“Tani do të mbrojmë territoret tona”, kërcënimi i ri nga Serbia pas javës së “mjaltit” Putin-Vuçiç në Moskë

putin_VPYVRusia do të furnizojë Serbinë me avionë luftarakë, tanke, makineri lufte pas marrëveshjes së arritur mes dy vendeve gjatë vizitës së Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç javën e kaluar në Rusi. Bëhet fjalë për 6 avioni MiG-29, 30 tanke T-72 dhe 30 makineri lufte që vijnë nga rezervat e Rusisë.

Avionët do të dorëzohen në mars dhe do t’i kushtojnë Serbisë 180 deri në 230 milionë euro. Vuçiç, i cili siguroi marrëveshjen gjatë vizitës në Rusi të mërkurën e kaluar, tha se “donacioni” rus do të rrisë në mënyrë “dramatike” fuqinë mbrojtëse të Serbisë. Shumica e vendeve fqinje të Serbisë janë vende anëtare të NATO-s.

Marrëveshje e këtyre dy vendeve konsiderohet si rritje e ndikimit rus në Ballkan. Kreu i qeverisë serbe nuk harroi të theksonte se vendi i tij do të vazhdojë të mbetet një vend neutral ushtarakisht pavarësisht armatimit të ri nga Rusia. “Qielli i Serbisë do të jetë absolutisht i sigurt”, tha ai.

“Kjo do të thotë se ne do të kemi avantazh mbi ata që do të mendojnë të kërcënojnë Serbinë në të ardhmen. Ne nuk po kërcënojmë askënd.” Forcat e armatosura serbe kanë 80% të armatimeve nga teknologjia sovjetike. Pavarësisht se formalisht, Serbia kërkon të bëhet pjesë e BE-së, ajo është afruar me aleatin tradicional sllav dhe ortodoks.

Gjatë takimit me Vuçiç, ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu propozoi stërvitje taktike trepalëshe bashkë me Bjellorusinë që do të cilësohet stërvitje “vëllazërore sllave”. Gjithashtu Rusia u shpreh e gatshme për të intensifikuar bashkëpunimin në Serbinë në fushën e ushtrisë.

Marrëveshja e tyre janë në një kohë kur ka rritje tensioni mes Serbisë dhe Kroacisë, e cila është pjesë e NATO-s dhe BE-së. Në këtë mes Rusia duket se po kërkon që të parandalojë afrimin e mëtejshëm të Ballkanit me Perëndimin.

Ministri serb i Punës, Aleksandër Vulin e cilësoi marrëveshjen me Rusinë si “historike”, i cili shtoi se që pa bombardimit nga NATO gjatë Luftës së Kosovës, tha se Serbia nuk është më e sigurt. “Tani do të jemi në gjendje të mbrojmë territoret tona”.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/vucic-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/vucic-1.jpg","attachment_id":603460},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/vucic-1-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/vucic-1-1.jpg","attachment_id":603462},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/putin_VPYV-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/putin_VPYV.jpg","attachment_id":603458},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/vucic-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/12\/vucic-2.jpg","attachment_id":603463}]

9 komente në ““Tani do të mbrojmë territoret tona”, kërcënimi i ri nga Serbia pas javës së “mjaltit” Putin-Vuçiç në Moskë”

 1. Dyfeku me Gjalem says:

  FLM Gazeta TEMA , per kete Lajme..por:KETO LLOJ LAJMESH DERGOJANI SI “TOP SEKRET” Shokut Sali Berisha..Ilir Meta(Skrapi)…apo alias Ilir Floriri..si dhe Politikaneve Aktual Edi Rama….
  ATA DUHET TE NA TREGOJNE STRATEGJINE E MBROJTJES KOMBETARE…apo jemi ne “NATO”????Po po jemi vetem Gjeografikisht….he “Harrova” na “Mbojne” Avjonet Greke???Dhe ata Italjane ne Kuader te Mbrojtjes????Bukur…shume Bukur….
  Edi Rama duhet te shikoj Urgjentisht …Rimekembjen e Aviacjonit Luftarak Shqipetare dhe jo tu besoj Formualave:::Te NATOS…ato ne Praktike nuk Zbatohen..
  SI DO TJA BESOJME MBROJTJEN GREQISE, kur kemi n je Ligj Lufte ne Fuqi???Dhe si do tja Besojme Mbrojtjen Greqise..kur Erera Lufte po fryjne Pikerisht nga Greqia????Boshti Ortodokse eshte Realitet….Natoja del ne Plane te dyte….lol

 2. lelegu says:

  Nderkohe politikanet shqipkare nuk blejne asnje furnizim ushtarak por vetem vjedhim popullin e varfer….

  1. Saba says:

   E sakte dhe degjoni ate fashistin vulin ne nuk armatosemi per te sulmuar por per mbrojtje kush e ka sulmu serbin pervec qe vet ka qen kasapi ballkanit.

  2. Saba says:

   E sakte dhe degjoni ate fashistin vulin ne nuk armatosemi per te sulmuar por per mbrojtje kush e ka sulmu serbin pervec qe vet ka qen kasapi ballkanit.

 3. ANTON says:

  NUK KA PROBLEM,NE NA NDIHMON TURKIA VLLAU JONE TRDICIONAL

  1. Korca City says:

   Mire o l…qe mire. Ne ate krah fli. Shko falu edhe njere ne koken e Erdogan-It Tani. Sa tulla qe jane Keta muxhahedinet bre.

 4. Niku says:

  Ku asht amerika qe na don neve shqiptaret. Nese don amerika ta ndalojne vershimin rus ne te gjith ballkanin atehere ta armatosin gjer ne dhembe kombin shqiptar dhe pastaj le te flej e qet . Shqiptaret jane me trimat e europes por sot luften e ben armatimi dhe jo trimeria. Te pakten 90 perqind. Dikur kur armatimi ishte ne pake diferenca neve perballoshim perandori e jo me nje serbi jevgjish. Pra pse amerika nuk i shfrytezon shqiptaret sic ben rusia me sllavet. Serb. A ka popull tjeter ne bote qe e don ameriken sic e duan shqiptaret? E pra kjo mjafton qe amerikanet te na konsiderojne si vella te vogel qe mund te na ndihmoj dhe te mbeshtetet tek ne ne kete zone te cmendur te europes. Amerika duhet te veproj ma shum me vepra qe populli shqiptar ti perjetoj dhe jo me vepra per politikan. Sa nuk asht vone se vjen nje koh qe populli lodhet nga ah se kemi ameriken dhe ne fund thot se asgje spo bejne kto per ne. Dhe kto si europianet mashtrusa. Pra duhet veprohet sa me shpejt nga ana amerikane

 5. spata says:

  Me te trash se kata serbet nuk bene vaki .Ruset pastrojne depot mbasi provuan armatimet e reja ne Siri .Keta debilat i blejne. I moren por kunder kujte do ti perdorin .Nuk dine keta debila qe smund te prekin askend ne Ballkan.Le ti marrin e te trembin laraskat . Kosoves ti rruajne byt… Shqiperise ti hane mu..
  Sec kam degjuar por nuk jam i sigurt per ca tuba te gjate qe jane futur ne Kosove e Shqiperi me fytyre nga qielli .

 6. ore “niksa me me ramen” ne krye: pse t,ju armatos amerika deri na dhemb ju ore aman. le t’ju fuse nga nje mitralos mishi nga b..ytha deri ne goje.se fundi arabo turko mongol eshte soji juaj………….. usa +russia, mbrojne ;shqiptaret, serbet, greket,bullgaret gjermanet, italianet etj ç’ pune kane ata me sojin tuaj??? oj, ju ? ju s’jeni shqiptar.ju je ni mbeturinat e hordhive te xhenhis khanit!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *