ska asnje ndryshim.

  2. .**** says:

    JU nuk i kuptoni dot filmat e kinostudios shqiperia e re te kohes se PPSHse , se ju doni pronografi , ju doni filma me vrasje , me perdhunime dhe drog , qe kur ka dal fjala urt ndershmeria virtyt i budallait , esht fjal e urt qe ka dal tani von e kohes demokracis , kta filmat edukativ e humben kuptimin e vet , tani po qe i edukuar te perbuzin te injorojn te marin per idjot , se pik referimi per brezat e ri esht , ai qe ben vrasje qe ben shum para me prostitucion dhe tregti droge , kjo esht arsyeja qe ju nuk i kuptoni dot flimat dora ngrot , beni ecen vet , kur xhirohej nje film e tjer , se rrugaçet duan skarfecin filma me drog dhe prornografi dhe ka 25 vjet qe ky popull 70 perqind esht rrugaç e ordiner llum fare , nuk kan as kultur as shkoll as dije vishen per turp mbajn nje ajfon te bler qoft edhe me borxh dhe mendojn se bejn jet mondane dhe jan te perparua , kur marin kot fshatarsia nuk ka me keq , degjoni çiljeten sa kom bythen e mir , perdhunoni njeri tjetrin dhe meruni me 0 900ten mos qani hallin e kim jongut , ai e do me shum popullin e vet se çe duan politikanet e PDse qe treçereku jan te punsum ne sherbimin serb .

Lini një Përgjigje te enter"" Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *