Lista, amerikanët rendisin 41 arsye se kur një person është shqiptar

shqiptarWebsite-i i famshëm amerikan “Buzz Feed” ka publikuar një artikull në të cilin rendit disa nga gjërat që i karakterizojnë shqiptarët, nën titullin “E dini që jeni shqiptar kur…”

Një formë ironie dhe humori kjo, për të dhënë përshtypjen se cilat janë karakteristikat më tipike të shqiptarëve.

1-Gjysma e njerëzve që njihni janë kushërinjtë tuaj

2-Lini bakshish edhe në supermarkete

3-Në dasmën tuaj keni rreth 400 të ftuar (Ndërkohë njihni ¼ e tyre)

4-Nëse jeni nga Kosova, Maqedonia apo Mali i Zi praktikoni turizmin patriotik – Nëse vizitoni gjirin shqiptar çdo verë të jetës suaj, e nëse shpenzoni aty paratë jeni një patriot i pamohueshëm

5-Shanset janë, që në shtëpinë tuaj ka më shumë alkool se sa në lokalin e lagjes tuaj

6-Nuk mund të vishni të njëjtin fustan në dy dasma

7-Sa herë që gjyshi juaj sheh politikanë në televizor do t’i bërtasi atyre për 20 minuta

8-Përdorni raki për çdo gjë

9-Mamaja juaj është e fiksuar për të pastruar shtëpinë shtatë herë në ditë

10-Çdokush rreth jush di si të shajë në shqip

11-Kur gjyshja juaj pëson atak në zemër nëse nuk keni ngrënë

12-Frigoriferi juaj ka më shumë mish se sa supermarketi

13-Jeni me katër miq në tavolinë dhe secili ka bindje të ndryshme politike

14-Një djalë që keni qejf ju pyet “A jeni vajzë e mirë?” dhe ju bëni çdo gjë për ta bindur

15-Edhe një muaj pas Vitit të Ri ju vazhdoni dhe hani Bakllava

16-Për ju dita më e rëndësishme e vitit është nata e Vitit të Ri

17-Jeni krenarë për Dua Lipën, Bebe Rexha, Rita Orën dhe Era Istrefin

18-Shqiptarët martohen vetëm më shqiptarë

19-Habiteni (në mënyrë pozitive) kur serbët nuk ju shajnë apo komentojnë në videot tuaja në Youtube

20-Prindërit e miqve tuaj shqiptarë gjithmonë ju pyesin se si fëmijët e tyre shkojnë në shkollë (sikur nuk jetojnë me ta)

21-Kur prindërit tuaj nuk janë në shtëpi, dhe një nga miqtë e tyre shqiptarë ju telefonon, bëni mirë të keni një shpjegim se ku janë prindërit

22-Ekziston gjithmonë një i afërm me të cilin gjyshërit tuaj nuk flasin

23-Nëse jeni ftuar për darkë, ata që ju mirëpresin refuzojnë ta besojnë se stomaku juaj ka një limit, dhe ofendohen kur ju nuk e mbaroni pjatën e pestë.

24-Keni frikë të kolliteni apo të teshtini para prindërve sepse automatikisht ata do ju bërtasin pse jeni sëmurë

25-Gjyshja juaj do të çohet e do t’ju përgatisë ushqim edhe nëse është në shtratin e vdekjes

26-Të gjithë miqtë tuaj janë lodhur duke dëgjuar nga ju se Nënë Tereza, Eliza Dushku, Vëllezërit Belushi dhe krijuesi i Viagrës kanë origjinë shqiptare

27-Mbani ndonjë lloj forme të flamurit shqiptar, në bluzë, në varse, tatuazh ose sfond në telefonin tuaj celular

28-Mamaja ju detyron të vishni një “kanatjere” sa herë që dilni që të mos ftoheni

29-Festoni të gjithë festat fetare, pavarësisht besimit tuaj

30- Jeni në restorant me familje të tjera shqiptare dhe ka një sherr 10 minutësh se kush do paguajë, që përfshin sharje,goditje dhe madje grisje të parave

31-Mamaja ju bërtet në shqip përpara shoqeve të tua të huaja

32-Babai juaj gjithmon tenton të bashkohet me komunitetin shqiptar

33-Jeni futur në telazhe në klasë të 10-të kur bëtë me bojë murin e klasës me flamurin shqiptar

34-Kur jeni me një shqiptar dhe nuk i dini emrin, thjesht i thërrisni “ej Shqipe”

35- Keni ose një Mercedes të zi ose një BMW përpara shtëpisë tuaj

36-Prindërit tuaj ju tregojnë histori se si ecnin 8 milje në 1.5 meter trashësi bore zbathur në kodra e male për të shkuar në shkollë

37-Flisni rreth një orë para derës kur largoheni nga shtëpia e dikujt

38-Përdorni qese ushqimesh për të hedhur mbeturinat

39-Babai juaj ka therur derr apo qingj

40-Shkoni në festa shqiptare vetëm për tu dukur

41-Bëheni shumë shpejt me nerva

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Lista, amerikanët rendisin 41 arsye se kur një person është shqiptar”

 1. jeronim de rada nga grenada says:

  ke “harru” edhe ca te tjera:
  42. cdo te huaji qe ju vje ne shtpi I leshoni qoshen e oxhakut
  43.cdokush ka nji pjestar familje a te aferm refugjat ne perndim
  44.beni te 99 at vec me mor pasaport perndimore
  45.per ameriken q!heni n byth.
  46.spiunoni shoshoqin neper zyrat perndimore si minjt e kanaleve.
  47.neper bot ,lasngo,ne shqipni,gango.
  48.cdokush ka dike nga familja ose te aferm I cili, ose ka qen,ose esht ne burg per drog,dhe 100 per qind ka dike qe do jet ne te ardhmen atje.
  49.kush bo burg pordhnon.sipas parimit burgi osht per burra,(packa se atje q!het n byth ke gardjani me I vogel per nji cingar duhan)
  50.t jesh shkerdhat esht nder,t jesh mashtrues esht nder,t jesh dobic esht nder,t ja fusesh tjetrit esht nder dhe krenari dhe lavdi.
  51.nuk rrojn dot pa bo problem dhe pa pas hasem.
  ——

  1. albaniafirst says:

   jorenim de rada nga grenada e ka fjalen per veten e tij. Ta qajm hallin jeronim se a paske kalu me ca veshtiresi ne burg, po hajde mos u merzit se soji juaj ate punen e bythes e ka per fis.

  2. enter"" says:

   hahahahah, mire e ke thone.

   52. Kur komshiu juaj ben deren e jashteme te re, pas nje muaji edhe ti e ben te re, per inat te komshiut
   53. Hidhni qesen e plehrave nga ballkoni

 2. entoni says:

  Materiali eshte interesant edhe ka grimca humori. Ajo qe me terheq vemendjen eshte keqinformimi i publikut. Nuk eshte artikull i publikuar eshte thjesht nje postim i nje perdoruesi shqiptar ne blogun e asaj faqeje elektronike. Per fat te keq media elektronike u ka dhene nje tribune nga flasin gjithe injorantet edhe analfabetet funksional. Ku shperndarja e lajmeve te rreme edhe siperfaqesore eshte vetem njera faqe e medaljes.

 3. enter"" says:

  34. Aspak e vertete. Vetem Kosovaret thone shqipe, ne nga Shqiperia nuk therrasim shqipe
  33. Komplet trillim.
  38. Keshtu ben gjithe bota, jo vetem shqiptaret.
  39. Vetem nje perqindje shume e vogel e kane bere.
  32. Ska lidhje fare. Ne Shqiperi je mes shqiptareve, nuk ke pse kerkon te bashkohesh sic thote artikulli
  21, Komplete pa lidhje.
  30. Kurre nuk ka sharje, apo goditje
  26. Ne Shqiperi askush nuk thote apo mburret me kete gje. Dhe mbi te gjitha askush nuk permend Elizen apo Belushin
  11. Ekzagjerim
  1. Aspak e vertete
  2. Aspak e vertete
  5. Aspak e vertete
  8. Aspak e vertete. Rakia perdoret vetem per te pire, per dizinfektuar ndonje plage te lehte, apo per te ferkuar kraharorin ne rast ftohjeje.
  31. Komplet idiotesi. Ne Shqiperi shoqeria eshte shqiptare
  27. Aspak e vertete. Ne Shqiperi 99% nuk mbajne te tilla idiotesi
  14. Komplet idiotesi
  40. Kjo mund te vleje per diasporen, dhe diaspora ska lidhje me Shqiperine apo shqiptaret ne Shqiperi
  4. Ska lidhje me Shqiptaret
  9. Pastrimi nuk eshte fiksacion. Nje here ne jave behet dhe eshte bere gjithmone
  25. Ekzagjerim
  19. Vetem idiotet merren me serbet ne videot ne youtube. Dhe ata qe merren jane vetem Kosovare. Kosovaret skane lidhje me Shqiperine
  17. Aspak krenare per te tille pseudo artiste.
  24. Idiotesi
  12. Ne Komunizem mishi u hante njehere ne jave.
  3. Komplet e pavertete.

  Pse sic shihet ky eshte nje artikull idiot

  1. ndasori says:

   Aty flitet per te gjithe shqiptaret, nuk behen diferencime sic ben ti. S’ta ka fajin ai qe ti je nazik supremacist qe i sheh shqiptaret nga krahina, shteti apo lagjja ku banojne.

 4. enter"" says:

  Amerikanet jane popull injorant, ata nuk njohin vendin e tyre e jo me SHqiperine,

 5. agimi says:

  Bobo cte paska hek suma o Jeronin!!!

 6. markos says:

  o ENTER skane lidhje amerikanet sa injorante jane ,kte artikull e ka bere nje shqiptar ne gazete amerikane,informohu para se ti thush dikujt injorant.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *