Pse vazhduan një rezistencë aq të gjatë kundër Amerikës një grusht njerëzish të korruptuar në Shqipëri?

berisha ngjelaNga Spartak Ngjela

Pse vazhduan një rezistencë aq të gjatë kundër Amerikës një grusht njerëzish të korruptuar në Shqipëri?

Arsyeja kryesore nuk ishte politike por proceduriale: “Ta zvarrisim sa më gjatë procesin e Reformës, se “kush e di se çfarë ndodh”. Ky ishte intencioni kryesor.

Pastaj vijnë me radhë: Që të mos tremben gjyqtarët e të japin dorëheqjen;

Që të tregojë se Saliu eshtë i fortë, dhe mund të inkurajojë një lëvizje popullore antiamerikane, pa e thënë këtë, por që kuptohet nga falangat e tij antiperëndinore që i ka pasur gjithmonë pranë vetes

Që të tregonte te fqinjët, ku ai shet interesin kombëtar, se ka shumë mbështetës në Shqipëri dhe mund të bëjë kryengritje “popullore”, për ndërrimin e pushteteve.

Që të mbajë radhët e PD-së jashtë fluksit perëndimor në Kryesi të Partisë së tij, dhe të garantojë Lulzim Bashën në krye të partisë, jo për të fituar zgjedhjet por për të garantuar mbijetesën Berisha..

Tani, të gjitha këto u shkrinë si kripa në ujë.

Por a do të kerë realisht një mbijetesë Berisha në politikën shqiptare?

Kjo është pamundësi absolute

Çfarë do të bëjë Saliu?

Asgjë të veçantë. Nuk ka më akt politik, se mendoi të mundte politikën amerikane me procedurë, me anë të disa individëve që nuk artikulohen dot as politikisht e as juridikisht.

A e dini kush është individi më mjeran në qytetërimin perëndimor? Ai që nuk e ka aftësinë intelektive për t’u artikuluar.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Pse vazhduan një rezistencë aq të gjatë kundër Amerikës një grusht njerëzish të korruptuar në Shqipëri?”

 1. "horri i bulevardit" says:

  Gjyqtaret e salehut menduan se historia do perseritet se salehu ashtu si enveri do ti rrezistoje presionit amerikan dhe do t shpetojne gjyqtaret e partise, por gjyqtaret u zhgebjyen nga salehu dhe tani do te zhgenjehen edhe falangat berishiane dhe sic bene me enverin, do ta shesin salehun per nji thes miell.

 2. deti says:

  ky eshte shok i djallit eshte nje armik i betuar i popullit shqiptar.ky eshte rekrutuar dhe u ka sherbyer vetem bejlereve nazi fashiste.ky ishte djalli vet.tani nuk i mbetet gje tjeter vec tja fusi vehtes.por ai nuk e ben ai do hiqet zvarre si gjarper qe eshte dhe do mundohet te helmoje ambjentin deri ne momentin e fundit prandaj mos e nenvleftesoni salen por te mbyllet ne burg.

 3. Bashkim says:

  Shpata e drejtesise te bjere pa meshire kunder atyre qe me fuqine qe ju dha pushteti shkelen drejtesine dhe korruptuan cdo qelize ne kete vend te mjere qe politikanet injorante e kane trajtuar si pronen e tyre dhe njerezit si skllever !

 4. Tajari says:

  Ohoooo të lumte goja Taku,you have been so optimistic,well done….we need you.thank you

 5. Voica says:

  Avokat, mos hiq dore nga shkrimet, e tu sic ke bere deri tani qe ke shkruar pa rreshtur per mbeshtetjen e reformes.
  Se harrojne shpejt shqiptaret…
  Sepse, ne fakt, ke qene, pothuajse i vetmi ze i forte i kesaj reforme, me llogjike dhe zemer…

 6. Lennard says:

  Na ke dhene vazhdimisht shpresen qe armiqte e Shqiperise do te munden.Te pergezoj dhe FLM shume per kontributin e shquar ne lufte me Djallezoret.Kjo lloj beteje nxorri ne pah se deri ku mund te shkoje makuteria,etja per Pushtet absolut dhe te perhershem,duke shkelur ligjet,pasurine publike,interesat e Shqiperise dhe te vete shqiptareve.Tashti te gjithe Ne duam qe vazhdimi dhe Epilogu te jene POZITIV dhe te shkojne deri ne fund ndeshkimet dhe konfiskimet e Zagareve qe kane mjelur pa meshire kete vend dhe jane tallur me kete Popull.Dhe njehere FLM zoti Ngjela.

 7. vaso says:

  Ti besh presion drejtesise nuk eshte drejtesi.Keni manipuluar opinionin sikur DOKTORI eshte problemi i vendit.Ai qendron shume me lart se gjithe ju te tjereve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *