Ligji i ri/ Makinat e vjetra me impiant për reduktimin e gazrave, kushton mbi 300 dollarë

makinjhaAsnjë automjet që qarkullon në Shqipëri dhe nuk plotëson standardin Euro 3 nuk do të dalë nga qarkullimi pavarësisht propozimit për uljen e ndotjes. Drafti i ministrisë së Mjedisit parashikon që automjeteve euro 1 dhe euro 2 ti vendosin impiante për reduktimin e gazrave.

Vendosja e një impianti do t’i kushtojë pronarëve të makinave nga 300 deri në 1200 dollarë dhe është domosdoshmëri për makinat që nuk kanë standardin euro 3.

Në draft ministria ka parashikuar që këto ndryshime dhe përshtatje të kryhen gradualisht pasi edhe numri i automjeteve të vjetra në Shqipëri është i lartë. Po ashtu një pikë tjetër e draftit parashikon që në vendin tonë të mos futen më makina të përdorura që nuk plotësojnë standardin euro 4, ndërsa për makinat e reja që importohen duhet të jenë të standardit euro 5.

Përmes aktit ligjor synohet ulja me 30%  e nivelit të ndotjes se ajrit në zonat urbane nëpërmjet përdorimit të karburanteve dhe kontrollit të automjeteve conform kritereve të BE, raporton Oranews.

Në vendin tonë transporti kontribuon me 48-60% të ndotjes së ajrit. Mosha mesatare e makinave të pasagjerëve në Shqipëri është 18.4 vjet, që sipas përllogaritve korrespondon me euro 1.

Ministria e Mjedisit ka gati draftin dhe pritet të kalojë këtë vit në diskutime me palët e interesit dhe më pas në komisionet parlamentare.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Ligji i ri/ Makinat e vjetra me impiant për reduktimin e gazrave, kushton mbi 300 dollarë”

 1. Mo says:

  Eshte zore juve me u ra ne fije. Sa llogarisni me dollar, sa llogarisni me lek te reja, lek te vjetra, sa llogarisni me euro. Nuk arrij ta kuptoj dot. Jeni ne evrope dhe llogaritni ne dollar, pastsj ipen shifra ne lek te vjetra, ne lek te reja.Per zotin ska kush qe ju kupton.

 2. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Na kujtuan bisnesin me kasat fiskale !

 3. shoku says:

  O qeveri jam dakord qe individi duhet te marre keto masa pasi ju ( dhe me te drejte mbroni mjedisin ??! po pleherat??) mbroni te ardhmen, po ju pse nuk kontrolloni cilsesine e naftes apo te gazit qe furnizohen keto makina?
  Vertete euro 1, apo 2 te makinave kane nje ndotje te larte, por ama dhe cilesia e karburantit ne Shqiperi eshte e ulet.
  Ka frike more robi te bleje nje makine ashtu sic thote qeveria euro 4 apo 5, se cfare ti japi solar apo benzine te holluar me uje.

 4. student says:

  Nuk ulet ndotja e mjedisit duke ndaluar makinat me ligj.
  Qe te ulet qarkullimi i makinave duhet te plotesohet qarkullimi me mjete alternative me te mira dhe kosto te njejte te oakten si autobuza, trena e tjera te tilla qe te sigurijne veprimtari normale te njerzeve. Kur kete se ben atehere do perdoren dhe mjete te tjera te cilat nuk i plotesojne ato qe kerkoni.
  Cila mazhorance do te miratonte nje ligj qe minimalisht do ti kushtonte 3oo milion euro te ardhura pervec problemeve te transportit, punesime te munguara etje.
  Cila force politike do te merrte persiper tu hiqte 100000 shqiptareve =votues mjetin e tyre te transportit qe e ke blere me 10101 halle dhe do ti bente 200000 vota kunder.
  Ky ligj eshte identik me ligjin qe beri PD pas ardhjes ne pushtet kur vendosi takse ndotje per makinat e perdorura dhe donte te arketonte 4.5 miliard leke te reja e ne fakt ra diku ne 1.8 miliard leke, rriti informalitetin e korrupsini e beri masiv , pra ne vend te vinte vetulla nxori syte.
  Ky ligj eshte nje korrupsion i gjallle, Dikush do te shese impjante dhe per kete i duhet nje ligj. Ministria e mjedisit propozon nje ligj per kete person
  Hej zoterinj. Makinen viti 1995,6,7,8,9, 0 i jane marre nga qarkullimi ne gjermani, itali, austri. Si ka mundesi atje qarkullonin e ketu ndalohe. Pak si lart e keni steken.

 5. Soni says:

  Kelysha e kapet tenderin e marmitave katalitike, plera….!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *