Rama përkujton kolosin Hafiz Ali Korça

KorcaKryeministri i vendit, Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka përkujtuar intelektualin dhe patriotin, Hafiz Ali Korça, me rastin e 60 vjetorit të vdekjes.

Rama nuk ka lënë pa vlerësuar Hafiz Ali Korçën për të gjitha kontributet si mësues, si autor i veprave të rëndësishme, dhe veçanërisht në rrënjosjen e besimit të fesë islame.

Kryeministri mes tjerash thekson se ai është mëshirë për të gjithë botërat.

Postimi i Ramës:

Si neser 60-vjet me pare, me 31 dhjetor 1956, ne periudhen kur shume besimtare myslimane meditojne Mevludin, ditelindjen e Profetit Muhamed, nderronte jete mesuesi i madh, intelektuali dhe patrioti Hafiz Ali Korca.

Mesues ne shkollen e pare shqipe, autor i nje sere veprash teologjike dhe didaktike, mik dhe bashkepunetor i ngushte i At Gjergj Fishtes o.f.m., aq sa ne popull qarkullonte shprehja “Eshte pare a s’eshte pare nje prift e nje hoxhe te rrine bashke”, luftetar i paepur i ceshtjes kombetare, Hafiz Ali Korca perfaqeson rafinimin dhe rrenjosjen ne besim autentik te nje islami shqiptar te ndricuar.

Veshtrimi i paqte e i embel i kesaj figure mbreslenese, autor i nje vepre “Mevlud” me 1900, te kujton cka ne ritualin e Mevludit meditohet per Profetin: “Ai eshte meshire per te gjithe boterat” (Kuran 21:107).

Me nje citim te tijin, uroj qe ky personalitet frymezues te mos rreshte se udhehequri besimtaret shqiptare drejt rruges se perparimit

“Atdheu është kutia, feja xhevahiri,

Rron në kuti brenda e ruhet floriri,

Për të mbrojtur nderin na duhet kutija,

Po s’pate Atdheun, shkon feja, inxhija”

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Rama përkujton kolosin Hafiz Ali Korça”

 1. Ti je kaur,haje derrin megjith lekure says:

  I paharruar qoft vepra e tij.

 2. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  o rrot kkkkkkkk kryeminister,te shkerdhefsha ”kollozin” dhe ”patriotin” Hafiz dhe Ali,ptuuuuuuuuuuuuu…………….!!!!
  o Zot,mire sunitet ,shiitet,tsamides apo mujahedinet ketyre varu [email protected]@in por e keqja me e madhe eshte se Shqiperia e mjere ka dhe shume te tredhur[atheoi] dhe kjo eshte FATALE!
  ”KOLO-s i kombit shqiptar nje………..HAFIZ turk!!!!!!???? MOOOOOOOOOOOOOOOOSSSSSSSSSSSSSSSS…………….!!!

  1. Md says:

   Injoranca jote s’ka kufi. Fillo hap librat njehere pastaj fol, por kuptohet cfare edukimi ke ti kur as shqip s’di te shprehesh, le pastaj te lexosh e te kuptosh!

 3. ILIR RRUGEJA says:

  Kujtesa eshte respekt z Rama dhe per kete ju falenderoj qe kujtoni nje njeri patriot dhe atdhetar si i nderuari Hafil Ali Korca,por kam nje vrejtje hajde shif vorrin e z Hafiz Ali Korces si eshte kantandisur dhe lene ne meshire te fatit ne kodor stacioni trenit Kavaje kjo do te ishte edhe me respektueshme se sa nje kujtese

 4. Osman Dule says:

  No comment………..!

 5. historian i vertete says:

  hafiz hafiz ah mor hafiz patriot i Ramadan koqes

Lini një Përgjigje te O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *